neprihlásený Piatok, 14. novembra 2025, dnes má meniny Irma
Majiteľ ARM kupuje výrobcu serverových procesorov

Značky: ITbiznisARMCPUservery

DSL.sk, 20.3.2025


Japonská spoločnosť SoftBank Group, väčšinový vlastník spoločnosti Arm Holdings stojacej za architektúrou ARM, kupuje spoločnosť Ampere Computing Holdings, výrobcu mnohojadrových serverových ARM procesorov.

SoftBank o uzatvorení dohody o akvizícii informuje v tomto oznámení.

Za spoločnosť zaplatí 6.5 miliardy dolárov v hotovosti. Akvizícia podlieha schváleniu regulačných úradov a spoločnosť očakáva jej dokončenie v druhej polovici tohto roka.

Spoločnosť Arm stojí za mimoriadne dôležitou procesorovou architektúrou ARM v súčasnosti už výrazne konkurujúcou architektúre x86 vo všetkých segmentoch. Arm vyvíja a licencuje samotnú architektúru, zároveň vyvíja a licencuje vlastné ARM jadrá označené Cortex a Neoverse a tiež grafiky Mali. Arm architektúru a tieto komponenty čipov licencuje jednotlivým výrobcom kompletných ARM procesorov, v súčasnosti vlastné kompletné CPU neponúka.

Spoločnosť bola v roku 2023 uvedená na burzu, veľkým väčšinovým vlastníkom je ale naďalej SoftBank Group.

Ampere vznikla s cieľom vyvíjať procesory architektúry ARM pre serverový trh. Od roku 2020 ponúkala mnohojadrové serverové procesory s označením Altra s maximálne 80 jadrami a od ďalšieho roka Altra Max s maximálne 128 jadrami. Tieto modely boli postavené na jadre Neoverse N1 vyvinutom spoločnosťou Arm.

V roku 2023 uviedla novú generáciu procesorov s označením AmpereOne, ktorá už používa vlastné ARM jadro vyvinuté spoločnosťou Ampere napríklad s dvojnásobnou L2 cache 2 MB na jadro, má najviac 192 jadier a je vyrábaná novším výrobným procesom, 5-nm procesom spoločnosti TSMC oproti 7-nm.

V tomto roku by spoločnosť mala zvýšiť maximálny počet jadier u AmpereOne na 256 a zároveň v minulom roku oznámila vyvinutie nových procesorov AmpereOne Aurora s maximálne 512 jadrami.



Najnovšie články:

WiFi v EÚ zrejme nebude môcť využívať veľkú časť 6 GHz pásma
JESS popisuje, ako sa majú schvaľovať štátne veterné parky s ešte neznámou technológiou
Google po kritike ustúpil, Android aplikácie od neoverených vývojárov budú stále možné
Samojazdiace Google taxíky začali jazdiť po diaľnici
Google si objednal 1.5 TWh solárnej energie
Packeta začína častejšie doručovať inam ako do zvoleného Z-Boxu, dá sa to nastaviť
Cestujúci v Ryanair oddnes musia povinne používať mobilnú aplikáciu, má to ale výnimky
Výroba batérií s pevným elektrolytom dosahuje GWh, má prudko rásť
Nový Firefox 145 už ukončil podporu 32-bitového Linuxu, zlepšil ochranu súkromia
Dodávky tabletov po dlhšom raste klesli


Diskusia:
                               
 

Ma se to polykat, nebo vyplouvat?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Vidím že sa chcú vyhnúť transakčnej dani :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak... Ale 6.5 miliardy dolárov v hotovosti to musí byť plný kamión...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby to platili v zlate, tak je to furt okolo 70 ton zlata... To už nedonesú v igelitke, ani nedovezú na fúriku
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale prd v hotovosti. museli by platit dane. iba si vymenili akcie

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár