neprihlásený Utorok, 14. mája 2024, dnes má meniny Bonifác
Intel predstavil prvé desktopové procesory s podporou virtualizácie

Spoločnosť Intel v pondelok predstavila očakávané Pentium procesory určené pre desktopové počítače, ktoré vôbec ako prvé desktopové x86 procesory obsahujú hardvérovú podporu tzv. virtualizácie. Virtualizácia je jednou z kľúčových nových technológií, ktorá by mohla zmeniť spôsob využívania PC tak, ako ho poznáme dnes.

DSL.sk, 15.11.2005


Spoločnosť Intel v pondelok predstavila dva nové očakávané procesory Pentium rozšírujúce prvý krát v histórii desktopové x86 procesory o podporu hardvérovej virtualizácie.

Procesory s modelovým označením Pentium 662 a 672 sú identické s modelmi 660 a 670 s jediným rozdielom - modely 662 a 672 podporujú technológiu pomenovú Virtualization Technology, predtým známu pod kódovým označením Vanderpool.

Pentium 662 a 672 majú teda jedno jadro, 800 MHz FSB, 2 MB L2 cache pamäte a bežia na frekvenciách 3.6 a 3.8 GHz.

Intel cenovou politikou nových procesorov, keď cena zostala na presne rovnakej úrovni ako u Pentium 660 a 670, ktorých cena nebola znížená, dal jasne najavo, že technológiu virtualizácie podobne ako technológiu viacjadrových procesorov chce čím skôr široko presadiť.

Cena za Pentium 662 je tak pri odbere 1,000 kusov 401 dolárov, cena za Pentium 672 605 dolárov.

Technológia virtualizácie prináša hardvérovú podporu pre tzv. logické partície. Hardvér počítača s ich použitím môže umožňovať beh viacerých virtuálnych nezávislých počítačov, pričom každý z nich má vlastnú inštanciu potenciálne rozdielneho OS.

Takéto virtuálne partície budú na sebe úplne nezávislé, budú sa môcť nezávisle bez prerušenia behu ostatných reštartovať, inštalovať, vypínať a zapínať.

IT spoločnosti ponúkajú viacero príkladov možného využitia virtualizácie pre bežného užívateľa. Samostatnou môže byť partícia určená na prehrávanie multimédií a podporu digitálnej domácnosti, ktorá vyžaduje 100% dostupnosť.

Samostatná môže byť tiež partícia, ktorá bude pre ostatné pracovať ako firewall, antivír, antispyware a IDS a filtrovať všetky prechádzajúce dáta z a do Internetu. Oddelenými môžu byť napríklad aj partície, kde hrozí veľké riziko zavírenia, napríklad browsovanie a email. Partície pre zvýšenie bezpečnosti môžu byť napríklad veľmi ľahko uvedené do pôvodného bezpečného stavu po inštalácii, takže aj prípadné zavírenie by sa odstraňovalo oveľa jednoduchšie ako v súčasnosti.

Pre hráčov bude mať napríklad zmysel oddeliť partíciu špeciálne určenú a nastavenú na hranie, prípadné problémy v nej zároveň neovplyvnia bežnú inú činnosť ako je napríklad práca s Internetom a komunikácia.

Virtualizácia bude samozrejme umožňovať aj beh viacerých rozdielnych operačných systémov súčasne, čo ocenia napríklad užívatelia, ktorí preferujú jeden operačný systém, ale musia používať iný, keďže potrebujú používať niektoré aplikácie, ktoré nie sú dostupné pre ich operačný systém.

Virtualizácia už je v súčasnosti dostupná v podobe čisto softvérových riešení napríklad od VMWare, Microsoftu a Xenu, väčšinou v podobe spustenia operačného systému v okne iného operačného systému (výnimkou je VMware ESX server). Softvérové riešenia bez podpory hardvéru ale majú niektoré obmedzenia a mierne napríklad znižujú výkon.

Pokiaľ si chcete takéto riešenie jednoducho odskúšať, v tomto článku nájdete postup ako používať zdarma dostupné riešenie VMware player. V súčasnosti už v článku popisovaná VM Browser Appliance je vydaná v novej verzii s viacerými zlepšeniami.

Virtualizačný softvér využívajúci nové procesory by mal byť dostupný na začiatku nového roka. Ako ukazuje príklad VMware a vydanie VMware playera zdarma, bude sa pravdepodobne viac orientovať na potreby bežného užívateľa ako doteraz, keď podobné riešenia boli v minulosti určené najmä pre IT profesionálov.

Virtualizačná technológia prichádza z enterprise serverových procesorov, kde je využívaná už dlhšiu dobu. Na začiatku novembra sa prvýkrát objavila u x86 procesorov v Intel Xeonoch. Pripravované 65 nm desktopové procesory Intelu, ktoré budú dostupné v prvom štvrťroku 2006, budú rovnako obsahovať podporu VT. Na podobnej technológii s názvom Pacifica pracuje aj AMD, jej technológia by sa mala v serverových a desktopových procesoroch objaviť v priebehu budúceho roka.


      Zdieľaj na Twitteri


Vidíte výhody virtualizácie a keď budete mať kompatibilný procesor a budú k dispozícii aplikácie pre virtualizáciu budete ju využívať? (hlasov: 128)

Nevidím zmysel tejto technológie      20%
Je užitočná, ale ja ju nepotrebujem      30%
Budem ju využívať      51%


Najnovšie články:

Android smartfóny aj iPhony začali podporovať upozorňovanie na nechcené sledovanie
Ďalší superpočítač má exaflopový výkon, superpočítače s Nvidia CPU sú najefektívnejšie
Windows prestane podporovať 1024-bitové RSA certifikáty
Hokej opäť vytvoril rýchlostný rekord slovenského Internetu
Tesco výrazne rozširuje dostupnosť predaja potravín cez Internet


inzercia



Diskusia:
                               
 

uz len zacat setrit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skor kradnut amd a potom ich vyhodne predavat ako sa to zvykne a potom dostanes prekrasnu blbost
Odpovedať Hodnotiť:
 

Genialna technologia. Akurat trochu draha, ale casom sa to spravim. SW produkty ako VMware nie su zle, ale je to vlastne jeden OS nad druhym, co mi dost vadilo. Tato technologia umozni, aby vsetky OS bezali "vedla seba". Konecne sa dockam PC, na ktorom he frontend Windows a za tym bezi Unix.
Odpovedať Hodnotiť:
 

podobne to ocakavam s nadsenim

inac aj dnes su take, co umoznuju beh vedla seba, ale zacielene najma na server, napriklad VMware ESX. ale ten napriklad vyzaduje specificky hardware...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár