neprihlásený Piatok, 26. júna 2026, dnes má meniny Adriána
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny

Značky: mobilní operátorielektrická energiaEurópa

DSL.sk, 26.6.2026


Španielski mobilní operátori budú mať povinnosť udržať mobilné siete funkčné aj pri rozsiahlych a plošných výpadkoch elektrickej energie.

Túto povinnosť im zavedie nová legislatíva, ktorú aktuálne oznámil minister pre digitálnu transformáciu Oscar Lopez.

Zavádzanie povinnosti prichádza po tom, ako Španielsko spolu s Portugalskom na konci apríla minulého roka ochromil masívny výpadok elektrickej energie.

Po zavedení legislatívy budú mať operátori povinnosť udržať siete funkčné po dobu minimálne 4 hodín. Povinnosť nebude vyžadovať funkčnú úplne celú sieť v celom pokrytí, vyžadované minimálne pokrytie sa bude postupne zvyšovať.

V prvom roku po zavedení povinnosti má byť vyžadovaná funkčná sieť pre minimálne 50% populácie, v druhom pre 65% a od tretieho roku pre minimálne 75% populácie.

Manažovacie centrá operátorov, ktoré spravujú siete pre viacero oblastí, budú musieť vydržať funkčné minimálne 12 hodín a centrálne manažovacie centrá dohliadajúce na sieť v celej krajine minimálne 24 hodín.

Legislatíva zavedie podľa oznámenia obdobné povinnosti aj pre veľkých prevádzkovateľov ďalších typov telekomunikačnej infraštruktúry vrátane dátových centier a peeringových uzlov, akú podobu budú mať povinnosti pre túto infraštruktúru nie je jasné. Nová legislatíva by mala byť schválená do konca tohto roka.



Najnovšie články:

Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1
Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy


Diskusia:
                               
 

Ej, veruže nejdú baterky tak na odbyt, ako sa priekazne plánovalo.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Možno sa pri nákupe HW už bude pozerať aj na energetický štítok switchov, routerov a rádií... Ale obávam sa, že len batérie budú takéto časy pokrývať náročne... Neviem síce, akú spotrebu má btska, ale nepredpokladám, že to bude menej ako 5kW... Či?
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla netu niekolko 10w
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked neboli veterniky a solarne nezmysly, ked sa neodstavovali jadrove elektrarne, tak elektriny bolo dost, bola lacna a ziadne vypadky neboli...
Odpovedať Hodnotiť:
 

je x meteostanic a iot zariadeni, predikovat spravanie v dnesnej dobe nie je problem
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár