neprihlásený Nedeľa, 24. septembra 2023, dnes má meniny Ľubor
Samsung stále nevysvetlil kauzu s 990 Pro SSD a v akom je stave

Značky: SamsungSSD

DSL.sk, 9.3.2023


Hoci upgrade na firmvér, ktorý má nejakým spôsobom riešiť problém s vykazovaním rýchleho rastu minutej životnosti na prémiovom Samsung 990 Pro SSD, je dostupný už približne mesiac, spoločnosť doteraz zrejme problém vôbec nevysvetlila.

Po vydaní nového firmvéru sa výrazne utlmila aj aktivita užívateľov s týmto SSD v diskusiách a nie je jasné, aký efekt má presne nový firmvér.

SSD je k dispozícii v kapacitách 1 TB a 2 TB a Samsungom udávaná životnosť je 600 zapísaných TB v prípade menšej kapacity a 1200 TBW v prípade 2 TB modelu.

Ako sme opakovane informovali, minutá životnosť vykazovaná diskom v S.M.A.R.T. atribúte číslo 5, ktorý sa u NVMe diskov používa pre vykazovanie percenta minutej životnosti, sa ale s pôvodným firmvérom zvyšovala veľmi rýchlo a nezodpovedajúco tejto udávanej životnosti. Užívateľ, ktorý upozornil na problém už v decembri, mal napríklad na 2 TB modeli minutých 7% životnosti po zápise 6.6 TB dát. Jeden z užívateľov zaznamenal ešte výrazne extrémnejší prípad, po zápise 2 TB na 2 TB modeli mal minutých 36% životnosti.

Časť zákazníkov avizovala, že po rýchlom zvýšení minutej životnosti sa následne aj pri zapísaní väčšieho množstva dát minutá životnosť už tak rýchlo nezvyšovala ani s pôvodným firmvérom. Nie je ale definitívne jasné, či sa v ich prípade na SSD naďalej zapisovalo rovnakým spôsobom ako v čase rýchleho zvyšovania minutej životnosti.

Pracovníci Samsungu v diskusiách na fórach podpory spoločnosti následne na začiatku februára avizovali identifikovanie problému vo firmvéri a pripravované vydanie nového firmvéru. Ten sa začal prvým užívateľom ponúkať pred mesiacom a krátko na to bol oficiálne vydaný. Pôvodný firmvér mal označenie 0B2QJXD7, nový firmvér má označenie 1B2QJXD7.

Ako sme upozornili, skúsenosti užívateľov s novým firmvérom skôr naznačovali, že problém s vykazovaním rýchleho rastu minutej životnosti je problémom reálneho opotrebovania životnosti SSD a nie iba problémom nesprávneho vykazovania.

Definitívne potvrdenie ale chýba, keď Samsung zatiaľ nevysvetlil technickú povahu problému a ako nový firmvér situáciu zlepšuje. Užívateľom tak predovšetkým chýba informácia v akom reálnom stave sú ich SSD, aká bude ich životnosť s novým firmvérom a či nové kusy tohto modelu s novým firmvérom nemajú žiadny problém.

V neoficiálnych informáciách pracovníkov Samsungu v diskusných fórach na stránkach podpory spoločnosti ale pri informáciách o vydaní nového firmvéru spoločnosť zároveň zákazníkov odkazovala aj na podmienky záruky.

Spoločnosť serveru DSL.sk zatiaľ poskytla len jedno oficiálne stanovisko ešte v januári. "Samsung si stojí za kvalitou svojich SSD diskov, ktoré vo svojej oblasti patria medzi špičku, a to vrátane najnovšieho disku 990 Pro. Sme si vedomí obmedzeného počtu hlásení v tejto súvislosti a aktuálne situáciu preverujeme, a to aj s ohľadom na rôzne konfigurácie výrobku," uviedla spoločnosť vtedy v stanovisku pre DSL.sk.

Zisťujeme, či spoločnosť kauzu plánuje vysvetliť alebo žiadne informácie k nej už neuvedie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Intel demonštroval funkčný CPU novší až o štyri generácie
Nvidia sa stala najväčším výrobcom čipov bez vlastných tovární
Skylink bude mať anglickú ligu ďalšie tri roky
Predstavené WiFi 7 mesh routery, stoja tisíce
Nový iPhone 15 má niekoľko vylepšení batérie
Vývoj 5G modemov v Apple je zatiaľ veľkým zlyhaním, tvrdia noviny
Helikoptéra na Marse vyletela zatiaľ najvyššie
Sprístupnená beta verzia Fedory 39
Británia posunie zákaz spaľovacích áut na neskôr
Signal nasadil šifrovanie odolné kvantovým počítačom


Diskusia:
                               
 

Samsung Vorstand:
- chlapi 980 odchádzajú hufne
- pice, už aj 980 pro idú do prdele
- ok, už aj 990/990 pro...

Also Samsung Vorstand:
- zrobte, aby neukazovalo, držte picu

Človek musí ľúbiť korporát....
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ako hovoria komunisti, komu tím prospejete? alebo 'drzťe huby sudruhovia'
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jak nevysvetlil? Šak za intelektuálny potenciál zákazníkov nezodpovedá a každý zákazník, schopný debugovať firmware si môže porovnať nový s pôvodným. Presnejšie to vysvetliť nejde.
A že sa nejaká partia debilov, čo na to nemá, namiesto učenia vydáva za všetkých užívateľov... no tak to tiež priekazne nie je jeho vec.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Najlepsie vysvetlenie je strcit hlavu do piesku a vyckat, kym to cele vysumi. Tato taktika funguje spolahlivo a je rokmi odskusana, nasi politici by o tom vedeli rozpravat svoje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Možno pštrosy majú s mačkami nejakú dohodu o kompetenčnom prerozdelení, ale vo všeobecnosti nemusí byť strcit hlavu do piesku priekazne najlepšou stratégiou.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ako deti sme si dávali šumivý celaskon a niekedy sme ani nečakali kým celkom vyšumí a už sme pili.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pili? My sme ho jedli priamo. A súťažili kto koľko zvládne naraz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pili a sem tam hryzkali ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ľudia si nezapnú overprovisioning na 10% kapacity a potom šantia po fórach.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

SAMSUNG to neurobí.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár