neprihlásený Nedeľa, 13. júla 2025, dnes má meniny Margita
Zem sa otočila najrýchlejšie okolo svojej osi zrejme vo štvrtok

Značky: meranie časuZemzaujímavostiIT

DSL.sk, 13.7.2025


Najkratším celým dňom tohto roka, kedy otočenie Zeme okolo svojej osi voči Slnku bude trvať najkratšie a nezanedbateľne kratšie ako presne 24 hodín respektíve 86400 sekúnd, sa nakoniec zrejme stane uplynulý štvrtok 10. júla.

Avizuje to Time and Date na základe nových odhadov.

Ako sme upozornili v tomto článku, podľa nedávnych odhadov vedcov mala zaznamenať Zem tri najkratšie dni tohto roka 9. júla, 22. júla a 5. augusta. Nakoniec podľa aktualizovaných odhadov mala byť streda 9. júla kratšia ako presne 24 hodín o 1.23 ms a štvrtok 10. júla o 1.36 ms. Potvrdenie týchto odhadovaných dát presnými meraniami atómovými hodinami zatiaľ nie je k dispozícii.

Ak sa tieto informácie potvrdia, 10. júl by mal byť najkratší deň tohto roka. 22. júl má byť totiž kratší o 1.34 ms ako presne 24 hodín a 5. august o 1.25 ms.

Rýchlosť otáčania Zeme sa z rozličných dôvodov mierne mení, dlhodobým trendom je spomaľovanie otáčania. V posledných rokoch sa ale naopak otáčanie zrýchľuje.

Presná doba otočenia Zeme sa podľa Time and Date meria od 60-tych rokov minulého storočia. Do roku 2020 mal najkratší deň odmeraný atómovými hodinami o 1.05 milisekundy menej ako 24 hodín. Od roku 2020 sa ale vyskytlo viacero kratších dní. Doterajším rekordom je 5. júl 2024, kedy bol deň kratší o 1.66 ms.

Keďže jedno otočenie Zeme netrvá presne 24 hodín, v minulom storočí bol zavedený mechanizmus na kompenzáciu vznikajúceho rozdielu medzi časom meraným človekom a skutočnou fázou dňa vychádzajúcou z otočenia Zeme k Slnku, tzv. skokové sekundy. Keď rozdiel medzi týmito časmi prekročí 0.9 sekundy, čas počítaný človekom sa na konci decembra alebo júna upraví o jednu sekundu.

Doteraz sa vzhľadom na dlhodobé spomaľovanie otáčania skokové sekundy len pridávali, celkovo 27-krát. Vzhľadom na zrýchľovanie v posledných rokoch vedci ale očakávajú, že o niekoľko rokov bude potrebné skokovú sekundu odobrať.

V roku 2022 štáty na 27. konferencii General Conference on Weights and Measures síce rozhodli o budúcom zrušení skokových sekúnd, dohodli sa ale na zrušení najneskôr až do roku 2035, zatiaľ nie je jasné kedy k tomu príde a či to môže viesť k zrušeniu skokových sekúnd skôr ako príde k prípadnému prvému odobratiu skokovej sekundy.

V IT sú skokové sekundy ale potenciálnym problémom, keďže sa aplikujú zriedkavo, počítanie času v IT nie je kompatibilné s konceptom skokových sekúnd a ich aplikácia znamená neštandardný zásah do počítania času. Keďže prípadné odobratie skokovej sekundy bude vôbec prvým v histórii, rozličné IT systémy sa doteraz nemuseli s takýmto zásahom do počítania času vysporiadavať a nie sú minimálne prakticky v reálnom nasadení na takýto zásah otestované.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Avizovaný prvý radič pre SSD pre PCI Express 6.0
V EÚ sa v júni fotovoltaika prvýkrát stala najväčším zdrojom elektriny
Uvedený M.2 SSD s podporou fyzického zničenia dát pre vyššiu bezpečnosť
Vesmírna mobilná sieť SpaceX má byť tento rok aj v Európe, na Ukrajine
Nový LibreOffice ukončí podporu Windows 7, sprístupnená RC verzia
Sci-fi seriál Murderbot od Apple bude mať druhú sériu
Česko zatiaľ nepozná presnú príčinu blackoutu, fotovoltaika z Nemecka to nemala byť
Google si natiahne ďalší optický kábel medzi USA a Európou
Nvidia ako prvá firma prekonala hodnotu štyri bilióny
Mobilní operátori získali množstvo frekvencií, 4ka v najzaujímavejších pásmach iba 5 MHz


Diskusia:
                               
 

Niekto si prdol?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

áno, ale mám za to, že som prdel do protismeru
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Áno, prdol. Prdol si Bender a aj celá banda robotov. Malo to vážne následky na pohyb Zeme.
Pre viac detailov je potrebné sledovať celý seriál "Futurama".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte nech trochu zrýchli, aby ľudia z povrchu odleteli do vesmíru, a bude tu kľud.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zrýchlenie by pomohlo len keby existovala nejaká odstredivá sila, ale pri dostredivej to možnosť odletu priekazne práve naopak znižuje.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme, že odstredivá sila existuje pri každom rotačnom pohybe. Len by musela prekonať prvú kozmickú rýchlosť, čo je dosť rýchle otáčanie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme, otacnie Zeme by sa muselo zrychlit z 24h na cca 90 min (co je naozaj verte NIE CELKOM nahodou, cas obehu saletitov okolo Zeme). Pre takej rychlosti rotacie by sa IBA NA ROVNIKU ostrediva sila vyrovnala gravitacii a NA ROVNIKU by bol beztiazovy stav. Smerujuc k polom by gravitacia rastla az na 1g.

Saamozrejme pri este rychlejsej rotacii (napr. 60 min ci 40 min) by na rovniku uz veci vyletovali do vesmiru, potom by existovala nejaka zemepisna sirka z beztiazovym stavom a nasledne putucic dalej k polom by sme sa opat dostali na 1g.

Ako je to v sucasnosti? Odstrediva sila ma NA ROVNIKU 3% velkosti gravitacie. Co samozrejme na beztsiazovy stav ani uletovanie do vesmriru na rovniku zdaleka nestaciu, kedze tam stale 97% gravitacie ostava (0,97g). No a smerom k polom to jemno pomalicky cez vsetke zemepisne sirky stupa "az" na 1g.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na póle je viac než 1 g, to máme niekde okolo 45°.

Inak keby Zem zrýchlila rotáciu, dosť výrazne by sa zmenil tvar (najprv na placatý elipsoid, potom na podlhovastý elipsoid) a rozpadla by sa ešte skôr, niekde pri perióde okolo dvoch hodín.
Odpovedať Hodnotiť:
 

odhadujú :-)))
A potom zase zrýchlila...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som to dokonca cítil, som senzi-seizmibill
Odpovedať Hodnotiť:
 

senzidebil?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj tak sa dá povedať :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba zistiť, koľko užívateľov teraz ľutuje, že bolo vo štvrtok na kolotočoch a mohlo ušetriť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dalsia zbytocnost nejake spomlovanie alebo zrychlovanie ma nezaujuma ja by som nechal napevno 24 hodin a basta!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja bu som všetky tie spomalovania alebo zrychlovania zakázala!
Odpovedať Hodnotiť:
 

a mozno sa im len nahodne spomaluju hodinky
Odpovedať Hodnotiť:
 

To určite nie, nakoľko na skutočné možno pri hodinkách priekazne náhoda nestačí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď sa mi aj zdalo, že nejako rýchlo ubehol ten štvrtok
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár