neprihlásený Pondelok, 22. júla 2024, dnes má meniny Magdaléna
Vo vesmírnom Boeingu objavený opäť ďalší problém, aj tak má ale odštartovať o týždeň

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 26.5.2024


V lodi Boeing CST-100 Starliner bol po malom úniku hélia, kvôli ktorému sa prvý štart tejto lode s posádkou opakovane v posledných týždňoch posúval, objavený aj ďalší problém. V tomto prípade dokonca nejde o poškodený komponent ale o menší problém v návrhu redundancie systému pohonu.

NASA a Boeing o tom informovali na piatkovej tlačovej konferencii.

Po viacerých odkladoch a posunoch sa prvý let novej lode s posádkou mal uskutočniť 7. mája. Let bol najskôr zrušený krátko pred štartom kvôli problému s vypúšťacím ventilom pre kyslík na druhom stupni rakety Atlas V spoločnosti ULA, United Launch Alliance, ktorá bude loď vynášať.

Po výmene ventilu ale NASA oznámila identifikovanie ďalšieho problému na lodi Starliner v podobe úniku hélia v servisnom module. Hélium uniká podľa predchádzajúcich informácií NASA cez jednu z prírub systému pohonu RCS, Reaction Control System, určeného pre menšie manévre, nie výkonnejšieho hlavného systému pohonu OMACS. Podľa aktuálnych informácií je problém s tesnením príruby.

NASA a Boeing plánujú odštartovať aj s týmto problémom, keď podľa analýzy nepredstavuje pre misiu riziko a výmena tesnenia by znamela posun štartu zrejme minimálne o viacero týždňov. Hélium slúži na tlakovanie paliva a ide o inertný plyn, ktorý pri úniku nemôže spôsobiť komplikácie ako napríklad vznietenie. Systém pohonu RCS má 28 trysiek, problém sa týka a hélium uniká len v prípade jednej trysky. Podľa NASA je únik stabilný, pričom podľa analýzy by aj 100-násobné zhoršenie úniku respektíve úplné zlyhanie tesnenia misiu neohrozilo. Zároveň by loď zvládala únik hélia aj v prípade ak by unikalo v najviac štyroch ďalších tryskách.


Záznam tlačovej konferencie NASA, Boeingu a ULA (video: NASA)Pri analýze problému s únikom hélia a možných dopadov ak by zlyhalo viac trysiek systému RCS bol ale identifikovaný ďalší problém, tentokrát v samotnom návrhu systému pohonu respektíve v jeho redundancii. Loď doteraz podporovala tri spôsoby uskutočnenia manévru vstupu do atmosféry pri návrate, pomocou štyroch trysiek OMACS, dvoch trysiek OMACS alebo ôsmich trysiek RCS.

Pri niektorých kombináciách zlyhaných komponentov s akými sa zrejme v scenároch prípadných problémov musí počítať, konkrétne pri úplnej nefunkčnosti dvoch prívodov hélia v dvoch susedných sadách trysiek, by nebolo možné uskutočniť manéver vstupu do atmosféry, z dostupných informácií ale nie je úplne jasné či žiadnym z týchto spôsobov alebo iba pomocou ôsmich RCS trysiek. NASA a Boeing ale v uplynulých týždňoch v každom prípade vyriešili aj takýto prípad a začali podporovať uskutočnenie manévru pre vstup do atmosféry iba pomocou štyroch trysiek RCS, s použitím dvoch menších manévrov.

Riešenie situácie s únikom hélia a najnovšie identifikovaným problémom v návrhu redundancie systému pohonu pri návrate ešte bude definitívne schvaľované v priebehu nadchádzajúceho týždňa, v prípade schválenia plánuje NASA odštartovať v sobotu 1. júna o 18:25 nášho času.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128
O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie
Uvedený výkonný miniatúrny 2 TB SSD


Diskusia:
                               
 

No, este niekolko takychto odhalenych problemov na tejto raketke, a priekazne si mozete hladat miesto sucastnych kozmonautov, ktori su urceni na prvy let, rovno kaskaderov z Holyvoodu, ktori su na taketo rizika plateni.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak ale zas odtiaľ-potiaľ, nakoľko keby takú úctu k ľudskému životu prejavovala menej vhodná krajina, už by sa zverejňovali priekazne ostro odsudzujúce rezolúcie.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Stačí tam posadiť odhaľovačov problémov a majú poriešené ako problémy s problémami tak aj problémy s odhaľovačmi—Boeing style!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je skor russian style, aabo gomorra, Calabria-Camorra style, mobs
Odpovedať Hodnotiť:
 

btw.mafia a rusko sa uz tesi aj na 1.funkcne teleporteri - "none", "0", abo *nothing/anything" bude ich najoblubenejsia volba cielovej destinacie, cielovej teleport "stanice"

(..jen ten ..cestujuci bude, "bloudit doslova buhvii-kde dalsich x nekonecno let, v medzicase, v bez-cadi, v nikdy-kde.. )

~~ bude, / nebude
taka non-existaancee
Odpovedať Hodnotiť:
 

^^~ nowhere
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len ci nemas vypnutu spetnu vezbu ... zovanu tiez aj samokontrola, zjavne ulietas mimo hranic reality
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na orbite Zeme sa priblizi, a dotkne Zleeho!
Dotyk Meduzy, Polybek Pekla!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

lajku tam daju
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kozmonauti objavia unik helia jednoducho = dostanu ponuky na dabovanie novej serie Chip&Dales.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

:P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neodstartuje to sa kludne stavim
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kludne sa staviť nedá. Chýba tomu z toho podstatného priekazne všetko.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"Íránský prezident porušil prastarou zásadu, že starým letadlům a novým Boeingům se má člověk radši vyhnout..."
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mal-i radsi cestovat mercedesmi
abo bmw, volvom!
Odpovedať Hodnotiť:
 

To su babraci. Ked do vesmiru, tak s Rusmi!
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyzerá to tak, že to narysovali, poskladali a teraz hľadajú chyby. kto do tohoto sadne bude samovrah.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár