neprihlásený Piatok, 9. mája 2025, dnes má meniny Roland
Sonda NASA sa zajtra opäť priblíži k Slnku

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 21.3.2025


Sonda Parker Solar Probe americkej vesmírnej agentúry NASA zajtra 22. marca opäť uskutoční doteraz najväčšie priblížnie k Slnku.

NASA o tom informuje v dnešnom oznámení.

Sonda, ktorá odštartovala v roku 2018, sa doteraz najviac priblížila Slnku 24. decembra minulého roka. Sonda bola od povrchu Slnka vo vzdialenosti približne 6.1 milióna kilometrov a pri najväčšom priblížení letela rýchlosťou viac ako 692-tisíc km za hodinu.

Sonda je naďalej na rovnakej orbite a zajtrajšie najväčšie priblíženie bude mať rovnaké parametre.

Sonda naposledy komunikovala s NASA 16. marca a bola v poriadku. V čase veľkého priblíženia s ňou NASA nedokáže komunikovať a prvú informáciu o svojom stave po prelete sonda pošle v utorok 25. marca.

Sonda odštartovala v auguste 2018, následne v októbri 2018 sa stala objektom vyrobeným človekom v najmenšej vzdialenosti od Slnka. Svoju najmenšiu vzdialenosť od Slnka sonda postupne zmenšovala, pri predchádzajúcich najväčších priblíženiach pred decembrom sa nachádzala 7.26 milióna km od povrchu Slnka.

Cez atmosféru Slnka, korónu, sonda prvýkrát preletela v apríli 2021 pri ôsmom priblížení k Slnku. Najbližšie k povrchu Slnka na tejto orbite bola 10.4 milióna km.

Aktuálna orbita je najbližšou k Slnku, na akej má sonda byť. Na tejto orbite by mala uskutočniť ešte minimálne jedno ďalšie priblíženie v júni tohto roka.

Sonda pri najväčšom priblížení k Slnku čelí vysokým teplotám. Prítomný ale riedky materiál v koróne má podľa NASA teplotu cca 2 milióny stupňov Celzia. Sondu tento materiál nemá ohroziť ale výrazne ju zahrieva intenzívne slnečné žiarenie, na ochranu proti ktorému používa špeciálny štít zložený z viacerých vrstiev. Základom štítu je uhlíková pena medzi dvomi vrstvami uhlíka a štít je potiahnutý bielou keramickou vrstvou za účelom vyžarovania akumulovanej energie.

Misiou sondy je pomocou prístrojov na palube analyzovať magnetické pole, plazmu a presun energie v analyzovanom regióne Slnka, ktoré stoja pri zrode a akcelerujú slnečný vietor, prúd elektricky nabitých častíc. Tieto informácie nám umožnia lepšie pochopiť a prípadne predvídať slnečné počasie ovplyvňujúce aj Zem a najmä satelity okolo Zeme.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V DVB-T voľne sprístupnené stanice Joj v HD
Seagate sľubuje 100 TB disk už do roku 2030
Intel veľmi výrazne zlacnil posledné výkonné desktopové CPU
Linux zrejme odstráni podporu pre 486-ky, súhlasí s tým aj Torvalds
Upgrade na Windows 11 24H2 je už dostupný pre všetkých
MS v hokeji budú na webe bezplatne ale nie voľne, potrebná je registrácia
Železnice zaviedli poplatok nútiaci na elektronický nákup lístkov, znovu má výpadok
Pošta vydáva listy po vizuálnej kontrole eDokladov. Zrejme to nie je bezpečné
4ka oznámila veľké rozšírenie svojej 5G siete, stále výrazne zaostáva
Nové .sk domény budú opäť dočasne lacnejšie


Diskusia:
                               
 

Je úžastné, že veda už priekazne dokáže s využitím sondy pomocou prístrojov na palube analyzovať magnetické pole, plazmu a presun energie v analyzovanom regióne Slnka, ktoré stoja pri zrode a akcelerujú slnečný vietor, prúd elektricky nabitých častíc čo nám umožní lepšie pochopiť a prípadne predvídať slnečné počasie ovplyvňujúce aj Zem skoro tak dobre ako trénovaný druid s pár šutrami pred tisíckami rokov.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Lebo nasadili technológie s Fínska
Odpovedať Hodnotiť:
 

o to horsie to vyznieva v kontraste sarlatanov s biorezonanciou a homeopatikami
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cez korónu, sonda prvýkrát preletela v apríli 2021, tak ešte aj tam bol ten Covid. Dúfam že slnko je zavakcínované
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Slintačka a krívačka sa objavila v maďarskú pre 25 dňami. Vláda typuje vhodné lokality na zakopanie... Tomu sa hovorí byť pripravený. Takto plánujú antivaksery.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak mdz s dojickami oslavil, ze uz o mesiac budu nezamestnane za to moze niekto uplne ini
Odpovedať Hodnotiť:
 

NASA hrdo hlasi ze sonda je cela oblozena finskou borovicou takze nieco vydrzi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jednoducho NOKIA
Odpovedať Hodnotiť:
 

Not Killed In Action ?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár