neprihlásený Streda, 24. júla 2024, dnes má meniny Vladimír
Android 15 bude podporovať pripojenie smartfónov cez satelity

Značky: Androidsatelity

DSL.sk, 21.3.2024


Ďalšia hlavná verzia mobilného operačného systému Android 15, ktorá bude vydaná tento rok, bude mať špecifickú podporu pre využívanie pripojenia Android zariadení pomocou konektivity cez satelity.

Vyplýva to z dnešného oznámenia Google o vydaní druhej testovacej verzie Androidu 15, v ktorej veľmi stručne popisuje niektoré pridané funkčnosti týkajúce sa satelitnej konektivity.

Pre aplikácie pribúda API umožňujúce zistiť, či je zariadenie pripojené cez satelity. Nová verzia operačného systému tiež obsahuje niektoré prvky užívateľského rozhrania súvisiace s podporou satelitného pripojenia, podľa screenshotu napríklad Android upozorní notifikáciou na pripojenie k satelitu.

Android 15 zároveň podľa oznámenia obsahuje podporu, aby SMS, MMS a RCS aplikácie mohli používať satelitnú konektivitu pre posielanie a prijímanie správ.

Popis je veľmi stručný a nie je napríklad jasné, aké typy satelitnej komunikácie budú špecificky podporované a či finálna verzia Androidu 15 bude podporovať aj ďalšie špecifické funkčnosti týkajúce sa satelitnej konektivity.

V poslednej dobe vzniklo viacero projektov a iniciatív s cieľom umožnenia pripojenia smartfónov cez satelity. Cieľom je zatiaľ umožniť pripojenie aj v miestach, kde nie je štandardný pozemný mobilný signál, a nie nahradiť pozemné siete. Jednotlivé projekty respektíve využité technológie sú troch principiálnych typov.

Prvým je pridať do smartfónov podporu doterajších už existujúcich a fungujúcich satelitných komunikačných sietí, čo vyžaduje pridať hardvérovú podporu komunikačnej technológie nepodporovanej v doterajších smartfónoch. Takýto prístup zatiaľ zvolila spoločnosť Apple a od iPhonov 14 z roku 2022 pridala podporu využívania satelitnej siete Globalstar s veľmi obmedzeným využitím, na posielanie správ na tiesňové linky v núdzových situáciách a aktualizovanie polohy cez aplikáciu Find My.

Podobne Qualcomm plánoval vo svojich modemoch podporovať existujúcu satelitnú sieť Iridium, na konci minulého roku bola táto spolupráca a iniciatíva zrušená.

Ďalší dvaja významní výrobcovia modemov pre smartfóny MediaTek a Samsung oznámili plány podporovať vo svojich modemoch satelitnú komunikáciu vo forme novších štandardov 5G NTN, Non-Terrestrial Networks, respektíve 5G IoT-NTN.

Nakoniec niektoré ďalšie projekty pripravujú poskytovanie mobilných sietí doterajších štandardov pre pozemné mobilné siete zo satelitov, ktoré umožnia komunikovať cez satelity aj bežným doterajším smartfónom na povrchu Zeme.

Takúto podporu pripravuje Starlink od SpaceX s konšteláciou s tisíckami satelitov, ktorý bude vytvárať 4G LTE siete z vesmíru. SpaceX už od začiatku roka technológiu testuje na prvých satelitoch a službu v podobe zatiaľ textových správ má spustiť v tomto roku.

Startup AST SpaceMobile úspešne už minulý rok otestoval pripojenie štandardného smartfónu na 4G aj 5G sieť poskytovanú z jej veľkého testovacieho satelitu BlueWalker 3 s anténou s plochou 64 metrov štvorcových. Tento rok už má vynášať komerčné satelity a celkovo má plánovať viac ako sto satelitov. Jedným z investorov AST SpaceMobile sa nedávno stala aj spoločnosť Google, tvorca Androidu.

Pre využívanie satelitnej komunikácie v Android smartfónoch samozrejme nebude nutne potrebný Android 15 a využívať ju môžu aj smartfóny so skoršími verziami, špeciálne v prípade štandardných mobilných sietí poskytovaných z vesmíru. Pridaná podpora v Androide 15 má zjednotiť používateľskú skúsenosť a zlepšiť funkčnosť pri využívaní satelitnej komunikácie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

CrowdStrike poskytla nové technické detaily k príčine BSoD, šéfa si predvolal Kongres USA
Uvedený lacnejší WiFi 7 router, s cenou nad 100 eur
Apple napreduje so skladateľným iPhonom, bude konštrukcie véčka a mohol by prísť v 2026
Alza vrátila možnosť zobraziť si iba nové produkty
Nestabilitu niektorých nedávnych Intel CPU spôsobuje mikrokód, sú nenávratne poškodené
Google nakoniec zrušil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
Boeing a NASA na Zemi nasimulovali zlyhanie trysiek vesmírneho Boeingu
Nové Ryzeny 9000 budú možno drahšie ako doterajšie modely
Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU


Diskusia:
                               
 

Ľudia volajú po Google balónoch, keď si myslia, že v koši niekto je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To lebo stavujú na predsudok, že osadenstvo priekazne nepozná bájku o havranovi a líške
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár