neprihlásený Piatok, 1. novembra 2024, dnes má meniny Denis, Denisa
Čínske mesto chce zabezpečiť nočné osvetlenie satelitom


Diskusia k článku: Čínske mesto chce zabezpečiť nočné osvetlenie satelitom

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.

Komentár, na ktorý odpovedáte:
                               
 

Joj, dieťa zlaté, zabudni všetko, čo som doteraz písal a znovu, na elementárnej úrovni.

Keď sa pozrieš ďalekohľadom do Slnka, nevidíš väčšiu intenzitu (tým myslím "radiance", dE/(dA*dt*dΩ*cos θ). Na každú bunku sietnice dopadá taká istá intenzita, ako keď sa pozrieš do Slnka priamo. Akurát tých zasiahnutých buniek je omnoho viac, pretože ďalekohľad obraz zväčšuje. Preto si pri tom môžeš spáliť šošovku, ale nie sietnicu. Tok a energia budú veľké, pretože Slnko bude zaberať omnoho väčší priestorový uhol. To isté platí pre konkávne zrkadlo.

Pri konvexnom to platí tiež. Keď vidíš Slnko v konvexnom zrkadle (môžeš skúsiť na takom tom dopravnom, čo sa dáva na neprehľadné križovatky), intenzita je rovnaká, ale tok je malý -- kvôli geometrii zrkadla ho vidíš menšie, pod menším priestorovým uhlom, a teda príde menej energie. Keď tam pozrieš, na sietnici ti tiež ostane bodka, ale bude menšia, ako pri pohľade do Slnka.

Meno:


Titulok:


Text:


Prihláste sa a povoľte si emailové notifikácie na odpovede na Váš príspevok.

Overovací text:



Pre overenie, že komentár sa nepridáva automatizovanými prostriedkami, prosím prepíšte text, ktorý vidíte na obrázku. Písmená musíte zadávať rovnako ako na obrázku veľké. Pokiaľ text neviete prečítať, kliknite prosím na tlačidlo "Obnoviť obrázok". V texte sa používajú iba znaky "BCDJKMPRSVWXY1234589".