neprihlásený Sobota, 20. júla 2024, dnes má meniny Eliáš, Iľja
K dispozícii nová Fedora 40 pre Macy s ARM procesormi

Značky: LinuxAppleARM

DSL.sk, 9.5.2024


Tvorcovia pomerne populárnej linuxovej distribúcie Fedora v spolupráci s projektom Asahi Linux aktuálne oznámili sprístupnenie novej verzie distribúcie Fedora Asahi Remix 40 určenej pre Apple počítače postavené na Apple procesoroch architektúry ARM.

Asahi Linux pracuje na podpore hardvéru Apple ARM platformy s cieľom umožniť podporu tejto platformy v ľubovoľnej linuxovej distribúcii, pričom podporu pridáva do linuxového jadra, bootloaderov ale tiež ďalších softvérových komponentov.

Projekt sprístupňuje aj vlastnú linuxovú distribúciu, do ktorej zapracováva túto podporu. Táto distribúcia je tak zrejme zatiaľ distribúciou s najlepšou podporou Apple ARM Macov s najskoršou podporou nového podporovaného hardvéru.

Donedávna bola distribúcia projektu postavená na ARM verzii distribúcie Arch Linux, v minulom roku ale začala v spolupráci s Fedorou vytvárať pre Macy distribúciu postavenú na Fedore a prvú verziu postavenú na Fedore 39 vydala v decembri.

Nová aktuálne oznámená verzia je postavená na novej Fedore 40 vydanej v druhej polovici apríla. Kým Fedora ako štandardné desktopové prostredie používa Gnome, v novej verzii Fedora Asahi Remix je preferovaným desktopovým prostredím KDE Plasma 6. Zvoliť sa dá ale aj Gnome, samozrejme v novej verzii Gnome 46.

Vo Fedora Asahi Remix 40 sú aj ďalšie novinky a samozrejme upgradovaný rozličný softvér ako vo Fedore 40, špecifickou novinkou na Apple počítačoch avizovanou v oznámení je podpora OpenGL 4.6.

Fedora Asahi Remix sa inštaluje z macOS, návod na inštaláciu je možné nájsť na tejto stránke.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128
O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie
Uvedený výkonný miniatúrny 2 TB SSD
V nomináciách na TV ceny Emmy vedie Netflix, výrazne uspela Apple. HBO je až tretia
FBI sa dostala do mobilu útočníka na exprezidenta za 40 minút


Diskusia:
                               
 

Prvý dôvod si kúpiť Mac (nemám na to peniaze).
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Lenovo TP tiez nie su najlacnejsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A vydrz baterie 2 hodiny na lunexe.
Ale s Asahi na macu 10 hodin.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale asahi na macos stale nema a este 5 rokov nebude mat, kym tam nevyriesia este lepsie ten battery management, sleep mode ktory drainuje bateriu 10x rychlesie jak na macos, podporu/emulaciu x84, slaby sortiment apps, mikrofon, hdmi, bugy, glitche...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

neviem ako vy, ale mne co sa tyka linuxu staci jeho terminal, a to viem 99% urobit aj z unixoveho macos terminalu, a ked je nieco fakt linux only, tak ssh na linux masinu :D
akoze trpiet linux na desktope je pre studentov dementov co ich cas nema hodnotu tak ho travia linuxovymi dekstop problemami.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ČSOB má na celom Slovensku výpadok mnohých bežných účtov a platieb. Nebolo by zlé zistiť čo sa deje. Normálne ráno v IB zmizol celý účet so zoznamu účtov. Už je späť ale platba ČSOB -> ČSOB ide už 7 hodín. Vraj na tom intenzívne pracujú.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Za posledný mesiac až dva rovnaký problém:
VÚB, Tatra, SLSP.
Suma z účtu odchádzala 2x:
Fio banka
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konecne nejaky OS pre mna
Odpovedať Hodnotiť:
 

maj strach, lebo apple sillicon ma nieco ako intel ME. Ktory sleduje tvoje tajne uchylnosti a posle to zidojasterom aby ta mohli blackmailovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

už sa teším na komentár od syntaxterrorXXX ktorý priekazne má malú slovnú zásobu a priekazne nevie vetu napísať bez slova "priekazne" :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mimoriadna citová angažovanosť je príznačná i pre značnú časť argumentov predstaviteľov a predstaviteliek parlamentej opozície, ktorý sú často smutný či majú obavy a ich psychické problémy následne musí riešiť zostávajúca časť pléna priekazne na úkor napredovania krajiny i potrieb obyčajných ľudí.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Slovenský jazyk- 5. ročník - POZOR! V nominatíve plurálu sa píše vždy mäkké í !!! len pre info:
ktorý sú často smutný
sa píše v slovenčine:
ktorí sú často smutní
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak sa to tak teda píše vždy, je uvádzanie tejto skutočnosti v pravidlách slovenského pravopisu nielen v rozpore s efektívnym vynakladaním prostriedkov štátneho rozpočtu, ale neodôvodnenou spotrebou papiera a tlačiarenskeho farbiva i Green Deal-om a Slovensko musí byť priekazne bezodkladne vylúčené z EU.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár