| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Titulok príspevku musí mať dĺžku aspoň 5 znakov. Lebo?
Od: patkaňa
|
Pridané:
25.6.2026 12:29
Konečne, po asi dvoch dekádach som prešiel z tohto ballastu na niečo iné, kde som pánom ja, nie systém. A už sa vrátiť nechcem. Môjho srdca šampión - Fedora 44 KDE Plasma.
|
| |
ultraradikálny optimalizatorizmus
Od: syntaxterrorXXX, . Y
|
Pridané:
25.6.2026 13:02
To niečo iné má celé UI priekazne postavené na feedbacku toho ballastu.
|
| |
Re: ultraradikálny optimalizatorizmus
Od: patkaňa
|
Pridané:
25.6.2026 15:17
Áno má, mne to vyhovuje tá podobnosť; skúšal som aj Gnome od fedory, no nič pre mňa. Ako som priekazne spomínal, ja som pánom systému na mojom ntb, nie ten konglomerát z Redmondu.
|
| |
Re: Titulok príspevku musí mať dĺžku aspoň 5 znakov. Lebo?
Od: monopol
|
Pridané:
25.6.2026 13:05
Skúšal som kadečo, nakoniec som aj tak skončil na archu :(
|
| |
Re: Titulok príspevku musí mať dĺžku aspoň 5 znakov. Lebo?
Od: sensei-san
|
Pridané:
25.6.2026 13:10
Active AUR malicious packages incident - https://tinyurl.com/muxav23n
oops.
|
| |
Re: Titulok príspevku musí mať dĺžku aspoň 5 znakov. Lebo?
Od: mgr
|
Pridané:
25.6.2026 13:18
Tento problem sa netyka Windows, ale UEFI a Secure Boot, cize pocitacov ako takych. Cize bez ohadu na operacny system moze nastat problem, ze clovek nenabootuje OS podpisany novymi certifikatmi, napriklad mozno aj aktualizovany Linux.
Riesenie je vypnut Secure Boot, co ale zase moze mat dalsie suvislosti.
|
| |
Re: Titulok príspevku musí mať dĺžku aspoň 5 znakov. Lebo? w2k
Od: ____________
|
Pridané:
25.6.2026 13:31
m$ je velka a hlupa firma, nieco ako markiza pre blondyni, progresivcov atd
|
| |
Re: Titulok príspevku musí mať dĺžku aspoň 5 znakov. Lebo?
Od: patkaňa
|
Pridané:
25.6.2026 15:21
Fedora tuším už dostala tie certifikáty v aktualizácii. Prebehlo, reštart a všetko priekazne fachčí...priekazne :D
|
| |
overenie
Od: sensei-san
|
Pridané:
25.6.2026 13:08
Užitočné by bolo mať návod, ako si ten certifikát a jeho dátumy platnosti pozrieť.
|
| |
Re: overenie
Od: ___________
|
Pridané:
25.6.2026 13:18
hlavu si lamat s dalsimi )-(&('47€+"_):)&);?:("+_" ? na kokociny, na to by ich bolo
|
| |
Re: overenie
Od: mgr
|
Pridané:
25.6.2026 13:25
# Script to verify Secure Boot 2023 Certificate Status
$Results = @()
# 1. Check Windows UEFI CA 2023 (Required for OS Booting)
$dbRaw = [System.Text.Encoding]::ASCII.GetString( (Get-SecureBootUEFI db).Bytes)
$Results += [PSCustomObject]@{
Component = "Windows UEFI CA 2023 (db)"
Status = $dbRaw -match 'Windows UEFI CA 2023'
}
# 2. Check Microsoft UEFI CA 2023 (Required for Third-Party Drivers/Hardware)
$Results += [PSCustomObject]@{
Component = "Microsoft UEFI CA 2023 (db)"
Status = $dbRaw -match 'Microsoft UEFI CA 2023'
}
# 3. Check Microsoft KEK 2K CA 2023 (Required for Future DBX/Revocation Updates)
$kekRaw = [System.Text.Encoding]::ASCII.GetString( (Get-SecureBootUEFI KEK).Bytes)
$Results += [PSCustomObject]@{
Component = "Microsoft KEK 2K CA 2023 (KEK)"
Status = $kekRaw -match 'Microsoft Corporation KEK 2K CA 2023'
}
$Results | Format-Table -AutoSize
|
| |
Re: overenie
Od: err8r8r8e
|
Pridané:
25.6.2026 13:31
A kam s tym?
|
| |
Re: overenie
Od: ___________
|
Pridané:
25.6.2026 13:34
nikam, firma co sa hra na ochranu a potrebuje antivir atd ...
|
| |
Re: overenie
Od: mgr
|
Pridané:
25.6.2026 14:02
Spustit PowerShell s administratorskymi pravami, a v nom spustit tento skript.
|
| |
ultraradikálny konsenzualizmus
Od: syntaxterrorXXX, . Y
|
Pridané:
25.6.2026 14:43
Presne tak. Nulitnosť bezpečnostného prínosu takýchto druhoradých certifikátov s obmedzenou platnosťou pofidérnych autorít je matematicky dokázateľná tak jednoducho, že je tým priekazne zbytočné sa ich menežovaním seriózne zaoberať.
|
| |
Re: overenie
Od: dasda
|
Pridané:
25.6.2026 14:13
KEK false - vraj je to pre buducnost. Je to zasadny problem?
|
| |
Re: overenie
Od: mgr
|
Pridané:
25.6.2026 14:16
Neviem ci je to zasadny problem, moc tomuto certifikatu nerozumiem, co je iste je ze sa nebudu dat pridavat revokacie, ak nejaky certifikat v buducnosti bude kompromitovany, ale to mi nepride az taky velky problem oproti uplne vypnutemu Secure Boot
|
| |
Re: overenie
Od: asdsda
|
Pridané:
25.6.2026 15:50
Tak uvidime 1.7. :-)
|
| |
vdaka za script, tu je výsledok:
Od: dobrovolny tester
|
Pridané:
25.6.2026 14:11
Component Status
--------- ------
Windows UEFI CA 2023 (db) True
Microsoft UEFI CA 2023 (db) True
Microsoft KEK 2K CA 2023 (KEK) True
|
| |
ahaaaaa
Od reg.: HovorilSomVam
|
Pridané:
25.6.2026 14:17
To plati aj pre pouzivatelov Nokia 3310?
Kde si stiahnem update prosim vas?
Dikocko.
P.S.: progresivci prosim nekomentovat. Dakujem
|
| |
Re: ahaaaaa
Od: mgr
|
Pridané:
25.6.2026 14:20
No ak ma Nokia 3310 UEFI, tak urcite :-)
|
| |
Re: ahaaaaa
Od: qwdeqwedq
|
Pridané:
25.6.2026 17:20
najprv upgradni na symbian :-)
|
| |
Lajdáčina
Od: Lajdák
|
Pridané:
25.6.2026 14:20
Ja napríklad som na Win11, lebo mi ide všetko "vyklikaním".
Na linuxe sa napríklad na každú steam hru kompilujú vulkan shadery.
Alebo síce nainštalujem eID ale ako noob neviem či to inštalujem bezpečne.
Alebo sa mi nepodarilo nahodiť GTA Launcher.
Alebo,alebo....
Vy s takým linuxom dokážete všetko správne nainštalovať? :-))) ak áno tak frajerina
|
| |
Re: Lajdáčina
Od: ______________
|
Pridané:
25.6.2026 14:44
a starsie hry na win eleven funguju?
|
| |
ckdkucuc
Od: jdjdjjdd
|
Pridané:
25.6.2026 14:28
preco nedali platnost certifikatu do roku 9999 ? aj bany na xbox live davali do toho roku
|
| |
Re: ckdkucuc
Od: qweqweeq
|
Pridané:
25.6.2026 17:09
ak by tam dali exp 9999, to tam nemusel byt ziadny certifikat vobec. skor sa mal lepsie rozmyslet mechanizmus distribucie novych CA a aktalizacii. V novych pocitacoch to zvacsa zbehne tak nejak "samo". Ale u veci cez 4 roky uz si rad, ze to vobec vyrobca podpori a updatne ti to vo firmware s tym, ze si to musis potom zakliknut v biose a dost casto pri prvom boote windows pyta bitlocker recocvery key. Nastastie, ked vlezes do biosu, tak si to vies preklikat naspat, bootnes, cez manage-bde si poznacis dakam rec key a skusis znova a zvykne to zbehnut.
|
| |
Re: ckdkucuc
Od: OriginalnyKoumakSK
|
Pridané:
25.6.2026 19:22
prave preto rozumny clovek si ten bitlocker nezapne ani.
|