neprihlásený Utorok, 5. decembra 2023, dnes má meniny Oto
Najstaršie linuxové distribúcie oslavujú 30 rokov

Značky: Linux

DSL.sk, 23.7.2023


Dve najstaršie stále aktívne linuxové distribúcie, Slackware a Debian, sa dožívajú 30 rokov od vydania prvých verzií. Distribúcia Slackware dosiahla tento míľnik tento týždeň, v prípade Debianu sa tak stane v septembri.

Prvú verziu linuxového jadra sprístupnil Linus Torvalds v septembri 1991, šírené bolo najskôr vo forme zdrojových kódov spolu s rozličnými GNU nástrojmi inšpirovaný unixovými nástrojmi.

Prvé inštalátory binárnych inštalácií operačného systému Linux, v súčasnosti nazývané distribúcie, prišli v roku 1992. Išlo o MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, ktoré prežili najviac pár rokov.

Následne 17. júla 1993 bola sprístupnená prvá verzia distribúcie Slackware, ktorej prvá verzia vychádzala zo SLS a jej tvorcom je až doteraz dnes už 56-ročný Patrick Volkerding.

Distribúcia Slackware je jednoduchá distribúcia postavená na princípe čo najjednoduchšieho návrhu s minimalistickým zásahom do distribuovaného softvéru. Po dlhšej odmlke od verzie 14.2 z júna 2016 bola vydaná zatiaľ posledná verzia 15.0 vo februári minulého roka.

Nová verzia používa LTS jadro 5.15, pridala podporu PAM, prešla z ConsoleKit2 na elogind, pridala podporu PipeWire, podporu Waylandu, prešla z Qt4 na Qt5, zahŕňa Rust a Python 3 a ako desktopové prostredia ponúka Xfce 4.16 a KDE Plasma 5 vo verzii 5.23.5. Štandardným emailovým serverom sa namiesto Sendmailu stal Postfix a štandardným IMAP a POP3 serverom sa namiesto imapd a ipop3d stal Dovecot. Vylepšený bol aj softvér pkgtools pre manažment balíčkov softvéru.

Používanosť Slackware je pomerne nízka a hoci na distribúcii bolo alebo je založených aj pomerne veľký počet iných distribúcií, podobne ide najmä o pomerne málo používané distribúcie. Výnimkou je SuSE, ktorá síce bola pôvodne založená na Slackware ale to už samozrejme dlho neplatí a v tomto prípade ide o pomerne veľkú a samostatne vyvíjanú distribúciu.

Debian je na rozdiel od Slackware naopak jednou z vôbec najdôležitejších linuxových distribúcií, keď okrem samotnej používanosti tejto distribúcie je z nej odvodená jedna z dvoch hlavných rodín distribúcií. Do nej patrí aj významná distribúcia Ubuntu postavená až doteraz na Debiane.

Debian bude 30-ročné výročie oslavovať o necelé dva mesiace 15. septembra, keď prvá verzia Debian 0.01 bola sprístupnená 15. septembra 1993. Za distribúciou pôvodne stál v súčasnosti už zosnulý Ian Murdock, už dlhšie ju ale vyvíja veľká komunita vývojárov.

Posledná hlavná stabilná verzia Debian 12 bola vydaná v júni tohto roka, aktuálne bola vydaná prvá opravná minoritná verzia 12.1.

Druhá hlavná distribúcia, z ktorej je odvodená celá veľká rodina distribúcií, Red Hat, bude mať 30 rokov až o rok, keď prvá testovacia verzia Red Hat Linuxu bola vydaná 29. júla 1994. Hoci Red Hat je spolu s Debianom historicky najdôležitejšou linuxovou distribúciou, po nedávnych krokoch s odrezaním klonov RHEL od zdrojových kódov v poslednej dobe čelí intenzívnej kritike časti linuxového ekosystému.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Sci-fi seriál Foundation bude mať tretiu sériu
Mozilla znovu zarobila takmer 600 miliónov
O niekoľko rokov má veľká väčšina smartfónov podporovať 5G
NASA obnovila komunikáciu s Marsom, uskutočnila ďalší let s helikoptérou
Ceny smartfónov dosiahli maximum, majú začať klesať
Lacnejšia rozširujúca doska pre M.2 SSD pre Raspberry Pi 5
Trailery dvoch sci-fi seriálov podľa počítačových hier
O2 začne vypínať 3G sieť už v januári, oznámilo to až teraz
Windows 12 má byť údajne vydaný v júni 2024
Amazon si internetové satelity Kuiper nechá vyniesť aj od konkurenta SpaceX


Diskusia:
                               
 

Tieto distribucie zachytili nastup, ktory mali prvi telekomunikacni operatori a ISP a casom aj velky pocet firiem. A ked Microsoft isiel na serveroch do kytiek, z velkej casti prebrali zakaznikov o ktorych sa a aj o udrzbu serverov stara velky pocet ludi.

No a casom sa zistilo, ze firmy akosi zabudaju rozmyslat a ked im k tomu ani MS nepomoze, zostava uz iba bazmeg.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

30 je nič.
Ja som dospel v 45ťke. Dovtedy som bol sprostý. Až dnes chápem súvislosti.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nemali by sme zabudat ani na Briana Kernighana a Dennisa Ritchieho. Pripit si aj s nimi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A práve tam, kde sa vo svojej ješitnosti prebraním versioningu začali stavať na úroveň kernelu, sa stvorením prvotného hriechu odvrátením od monolitickosti priekazne všetko posralo.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Nad kernelom je bios.
Bios je nič bez uploadera.
Všetko z toho to môže vyradiť triviálna matematická chyba.
Kto vymyslel matematiku?

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Matematika nie je vymyslená, matematika je skutočná.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

chudak Ian Murdock sa "zasamovrazdil", urcite mu policia k tomu nepomohla...

Velmi mi to smrdi microsftom, zrejme maju zaujem o uplnu monopolizaciu aj serverov..
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Také mě to bolí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pokiaľ sa odstránením jedného týpka zosype celá firma, tak si len oddelenie služieb zákazníkom začalo robiť svoju prácu priekazne poctivo.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Odstránením jedného správneho týpka sa zosype každý firma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo sa zosype odstránením jedného správneho týpka podľa kritéria nenahraditeľnosti priekazne až tak firmou ani byť nemusí.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No a poďme rýchlo prejsť na linux, veď tých 30 rokov driny za dačo muselo stáť.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ja už som na Linuxe Windows len virtualizujem.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

nedaj sa rusit a prajeme prijemne pouzivanie windowsoveho telefonu pripojeneho na windowsovy wifi router cez ktory browsujes same weby beziace na windowsoch. :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takto... a keby na ddos útoky netrebalo botnety, zhruba koľko percent domácich routerov by sa neuživilo len s firmware, či rovno výmenou za switch? Lebo akože chápem tú potrebu zvyšovať trhovú penetráciu aspoň číselne, keď už inak nejde, ale priekazne by vari bolo lepšie sa v tom príliš nevŕtať.
No a debatu o tom, že miešať dokopy argumenty so zámerom, že šak aspoň nejaký vydá a bludy sa v nich stratia, ich spochybňuje kompletne, už priekazne ani nejdeme nerozmazávať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

MILF
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri prilezitosti vyrocia si mozeme pripomenut aj to, ze Debian dostal meno spojenim Ianovho mena so zenskym menom Debra, ktore nosila Ianova vtedajsia priatelka a neskorsia manzelka. Pripona balikov .deb ma teda povod v mene Debra.
R.I.P. Ian.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Oslavujú? Ten tragický neúspech??
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ten čas letí dpč strašne rýchlo. Až mi je z toho smutno. Ale nie že starneme, ale to že koľko sa toho od existencie Linuxu na tomto Mimo-IT svete stihlo posrať. Veď to vám je v skutku aká rýchlovka? Stačí sa pozrieť na indivíduá typu lgbtq+, hypsterov, čaputovú, očkovaniuchtivích priam nútiacich fašounov atď atď. Zrejme sú tie časy nadobro tam, hĺboko v prdeli. Len tak som kukal na YT vidko dvoch debilov čo sa chceli NEusmiať k prehre, imo absolútne kontraproduktívny pokus o zábavnú šou, no ešte viac na doiebalo keď ten aziat povedal God a ich nútené cc asi za celých 12min. vypísalo G.. . Jediné slovo čo malo iba písmenko. Ale vážne, oni tý skurvysyni americký generácie X cenzurujú slovo God. A tak má napadá už len jedno, klystýr.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár