neprihlásený Utorok, 27. februára 2024, dnes má meniny Alexander
Red Hat vyprovokoval konkurenciu, známa linuxová distribúcia uvedie nový klon RHEL

Značky: Linux

DSL.sk, 11.7.2023


Krok Red Hatu, ktorým zneprístupnil voľne dostupné zdrojové kódy svojej distribúcie Red Hat Enterprise Linux, naopak podnietil vznik nového klonu tejto distribúcie.

Po včerajšej kritike spoločnosti Red Hat respektíve jej vlastníka IBM od spoločnosti Oracle totiž dnes oznámila spoločnosť Suse stojaca za linuxovými distribúciami SUSE Linux Enterprise a openSUSE vytvorenie nového klonu RHEL.

Suse plánuje v nasledujúcich rokoch investovať do tohto projektu viac ako 10 miliónov dolárov, podľa oznámenia bude distribúcia dostupná všetkým bez obmedzení vrátane zdrojových kódov.

Suse chce podľa oznámenia spolupracovať s open source komunitou na vytvorení dlhodobej alternatívy pre užívateľov RHEL a CentOS.

V oznámení ako motív uvádza aj zodpovednosť brániť hodnoty open source. Samozrejme sa dá predpokladať, že jedným z motívov je aj príležitosť pomocou novej distribúcie zvýšiť celkový trhový podiel všetkých distribúcií spoločnosti.

Red Hat svojim júnovým krokom sťažil prístup k zdrojovým kódom RHEL pre klony a ako plánuje Suse vytvárať svoju distribúciu detailne nepopisuje.

Distribúcia RHEL rovnako ako iné linuxové distribúcie využíva linuxové jadro a množstvo iného open source softvéru s licenciou GPL, pri ktorej musí sprístupňovať zdrojové kódy uskutočnených zmien v tomto softvéri, softvéru postaveného na tomto softvéri a celkovo celej distribúcie.

Red Hat dlhodobo klony RHEL podporoval, situácia sa zmenila po odkúpení spoločnosťou IBM. Najskôr v roku 2020 ukončil Red Hat vývoj najpopulárnejšieho klonu CentOS v doterajšej podobe a aktuálne v druhej polovici júna spoločnosť zrušila doterajší verejný prístup k zdrojovým kódom distribúcie RHEL. Red Hat poskytuje zdrojové kódy už iba zákazníkom a partnerom, pričom v podmienkach podľa informácií tvorcov klonov neumožňuje ďalej zverejňovať takto získané zdrojové kódy a tým ich ani používať pre tieto distribúcie.

AlmaLinux a Rocky Linux, ktoré vznikli po oznámení konca CentOS, podľa svojich oznámení zatiaľ pokračujú a plánujú pokračovať. Zdrojové kódy získavajú inými spôsobmi a aký to bude mať dopad na kvalitu týchto distribúcií a napríklad rýchlosť dostupnosti aktualizácií nie je jasné.

Pokračuje samozrejme aj klon Oracle Linux od Oracle. Spoločnosť ale aktuálne naznačila očakávané problémy s kompatibilitou s RHEL v budúcnosti. V prípade verzie 9.2 bude kompatibilita Oracle Linux s RHEL podľa Oracle na rovnakej úrovni ako doteraz, v ďalších verziách môže byť ale podľa oznámenia spoločnosti väčšia šanca vzniku problémov s kompatibilitou. Ak bude takáto nekompatibilita ovplyvňovať zákazníkov alebo tvorcov softvéru, Oracle bude tieto problémy napravovať.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Vo vlakoch do Prahy sa výrazne zlepší WiFi
Digi TV zdražuje, najmä pri káblovej TV
Intel tento rok uvedie procesor až s 288 jadrami
Ministerstvo školstva chce údajne zakázať v školách mobily
Operátori majú vyradiť kvalitný ČT Sport, podľa UPC sú za tým slovenské TV
Predstavený funkčný notebook s úplne priehľadným displejom
Vedci vyvinuli materiál pre optické médiá s kapacitou 200 TB
Inteligentný prsteň od Samsungu má prísť v júli, údajne čoskoro ho má uviesť aj Apple
SpaceX chce tento rok uskutočniť minimálne 9 štartov Starship
Na Mesiaci pristála prvá misia súkromnej spoločnosti


Diskusia:
                               
 

pekne!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A nemá to byť náhodou RedHELL???
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na celom svete sú popry žabom, myšacom a valka.cz možno 3-4 vysoko špecializované portály, na ktorých sú diskutujúci schopný rozoberať vzniknutú situáciu v celej jej obsiahlosti. A iba olympijský vlajkonosiči a Andrej Danko kedy pocítili aspoň vzdialený náznak takého návalu hrdosti, ako každý, kto na nich k tomu zaujme vo svojej majestátnosti priekazne erudované stanovisko.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Danko je ako jeden z Avengers autistov, ktorý po sebe hádžu v lepšom prípade blesky v horšom hovna a mlátia sa kladivami.
Skutočný hrdina je John Deere s 13,7m širokým žacím valom dokáže vymlátiť 100 t/h obilia za hodinu.
Skús to skosiť ručne a počúvať pri tom Debílka Danka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Traktory John Deere bežia na linuxe, ale nezverejňujú zdrojový kód.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A ja somár som si vždy myslel, že bežia na naftu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kolesá bežne bežia priam až utekajú po naftu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja tam vidim 2 veci:
1) SUSE vlastne priznava, ze ten ich SUSE Linux Enterprise je horsi jak RHEL, a
2) ochudobnuju vyvoj svojej distribucie (jak peniaze tak ludia).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pamätam sa ako v casoch najväcsej slavy ubuntu niektori pouzivali Mandrivu od Mandrake, vlastne len preto, ze bola pekna. Ziadnu inu vyhodu nemala. Potom ako dostal Canonical napad vytvorit unity sa slava skoncila.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pobavilo ma vyjadrenie Oracle

"Finally, to IBM, here’s a big idea for you. You say that you don’t want to pay all those RHEL developers? Here’s how you can save money: just pull from us. Become a downstream distributor of Oracle Linux. We will happily take on the burden."

https://tinyurl.com/4pf5e82s
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár