neprihlásený Sobota, 15. júna 2024, dnes má meniny Vít
Nvidia má údajne uviesť ARM CPU pre PC

Značky: NvidiaCPUARM

DSL.sk, 28.5.2024


Spoločnosť Nvidia má údajne pripravovať procesor architektúry ARM určený pre osobné počítače, ktorý by mohol byť dostupný budúci rok.

Takéto informácie sa začali objavovať minulý týždeň po uvedení iniciatívy Copilot+ PC od Microsoftu a predstavení notebookov postavených na nových ARM procesoroch Qualcommu od všetkých významnejších výrobcov PC, na základe rozhovoru CEO Dellu a Nvidie s agentúrou Bloomberg.

Takáto informácia v rozhovore ale vôbec nezaznela a informácie boli založené iba na poznámke Michaela Della na otázku moderátora, kde je miesto Nvidie v AI PC. Dell na ňu poznamenal, aby prišiel respektíve sa opýtal budúci rok. Na otázku následne zareagoval aj CEO Nvidie Jensen Huang a naopak vôbec nespomenul procesor, hovoril o GPU Nvidie.

To samozrejme neznamená, že Nvidia CPU pre PC nepripravuje. Aj vzhľadom na históriu Nvidie s ARM procesormi, jej súčasné postavenie a očakávané blížiace sa intenzívnejšie presadenie ARM v PC je naopak zrejme logický predpoklad, že takýto produkt by mohla vyvíjať. Zároveň CEO spoločnosti Arm v prvej polovici mája avizoval, že ARM procesory pre PC má uviesť v nasledujúcich 12 až 36 mesiacoch viacero výrobcov.

V každom prípade užívateľ @XpeaGPU aktuálne tvrdí, že pozná parametre tohto pripravovaného procesora Nvidie. Údajne má byť postavený na výkonných jadrách Cortex-X5 od Arm, GPU Nvidie novej architektúry s kódovým označením Blackwell a integrovať v púzdre má LPDDR6 pamäť. Ani jedna z týchto troch technológií zatiaľ nebola uvedená a kedy by mohol byť reálne dostupný CPU postavený na týchto technológiách nie je jasné.

Nvidia už vyrába ARM procesory mnoho rokov. Najskôr to boli procesory Tegra, ktoré sa používajú prípadne používali v rozličných špecializovaných nasadeniach a niektorých mobilných zariadeniach.

V poslednej dobe Nvidia tiež začína ponúkať ARM procesory aj naopak pre najvýkonnejší segment superpočítačov a výkonných cloudových serverov, napríklad v podobe tzv. Nvidia GH200 superčipu kombinujúceho 72-jadrový procesor Nvidie s jadrami Arm Neoverse V2 a Nvidia GPU architektúry Hopper.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila
Satelitné dáta ukázali anomálie už 19 dní pred ničivým tureckým zemetrasením
YouTube testuje vkladanie reklám priamo do videí na serveroch
Čoskoro majú prísť lacnejšie SSD pre PCI Express 5.0, demonštrovaný prototyp


Diskusia:
                               
 

as caz ukase, ci to bude vichra
Odpovedať Hodnotiť:
 

Predpokladam ze v Intel maju spotene tvare a rite, ked vidia, ako ARM ide vstupit do PC. Tipujem, ze dufaju, ze to bude rovnaka shitshow ako ked to skusali prvy krat pred rokmi. Som velmi zvedavy, ako sa to cele vyvinie..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Intel stavia fabriky. Nieco v nich vyrabat urcite bude.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak - je jedno aká architektúra a aká značka na zariadení bude, stále bude musieť vedieť niekto to počítadlo vyrobiť.

Otázne je, či to bude glofo, tsmc alebo intel...
Odpovedať Hodnotiť:
 

udajne.sk
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak uvidíme, ako to uvedie údajne. Ale presne len údajne, nie že priekazne naozaj.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár