neprihlásený Pondelok, 2. júna 2025, dnes má meniny Oxana, Xénia
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.22

Značky: Linux

DSL.sk, 30.5.2025


Tvorcovia pomerne populárnej minimalistickej linuxovej distribúcie Alpine Linux dnes vydali novú hlavnú verziu 3.22.

Tvorcovia v oznámení vydania avizujú iba jednu dôležitú zmenu, gummiboot bol nahradený softvérom systemd-efistub. Táto zmena môže pri upgrade z predchádzajúcich verzií vyžadovať zásah, ak užívateľ uskutočnil zmeny v konfigurácii. Upozorňujú tiež na niektoré iné potrebné kroky pri upgrade, napríklad v prípade adresára /usr nachádzajúceho sa v inom súborovom systéme ako adresár /.

Okrem toho bolo samozrejme upgradovaného na nové verzie množstvo podporovaného softvéru. V oznámení tvorcovia avizujú napríklad nové verzie rozličných programovacích jazykov aj desktopových prostredí Gnome 48 a KDE Plasma 6.3. K zmene verzie jadra neprišlo, keď už predchádzajúca verzia Alpine Linux 3.21 prešla na aktuálne poslednú LTS verziu jadra 6.12.

Alpine Linux je minimalistická linuxová distribúcia zameraná najmä na serverové používanie respektíve používanie vo virtualizačných riešeniach a prípadne používanie v zariadeniach ako sú napríklad ARM minipočítače, postavená je na knižnici musl a BusyBoxe. Okrem iného ju využíva Docker ako základ obrazov pre toto kontajnerové riešenie.

Alpine Linux vychádza pravidelne dvakrát ročne, pričom každá hlavná verzia má približne dvojročnú podporu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Trump sťahuje nomináciu Muskovho biznis partnera Isaacmana na šéfa NASA
Uvedená nová generácia magnetických pások LTO-10
ZSE po zhoršení virtuálnej batérie umožní využiť nadbytočnú elektrinu inak, zdieľať s inými
NASA otestovala nové technológie pre presné pristávanie na Mesiaci a Marse
Predstavená flash pre smartfóny postavená na 321-vrstvovej flash pamäti, s kapacitou až 1 TB
Predaje PC majú tento rok výraznejšie narásť, smartfónov len mierne
Western Digital uvedie budúci rok 36 TB disk doterajšej technológie
Intel opäť prejde na novú päticu CPU s viac pinmi
Musk skončil s prácou v administratíve amerického prezidenta
Železnice zaviedli poplatok nútiaci na elektronický nákup lístkov a opäť majú jeho výpadok


Diskusia:
                               
 

vzdy napicu, nerd os, pre kocky ,ktore sa potrebuju citit Výnimočne len tým že pracujú na operačnom systéme v ktorom vzdy nieco nefunguje.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Zato vo Windows vždy všetko funguje. Ibaže by nie však? Mám skúsenosti so všetkými tromi hlavnými OS. A ani jeden nie je bezchybný. V Linuxe ale keď niečo nefunguje, vždy sa nájde nejaký spôsob. Vo Windowse keď niečo nefunguje môžeš si pískať a modliť sa, že to niekto v MS opraví.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Styl obhajoby: nie kazdy kriminalnik je aj vrah :).
Statistiky su to, co je podstatne. Rozneho druhu, manipulovane, upravene, ...

Pritom reporty poctu chyb v OS (od pouzivatelov aj expertov) a jeho systemovych aplikaciach hovoria jasne v prospech Windows, ak ide o pocty chyb, ktory je najvyssi z OS.

Aj MacOS je hrozny OS.

Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Keď je chyba v apache, Firefoxe, Thundbirde alebo napr. ssh tak ju rátaš ako chybu v ktorom OS?
Odpovedať Hodnotiť:
 

widolf je najlepsi na svete pretoze.ho pouziva tak vela ludi, v podstate cely svet pozna tento system a cely svet vie co je dobre.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

podla mna alpine je paradny. pouzivam ho v LXC a docker kontajneroch vacsinou na specificky ucel. zabera to v RAMke dokopy nic a ked to momentalne nema robotu, tak procesor vytazeny na 0 celych nula nula nula. este v RPi 1 je celkom dobry, bezi tam len v RAMke, cize nepapa SDcky a nic sa svojvolne nedosere - staci reboot a je tam kde bol. upgrade balikov zabere par sekund oproti minutam cez apt. inak miesat konkretne sem windows je ako keby si zacal hovorit na cyklo fore o autach :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Daju sa na alpine pouzivat take veci ako android studio? Momentalne som na NB s ubuntu s 8GB RAN a procesorom intel, ktory je uz za zenitom, ale android studio je naozaj narocne na RAM. Niekedy vyzerie vsetku az system freezne a niekedy nepomaha ani power-save-mode. To ma zaujima.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

vypni si swap
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

A: mám málo pamäte.
B: vypni swap, aby si mal ešte menej.

??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Poviem ti, ze az SWAP mi realne pomohol. Ale aj tak to obcas freezne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim, ze taketo nieco by bolo naj riesenie:
https://pc.bazos.sk/ inzerat/179357055/ 8gb-ddr3l-1600mhz- sodim-samsung.php
Ked na alpine nahadzes pazrave DE, tak budes na tom nakoniec velmi podobne. Pripadne skus LXQT, ak uz nemas.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Taketo obrazky sa mi celkom pacia, ale este predtym som ostal v soku, ze moj NB mana MB cipy RAM napevno naletovane... zatial ho este pouzivam, HDD som vymenil za SSD. AndroidStudio nebyvalo vzdy take nenazrane, kedysi islo na tom NB fajn, mozno sa to moze aj velkost projekt, presahuje 10000 riadkov src kodu v 60 suboroch, aj zdrojov su desiatky atd... takze asi to uz nestiha, preto sa pytam na Alpine.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj s minimalistickým Linuxom sa dá spraviť priekazne veľký cirkus!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

cirkus Humberto
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár