
neprihlásený
|
Streda, 1. júla 2026, dnes má meniny Diana |
|
|
IBM vyvinula výrobu 0.7-nm čipov
Značky:
IBMčipy
DSL.sk, 1.7.2026
|
|
Spoločnosť IBM aktuálne oznámila vyvinutie výrobného procesu čipov, ktorý označuje ako prvý proces s prvkami veľkosti pod 1 nm, konkrétne 0.7 nm.
Spoločnosť o tom informuje v tomto oznámení.
Už dlhšie sa pre výrobné procesy čipov ale nepoužíva jasne definovaná metodika označenia a nie je jasné, ako presne je na tom nový proces v porovnaní s masovo nasadenými výrobnými procesmi TSMC a Intelu.
TSMC spustilo v minulom roku masovú výrobu čipov svojim 2-nm procesom, Intel procesom Intel 18A volajúcom sa podľa 1.8 nm.
Výrobný proces IBM v každom prípade podľa oznámenia umožňuje dosahovať hustotu tranzistorov 100 miliárd tranzistorov na čipe "veľkosti nechta", čo má byť takmer dvojnásobná hustota oproti 2-nm procesu IBM predstavenému v roku 2021.
Čipy vyrobené novým procesom majú mať o 50% vyšší výkon a o 70% vyššiu energetickú efektívnosť.
Nový výrobný proces používa tranzistory architektúry označovanej spoločnosťou nanostack, ktorá je vylepšením doterajšej architektúry tzv. nanosheet tranzistorov s väčšou 3D integráciou. Pri nanosheet architektúre brána kompletne obopína kanál tvorený viacerými nanosheetmi nad sebou, ako presne nanostack vylepšuje túto architektúru oznámenie úplne detailne nepopisuje.
IBM v súčasnosti už čipy masovo nevyrába, vyvíja iba výrobné procesy. Podľa oznámenia by výrobný proces s prvkami pod 1 nm s nanostack technológiou mohol byť nasadený na masovú výrobu čipov do piatich rokov.
Najnovšie články:
Diskusia:
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
5znak
Od: XMen
|
Pridané:
1.7.2026 19:47
Takze uz sa blizia hranici 0.2nm co je priemer atomu kremika, ci pojdu aj pod neho?
|
| |
Re: 5znak
Od reg.: Kvík?
|
Pridané:
1.7.2026 19:52
A nie je to číslo náhodou úplná blbosť už dobrých 20 rokov? Reálne sme hádam niekde na 15-20 nm.
|
| |
Re: 5znak
Od: qw11
|
Pridané:
1.7.2026 20:20
Co som cital iny clanok tak tam ten pokrok zdovodnovali otocenim tranzistora na cipe o 90°. Tym ta hustota a zrejme aj merania velkosti.
|
| |
Re: 5znak
Od: Socialista
|
Pridané:
1.7.2026 20:16
Ked sa dobre drbne marketingove oddelenie intelu po hlave tak mozme byt na aj na femto jednotkach
|
Pridať komentár
|
|
|
|