neprihlásený Utorok, 5. decembra 2023, dnes má meniny Oto
Flash pamäť s viac ako 200 vrstvami už predstavili aj WD a Kioxia

Značky: flash pamäťWestern Digital

DSL.sk, 3.4.2023


Novú generáciu 3D NAND flash pamäte s viac ako 200 vrstvami predstavili ďalší dvaja významní výrobcovia flash pamäte, Western Digital a Kioxia.

Western Digital a Kioxia dlhodobo vyvíjajú svoju flash pamäť spoločne, predstavená nová generácia je ôsmou generáciou ich BiCS flash pamäte.

Nová generácia má 218 vrstiev a umožní čipy s kapacitou 1 Tbit typu TLC s tromi bitmi informácie na bunku a QLC so štyrmi bitmi informácie na bunku. Hoci počet vrstiev je o niečo nižší ako u najnovšej generácie ostatných výrobcov, spoločnosti zvýšili aj plošnú hustotu buniek, oproti predchádzajúcej generácii celkovo zvýšili hustotu o viac ako 50% a podľa oznámenia má mať ich nová generácia najvyššiu hustotu uložených informácií. Konkrétnu hodnotu hustoty oznámenie neuvádza.

Čipy budú podporovať komunikáciu rýchlosťou až 3.2 Gb/s, čo je 60% zrýchlenie oproti predchádzajúcej generácii. O 20% sa podľa oznámenia zlepšil výkon pri zápise a latencia pri čítaní.

Nová generácia využíva technológiu CBA, CMOS directly Bonded to Array, pri ktorej sa vyrábajú pláty s CMOS a bunkami oddelene a následne sa spájajú.

Podľa oznámenia Kioxia začala vzorky novej pamäte dodávať zákazníkom. Oznámenie neuvádza, kedy spoločnosti začnú novú generáciu flash pamäte používať vo svojich flashových produktoch.

Predchádzajúce generácie flash pamäte jednotlivých výrobcov, ktoré tvoria v súčasnosti ešte veľkú časť vyrábanej flash pamäte, majú približne 150 vrstiev, podľa výrobcu od 144 po 176 vrstiev. Traja výrobcovia majú novú generáciu s viac ako 230 vrstvami. Micron ešte v júli oznámil spustenie výroby flash pamäte s 232 vrstvami a Samsung v novembri pamäte s 236 vrstvami. Zároveň SK hynix avizoval na prvý polrok tohto roka spustenie výroby flash pamäte s 238 vrstvami, zatiaľ spustenie jej výroby zrejme neoznámil.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Mozilla znovu zarobila takmer 600 miliónov
O niekoľko rokov má veľká väčšina smartfónov podporovať 5G
NASA obnovila komunikáciu s Marsom, uskutočnila ďalší let s helikoptérou
Ceny smartfónov dosiahli maximum, majú začať klesať
Lacnejšia rozširujúca doska pre M.2 SSD pre Raspberry Pi 5
Trailery dvoch sci-fi seriálov podľa počítačových hier
O2 začne vypínať 3G sieť už v januári, oznámilo to až teraz
Windows 12 má byť údajne vydaný v júni 2024
Amazon si internetové satelity Kuiper nechá vyniesť aj od konkurenta SpaceX
Montane sa zatiaľ nepodarilo zakázať všetkým TikTok, zabránil tomu súd


Diskusia:
                               
 

Myslím si, že mňa ako spotrebiteľa zaujíma spoľahlivosť, trvácnosť parametrov a tiež aj to, aby mi súčiastka slúžila spoľahlivo aspoň 10 rokov!
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Nad tym uz mozme iba snivat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako tak pregnantne prezentuje predchádzajú príspevok, v segmente priekazne absolútne absentuje osveta prínosu vrstiev pri vylepšovaní zákazníckeho zážitku ako elementárneho predpokladu zvyšovania zákazníckeho profitovania.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár