neprihlásený Utorok, 5. decembra 2023, dnes má meniny Oto
Krok Red Hatu má prvý významnejší dopad, populárny klon RHEL prestáva byť presným klonom

Značky: Linux

DSL.sk, 14.7.2023


Krok Red Hatu, ktorým zneprístupnil voľne dostupné zdrojové kódy svojej distribúcie Red Hat Enterprise Linux evidentne s cieľom sťažiť vytváranie klonov, má prvý významnejší dopad.

Distribúcia AlmaLinux, populárny klon RHEL vzniknutý po ukončení CentOS v doterajšej podobe, prestáva byť presným klonom RHEL.

Tvorcovia o tom informujú v tomto oznámení.

Distribúcia bude kompatibilná s príslušnými verziami RHEL v podobe binárnych rozhraní pre aplikácie, na AlmaLinux tak bude možné spúšťať rovnaký softvér ako na RHEL a mal by bežať rovnako.

V AlmaLinux ale napríklad nebudú opravované všetky rovnaké chyby ako v RHEL a v tejto distribúcii môžu byť chyby už opravené v RHEL alebo naopak môžu tam byť opravené chyby, ktoré nie sú ešte opravené v RHEL. V niektorých prípadoch to samozrejme môže mať dopad aj na beh softvéru a v niektorých prípadoch sa kvôli tomu môže správať odlišne na RHEL a AlmaLinux.

V oznámení tvorcovia detailne nevysvetľujú dôvody tohto rozhodnutia a o koľko náročnejšie by bolo vytvárať naďalej presný klon. Zatiaľ nie je jasné, aké bude mať toto rozhodnutie dopady na kvalitu a popularitu AlmaLinux.

Distribúcia RHEL rovnako ako iné linuxové distribúcie využíva linuxové jadro a množstvo iného open source softvéru s licenciou GPL, pri ktorej musí sprístupňovať zdrojové kódy uskutočnených zmien v tomto softvéri, softvéru postaveného na tomto softvéri a celkovo celej distribúcie. Doteraz Red Hat sprístupňoval zdrojové kódy RHEL verejne a s ich využitím vznikli viaceré klony.

Red Hat dlhodobo klony RHEL podporoval, situácia sa zmenila po odkúpení spoločnosťou IBM. Najskôr v roku 2020 ukončil Red Hat vývoj najpopulárnejšieho klonu CentOS v doterajšej podobe a aktuálne v druhej polovici júna spoločnosť zrušila doterajší verejný prístup k zdrojovým kódom distribúcie RHEL. Red Hat poskytuje zdrojové kódy už iba zákazníkom a partnerom, pričom v podmienkach podľa informácií tvorcov klonov neumožňuje ďalej zverejňovať takto získané zdrojové kódy a tým ich ani používať pre tieto distribúcie.

Kvôli celkovému prístupu k open source princípom, predchádzajúcej podpore klonov RHEL aj spôsobu obhajovania aktuálnej zmeny, keď Red Hat zrazu tvrdo kritizuje klony aj ich užívateľov, je krok Red Hatu vnímaný pomerne kontroverzne.

Dva najznámejšie voľne dostupné klony vzniknuté po ukončení CentOS v doterajšej podobe, AlmaLinux a Rocky Linux, po kroku Red Hatu oznámili zámer pokračovať, AlmaLinux ale aktuálne samozrejme uskutočňuje podstatnú zmenu. Pokračovať bude aj Oracle Linux, klon od Oracle, a navyše spoločnosť Suse stojaca za linuxovými distribúciami SUSE Linux Enterprise a openSUSE po kroku Red Hatu oznámila projekt vytvorenia nového klonu RHEL.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Sci-fi seriál Foundation bude mať tretiu sériu
Mozilla znovu zarobila takmer 600 miliónov
O niekoľko rokov má veľká väčšina smartfónov podporovať 5G
NASA obnovila komunikáciu s Marsom, uskutočnila ďalší let s helikoptérou
Ceny smartfónov dosiahli maximum, majú začať klesať
Lacnejšia rozširujúca doska pre M.2 SSD pre Raspberry Pi 5
Trailery dvoch sci-fi seriálov podľa počítačových hier
O2 začne vypínať 3G sieť už v januári, oznámilo to až teraz
Windows 12 má byť údajne vydaný v júni 2024
Amazon si internetové satelity Kuiper nechá vyniesť aj od konkurenta SpaceX


Diskusia:
                               
 

Skutočnú výzvu priekazne predstavuje až prestať byť nepresným klonom.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To by sa potomkom Mongolov nemohlo stať. Minimálne by vyšli do ulíc a rozmlátili by pár obchodov, tí progresívnejší by oslobodili celé mesto raketovým útokom.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Keď zdivie zdomácnená sviňa, je nebezpečnejšia ako pôvodná divá sviňa.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

O modrožltých treba len pekne.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Taketo slova si Svedi absolutne nezasluzia!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Priekazne slovo priekazne je najpoužívanejšie na svete v komentároch dsl
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Takto nejako zrejme vznikol aj človek. V určitom okamihu sa začal Australophitecus klonovať nepresne, zmúdrel, častejšie sa postavil a odštiepil sa do samostatnej vetvy Homo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je do ukončenia pokusu len neoverená hypotéza. Ide ale o finančne pomerne priekazne náročný experiment, spolufinancovaný zo zdrojov EU, ktorý môžu občania sledovať v priamom prenose, kde kontrolná skupina v slovenskom parlamente disponuje mikrofónmi priamo v laviciach, zatiaľ čo v tom českom sa je pri faktických poznámkach potrebné postaviť a dôjsť k pultíku.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

tak to dopadne ked korporat chce za kazdu cenu zarabat peniaze.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

To je ale zakladna vlastnost korporatu, zarabanie.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

tak urcite. len v tomto pripade to bolo tak ze kupou red hatu to nekoncilo. prisli sackovy managere a dostali ulohu zvysit obrat o 20%. ako inac obstrukciou v opensource svete.
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne. co si to ten korporat dovoluje? Preto volim sudruha Fica ten vsetko znarodni a bude ok
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to dopadne, keď dinosaurí korporát kúpi za veľké prachy (34mld USD) firmu, ktorá si na slušnom a pozitívnom prístupe vytvorila meno (za čo aj inkasovala pekné prachy)... a aplikuje dinosaurie princípy na zarábanie peňazí. RIP.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

skusim odhadnut, uhadnut buduci scenar, resp.aspon 1plot-arc, Nadace, pre tuto nadchadzajucu sezonu : od isteho klonu tej vladnej trojice, tria cisarov, budu, z istyych, neznaamiich dovodov, tie klony (zacnu byyt) nepresne, neidenticke..
priam jakoby taky "levobocek", bastard"

btw.jako je vlastne ta sekvencia ?
^^( grandfather - father - son )

dedo - otec - syn
al.

otec - syn - vnuk
al.

dedo - otec - vnuk
al.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Najblbsie je, ze aby clovek udrziaval stale aktualne svoje CV, tak to ho musi sustavne doplnat o nove nazvy povodnych produktov, z coho ale maju nasledne gulas HR specialisti, ktori pri vyhodnocovani takychto CV sa dostavaju do uzkych a nevedia ci maju kandidata pozvat na pohovor (lebo ponuka vlastne ovela viac ako bolo prvotne zadanie), alebo ho trashnut.
A potom na pohovore odpoved, ze zelezo vo vlhku zhrdzavie je v rozpore s podkladmi, kde je napisane zkoroduje.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár