neprihlásený Utorok, 18. júna 2024, dnes má meniny Vratislav
Nový ARM CPU pre notebooky od Qualcommu má byť výrazne výkonnejší ako Intel CPU

Značky: QualcommCPUARMnotebookyIntelAMD

DSL.sk, 11.4.2024


Nové už pomerne dlho avizované procesory architektúry ARM od Qualcommu pre osobné počítače a najmä notebooky Snapdragon X Elite sú podľa spoločnosti výrazne výkonnejšie pri rovnakej spotrebe aj celkovo výkonnejšie ako posledná generácia procesorov Intelu pre notebooky s kódovým označením Meteor Lake.

Aktuálne to spoločnosť Qualcomm tvrdila v prezentácii najmä na základe výsledkov v benchmarku Geekbench 6.2. Na prezentované dáta upozornili PC World a Tom’s Hardware.

Snapdragon X Elite sú procesory postavené na nových vlastných jadrách Qualcommu s označením Oryon vyvinutých odkúpenou spoločnosťou Nuvia, podľa skorších informácií spoločnosti majú byť uvedené v polovici roka.

Qualcomm prezentoval nový procesor s 12 jadrami Oryon v dvoch verziách, s maximálnym taktom 3.4 GHz a 3.8 GHz. Rýchlejšia verzia môže pri dvoch jadrách dosiahnuť maximálny takt 4.3 GHz. Nie je jasné, ktorú verziu Qualcomm použil pri percentuálnom porovnávaní s inými procesormi, minimálne v jednom prípade to bola rýchlejšia verzia. Skóre v benchmarkoch prezentoval ale pre obe verzie, pričom zverejnil skóre svojich procesorov aj pre ďalšie benchmarky okrem Geekbench.

Svoj nový procesor porovnával s dvomi modelmi Intel Meteor Lake, Core Ultra 7 155H a Core Ultra 9 185H, aj AMD Ryzen 9 7940HS. V prípade AMD ide ale o procesor predchádzajúcej generácie, AMD už uviedla aj novšiu generáciu mobilných procesorov Ryzen 8000. Spoločnosť tiež uviedla jedno porovnanie s Apple M3, pre tento procesor ale neuviedla kompletné porovnanie pomeru výkonu a spotreby.

Pre procesory od AMD a Intel uviedla celé krivky pomeru výkonu v Geekbench a spotreby pre celý rozsah spotreby jednotlivých CPU, v prípade jednovláknového aj viacvláknového výkonu. V prípade porovnania so všetkými tromi procesormi má pri danej spotrebe vždy Snapdragon X Elite výrazne vyšší výkon ako tieto tri procesory a tiež vyšší celkový maximálny výkon.

V porovnaní s najvýkonnejším z nich Core Ultra 9 185H má v jednovláknovom teste pri jednej konkrétnej zvolenej strednej spotrebe Qualcomm procesora tento CPU o 51% vyšší výkon ako procesor Intelu a rovnaký výkon ako je maximálny výkon procesora Intelu dosahuje pri o 65% nižšej spotrebe. Ako bola zvolená porovnávaná stredná spotreba nie je jasné, výsledky sú ale podľa grafov podobné pre širší rozsah spotrieb.

V prípade multivláknového výkonu pri rovnakej strednej spotrebe má Snapdragon X Elite vyšší výkon ako Core Ultra 9 185H o 41% a rovnaký výkon ako je maximálny výkon Intel procesora dosahuje pri o 58% nižšej spotrebe.

Podľa grafov má Snapdragon X Elite aj o niečo vyšší celkový maximálny jednovláknový a multivláknový výkon oproti procesoru Intel pri jeho maximálnej spotrebe. Procesor Intelu má výrazne vyššiu maximálnu spotrebu a pri nej sa maximálny výkon výrazne viac priblíži maximálnemu výkonu Qualcomm procesora pri jeho maximálnej spotrebe. Podľa grafov je nižší, presné porovnanie ale Qualcomm zrejme neuvádza.

Spoločnosť avizovala aj jedno praktickejšie porovnanie výkonu, dominujúci webový prehliadač Chrome je podľa nej v benchmarku Speedometer 2.1 o 20% rýchlejší na jej procesore ako na Core Ultra 7 155H.

V prípade procesora Apple M3, ktorý je v súčasnosti zrejme najlepším notebookovým procesorom v pomere výkonu a spotreby, spoločnosť zverejnila len jedno porovnanie. Podľa neho má v Geekbench 6.2 procesor Qualcommu oproti Apple M3 o 22% vyšší multivláknový výkon, pričom v tomto prípade avizovala aj dosiahnuté skóre a podľa neho porovnávala rýchlejšiu 3.8 GHz verziu jej procesora.

Qualcomm zverejnil aj porovnanie výkonu integrovanej grafiky. Oproti grafike v Intel Core Ultra 7 155H má pri rovnakej strednej spotrebe o 36% vyšší výkon a rovnaký výkon ako je maximálny výkon Intel grafiky dosahuje pri spotrebe nižšej o 50%.

Vďaka vyššej efektívnosti výkonu a spotreby nová platforma tiež umožní podľa Qualcommu výrazne predĺžiť výdrž na batériu, oproti Intel Core Ultra 7 udáva pre rozličné typy aplikácií predĺženie výdrže na batériu od 40% po viac ako dvojnásobok.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Hubblov teleskop už funguje iba s jedným gyroskopom, je výrazne menej produktívny
Minimálne v Španielsku pomocou dát z ukradnutých zariadení vydierajú vlastníkov
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách


inzerciaDiskusia:
                               
 

to je super. Tak uz staci vsetok ten soft pre windows prepisat na ARM a mozeme kupovat qualcomm procesory.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Vsak widly us aj na arme. Myslel si asi x86 aplikacie na arm.

CPU architektura...

Mala by do to ho uz vstupit Eu a spolocne s US a liberalizovat kriticke patenty x86, aby qualcom mohol vyrabat aj x86, pripadne hybrid x86 a arm.

Dalej treab prikazat dodavatelom povinne dodavat aj otvorene ovldace pre linux a usetrilo by sa kopa starosti a problemov


Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

myslíš ako keď AMD "liberalizovalo" patenty intelu v 286 / 386 ére?

Každý si môže zrobiť x86 CPU. Otázka je, či máš aj na to.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Prepisat na základe čoho? Že v benchmarku pri nejakých komplikovaných podmienkach niečo vyšlo? Šak ak tam nie je rozdiel aspoň dva rády, ide pri vedeckej škále priekazne o odchýlku merania.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Rozmýšľal som nad tým, či integrovaný NPU(neural processing unit) by dokázal pomocou akcelerovanej umelej inteligencie emulovať x86 inštrukcie na ARM. Myslím že na mnoho nevýkonovo náročných programoch, ktoré držia celý windows ekosystém by to stačilo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Udávaný výkon NPU je 45TOPS, pamäťová priepustnosť 136 GB/s. Na notebookový CPU celkom slušné, ale chcelo by to nejakú konkurenciu pre M3 Max.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A daj ešte jeden...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Az na tom pojde lepsie klasicky Battlefield, Red Dead Redemption2, GTA6 ,alebo podobne narcone hry tak potom uverim

Inak je to k hovnu
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár