neprihlásený Pondelok, 15. júla 2024, dnes má meniny Henrich
Nové ARM notebooky budú mať dobrú oficiálnu podporu Linuxu

Značky: ARMnotebookyQualcomm

DSL.sk, 17.5.2024


Nové očakávané notebooky postavené na nových ARM procesoroch Qualcommu Snapdragon X Elite, ktoré uvedú viacerí tradiční výrobcovia notebookov, budú mať dobrú podporu Linuxu oficiálne zabezpečovanú spoločnosťou Qualcomm.

Qualcomm o tom informuje v tomto oznámení aj s bližším popisom, čo už je podporované a čo bude podporované v najbližšej budúcnosti.

ARM notebooky od tradičných výrobcov sú už v ponuke viacero rokov, v podobe notebookov postavených na predchádzajúcich procesoroch Qualcommu a v posledných rokoch aj v podobe notebookov Apple postavených na jej ARM procesoroch.

Qualcomm podľa svojich informácií podporoval Linux aj u doterajších jeho procesorov, na ktorých boli postavené ARM notebooky. Tieto notebooky ale neboli príliš populárne a linuxové distribúcie ich tak typicky oficiálne nepodporovali.

V prípade Apple notebookov spoločnosť Apple vôbec nezabezpečuje podporu Linuxu pre jej hardvér ani nezverejňuje potrebné informácie pre zabezpečenie takejto podpory, napriek tomu pre popularitu týchto notebookov existuje projekt Asahi Linux pracujúci na podpore Apple ARM hardvéru v Linuxe. Projekt poskytuje aj funkčnú distribúciu postavenú v súčasnosti na Fedore. Zrejme okrem iného vzhľadom na neúplnú a komplikovanú podporu ale Apple hardvér ostatné distribúcie oficiálne nepodporujú.

Situácia by sa mohla zmeniť s novými notebookmi postavenými na výrazne lepších procesoroch Snapdragon X Elite. Tie budú samozrejme štandardne ponúkané s Windows, v prípade dostatočnej popularity by ich ale mohli začať podporovať aj rozličné linuxové distribúcie a umožňovať distribúcie na ne oficiálne nainštalovať.

Qualcomm v oznámení popisuje, podpora ktorých komponentov SoC a platformy už bola pridaná do oficiálneho linuxového jadra posledných verzií 6.8 a 6.9. Podpora ďalších dôležitých zatiaľ chýbajúcich komponentov má byť pridaná v ďalších verziách oficiálneho jadra 6.10 a 6.11, napríklad aj podpora GPU, displejov, web kamery, reproduktorov a uspávania.

Qualcomm nezabezpečuje len podporu svojich SoC a platformy v linuxovom jadre, pracuje na širšej podpore Linuxu na týchto zariadeniach. Okrem iného v najbližších šiestich mesiacoch chce zabezpečiť, aby v prehliadačoch Firefox a Chrome fungovalo hardvérové dekódovanie videa a boli k dispozícii inštalátory minimálne pre distribúcie Ubuntu a Debian. Nová platforma podporuje štandardné UEFI bootovanie a Qualcomm chce okrem iného tiež poskytovať bližšie nešpecifikovaný firmvér ako otvorený.

Spoločnosť už sprístupnila aj experimentálny inštalátor, ktorý umožňuje na zariadeniach novej platformy nainštalovať Debian. Tento inštalátor je ale zatiaľ určený len pre referenčné zariadenia.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Raketa SpaceX zlyhala pre únik kyslíka, prišla o satelity a úrady jej zákazali lietať
Búrky spôsobili masívne výpadky elektriny, postihli stovky tisíc ľudí
Raketa SpaceX zlyhala prvýkrát po dlhých rokoch
Intel uvedie ešte nový CPU pre desktopy len s dvomi jadrami
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek
V nových desktopových Intel CPU bude NPU, ale s pomerne nízkym výkonom
V Nemecku odstránia čínske komponenty z existujúcich mobilných 5G sietí
Po oficiálnom linuxovom jadre sa skráti podpora aj jadrám pre Android
Predaje PC opäť narástli
V desiatke najpredávanejších mobilov v Telekome iba dve značky


Diskusia:
                               
 

A aj nakodia ovladace na tie svoje grafiky? lebo to asi nedaju len tak zo dna na den
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Oficialna podpora od vyrobcu znamena ze nie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak pri poctivo navrhnutej grafike sú ovládače súčasťou hardvéru grafiky, ale tak to už priekazne skoro nikto nerobí.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Žeby konečne nejaký výrobca HW bere vážne otvorenosť a kompatibilitu?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ide len o prejav mesiášskeho komplexu po vzore Kto chytá v žite. V podstate musíte byť hovná, inak zo mňa priekazne king nebude.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

možno... ale skôr tipujem, že sa tam vymenila nejaká manažérska hlava a vychŕlila takéto PR, potom sa tento nápad dostane na obchodné oddelenie a tam niekto vyskočí od stola s menovkou "M$" a skríkne "tak to nie!" a nápad je v prdeli...
Odpovedať Hodnotiť:
 

dobra je za 3
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nech im to unia prikaze💩
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár