neprihlásený Sobota, 18. mája 2024, dnes má meniny Viola
Nové AMD procesory budú mať výrazne väčšie aktualizácie mikrokódu

Značky: AMDCPU

DSL.sk, 25.7.2023


Spoločnosť AMD výrazne zväčší maximálnu veľkosť, akú môžu mať dynamicky nahrávané aktualizácie mikrokódu jej procesorov.

Kým doteraz bolo limitom 12 KB, novým limitom bude 32 KB.

Vyplýva to zo zmeny pridanej spoločnosťou do linuxového jadra, na ktorú upozornil Phoronix.

Mikrokód sa v procesoroch používa okrem iného na implementovanie zložitejších inštrukcií pomocou jednoduchších inštrukcií. Moderné procesory podporujú dynamickú aktualizáciu mikrokódu, ktorú môže po každom zapnutí procesora nahrať BIOS dosky alebo operačný systém. Aktualizácie sa používajú okrem iného na opravu chýb ale prípadne aj pridanie funkčnosti.

Z kódu pridaného do linuxového jadra nie je jasné, ktorých budúcich procesorov sa bude zmena týkať. Dá sa samozrejme ale predpokladať, že pôjde o pripravované procesory s jadrom Zen 5 a novšími.

Zároveň nie je jasné, prečo AMD zvyšuje maximálnu veľkosť aktualizácií mikrokódu, či ju súčasná maximálna veľkosť už začína limitovať pri doterajšom použití alebo prípadne AMD plánuje využívať aktualizácie mikrokódu novým spôsobom. Maximálna veľkosť sa podľa vysvetlenia v záplate linuxového jadra zvyšuje tak výrazne z 12 KB na 32 KB kvôli tomu, aby sa v budúcnosti znovu nemusela zvyšovať.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple pripravuje výrazne tenší iPhone, má prísť budúci rok
Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb
Nové ARM notebooky budú mať dobrú oficiálnu podporu Linuxu
Po dlhých rokoch sa zvýšila kapacita 2.5" HDD
V Česku sa DSL zrýchli zrejme až na 500 Mbps / 100 Mbps
Sci-fi seriál 3 Body Problem bol predĺžený
Hokej pomohol vytvoriť ďalší rýchlostný rekord slovenského Internetu
Raspberry Pi ide na burzu
Nové .sk domény budú opäť dočasne lacnejšie


Diskusia:
                               
 

Z toho odôvodnenia ma vôbec neobchádza pocit istoty že vedia, načo ten limit priekazne vlastne slúži.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

z tejto modernej vlastnosti centralnych P jednotiek sa jezi srst na chrbte aj mojmu psikovi
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD na tvoje "pocity" zjavne sere
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zároveň je každému jasné, prečo to robia.
Keďže AMD vyraďuje z hw podporu inštrukcií, ktoré sú buď veľké jako sviňa, alebo sa často nepoužívajú, tak musí nahradiť aspoň takto, softvérovo.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Skrátením slova jako, sa dostaneme ku gramaticky správnemu ako. Možno tiež len korigujú nedostatky. Predpokladám, že v mikrokóde je použité ako, a by tomu aj táká ako on porozumeli, menia to na jako. Nakoľko je ako použité veľakrát, musí sa to "to". :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ono zrejme uz tie procaky maju tolko zistenych chyb, ze zvolili priekazne cestu lahsieho odporu a budu ich opravovat priebezne softwarovo, nez by museli stale hladat schopnych hardwaristov na prerabanie navrhu svabov...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Pretože dobrých hardwaristov, ktorí vedia navrhovať cpu typu Zen je plný pracovný úrad, že?

Tých ludí je pár na svete. Máš jednotky firiem, kde sa môžeš zamestnať. A neni moc možností to študovať.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Dobrých hardwaristov je presne toľko koľko firiem, každý kto na to má bunky môže navrhovať CPU. Väčšina populácie nezvládne ani základy a môže sa ísť tepliť do teplárne. Ten kto má talent si príležitosť na rast nájde.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Môžeš začať vyrábať kopírovať aké koľvek CPU alebo GPU, ak nezarobíš viac ako 1000000USD nikto ťa nezažaluje, lebo sa to neoplatí hnať na súd. A ak zarobíš viac tak ťa kúpia. Iba ak by si nechcel predať tak ťa zažalujú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trepes blbosti, talentov je mraky no fakticky existuju 2-3 firmy, ktore maju patenty na vyrobu x86 cpu, a to je zasadny problem
Keby deregulovali patenty na 64bit x86 tak uz davno je tu konkurencia.

Cely pokrok stoji na prehnanej ochrane patentov (netvrdim ze nema by ziadna)

Podobne je to aj z grafickymi kartami.



Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Patentové právo je hrádza, chrániaca nás pred Božím hnevom za chriech lakomstva, zhmotneným v akciovom trhu. V náboženstve vedy je pre ňu priekazne zaužívaný termín horizont udalostí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prehnaná ochrana patentov?? A na to si prišiel po koľkom KBŠku? Ani tých talentov určite nie sú mraky a sotva sa 1 jediný trochu šikovný niekto nájde na veľkej technickej strednej škole. Je to totiž des!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Patentovych trolov je ze mozes vidlami prehadzovat. Aj obly roh sa da patentovat.... A pritom by stacilo cenu patentu naviazat na naklady na vyvoj. Cina ich nekrmi a ekonomika je na tom lepsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

2-3? Netrep, píčo.

x86 intel, i64 intel,
am64 amd,
mmx, sse, avx, fma, sha intel,
3d!now amd.

ps: x86 môže vyrábať hocikto, od krádeže patentov zo strany amd a následného súdu, keď im bol zatrhnutý prístup k novým, amd pod platilo sudcov a Tí spravili x86 prístupné každému.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

fakt kokot(issimo)...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Cítim z Tvojho tónu istú formu nesúhlasu...

Skús poprosiť nejakého chlapa, nech Tvoje pocity pretlmočí do ľudskej reči.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Si nejaky premudrely a pozeras na to zo zleho konca, lebo moju vetu si moc nepochopil. Nie je to problem patentov, ale ludi, ktori navrhuju funkcne obvody z ktorych sa sklada CPU.
Aktualne 2/3 detureniec co vyjdu elektrotechnicku skolu ma problem navrhnut aj jednoduchy oscilator. Takze tazko potom hladat medzi nimi toho, kto by dokazal vymysliet a navrhnut sustavu obvodov, ktore budu navzajom spravne pracovat, ktore sa budu dat preklopit do nanomatrice a funkcne spojazdnit. Ked takeho cloveka najdes, si schopny ho vyvazit zlatom, ale on ajtak moze byt so zlomenym charakterom a po vikendovej chlastacke ti navrhne take obvody, ze z toho budu boliet hlavu aj najblizsie jadrove elektrarne, ked sa to naplno rozbehne... Tu je cely problem a vobec to nie je o patentoch, ktore len urcuju subor zhodnych rieseni pre dosiahnutie pozadovaneho vysledku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mám hooodne osobných skúseností len s tým, že pochopiť základné logické členy, obvody, dvojstavovú logiku je celkom dosť, nieto porozumieť čo je pravdivostná tabuľka. Už vôbec niečo zjednodušovať. A navrhnúť niečo svoje, alebo aby to robilo čosi podľa zadania? To už absolútne nie a tam je aj mobil krátky. Takmer všetci do jedného majú problém pochopiť 1-cestný usmerňovač s kondenzátorom, že ako sa to vtedy správa, dióda, nabíjanie a prečo a ako vybíjanie kondenzátora, to sú mnohí "na prášky" už len z takto jednoduchej veci. Chalan si musí všetko totálne ošahať, a nedokáže to prakticky zrealizovať, problém je aj navrhnúť plošný spoj pre astabilný klopný obvod alebo oscilátor so 7400.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co cakas kremese? 12 rokov robko vlady, co malo iq nad 50 je minimalne v cechach.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár