neprihlásený Utorok, 21. mája 2024, dnes má meniny Zina
Prichádzajú lacnejšie dosky pre Ryzeny 7000, AMD uviedla čipset A620

Značky: AMDZen / Ryzen

DSL.sk, 4.4.2023


Spoločnosť AMD na konci uplynulého týždňa oficiálne uviedla očakávaný nový čipset A620 určený pre dosky s novou päticou AM5, ktoré sú nižšej triedy a majú byť lacnejšie ako doterajšie dosky.

Posledná generácia desktopových procesorov AMD Ryzen 7000 je určená pre novú päticu AM5 a vyžaduje tak novú dosku. Hoci spoločnosť pri uvedení novej generácie avizovala ceny dosiek od 125 dolárov, doterajšie dosky boli výrazne drahšie. Najlacnejšie dosky na Slovensku stáli výrazne nad 150 eur a väčšina modelov stojí nad 200 eur. Navyše procesory a dosky podporujú len najnovšie DDR5 pamäte, ktoré sú drahšie ako DDR4 pamäte.

V marci bola predstavená prvá lacnejšia doska ASRock B650M-HDV/M.2, ktorá má v USA stanovenú cenu 125 dolárov. Doska je postavená ešte na čipsete B650.

Nový čipset A620 umožní ešte lacnejšie dosky a predstavené už boli prvé modely s americkou cenou pod 100 dolárov.

A620 má ale oproti vyšším čipsetom viaceré nevýhody. Čipset vôbec nepodporuje PCI Express 5.0 a nepodporuje pretaktovanie procesorov.

Najmä ale dosky s týmto čipsetom nemusia plne podporovať procesory s vyššou TDP spotrebou ako 65 Wattov, teda nemusia plne podporovať modely 7000X a 7000X3D. V doskách s čipsetom A620 je totiž vyžadovaná plná podpora len procesorov s TDP do 65 Wattov.

Procesory s vyšším TDP sa budú dať v doskách plne nepodporujúcich vyššie TDP používať, ak ich bude podporovať BIOS. Nemusia ale kvôli nedostatočnému napájaniu dosahovať podľa AMD maximálny multivláknový výkon. Napríklad v prípade výkonu v hrách ale spoločnosť očakáva, že limity napájania budú mať minimálny dopad na výkon.

Výrobcovia dosiek budú môcť ponúkať aj dosky s A620 s dostatočným napájaním aj pre procesory s vyšším TDP, tieto budú predpokladane ale drahšie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

ARM razantne vstupuje do PC iných ako Apple
Android 15 predĺži výdrž smartfónov na batériu
Nové .sk domény sú oddnes dočasne lacnejšie
NASA oznámila ďalšie posunutie prvého letu vesmírneho Boeingu
Starlink zdvojnásobuje cenu globálneho programu pripojenia
Apple pripravuje výrazne tenší iPhone, má prísť budúci rok
Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb
Nové ARM notebooky budú mať dobrú oficiálnu podporu Linuxu
Po dlhých rokoch sa zvýšila kapacita 2.5" HDD


Diskusia:
                               
 

Kde sú tie časy, keď sme skladali kamarátom desktopy z najlacnejších komponentov a rozdiel v cene si nechali na bublifuk a iné pochutiny. Dnes to už robia priamo v e-šope.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nostalgia Matsonic, Maxtor, A-data, Sempron, bestcena.sk, lacnyjozko.sk, halier.sk a odvoz po ujovi autobusárovi aby sa ušetrilo za dopravu :) a wifi od suseda ukradnuté a chleby z koša pred školou len raz zahryznuté
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Nikdy som nikomu nedal šmejdy typu Matsonic, A-Data, Sempron, Samsung a obdobné nezmysly. A keď si neviete PC komponenty zohnať bez DPH, váš problém. A tých ojebov čo firm okolo roku 2000 páchali na neznalých ľuďoch, ešte včuleky je mi z toho zle...

Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Každý kto nadáva na Apple je čechomaďar a ide proti Slovensku.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Si mal ráno špenát v zadku?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty si iny expert z 90tych rokov. Tam niekde konci tvoje HowKnow.
Samsung robi najlepsie consumer segment SSD, RAM, cipy do SSD a RAM, ktore pouzivaju ini vyrobci, monitory, telky, LCD panely pre inych vyrobcov.

A Sempron je low-ed verzia Athlonu ty re-štard.

Ináč aké máte počasie v Letanovciach? Ak fúka ako v BA, tak tam musia lietať DIGI paraboly ako šialené.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kľudne si v tom 2000-om roku dávaj SAAMSUNGy a Semprony.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A preto sú tie Samsungy SSD 980 a 990 spomínané v správach... A keďže sa podobným štýlom nespomína Kioxia ani Micron, očividne sú tieto menej kvalitné.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Samsung ani omylom...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No neviem co ma cipset s vyskou spotreby. Nie je to vlastnost zdroja?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Je to budget doska, a tie pičoviny, čo kŕmia procesor sú dizajnované na nejaký limit: amd tdp 65W, resp. max príkon 88W.

Zdroj len jebe teľo watty, koľko si komponenty pýtajú, zdroja kokot do toho, čo je do neho napojené.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

S chipsetom to nemá nič ale low end chipsety sú spravidla dávané na dosky s menej výkonným VRM, obvykle nevybaveným dodatočnými pasívnymi chladičmi.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Zdroj má na CPU 12 voltovy výstup. Na doske su VRM, ktoré 12 V prevedú na to čo CPU zrovna potrebuje, napríklad 1,4 V. A práve VRM majú obmedzený vykon. Čím lacnejšie VRM, tým nižší výkon vie dodať CPU. Čím lacnejšia doska, tým lacnejšie VRM. S chipsetom to priamo nesúvisí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čo je to VRM???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Voltage Regulator Module

v prípade napájania CPU je to VRM typu buck, resp. step-down, lebo meníš vstupné napätie vyššie na nižšie (12V na cca. 1.3V)

a ako tu píšu kolegovia, čipset nemá nič spoločné s VRM pre CPU. len býva pravidlom, že lacnejšia doska má lacnejšie súčiastky a teda slabšie (menej dimenzované) regulátory

záleží, ako máš vyriešené fázy na doske a koľko znesú prúdu a tepla. aj doska s 4 fázami a lacnými súčiastkami by mala zniesť CPU s TDP aspoň 120W. tie intelovské CPU žerú o dosť viac ako AMD, no súčiastky na doskách bývajú často spoločné pre obe platformy
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

100A tranzistorom, ktorých je na základovkách x je to viac-menej jedno, či CPU papá 1-5-50A. Dnešné MOSFETy majú odpor v zopnutom stave rádu miliohmy, tak ani moc chladiť nepotrebujú.
A či je lacná alebo drahá, však životnosť udávajú vždy kondenzátory, tie majú životnosť v hodinách.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zvuk, ktorý nové autá po roku 2035 už priekazne neartificiálne nevydajú.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Podľa podporovaných technológií ide o jeden z vrcholov marketingového targetovania zákazníckeho segmentu, nakoľko zákazník musí byť tak lenivý, že sa mu nechce ani vystružlikať AM4/AM5adaptér, ale nie tak lenivý, aby sa mu nechcelo stavať svojpomocne, čiže bol už na Vennov diagram vízie tohto majsterštuku priekazne použitý zverák.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zasa nebuďme ako v blobotechne, že do lacnej dosky budem pchať drahý CPU.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vsak ale to plati vo vsetkych kokot-pc: drahy cpu + lacne vsetko ostatne...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár