| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
príklad
Od: Twixie_
|
Pridané:
24.6.2026 20:21
Tu by to asi chcelo nejaký príklad zariadení, kde DDR2 stále postačuje.
|
| |
Re: príklad
Od: fjdjfk
|
Pridané:
24.6.2026 20:53
podla shitovosti, telefony ksiaomi
|
| |
Re: príklad
Od: [Jooky]
|
Pridané:
24.6.2026 21:30
Televizor, STB, Router, termostat, pregravac medii, terminal na platobne karty, pokladnica, kavovar ... prakticky akekolvek zariadenie s nejakou logikou potrebuje udaje ukladat do RAM. Na vela veci netreba nejaku raketovu rychlost. Hlavne ked ide o spracovanie mensieho mnozstva dat, alebo dat ktore neprichadzaju rychlo ...
|
| |
Re: príklad
Od: Twixie_
|
Pridané:
24.6.2026 22:08
To je ale čisto tvoja špekulácia. Ja chcem vedieť, kto a v čom dnes prešiel späť na ddr2.
|
| |
Re: príklad
Od: fluida
|
Pridané:
25.6.2026 6:50
Áno, aj ja by som to rád vedel!
|
| |
Re: príklad
Od: Berg
|
Pridané:
25.6.2026 7:04
Rozdiel vykonu napr. v Passmark medzi DDR4 @ 2400 a @ 3833 EXPO je 1,5%.
Pokial nevykonavas cinnost vyslovene zavislu na objeme spracuvanych dat, tak je bandwidth pamati marginalny.
Uplne presne apo ked ludia onanovali nad SATA3 u HDD. Uplne jedno, ak fyzicky ten disk neda nad 150MB/s.
|
| |
Re: príklad
Od: hggvvbbbnjj
|
Pridané:
25.6.2026 8:47
nie je to jedno
|
| |
Re: príklad
Od: hmmmmmmmm
|
Pridané:
25.6.2026 9:52
a kde mas ten link na aktualnu masinu s DDR2...
|
| |
Re: príklad
Od: prehľad
|
Pridané:
25.6.2026 9:56
DDR5 represents a massive generational leap over DDR2, offering over 6 times the data transfer speeds, significantly higher maximum capacities, and much greater power efficiency. Released in 2020 as the successor to DDR4, DDR5 is built for modern multi-core processors and demanding tasks like high-end gaming and AI workflows, whereas DDR2 (released in 2003) is now an obsolete standard suited only for legacy systems.
|
| |
Re: príklad
Od: 2453452t
|
Pridané:
25.6.2026 10:05
Ako budu ale vsetky tie zariadenia pracovat ked nebudu mat nalepku AI? /s
|
| |
Re: príklad
Od: rudooo
|
Pridané:
25.6.2026 6:48
Fakt? A v takom:
"Televizor, STB, Router, termostat, pregravac medii, terminal na platobne karty, pokladnica, kavovar"
sa minie pre boha kolko tej RAM ze to sposobi vyznanmny cenovy narast RAM modulu a pouzije sa o dost starsi, pomalejsi, davno vybehovy model...
|
| |
Re: príklad
Od: mif
|
Pridané:
25.6.2026 7:20
Lebo kazdy vyraba iba 1 kus ze :D
|
| |
Re: príklad
Od: miro0000000
|
Pridané:
25.6.2026 8:28
hňupe, aj pár centov pri milónových sériách ti ušetrí dosť peňazí, zvyšok bludu ani nemá cenu nejako komentovať...
|
| |
ultraradikálny fakticizmus
Od: syntaxterrorXXX, . Y
|
Pridané:
25.6.2026 8:41
Akože pri milónových sériách lusknutím prsta prestavia linku a ušetria priekazne dosť peňazí?
|
| |
Re: príklad
Od: rudooo
|
Pridané:
25.6.2026 10:09
pracoval som v blizkosti nakupu elekttonickych suciastok a viem ako sa setri, co ak prax ukazuje, sa nie vzdy vyplati. Len ma zaujima priblizne cena a velkost pouzitych modelov, ale to asi nikto nevie.
|
| |
Re: príklad
Od: Jaaasom
|
Pridané:
24.6.2026 21:49
Napríklad v mojom Core2Duo je DDR2 4 GB, ktoré som mal v podstate zadarmo.
|
| |
Re: príklad
Od: Berg
|
Pridané:
25.6.2026 6:57
Skoro vsade.
Este tak 5-6 rokov dozadu mali OKI MFP DDR2.
S 2-core 800MHz ARM-om je to uplne jedno.
|
| |
Re: príklad
Od reg.: HovorilSomVam
|
Pridané:
25.6.2026 9:37
By si sa divil, pracujem vo firme kde vyrabame riadiace jednotky a pouzivama pamete radovo v kB (64) a ceny su neskutocne.
Podotknem ze sa jedna o pamete v cene 3-4 eura ale su o 70 % drahsie, rocne ich kupujeme viac ako 10 000 kusov, cize to citis a to je iba jeden typ pamete.
Cize ano ceny isli a idu hore, este mame skladove zasoby ale sa minaju...
|
| |
Re: príklad
Od: Boha vasho
|
Pridané:
25.6.2026 10:18
starucky P4 plieskal na jednom jadre cca 8000MIPs, rpi4 na jednom jadre cca 2500. jasne ze rpi vedie koli modernej architekture, instrukciam, hw akceleracii videa atd. to len prepriklad. kope embedded zariadeni bohato staci ddr2.
|
| |
sdfsdfsdf
Od: sdfsdfdsfsdfsd
|
Pridané:
24.6.2026 20:40
tak nech zije AI, (rozumej rychlejsi google ktory sa moze mylit)
a nech zije inflacia
a nech ziju povinne appcicky na smartfonoch, kde ziju DDRAMky
a taky cely kolobeh nech zije
tu aspon vidno, ako extremna konzumna spolocst ludi sme, a ako rychlo by zariadenia upadli do elektro-neba ak by sa prestali hned vyrabat.
|
| |
Re: sdfsdfsdf
Od reg.: roob_
|
Pridané:
25.6.2026 10:06
ja by som si rad pozrel/vypocul nejaku debatu s ekonomom, alebo clovekom, "co do toho vidi" o tom, ako sa vratia tie TURBOGIGA velke investicie do AI. Kazdy co ma v riti dieru investuje teraz do AI servrov. Bezne to v akomkolvek odvetvi tak, ze investujes 100€ a ocakavas za nejaky cas navratnost napr. 110€. Toto ale musi byt pocas zivotnosti resp. relevantnosti servra.. o 30 rokov budu nesne servre nepouzitelne, ze... No a napr. len OpenAI dalo 34 miliard v 2025... to by musel kazdy clovek na planete platit zhruba 5€, aby boli v zisku. Nerealne!
|
| |
nielen ceny
Od: zyx
|
Pridané:
24.6.2026 21:47
Zhodnotim to nasledovne: dobre uz bolo !
|
| |
Re: nielen ceny
Od: 655678545
|
Pridané:
25.6.2026 10:07
Dobre uz bolo a bude. Len teraz nie je. Ako s peniazmi.
|
| |
FPM DRAM
Od reg.: Andor Mizdoš - profesný pijak
|
Pridané:
24.6.2026 21:59
Tak sa treba preorientovať na FPM DRAM!
|
| |
tak nejako
Od: bruntales9
|
Pridané:
24.6.2026 22:03
udajne v rimavskej sobote rastie fabrika na pamete RAM. fico dal dotaciu 500 mega, po dokonceni bude 1000 pracovnych miest a slovaci budu mat uz len 15% DPH a nizsie dane lebo ficoram fabrika vsetko isti. i chleba lacnejsi bude. a zevraj ani kradnut sa nebude bo cipy budu ocipovane
|
| |
Re: tak nejako
Od: babushka
|
Pridané:
25.6.2026 6:53
To je dobré, to je moderné, ro budem voliť
|
| |
Re: tak nejako
Od: miro0000000
|
Pridané:
25.6.2026 8:30
hlupákom libtardom už pripekajú mozočky z toho tepla
|
| |
prejdi na analog a bud in
Od: aaaaooo
|
Pridané:
25.6.2026 0:07
Ja som prešiel na vinyl. Aj tak tieto internety a umelé inteligencie každého iba otravujú.
|
| |
Re: prejdi na analog a bud in
Od: flatulentka
|
Pridané:
25.6.2026 5:40
Presne tak, vymanit za s digitalneh9 sveta, zqhodit mikrocipy... a uzivat mozgovy freedom.
|
| |
Stellaris 3.6.1 Orion - Gigastructural Engineering v. up to 3.25.x - Birch World ( genuine, powerful, still un-nerfed, yet )
Od: LytaRyta Hochbatnica 3-rybá
|
Pridané:
25.6.2026 1:46
V Rimavskéj Sobóóte
tam bude robóóteé!
zástupy inženýru,
tiahnú sa cez osadú
hlavy promované
super-E-EUV photo-litography
vodka, čučo, patkan, aj cely hady
decká, chyža, aj 3-paragraphy!
|