
neprihlásený
|
Štvrtok, 23. júla 2026, dnes má meniny Oľga |
|
|
Na Slovensku sa výrazne zvýšil počet verejných nabíjačiek elektromobilov
Značky:
elektromobilySlovensko
DSL.sk, 23.7.2026
|
|
Kým v prvom štvrťroku sa sieť verejných nabíjacích bodov pre elektromobily na Slovensku rozšírila len veľmi málo o 50 nabíjačiek, v druhom štvrťroku prišlo k výraznému nárastu o 571 verejných nabíjacích bodov.
Ich počet tak na konci júna dosahoval 3707.
Informuje o tom SEVA, Slovenská asociácia pre elektromobilitu.
Podľa SEVA k výraznému rastu v druhom štvrťroku významne prispeli nové nabíjacie stanice budované s podporou z plánu obnovy pri diaľničných koridoroch, ktorých má byť 35 celkovo s 251 vysokovýkonnými nabíjacími bodmi.
V druhom štvrťroku sa tak oproti koncu prvého štvrťroku výrazne zvýšil počet najrýchlejších nabíjačiek s výkonom aspoň 350 kW, zo 148 na 353, a sumárny výkon všetkých nabíjačiek, z 206.6 MW na 343 MW.
Najviac je stále nabíjačiek na striedavý prúd s výkonom do 50 kW, takýchto nabíjačiek bolo na konci júna 1989. Nabíjačiek s jednosmerným prúdom a výkonom do 150 kW bolo 749 a nabíjačiek s výkonom od 150 kW do 350 kW bolo 616.
Najnovšie články:
Diskusia:
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
ale kolko?
Od: Dejvid
|
Pridané:
23.7.2026 10:00
Stale nevieme kolko ich bolo na konci juna 1989.
|
| |
Sused
Od: MaN144
|
Pridané:
23.7.2026 10:24
A keď sa začnú započítavať aj káble vysiace z okien panelákov, ktoré je možné využiť v čase susedovej nepozornosti, to budú len čísla...
|
| |
infraľštruktúra
Od: Twixie_
|
Pridané:
23.7.2026 10:35
To je mágia. Postupne pribúdajúca infraštruktúra.
Od odborníkov v diskusií by som sa skoro nechal presvedčiť, že ak sa tie nabíjačky nepostavia všetky naraz v roku 2012, tak sa nepostavia nikdy a elektroautá nebudú lebo ich nebude kde nabíjať.
|
| |
Re: infraľštruktúra
Od: Jaaasom
|
Pridané:
23.7.2026 11:42
Ono je to tak, že nabíjačiek je pokoko., len na nich nemá kto nabíjať alebo je to veľmi drahé. Tak radšej doma v garáži za bagateľ dotovanou elektrinou.
|
| |
Re: infraľštruktúra
Od: xyx
|
Pridané:
23.7.2026 12:14
lepšie je doma v garáži káblom od susedovej fotovoltiky...
|
| |
Re: infraľštruktúra
Od: Ondiak
|
Pridané:
23.7.2026 14:03
Ak je nabijaciek privela, tak logicky si zacnu konkurovat cenou a ta pojde dole.
|
| |
Super, len este taka malickost...
Od: 2v1
|
Pridané:
23.7.2026 12:52
Za nabijacky som rad, ale bolo by este lepsie keby na kazdej islo platit nejakym normalnym sposobom, miesto toho aby som si instaloval aplikaciu do ktorej musim natlacit kopu osobnych udajov a nasledne platit karou online.
Nastastie to napr. nabijame.sk vie vyfiltrovat aj podla sposobu platby.
|
| |
Re: Super, len este taka malickost...
Od: noone
|
Pridané:
23.7.2026 14:33
Zaujimave, zelenocerveny eurobordel vie nariadit kopu picovin, ale aby prikazal prevadzkovatelom nabijaciek, aby kazda mala povinne terminal na platobnu kartu.. bez nutnosti spiclovacich apiek a podobnych sraciek.
Alebo to je skor o tom, ze niekto daneho sudruha komisara ci sudruzsku komisiu drzi za gule (velke kartely), kedze elektro je kseft storocia v eurobordeli.
|
| |
Re: Super, len este taka malickost...
Od: SanchoSK
|
Pridané:
23.7.2026 15:57
Prekvapim ta - podmienkou dotacii od EU od roku 2026 je, ze sa na kazdom dotovanom stojane da platit aj bez registracie a appky :)
Akurat ta vystavba nieco trva, takze kym sa to bude dat vsade, tak prejde par rokov.
Problemom, ale zaroven aj vyhodou EU je, ze jej legislativa sa robi kompromisom, ten vyzaduje cas a jeho implementacia potom chvilu trva, ale to ma aj svoje vyhody.
|
| |
Re: Super, len este taka malickost...
Od: asasdas
|
Pridané:
23.7.2026 15:30
ja nemam smartfon, to nemozem potom nabijat?
pytam sa smrtelne vazne, mam mobil z tesca za 14eur.. uz 7-10 rokov funguje OK
|
| |
Re: Super, len este taka malickost...
Od: SanchoSK
|
Pridané:
23.7.2026 15:59
Bohuzial, na vacsine slovenskych nabijaciek sa clovek bez appky nepohne. Na par sa mi dalo zaplatit kartou, ale tak zvlastne - ze si to zablokovalo 40 EUR (!!!) a po nabijani si to odpocitalo naozajstnu spotrebu a zbytok uvolnilo. Co by nebol generalne problem, akurat ze moja banka spracovava uvolnenie blokacie len cez pracovne dni a pracovne hodiny, takze ak som na ceste 2x nabijal v sobotu a v nedelu v noci, tak ma to stalo 80 EUR az do pondelka, kedy sa zuctovala naozajstna spotreba.
|
| |
Re: Super, len este taka malickost...
Od: EEEE
|
Pridané:
23.7.2026 17:28
Tykokot, mocne peniaze ti to zablokovalo.
|
| |
európska múmia
Od: xixo
|
Pridané:
23.7.2026 15:22
eu(čiže z našich daní) dotuje výstavbu verejných nabíjačiek.
V našej obci ju spravili, lebo to bolo "zadarmo" a zhotoviteľ potreboval ďalšie miesto pre splnenie podmienok projektu. Toľko k tej výstavbe.
|
| |
Re: európska múmia
Od: sadasdas
|
Pridané:
23.7.2026 15:30
nevadi, aj tak zdania kazdy prejdeny kilometer tak ako v UK , coskoro...
|
| |
Re: európska múmia
Od: SanchoSK
|
Pridané:
23.7.2026 16:01
Mozes to trochu rozviest? Neviem o tom, ze by nejaky moj znamy z UK platil za kazdy prejdeny kilometer.
Pokial viem, podobna legislativa bola v platnosti len velmi kratko v jednom Australskom state a aj tam to zrusil sud.
A co znamena "coskoro"? Mas nejake konkretne informacie o navrhoch, alebo len siris strach?
|
| |
Re: európska múmia
Od: SanchoSK
|
Pridané:
23.7.2026 16:02
Nuz, toto je nieco, co sa da nazvat "Slovenske realie". Ako ked EU vypise dotaciu na cestovny ruch a na Slovensku sa to pouzije na stavbu chat pre vladnucu triedu a EU moze potom vysetrovat (to tiez nieco stoji) a nakoniec zrusi dotaciu - cize to v konecnom dosledku zaplati Slovak este raz z dani aj s pokutou.
Cista vyhra! Akurat ze toto nie je problem EU, ale domacej politiky, kradnutia, korupcie a ludi, co dokola volia tych istych.
|
Pridať komentár
|
|
|
|