neprihlásený Štvrtok, 30. mája 2024, dnes má meniny Ferdinand
Vydaná Fedora 40

Značky: Linux

DSL.sk, 23.4.2024


Tvorcovia populárnej linuxovej distribúcie Fedora dnes v súlade s plánom vydali novú verziu tejto distribúcie Fedora Linux 40.

V novej verzii tvorcovia neavizujú žiadne veľké novinky, zahrnutý softvér bol ale samozrejme upgradnutý na nové verzie a aj najnovšia verzia tejto distribúcie vydávanej v novej verzii každého pol roka je postavená na aktuálnych verziách jednotlivých softvérov.

Hlavná desktopová verzia Fedora Workstation 40 je postavená na novej verzii desktopového prostredia Gnome 46, verzia s desktopovým prostredím KDE na novej verzii Plasma 6.

Z nových funkčností tvorcovia v oznámení vyzdvihujú pridanie populárneho frameworku pre strojové učenie PyTorch. Zatiaľ do distribúcie zahrnuli iba podporu využívania CPU a nie podporu akcelerátorov vrátane GPU a NPU. Označujú to za prvý krok, v budúcnosti budú podporu rozširovať a ich cieľom je ponúkať kompletné nástroje pre vývoj AI.

Tvorcovia zároveň avizujú vylepšenie atomických verzií ich distribúcie, Fedora IoT používa natívne ostree kontajnery a pre atomické verzie desktopových edícií sa začína opäť používať značka Fedora Atomic.

Distribúcia Fedora je populárna aj medzi niektorými pokročilými užívateľmi, podľa nedávnych informácií ju používa napríklad aj Linus Torvalds. Distribúciu začal používať aj projekt Asahi Linux pracujúci na podpore Linuxu na Apple počítačoch postavených na Apple procesoroch architektúry ARM.

Projekt sprístupňuje aj vlastnú linuxovú distribúciu, do ktorej zapracováva túto podporu. Donedávna bola distribúcia projektu postavená na ARM verzii distribúcie Arch Linux. Projekt s distribúciou ale nespolupracoval na zapracovávaní zmien do oficiálnej Arch Linux distribúcie a v minulom auguste oznámil zmenu použitej distribúcie. Jeho oficiálnou distribúciou, v ktorej integruje vyvíjanú podporu pre Apple ARM Macy, sa stala distribúcia postavená na Fedore nesúca označenie Fedora Asahi Remix.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Dátová prevádzka mirrorov Fedory sa zrazu zdvojnásobila, distribúcia nevie prečo
NASA schválila štart vesmírneho Boeingu 1. júna, napriek problémom
Orange na časti územia zrýchľuje pevné 4G pripojenie na 100 Mbps a zvyšuje FUP
Enkóder AV1 videa SVT-AV1 zrýchlil a zlepšil kvalitu
SNS chce efektívne zrušiť doterajšie internetové diskusie, weby by museli získavať rodné číslo a overovať ho
Nová generácia AMD Ryzenov s jadrom Zen 5 má prísť v júli
Nvidia má údajne uviesť ARM CPU pre PC
Apple má v 2026 spustiť predaj MacBooku s displejom aj namiesto klávesnice
Tretí let Starship zlyhal kvôli upchávaniu, štvrtý má stanovený dátum
Aj v Česku vytvoril hokej rekord internetovej prevádzky, cez 3 Tbps


Diskusia:
                               
 

Prd vydana, uz nainstalovana :-P
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a da sa? ja vzdy cakam aspon mesiac, dva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz beta fungovala dobre.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár