neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Anténu sondy Voyager 2 zle nasmerovali chybné príkazy NASA, agentúra sa jej pokúša posielať nové príkazy

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 1.8.2023


Minulotýždňové informácie NASA o incidente so vzdialenou sondou Voyager 2, u ktorej prišlo k nesprávnemu nasmerovaniu antény a zo Zeme tak už nie je možné so sondou komunikovať, boli značne neúplné.

Evidentne je totiž známe, že incident spôsobili chybné príkazy poslané NASA. Zároveň NASA nečaká na októbrové automatické zresetovanie nasmerovania antény, snaží sa situáciu napraviť a sonde sa pokúša pre nápravu situácie posielať nové príkazy.

Ako sme upozornili na základe informácií NASA v tomto článku, príkazy poslané na sondu 21. júla spôsobili, že anténa sondy nie je natočená na Zem, je zle natočená o 2 stupne a sonda tak neposiela dáta na Zem ani neprijíma príkazy zo Zeme. Sonda sa nachádza v súčasnosti 19.9 miliardy km od Zeme.

Zrejme aj pre takéto prípady sonda viackrát ročne resetuje nasmerovanie antény na Zem, pričom k najbližšiemu takémuto resetu príde 15. októbra. To by podľa NASA malo obnoviť komunikáciu.

NASA v pôvodnom oznámení incident detailne nevysvetlila. Nepriznala akú chybu spravila respektíve vôbec či spravila chybu, zaslané príkazy označila za "sériu plánovaných príkazov". Nebolo tak jasné, k čomu prišlo. K takémuto stavu mohlo prísť pre chybu v samotných príkazoch, pre chybu v posúdení aký dopad budú mať takéto príkazy ale napríklad aj pre prejavenie sa neočakávaného problému na sonde pri vykonávaní týchto príkazov.


70-metrová anténa DSS43 v austrálskej Canberre, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Canberra Deep Space Communication Complex)Podľa aktuálnych informácií NASA a prevádzkovateľa veľkej DSN antény v Austrálii pre agentúru AP a austrálsku televíziu ABC incident spôsobili chybné príkazy NASA. Technické detaily zatiaľ nie sú známe.

Zároveň NASA nečaká na októbrové zresetovanie nasmerovania antény a sonde sa pomocou jedinej antény na Zemi schopnej sonde odosielať dáta, 70-metrovej antény DSS43 v Canberre v Austrálii, nasledujúci týždeň bude snažiť posielať nové správne príkazy a takto napraviť situáciu.

V pôvodnom minulotýždňovom oznámení NASA o tomto pokuse tiež neinformovala.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple


Diskusia:
                               
 

Ak su anteny zle natocene a stale sa im posiela prikaz, tak ich nezachytia. To je to iste ako ist varit obed a nezapnut plyn.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://en.wikipedia.org/wiki/Sidelobes

Třeba mají dostatečný výkon na to, aby to prošlo takhle. Asi mají, když opačným směrem má sonda mnohem nižší výkon než vysílače na Zemi a chodí to (se správně nasměrovanou anténou).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak vedia, ze je posunuta o 2stupne, tak mozno skusaju natacat antenu aj na zemi, ci sonda nezachyti nejaky odraz od mimozemskej lode, alebo nejakeho vesmirneho telesa
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Poďte Nás oslobodiť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Staci zistit, kam smeruje presne teraz o 2 stupne otocena antena a preniest tam vysielaciu parabolu, napriklad na Mars a vysielat odtial :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sonda sa otoci na svoju predchadzajucu polohu ked vyprsi timeout na dalsiu prijatu spravu, klud.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A teraz uvážme, o čo ťažšie to mali Indiáni pri vyhodnocovaní dymových signálov. Zafúkal vietor alebo bolo pod mrakom a ľahko mohlo dôjsť k omylu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nemohlo. Indiáni používali iné spôsoby bezdrôtovej komunikácie a dymové signály mali len na zmätenie bledých tvárí, snažiacich sa z bla-bla-bla priekazne sofistikovane dedukovať nejaký význam.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

bla bla bla to iba pripadalo belochom, vtedy neznalým k kryptografii. treba mať na pamäti, že indiáni už vtedy používali starodávne 16 bitové šifrovanie dymových správ..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čisto logicky by vari bolo žiadúce, aby sa lúšteniu šifier venoval niekto s aspoň jedným doktorátom, priekazne zvládajúci pochopenie aspoň jedného zmyslu slov skôr, než začne vášnivo nachádzať ďalších päť potenciálnych.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

stačilo si prečítať staršie diskusie tu, na dsl a nasa by hneď vedela, že poverením teplého černocha prezlečeného za ženu na nastavenie smerovania antény voyageru 2 si situáciu priekazne neuľahčí.... samozrejme, nie, že by mali z čoho vyberať, keďže z príjmacieho pohovoru na programátora nasa vyhodila test počítačovej zdatnosti a nahradila ho oveľa dôležitejším sociologickým testom, ktorý skúma koľkokrát je uchádzač za 24 hodín schopný poprieť/zmeniť svoju vrodenú biologickú výbavu (pohlavie, farbu pleti, príslušnosť k živočíšnemu druhu atď.) a výsledkom tohto testu je sociálna pripravenosť na adaptáciu v zmiešanom prostredí (viac je lepšie), ktorá je oveľa dôležitejšia, ako nejaké zastarané 1001010 woodoo ich starých otcov..
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pri parabolickej antene, a je to jedno ci je to antena na chytanie MMDS signalu od Satra alebo antena na sonde, je priekazne jasne, ze vychylenie o dva stupne znamena ubytok zisku mozno o jeden dva decibely.. co moze byt pri vzdialenosti sondy od zeme naozaj problem, ale signal zo zeme by ta antena mala aj tak zachytit. Ide o to, akej citlivosti tam namontovali prijimac. No a pracovnici v NASA proste vyskusaju stastie, ked tam poslu nejaky prikaz a budu cakat odpoved zo sondy.. poznamka: ta odpoved zo sondy bude tak isto strasne slaba, pretoze: medved na styri je maco.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A medveď na osem?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiež maco, ale priekazne v UTF-16.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

brumbrum
Odpovedať Hodnotiť:
 

oni ani nepotrebuju odpoved, im staci, ked to dorazi do sondy. Ked natoci anteny spravnym smerom, tak to predsa na zemi zistia tak, ze im zacnu chodit data.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No prijímač tam namontovali adekvátny dobe roku 1977.
Odpovedať Hodnotiť:
 

spravil som si rýchly prepočet a chyba 2° je cca rozdiel medzi obežnou dráhou Zeme a Jupitera
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Kua, však to sú stovky melónov kilometrov!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemhápem....sonda ide stále jedným smerom a stále má antény natočené SMERom k Zemi, ako sa móže stať niečo takéto?? :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Všetky vesmírne lety sú hoaxy a videá rôznych "astronotnautov", výstupu z raketoplánov a videá vesmírnych staníc natáčajú pod vodou:
youtu.be/qi2H--SMxl4
Ilúziu vesmírnych staníc robia podľa niektorých zdrojov dvoma lietadlami B2 s pásom LED diód, napr.:
LEVEL WITH ME (2023)
https://dopice.sk/rO9
Sami astronotnauti hovoria, že vo vesmíre nikdy neboli:
https://dopice.sk/rSZ
A takto vyzerajú tie ich satelity, keď spadne "satelit" vyzerá to takto:
https://dopice.sk/rWf
S rozpočtom 65 miliónov dolárov na deň sa odrbávať ľudí oplatí - 65 miliónov denne na podvod a 60 miliónov na vývoj biologických zbraní a financovanie vojen, to je NASA! (aj ESA a ďalšie hoaxy - viď napr. tá Ariane, verí niekto, že toto letelo do vesmíru?
https://dopice.sk/rZj
Ale tak je to aj s ostatnými raketoplánmi, Starlinkami, družicami...sú to hoaxy! Urobte si vlastný výskum, čo je Zem.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ešte väčší trapas by bol, keby sonda po tak dokonalom odôvodnení situácie nadviazala kontakt priekazne pred nasledujúcim týždňom.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to si písal pred uverejnením toho nového člínku, alebo po ňom? :D

Odpovedať Hodnotiť:
 

Akože či je i pri krištáľových, tak ako napríklad pri bowlingových, efektivita gulí priekazne funkciou húževnatosti leštenia?
Odpovedať Hodnotiť:
 

v skutocnosti len chcu minut predplatene data aby im len tak neprepadli
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako? Jednoducho.: git push voyager/2 --force
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár