neprihlásený Streda, 18. marca 2026, dnes má meniny Eduard
Ďalší let Starship má byť v máji

Značky: SpaceXStarship

DSL.sk, 10.4.2024


Ďalší štvrtý pokus o orbitálny alebo takmer orbitálny let novej vyvíjanej rakety a lode Starship plánuje spoločnosť SpaceX naďalej uskutočniť v máji.

CEO spoločnosti Gwynne Shotwellová už v marci avizovala plánovaný termín štvrtého letu na začiatok mája. Na konci minulého týždňa avizoval májový termín aj Elon Musk a termín v máji teda zrejme naďalej platí, aj keď Musk už neuvádza či má ísť o začiatok mesiaca.

Tretí štart sa uskutočnil 14. marca, bol zatiaľ najúspešnejší a Starship sa dostala najďalej. Ani jeden stupeň ale úspešne nepristál.

Prvý stupeň po úspešnom oddelení druhého stupňa začal úspešne zostupovať, v posledných fázach zostupu ale explodoval.

Na druhom stupni sa pred plánovaným zostupom nezapli motory. Podľa skorších informácií Shotwellovej ale úmyselne nemal orbitálnu trajektóriu a začal aj tak zostupovať pasívne, vo výške 65 kilometrov sa ale rozpadol.

V minulom roku SpaceX uskutočnila dva pokusy o orbitálny alebo takmer orbitálny let Starship. Prvý pokus sa uskutočnil v apríli. Raketa s loďou úspešne odštartovali, problémy ale začali už pri štarte a niektoré motory nefungovali, druhý stupeň sa neoddelil od prvého a približne štyri minúty od štartu boli raketa a loď zničené explóziou. Najvyššie sa dostali do výšky približne 39 km.

Pri druhom pokuse v novembri Starship úspešne odštartovala a úspešne uskutočnila oddelenie druhého stupňa novým spôsobom, keď sa motory druhého stupňa zapli ešte počas ťahu prvého stupňa. Druhý stupeň prekonal hranicu vesmíru a dostal sa do výšky približne 150 km, oba stupne ale explodovali a to výrazne skôr ako pri treťom pokuse.



Najnovšie články:

Nový Firefox bude obsahovať bezplatnú VPN
Starlink zmenil v Európe aj na Slovensku ponuku, zdražil aj zlacnil
Slovensko.sk je spomalené, upozorňuje prevádzkovateľ
Vláda chce zaviesť legislatívu pre samojazdiace autá a drony
Starlink dosiahol 10-tisíc satelitov
Obchodný register mal dnes exspirovaný certifikát, nezabudol ho obnoviť
Dátové centrá vo vesmíre sa blížia, Nvidia avizuje pre ne špeciálnu GPU
Príjmy výrobcov enterprise SSD sa veľmi výrazne zvýšili
Populárne sci-fi Firefly bude mať pokračovanie, animované
Veľká Británia v reakcii na situáciu na Blízkom východe povolí balkónové solárne panely


Diskusia:
                               
 

Tešíme sa.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Robili spin test, raketa začala rokovať a nepodarilo sa rotáciu zastaviť. Nemohli naštartovať motori, lebo by letela nepredvídateľné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Robili spin test ale medzitým im Windows zapol screensaver a nevedeli sa o zbaviť, čiže nemohli zastaviť rotáciu... :)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

toľko zničeného železa zasa!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

čo by zato v krompachoch dali
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je asi najhorší termín na orbitálne lety, nakoľko kvôli postavaným májom treba lietať priekazne o hodne vyššie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Priekazne to je cielom.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár