neprihlásený Pondelok, 15. septembra 2025, dnes má meniny Jolana
Podpora Windows 10 skončí o mesiac

Značky: Windows 10podporaMicrosoft

DSL.sk, 14.9.2025


Štandardná bezplatná podpora poslednej podporovanej verzie Windows 10 napriek stále vysokej používanosti tejto verzie Windows skončí vydaním posledných aktualizácií už o mesiac 14. októbra.

Spoločnosť Microsoft v auguste potvrdila, že tento dávnejšie oznámený termín konca podpory platí a ani napriek vysokej používanosti ju teda nepredĺži.

Windows 10 má desať rokov, keď prvá verzia Windows 10 s označením 1507 bola vydaná 29. júla 2015. Microsoft celkovo vydal 14 hlavných verzií Windows 10, poslednou je Windows 10 22H2 z októbra 2022.

Hoci pôvodne spoločnosť avizovala, že Windows 10 bude poslednou verziou Windows a v budúcnosti bude aktualizovať túto verziu, nakoniec v roku 2021 vydala ďalšiu novú verziu Windows 11.

Podporu Windows 10 tak následne začala ukončovať a v prípade edícií pre individuálnych užívateľov Home a Pro je od júna 2023 podporovaná aktualizáciami už iba posledná verzia Windows 10 22H2. Tej skončí bezplatná verejná bezpečnostná podpora 14. októbra a to v prípade všetkých edícií vrátane Enterprise a Education.

Pre firmy a organizácie bude k dispozícii platená možnosť predĺženia podpory o tri roky, pre individuálnych užívateľov o jeden rok. Pri splnení niektorých podmienok je možné získať predĺženú podporu pre individuálnych užívateľov aj bezplatne, bližšie sme o tom informovali v tomto článku.

Dlhšiu podporu majú špeciálne LTSC verzie edície Enterprise s dlhou podporou, tým skončí v tomto októbri podpora ešte len prvej verzie 1507. LTSC edícia Enterprise verzie 1809 bude podporovaná do januára 2029, edícia IoT Enterprise verzie 21H2 do januára 2032.

Pre Windows 11 spoločnosť ale výrazne zvýšila minimálne hardvérové požiadavky na použitý počítač a veľký počet počítačov s Windows 10 ich nespĺňa a oficiálne na nich nie je možné prejsť na Windows 11. Voľbou pre týchto užívateľov je kúpiť nový hardvér alebo na existujúcom počítači prejsť na niektorú z linuxových distribúcií. Veľký počet užívateľov bude zrejme naďalej na týchto počítačoch používať Windows 10, to z pohľadu bezpečnosti ale samozrejme nie je odporúčané.



Najnovšie články:

Kioxia má na požiadavku Nvidie čoskoro uviesť SSD pre AI s výkonom až 100 miliónov IO/s
V Česku viaceré organizácie vyzvali vládu, aby zakázala mobily na školách
Podiel ARM v serveroch sa zvýšil už na 25%
Automobilka Jaguar Land Rover bude mať kvôli útoku odstavenú výrobu viac ako dva týždne
Telekom začína na iPhonoch podporovať RCS správy, umožnia bezplatné správy s Android užívateľmi


Diskusia:
                               
 

Teraz je otázka, kolko percent prejde po W10 na GNU/Linux.
Ale ako povedal tlstý (z linuxcastu) celkom správne, to by bola katastrófa, keby to sceli všetci naráz, lebo to by potom človek nescíhal behať hore-dole. V rámci toho, že väčšina ludí má PC len pro-forma a nevyužívajú ho, ich digitálny život sa odohráva na smartfóne, alebo tablete, tak môj odhad je, že sa ludié na to vyserú a väčšina má 20 rokov starý PC/Laptop, na kerom je ešte Windows XP, ktorý mali naposledy zapnutý v roku 2013.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na zodpovedanie otazky kolko percent prejde na Linux staci pozriet statistiku na zaciatku roka 2026 po Vianociach a koncorocnych firemnych nakupoch.

Aktualny stav v desktop OS je po auguste podla Statcounter nasledovny:
Windows = 69.75%
Neznamy = 11.48%
OS X = 8.69%
macOS = 4.79%
Linux = 3.93%
Chrome OS = 1.36%

V ramci Windows je to aktualne pol na pol:
Win11 = 49.02%
Win10 = 45.65%
Win7 = 3.54%
Win8 = 1.13%
WinXP = 0.38%
Win8.1 = 0.23%
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prevažná väčšina z Unknown je zrejme Linux. Takže percentá sú vyššie ako tie 4. Pozri si koreláciu rastu medzi Unknown a Linux. A zistíš, že do značnej miery, ak rastie Unknown, tak rastie aj Linux.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V roku Linuxu na desktope sa takú otázku priekazne ani netreba pýtať.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ja. A bolo to dobré rozhodnutie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Až potrebujete len web prípadne nejaké volanie, podporu webkamery, toto sa mi osvedčilo
https://chromeos.google/products/chromeos-flex/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako je na tom teraz linux s podporou hier? Aspon na steame bezia veci? Nechce sa mi yo testovat a tunajsi fachmani mi urcite daju velmi sofistikovanu odpoved. Dakujem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vo všeobecnosti je to lepšie než kedykoľvek predtým. S amd grafickou kartou je majú hry viac fps ako na Windowse. Horšie je to v prípade Nvidie. Nájdu sa aj výrobcovia hier, ktorí sa snažia hranie na Linuxe blokovať. Napríklad Doom. Hry spustíš buď natívne alebo cez Protón.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

v 2015tom microsoft tak vystrasil valve ze ich vykopne z windowsu ze valve slo naplno do linuxu. dnes 99% hier vies spustit cez steam client, aj ako non steam hry. mne fici aj ea games, blizzard launcher, ubisoft play cez steam client a ide to nadherne. a samotny system zerie o 40% menej ram ako windows.

jediny problem je ked herne studio ako gta 5 online/destiny 2 umyselne nezapnu linux flag na anti cheat a teda mozes hrat len single player gta 5 ...

ale mimo toho za tych 10 rokov linux uz pokrocil. steam deck je vlastne linux arch, aj ked mne napr. linux mint ide ako svajc hodinky.

este existuje heroic launcher ktorym vies spustit gog a amazon games.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Bazzite je vyborna alternativa, plne funkcny linux co sa sprava ako Steam OS ale funguje realne na vsetkom, a idu prakticky takmer vsetky hry az na tie ktore pouzivaju online anticheat ktory je umyselne pre Linux blokovany, ale inak ide realne vsetko az na par vynimiek
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skusali ste niekto w11 na 3 alebo 4 generacii intel i5 a i7? Ma zmysel otestovat to, ci rovno ma odhovorite?
Odpovedať Hodnotiť:
 

V pohode to funguje, otestovaná 4 gen. Len musíš obísť neprítomnosť TPM 2.0.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ono dnes 99% hier vies spustit cez steam client, aj ako non steam hry. mne fici aj ea games, blizzard launcher, ubisoft play cez steam client a ide to nadherne. a samotny system zerie o 40% menej ram ako windows.

jediny problem je ked herne studio ako gta 5 online/destiny 2 umyselne nezapnu linux flag na anti cheat a teda mozes hrat len single player gta 5 ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Roky nemám antivírus, iba ten základný vo Windows, iba Windows firewall a keď skonci podpora, tak to môžem jebat. Windows 10 mi stačí aj bez aktualizácii.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Presne tak, tvoj botnet ta lubi.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Najlepsia ochrana je pripojenie cez ADSL. S takym uploadom sa botnet ani nepokusi nic spravit :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No veď keď má stroj za routrom, W10 má plne aktualizovaný, tak mu stačí zabudovaný antivirus a zabudovaný firewall. Viac nepotrebuje.
Čo sa týka budúcnosti po ukončení podpory W10, aktualizácie na antivirus budú chodiť naďalej, taktiež KB890830 bude chodiť a to ešte veľmi dlho. Web Browser bude tiež aktualizovaný naďalej, ako aj kopec bežných programov/aplikácií. Takže ak bude schovaný za routrom, nebude to až také zlé. Samozrejme routrom s podporou a vždy s najnovším firmware. Na domáce žuvanie mu to ešte chvíľu vydrží.
Naviac ak by vyšla nejaká šialene okatá zraniteľnosť, v tom prípade predpokladám že MS vypustí opravu zadarmo. Takto to robil aj po ukončení podpory W7.
Predpokladám že budú dostupné aj nástroje, ktoré odomknú platenú podporu aj neplatičom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

idem stiahnut posledne aktulne iso a tym cela zalezitost pre mna konci,resp ani nezacala. cavrgos cvargos. potrebuju ryyychlo ale ryyyychlo nasadit client side scanning.toho ancikrista.
tak nech bezia.cely su posrati chcia to najlepsie ked skonci Trum term. ja im dam AI integrated!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár