neprihlásený Piatok, 24. mája 2024, dnes má meniny Ela
Aj Google si vyvinul vlastný ARM procesor pre servery

Značky: GoogleCPUARMservery

DSL.sk, 10.4.2024


Spoločnosť Google si ako ďalší veľký poskytovateľ serverových cloudových služieb vyvinula vlastný procesor architektúry ARM pre servery vo svojich dátových centrách.

Spoločnosť to aktuálne oznámila počas predstavovania viacerých noviniek vo svojich cloudových službách na akcii Google Cloud Next 2024.

O procesore označenom Google Axion zverejnila ale iba minimum informácií a nezverejnila jeho špecifikáciu vrátane napríklad počtu jadier. Postavený je na jadrách Neoverse V2 od spoločnosti Arm podporujúcich architektúru ARMv9 a využíva systém špecializovaných mikrokontrolerov Titanium slúžiacich na odbremenenie ARM jadier od zabezpečovania niektorých funkčností ako sieťová komunikácia, bezpečnosť, I/O s úložiskom.

Podľa Google nové procesory umožnia virtuálne servery s o 30% vyšším výkonom ako najrýchlejšie virtuálne ARM servery v dostupných cloudových službách, pričom budú mať o 50% lepší výkon a o 60% lepšiu energetickú efektívnosť ako súčasné virtuálne x86 servery.

Spoločnosť čoskoro podľa oznámenia začne využívať servery postavené na týchto procesoroch pre prevádzku vlastných interných služieb, pomocou ktorých poskytuje svoje webové služby. Zároveň umožní služby postavené na nových procesoroch využívať v blízkej budúcnosti aj zákazníkom svojich cloudových serverových služieb vrátane napríklad virtuálnych serverov bežiacich na týchto nových procesoroch, ktoré majú byť v preview režime sprístupnené v nadchádzajúcich mesiacoch.

Vlastné serverové ARM procesory majú aj dve veľké konkurenčné služby cloudových serverových služieb Amazon Web Services a Microsoft Azure. Amazon AWS využíva vlastné ARM procesory Graviton už viacero rokov, Microsoft oznámil vyvinutie vlastného 128-jadrového serverového ARM procesora na konci minulého roka.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.20, už aj pre RISC-V
Šifrovanie odolné kvantovým počítačom podporuje ďalší softvér, Zoom
Starship znovu poletí o dva týždne
Známy výrobca PC chladičov začal ponúkať ventilátory pre domácnosti, postavené na PC ventilátoroch
Intel už vyrába novú generáciu CPU, uvedie ju v treťom štvrťroku


Diskusia:
                               
 

A co slovensky procesor kedy uz bude?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Slovenský procesor "Valaška" je aktuálne vo finálnej fáze vývoja. Ešte sa ladia národné registre a podpora virtuálneho sovietskeho režimu. Uvedenie je naplánované hneď po zlacnení potravín.

S pozdravom
Dodo | Slovensko IŤ
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aurel 2 ma byt postavenych na 20 CPU Valaška a 4 GPU Vz. 58.
Chladenie bude zabezpecovat kondenzacna veza JE Mochovce.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár