neprihlásený Sobota, 13. apríla 2024, dnes má meniny Aleš
Sonda BepiColombo uskutočnila blízky prelet okolo Merkúru, foto

Značky: ESAvesmírJaponsko

DSL.sk, 21.6.2023


Misia BepiColombo letiaca k Merkúru v pondelok úspešne uskutočnila ďalšiu úpravu svojej trajektórie pomocou gravitácie Merkúru pri blízkom prelete pri tejto planéte.

Sonda bola najbližšie pri povrchu v pondelok o 21:34 nášho času, keď sa k povrchu planéty priblížila na 236 km. Najväčšie priblíženie sa uskutočnilo na nočnej strane a prvé snímky planéty mohla sonda vytvoriť až neskôr už z väčšej výšky.

Podľa informácií vesmírnej agentúry ESA vytvorila sonda desiatky čiernobielych snímok s rozlíšením 1024 x 1024. Zo snímok, ktoré zatiaľ zverejnila ESA, je najdetailnejšia snímka vytvorená 21:49 z výšky približne 2536 km nad povrchom.

Misia BepiColombo odštartovala na jeseň 2018, ide o spoločný projekt ESA a japonskej vesmírnej agentúry JAXA.

Aby sonda mohla vstúpiť na orbitu Merkúru, uskutočňuje viacero blízkych preletov okolo Merkúru aj iných planét a využíva ich gravitačnú asistenciu. V apríli 2020 uskutočnila sonda blízky prelet okolo Zeme, v októbri 2020 a auguste 2021 okolo Venuše a pred aktuálnym preletom okolo Merkúru dva predchádzajúce ešte o niečo bližšie prelety okolo Merkúru v októbri 2021 a júni 2022.


Snímka povrchu Merkúru z výšky 2536 km, kliknite pre zväčšenie (foto: ESA / JAXA)Ďalší blízky prelet okolo Merkúru uskutoční 5. septembra 2024, pred vstúpením na jeho orbitu v decembri 2025 uskutoční ešte ďalšie dva blízky prelety.

Aj pred budúcim septembrom čakajú misiu ale dôležité kroky, sonda bude totiž počas pomerne dlhého obdobia brzdiť svojim elektrickým pohonom. Najbližšie dlhé brzdenie začne na začiatku tohto augusta a manéver bude trvať približne šesť týždňov až do polovice septembra.

BepiColombo sa skladá z dvoch samostatných družíc, ktoré sa následne pri Merkúre oddelia. Cieľom misie bude komplexný výskum planéty Merkúr vo viacerých oblastiach.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu
Česi vydali nový OS pre ich routery Turris
Predaje PC konečne prestali klesať
Nový ARM CPU pre notebooky od Qualcommu má byť výrazne výkonnejší ako Intel CPU
Sprístupnený očakávaný seriál Fallout podľa počítačovej hry
Android umožní lokalizovať vypnuté smartfóny aj iných značiek ako Google Pixel


Diskusia:
                               
 

pekné to tam majú, upravené :)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Slovensko je druhá najlenivejšia krajina v Európskej únii.

Stačí sa pozrieť okolo a na prvý pohľad vidno, že hociktorý kráter na Merkúre je v lepšom stave ako Slovensko.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

..nezovšeobecňoval by som, je to na tebe na čo sa pozeráš a čo si všímaš
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidieť ze sa esa snaží pokoriť nasa s takými perfektne priblblými kvázi fotkami. Totálne 500mpix a úplne maximálne zameranie k téme. No nepochybujme o platení daní na takéto chobotiny. To by som už radšej poslal do ua par drobných nech si ten veselý piadimužík pred hereckým podaním za kamerami šliahne o dve čiarky viac. Aspoň budú jeho priblblé nezmysli o čosi dôveryhodnejšie a hlavne vážnejšie pre neho samotného.
Odpovedať Známka: -7.4 Hodnotiť:
 

Existuje nejaký spôsob ako ti pomôcť ? Teda mimo eutanázie alebo lobotómie ?
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Údajne práve možnosť slobodne poskytnúť také prehlásenie je skutočným dôvodom rozhodnutia pani prezidentky opätovne na funkciu nekandidovať, takže jedinou pomocou je v prípade kandidatúry Gádžuľa hlasovať priekazne za niektorého z protikandidátov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zabi Mongola v sebe
a
zachrániš EU - supermarket.
takého v šírej stepi niet. Grrrrrrr....
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Prvé by pomohlo nám a druhé už zjavne bolo...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prispejte mu na motorku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ten toluén Ti nerobí dobre...
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Faye Valentyne!

btw.skvele napsane, 100% suhlad : https://art.ceskatelevize.cz/ inside/na-videnou- vesmirnej-kovboji- sveho-druhu-fascinujici-selhani- na-netflixu-gi80h

som uz dopredu vedel takmer naisto, ze to bude flop.. (btw.nesuhladim tam s 1vecou - "grafika toho hraneho remaku, ne, nebola vobec ani jen dobra, natoz skvela, - bola ..rozplyzla, vyblita, miestami flakata, precakana, obcas az moc divoke barvy, obcas vsetko sply alo, ze divak mal kus problem videt, kdo je kdo, a kde, a kolko osob je na scene, v zabere.. )
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Si si pomýlil stránku alebo lieky.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Koľko osôb je na scéne sa nevedelo ani v prvomájovom sprievode!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Koľkí ešte veria hoaxom o guľatej Zemi a vákuovom vesmíre? Plynná atmosféra vo vákuu je unreal, sú to hry pre verejnosť, podobne ako ich sondy, fotky a celý takzvaný "vesmírny" výskum je hoax, pretože nie je kam letieť, lebo existuje firmament:
BÝVALÝ SOVIETSKY KOZMONAUT IGOR VOLK: VO VESMÍRE SME NIKDY NEBOLI! A AK VÁM CHCE NIEKTO NAHOVORIŤ, ŽE SME TAM BOLI, TAK VÁS KLAME / FORMER U.S.S.R. ASTRONAUT IGOR VOLK: WE HAVEN'T BEEN TO SPACE:
https://dopice.sk/rSZ
ASTRONAUT O ZEMI / ASTRONAUT ABOUT THE EARTH (SK, ENG, PL)
https://dopice.sk/rTa
Ten astronaut tvrdí, že Zem je plochá! Zem nie je planéta, Zem je vlastne vesmír, za hranicou antarktídy (azimuthal map, UN map) sú ďalšie kontinenty a možno ďalšie dimenzie. Celá školská paradigma o Zemi a o vesmíre je hoax:
https://dopice.sk/rKg
Vlastný výskum "ČO JE TO ZEM?" je pre človeka jedna z najdôležitejšich vecí.


Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Takze vlastne ani lietadla nelietaju.
Zabudli predpisat lieky?
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

ludia co nastupia do lietadla za letiskom vystupia a musia podpisat ze leteli :)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Presne tak, ja som uz takto "letel" 2x v ramci verejno-prospesnych prac.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Nelietajú. A jedinou úlohou školy je pripraviť študentov na informačný šok z toho, že všetko, čo sa v nej učí, je priekazne lož.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

učia nás, čo má krídla všetko letí :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A teraz si predstav, že niekto týmto hlúpostiam naozaj verí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Preco objednavaju kamery z wishu? Ved to je rok 2006 preboha..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Minuskujete si tu o život jedna radosť, vyjadrujete sa ako profi vedci ktorí určite vedia o čom točia a dúfate že ste tým niečo prelomili? Žeby vlastne iq?
To že ste ešte mladunký a sprostunký prežeriem, ale že sa pre vašu stratenosť ani len nesnažíte si rozšíriť obzor? Veď načo sa dovzdelávať, musí to byť pre vás svinsky náročné pri všetkej tej cenzúre a dezinformanciách. Novinami počnúc, cez masmediálne bludy v tv, rádiách až po vašu pro-zapadniarskú mimochodom absolútne mizernú ba priam narod-devastajúcu vládú. Nič, mali ste možnosť dokázať svetu ze ste lepší a vidíme ako to s vašou agendou dopadlo, covidom počnúc. Caput Slovakia nech sa len práši a čím skôr! Nebolo by odveci ak by tým svojím fake precíteným prednosom dokázala z republiky odpratať aj tie vaše rite. Aspoň raz by sa jej konečne dalo za niečo poďakovať.
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

Este si zabudol spomenut USA a Sorosa a Eset.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ja sa obavam ze pri tom používaní imperialistického výmyslu (internet, gúgeľ) tak nejak objavil dsl.sk a pritom tu bývalo tak pekne.

V dobrom samozrejme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale tu si neni na facebooku.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

pre Gádžuľo, dočítal som po "To že ste ešte mladunký a sprostunký." Načo čítať ďalej? Všetci takí priekazne vedia, že nominatív plurálu nie je nadávka. Len ty nemusíš, lebo ty si iný. Keby sa dalo, dostaneš desať mínusiek.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tak zasa byt lepsia prezidentka ako pobirmovany vrah jej nedalo vela prace.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Národ, ktorý sa skladá z tohto, treba skutočne čo najskôr zdevastovať. Za mňa dobre.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prosim naozaj neuvazujes ze by si aj spolu zo svojimi kamosmi spoludezolatmi odisiel zo Slovenska, napriklad do Ruska ? Zlepsil by sa genofond hned v dvoch krajinach, na Slovensku a dokonca aj v tom Rusku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby aj bolo mínus sto bodov možných, mne vaša sprostosť žili netrhá, tak načo si trápite očičká viac tým zaostrovaním na značky? Slepí ste už tak na km ďaleko, kde kolvek sa nachádzate až k tej vašej ctenej "vlastizradkyni" v paláci.
Saroš? Ten maďarský boľševický hajzlík ktorý ako decko v 2. svetovej bonzoval a nemeckej ss udával miestnych židov v susedstve len aby si zachránil tú svoju dodnes obsratú riť?
Čo s ním chceš? Chváliť ho ako skutočne nezaujatého filantropa bez viny? Tak si doštuduj vplyv a výsledok jeho konania v krajinách s ktorími sa pohral, a áno, Slovenska nevynímajúc. USA Inc. nie je od Slovensko Inc. o nič bohatšie, viď čo sa deje všade kde je demokracia, teda ak už nie si beznádejne slepý a sprostý.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Tvoje "príspevky" tu na diskusii by som skôr označil ako "príškreky" alebo "príprdy". Ale netráp sa tým, lepšie to už nebude :-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Toto je taký typ čo sa oblieka naostro do maskáčov a z bicykla leje vodu na ľudí :D naagrený zombie úchyl
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://rb.gy/f58ug
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár