neprihlásený Utorok, 25. júna 2024, dnes má meniny Tadeáš, Olívia
Thunderbird začína byť programovaný v Ruste

Značky: emailprogramovanie

DSL.sk, 19.2.2024


Vývojári populárneho emailového klienta Mozilla Thunderbird začali na programovanie tohto softvéru využívať v poslednej dobe čoraz populárnejší programovací jazyk Rust.

Vývojári o tom informovali na konferencii FOSDEM 2024 na začiatku mesiaca.

Thunderbird vychádza rovnako ako webový prehliadač Firefox z Netscape Communicatoru, interne používa rozličné komponenty z Firefoxu a programovaný bol doteraz najmä v C++ a niektoré časti napríklad tiež v JavaScripte.

Rust sa podobá na C++, bol ale vytvorený s cieľom riešiť problémy súčasného programovania a jeho dôležitými vlastnosťami sú bezpečnosť v oblasti manažmentu pamäte a pri používaní vlákien, efektívne multivláknové programovanie a zároveň pri týchto vlastnostiach aj vysoký výkon. Rust sa vďaka týmto vlastnostiam začína v poslednej dobe využívať pri programovaní viacerých dôležitých široko používaných softvérov.

V Thunderbirde sa už nachádza kód v Ruste, keď tento programovací jazyk v Mozille vznikol a programuje sa v ňom už Firefox vrátane komponentov použitých v Thunderbirde. Kód samotnej špecifickej funkčnosti Thunderbirdu sa podľa vývojárov doteraz v Ruste ale neprogramoval.

Prvou významnejšou funkčnosťou v Ruste bude podpora pre emailový protokol Microsoft Exchange Web Services, ktorý je podľa vývojárov prvým pridaným emailovým protokolom odkedy sa tento emailový klient volá Thunderbird.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Zakladateľ WikiLeaks je po dlhých rokoch na slobode, odletel z Británie
App Store od Apple podľa EK protizákonne obmedzuje vývojárov, preveruje aj nový poplatok
Netflix údajne zvažuje bezplatný program s reklamami
Majitelia domu poškodeného odpadom z ISS žiadajú od NASA odškodné
Prvé Macy s M4 prídu až ku koncu roka


inzerciaDiskusia:
                               
 

Populárnejší kde? Žiaci ledva chápu trošku Python, kedysi mali problém s Pascalom, C-čko ide sem tam niekomu, ale 95% žiakom stredných škôl je nejaké programovanie proti srsti a rovno "španielska dedina", skrátka žiadne nadšenie, nič im to nehovorí a ani netušia že prečo ich niekto zaťažuje nejakým programovaním, veď majú predsa mobil. Urobiť cyklus je neriešiteľná úloha.
Odpovedať Známka: -0.4 Hodnotiť:
 

Pri treťom refaktoringu kódu po druhom redizajne appky už tých tromfov priekazne až toľko na vynášanie neostáva.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nevidím to až tak čierne. Podstatnej časti žiakov stredných škôl je proti srsti všetko... najmä ak od nich chcú nejakú mozgovú aktivitu. Toto je len triviálny dôsledok a ten zvyšok celkom bohate stačí. Ale učiť by som teda nechcel.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Rust nie je zlý, ale je málo lokalizovaných učebníc, všade sú učebnice Céčka KaR, Assembleru, Javy, ale nikde Rust po slovensky.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

najprv sa clovek ma naucit anglictinu a potom programovaci jazyk
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Aspoň ze sa vieš podpísať...
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Kolonizácia ale nie je globalizácia. Skrešme kolonizátorom hrebienok ľúbozvučnou slovenčinou, kým sa na menežérskych pozíciách priekazne nezadrhnú vlastným egom.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Ogrgeľ akýsi by rád aby sme migrovali na jazyk, ktorému rozumejú obe strany? Prinajhoršom budeme nekompatibilný a nedohovoríme sa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vy budete asi jeden z tych kde: south = sauc, this = zis, with = viz

Ze lokalizovane ucebnice :D:D:D:D:D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Zase ma niekto problem s porozumenim citaneho textu? Tak snad z neho vyplvyva, ze sa nejedna o stredoskolakov, ale vyvojove timy (stredne velke ci vacsie) ficiace na scrume a vyvijajuce zname ci menej zname aplikacie.

Alebo snad ThunderBird vyvinuli 15-rocni pupakovi pubertaci z 1.C. v Hornej Dolnej ktori ani len netusia ze existuje kvadraticka rovnica?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ale veď dobre. Klídek Pedro.
Teba všetko hneď tak rozhádže.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ide to s niektorymi deckami dolu vodou. vsetko maju nic si nevazia, chyba rodicov. ak volili fica a spol, je to jasne. ja som zacinal basicom, presiel som cez pascal, cpp, assembler, matlab, javu, python… A teraz sukam kvoli praci vhfl a verilog. ucim sa cely zivot, a ucim to aj moje deti. Bez prace nie su kolace. Ale rusofili veria ze su . Bodaj by sj nie ked maju za vzor hranola a danka. Ti tiez nikdy nic nerobili, len kecaju.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Taky sikovny a aj tak charakter nevies precitat. PS sa ti lubi? Ci radsej SASka?
Snad deti budu sikovnejsie.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

nie, nelubia sa mi. zial na SK nie je ziadna strana ktora by sa mi lubila. Nikdo nejedna korektne, vsetci len robia zlu krv. Nikdo sa nevie dohodnut, kazfopadne zacal to hranol, a postvava proti sebe vsetkych. Ludia mu to zeru, politici tiez. 15 rokov vladne, nespravil nic. Skolstvo v prdeli, zdravotnictvo tiez, korupcia. Tak dlho vladol, ze keby mu neslo len o svojich ludi, vsetko mohlo prekvitat. Iba zakryva kauzy kauzami. Kolalicia, opozicia. lavica, pravica. Najst spolocnu rec ani bohovi.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Všetko je lepšie ako smerhlassnsolano.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Len nie tí pozitívny PSkári. Inak PSáci boli pohraničná stráž. Napríklad na Šumave.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

i
Odpovedať Hodnotiť:
 

Že 3-dňová očista: denne grapefruit. Ten obsahuje aj celkom dosť chinínu - teda potidlo. Dnes sa už Harbureta nepredpisuje, ale toto je scestné...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Dedikovany emailovy klient je prezitok.
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Rovnako ako vedecká kalkulačka. Tiež je na ňu na rozdiel od napríklad mobilu neskutočný spoľah, že práve v návale inšpirácie používateľa nezažne točiť presýpačky kvôli synchronizácii schôdzok priekazne na mesiac vopred.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Áno lepšie sú uzavreté sračky kde sa furt mení vzhľad "k lepšiemu", kde furt vyskakujú hovadiny ako "nechcete si zapnúť toto, nechcete si predplatiť hento..."

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

je fakt smutne ze to v tom nezmysle idu prepisovat. extremny mor cely rust
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár