neprihlásený Sobota, 20. júla 2024, dnes má meniny Eliáš, Iľja
Telekom má o týždeň kompletne vypnúť 3G sieť, zákazníci sú terčom phishingu o SIM

Značky: Slovak Telekom3Gphishing

DSL.sk, 15.11.2023


Zákazníci Slovak Telekomu so staršími telefónmi podporujúcimi maximálne 3G sieť, nenachádzajúci sa v pokrytí siete novšej generácie alebo z iných dôvodov využívajúcich 3G sieť majú posledný týždeň do vypnutia 3G siete tohto operátora na celom území krajiny.

Ako sme informovali v tomto článku, Telekom v druhej polovici októbra oznámil termín kompletného vypnutia 3G siete v druhej polovici novembra. Odvtedy neoznámil žiadnu zmenu a ku kompletnému vypnutiu teda zrejme príde budúci týždeň.

Po vypnutí 3G siete v prvých dvoch okresoch, Zlaté Moravce a Žarnovica, na začiatku októbra, zrejme za účelom otestovania vypínania, bude v približne polovici zostávajúcich okresov 3G sieť vypnutá o necelý týždeň v utorok 21. novembra a vo zvyšnej polovici o ďalšie dva dni vo štvrtok 23. novembra.

Konkrétne bude 21. novembra sieť vypnutá v okresoch Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Detva, Gelnica, Humenné, Kežmarok, Košice I až IV, Košice - okolie, Krupina, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Medzilaborce, Michalovce, Poltár, Poprad, Prešov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Zvolen a Žiar nad Hronom.

Frekvencie v pásme 2100 MHz uvoľnené po vypnutí 3G následne Telekom využije na prevádzku sietí novších generácií, v súčasnosti ich používa aj na 5G sieť. Operátor bude naďalej popri 4G a 5G sieti prevádzkovať aj svoju 2G sieť.

Ak má zákazník starú SIM kartu nepodporujúcu novšie 4G a 5G siete, može si ju vymeniť na predajni alebo objednať výmenu na stránke telekom.sk/3G. Na tejto stránke si môže zákazník tiež zistiť, akú SIM kartu má.

Aktuálne Telekom ale upozornil na emailový a SMS phishing na jeho zákazníkov, ktorého témou je práve výmena SIM. Phishingové správy konkrétne informujú zákazníka o objednaní eSIM karty, pričom správa obsahuje odkaz na stránku pre zrušenie objednávky. Útočníci si od zákazníkov okrem iných údajov podľa Telekomu žiadajú aj špecifické údaje k SIM, sériové číslo ICCID alebo SN.

Telekom jasne neodpovedal na otázku či predpokladá, že útočníci tieto údaje o SIM kartách nejakým spôsobom využívajú, respektíve ako sa dajú využiť. Zároveň nie je jasné, či phishingová kampaň súvisí s vypínaním 3G siete a predpokladanou väčšou výmenou SIM zákazníkmi Telekomu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128
O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie
Uvedený výkonný miniatúrny 2 TB SSD
V nomináciách na TV ceny Emmy vedie Netflix, výrazne uspela Apple. HBO je až tretia
FBI sa dostala do mobilu útočníka na exprezidenta za 40 minút


Diskusia:
                               
 

Snáď je na tej stránke útočníkov kvalitná online používateľská podpora, vyskakujúca na monitor ako reklamy na porno v ďeveďesiatkach, či v prípade SMS phishingu je obsahom správy i telefónne číslo na zákaznícku linku s ešte kvalitnejšou a trpezlivejšou používateľskou podporou, na ktorú sa zákazník, pravdepodobne niekoho stará či prastará mama, využívajúci 3G, môže priekazne s dôverou obrátiť, že čo je to to ICCID alebo SN či SIM karta, inak útočníci zo sociálneho inžinierstva jednotku nedostanú.
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

https://dopice.sk/sgx

Len toľko k tomu.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Aby si sa z toho neposral náhodou. Aj tak si len latentný...
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

A ten výraz toho sklamaného otca, ktorý čosi mieša na sporáku nemá chybu. Aj ty si tak svojho sklamal, bukvička?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Naopak, sklamaný je z rod. génov on sám, sa tu preto z času na čas ventiluje keď naň príde pms. Ale nemám mu to za zlé, mňa by tiež sralo keby som miesto klobásky mal piérko o veľkosti klitorisu. Si predstav tu fyz. námahu keď sa chce urobiť, jedine trením sa o vankúšik čo schováva v útulno dúhovitej kôľničke, pre tú ukojujúcu radosť a priekazne následne muchlovanie, ho má ešte potlačený z oboch strán, na jednej zuzhanna s veľkým Ó a na druhej zmatkovič s vyplazeným oným.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To je lepšia verzia. Priamo a narovinu. Načo chodiť ako "teplej" kaše :D
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

hey, ale tá jeho sestrenica tam.. čo otvára tú chladničku.. :s :p hmn.. :Dp :P :p

ale nvm proč tam musia kukat, vyhladávat ajž tak staré baby, Nina, 29.r., Klára, 31.r, Sona 30.
~~zrovna presne 30ročné ženy
sa mi zdá, že sú, a boli by, na toho chalana beztak, BEZTAK, ~~už kus staršíé, o neco starší, nejmín o dekádu, o ~~5 ~ 8 rokov..
a o 10rokov navíc, to je už ozaj lacn.. ehmn ozaj dost velký vekový rozdíl, / aaj nezvyk, aby bol chalan, chlapči ajž tak
vyrazne mladší jako dievči, sa nezvyklo, takuo
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ehmn, ale mali tam dát do tej reklamy, radši nejaké sš-, / vš školačky, z OA, obchod.akadémie, nejaké maturantky, :D :p
aaj nejaké birdzčky, :p :P ;P :p
na "vyrovnánie" :o :D
(teplot)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Telekom.sk/5g nie???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak je niekto taký sprostý, že sa phishingom nechá nachytať, tak si aj zaslúži aby ho oklamali.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Eventuálne môže ísť o stelesnenie čistej nevinnosti, podané priekazne v interpretácii kontextu Podľa seba súdim Teba.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Úplne by stačilo napísať, že zákazníci Telekomu, sú terčom. Bodka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

terčom v prvom rade priekazne telekomu, a už nech ak sa stane lebo stále tu robia reklamu tomu ružovému parnterovi. Ľudia by mali ísť k 4Ge až to bude kryté šude, to budú čučat, tehnológia nová doba ufó!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Gejkom ma stale nejakych zakaznikov? Ovce zozeru vsetko co sa im naserviruje.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tajomstvá obchodnej taktiky, zväčša akcie ale že v 21stor. bude praktikou priekazne homobuzi, to teda čumím. Sa snažá aby ľudia zňenávideli život alebočo? Já už ňéchcém vidieť ani počuť s čím prídu na budúce.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

si asi idem vyscreenovat tú (jeho) sestrenku, :p odtial :D :P

hmn nvm či aj tie 2 ~ 3 dievči, už majú ~~30++ :D lol
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

O vypínaní 3G sieti Telekomom síce viem už dlhšie, ale jednoducho a proste neriešil som výmenu staršej SIM karty za novší typ. Karta v súčastnosti používaná mojou 80 ročnou mamkou, ktorej stačí telefonovať, ona nepotrebuje riešiť nejaký dátový prístup na sieť. Ale oni mi aj tak z Telekomu poslali novú kartu, ani som o to nežiadal. :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár