neprihlásený Pondelok, 29. apríla 2024, dnes má meniny Lea
Slovenský rozhlas v FM pásme v BA otestuje digitálne vysielanie

DSL.sk, 12.10.2011


Rozhlas a televízia Slovenska, RTS, získal od Telekomunikačného úradu SR povolenie na pilotné digitálne rozhlasové vysielanie v štandarde DRM+, Digital Radio Mondiale+.

Informoval o tom Roman Vavro, hovorca TÚ SR.

Povolenie bolo vydané pre frekvenciu 98.9 MHz v Bratislave a platí od 10. októbra do 30. novembra. Podľa licencie Rady pre vysielanie a retransmisiu, ktoré získal vtedy ešte samostatný Slovenský rozhlas na konci minulého roka, bude môcť vysielať digitálne od 18:00 do 6:00.

Povolenie bolo vydané na vysielanie v kompresnom štandarde MPEG-4 HE-AAC.

Vysielač s maximálnym výkonom 200 Wattov bude umiestnený na budove Slovenského rozhlasu, vysielať bude s vertikálnou polarizáciou a podľa povolenia s moduláciou 4-QAM alebo 16-QAM.

Štandard DRM+ využíva šírku pásma 95 kHz a v závislosti na parametroch umožňuje vysielať digitálny multiplex s maximálnym bitratom okolo 185 Kbps a maximálne štyrmi kanálmi.

Podľa stanoviska Róberta Oravca, riaditeľa sekcie strategického rozvoja a techniky RTS, pre DSL.sk sa v súčasnosti systém vysielania ešte nastavuje a bližšie informácie o vysielaní budú zverejnené neskôr.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Raspberry Pi rozšírilo ponuku modelov Compute Module
Po rokoch vypustené nové navigačné Galileo satelity, SpaceX na to obetovala raketu
Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU


Diskusia:
                               
 

Aký to má vlastne význm? Seriózna otázka.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Efektívnejšie využitie existujúceho frekvenčného pásma, úspora energie postupným vypínaním analógového vysielania. Význam je v tom, že analógovým vysielaním vysielaš na jednej frekvencii jednu rozhlasovú stanicu. V digitálnom vysielaní na jednej frekvencii vysielaš 4 rozhlasové stanice v digitálnej kvalite( máš signál, hrá čisto na rozdiel od analógového šumenia)
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Bezne mam doma, v aute, v mobile digitalny tuner radiovy.
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

Ešte nemáš, ale budeš mať, keď budeš chcieť naladiť viac staníc, ktoré ťa zaujali. Nemyslím, že náklady na takýto prijímač budú vysoké. Skôr v tom vidím výhody ako nevýhody.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

obcas radio pocuvam, znamy tiez, cez mobil, v aute... a teraz zas vyhodit a kupit nove, teda coskoro. vraj kvoli sumu? no neviem, v miestach s dobrym analog pokrytim nejaky sum na made in china balastoch z dx a beznych primimacoch netreba riesit. dalsi kokotina co MUSI BYT!
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Nemas pravdu, ide o to ze pri digitale ide o kvalitnejsi - cistejsi zvuk, lepsie vyuzitie pasma - viac radii a konkurencie napriklad aj zahranicnych radii, uspora energie pri vysialacoch, pridavne moznosti ako playlist (meno umelca), nemusis ladit frekvencie a pamatat si ich, moznost nahravania a zatavenia (pauza) nasledne prehravanie (zalezi od prijmaca) atd Nevyhoda: bude prijmas kvalitny zvuk alebo neprijmas nic pred tym sumenie, ktore aj tak kazdy riesil tocenim anteny alebo jej vymenou co mozes aj pri digitalnej :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To vyzera ako by si vlastnil radioprijimac z roku 1960.
Play list , meno spevaka, hudobny styl, pamatanie si frekvencie, , nazov stanice, moznost nahravania, nasledne prehratie, absolutne potlacenie sumu,... ma aj moje analogove radio, sice s digitalnym spracovanim zvuku, ale tuner je analogovy.
A o tej kvalite zvuku by som moc nepisal. je to iba 185kbps, co je myslim uplne rovnako ako maju aj nahravky, ktore sa v radiu pustaju uz dnes a ktore este na kvalite mierne stratia konvertovanim na analog, ale pri 185kbps by som o kvalite radsej pomlcal.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pochybujem ze tvoj analogovy tuner prijma akekolvek radio streamy dostupne na slovensku, resp zo zahranicia (celeho sveta), od jemných melodii po hard rock az heavy metal, od hitov davno minulych po sucasnu scenu a pod. Pochybujem ze kvalita tvojho analogoveho tunera resp vystup je taky ktory ponuka vystup na hi-fi supravy. A mas pomylene pocty o prijme rychlosti kbps - vybral si si jednu rychlost na svete sa pouzivaju rozne :D Ale mas pravdu niektore su rychlejsie niektore pomalsie.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

http://www.youtube.com/watch?v=1tgWSmjN2Zc
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

no ten kvalitnejsi zvuk :D

pocuvam radio aj zo DVB-S co su pre niektore radia aj distribucna trasa (mpg2 alebo expres a funko v AAC) a zvuk slovenskych radii je "katastrofalny" !!!

pamatam si este na zvuk francuzskeho FUN Radia alebo stanic v analogu na satelite, ked sa este pouzivala deemfaza "Wegener Panda". To bol Velmi krásny zvuk. Teraz je to všetko stratene :(


Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zalezi od stanice, nie vsetky radia koduju vo vysokych bitrate. Su pomale a rychle.. Mas skusenost s pomalymi ale koniec koncov ak pocuvas s bitrate 320 kbps tak sa to neda porovnat s analogom
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nesranduj s tou kvalitou :-D pre DAB musis mat ovela lepsi signal (to noise) ako pre obycajne FM, co si myslim, ze v aute je vazny problem. Este k tomu key frames su vysielane len raz za cas, preto pri strate signalu treba pockat na dalsi key frame - trhany zvuk, kym pri analog FM to ide s trochou sumu, mono, ale stale ide.
Koho zaujima daka spectral efficiency, mne staci par dobrych stanic, nie 300, ktore su mi na nic, uz teraz mam problem pri cestach stale s ladenim radia,
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

HEH :) No ved kazdemu vyhovuje nieci ine. Ja som pisal vseobecne o digi radiach ;) V aute to moze byt problem to mas pravdu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Co to meles? Sak praveze "digitalny" signal je podstatne lahsie rekonstruovatelny ako analog... V tom je hlavna vyhoda, odolnost voci sumu! Jake "semtam mono"? :D S tymi keyframes mas pravdu, ale pokial kodujes dostatocne robustnou modulaciou (co QAM4 urcite je), nemas v rozumnej vzdialenosti od vysielaca najmensi problem.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

vsetko co si napisal znie pekne, ale na slovensku kde aj funkcne a aktualizovane rds je raritou... uvidime, no. btw, s tym nahravanim to snad nemyslis vazne? az na par vynimiek necele skladby, plno jebnutej reklamy, na vacsine radii sracky.. davno je prec doba ked teenageri sirili medzi sebou hudbu nahratu z radia na mc kazetach pretoze net nebol tak dostupny. a omse z lumenu si tiez nahravat nebudem...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale zato taky koncert z radia_FM ...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

BTW:
Odpoved na: " dalsi kokotina co MUSI BYT!" nemusi byt nieje schvalena ani rychlo schvalena nebude ;) myslim tym digitalny prijem radia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tomu sa hovori pokrok, inak by sme jazdili este na parnych valcoch :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemyslis si , ze naklady na prijimac budu vysoke?? 1. Co su podla teba vysoke naklady?? 2.Preco ma stat opat nuti kupovat nieco nove?? Nejedna sa tu totiz o to, ze "ked budes chciet naladit viac stanic", ale chces nechces, ked chces pocuvat radio - musis !!! Je pravda, ze sa usetri elektricka energia - ale komu to setrime??? Vysielace predsa nevlastni stat, ci?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

testovat sa moze, ale prakticky sa to neoplati nasadit, radia ziju (tak ako TV) z reklamy a tej nie je nekonecny objem, takze argument o viacerych radiach sa na Slovensku neda pouzit.

Viem si predstavit opodstatnenie vo velkej aglomeracii typu Londyn, New York, ale nie Bratislava.

a okrem toho by sa uz museli tunery montovat do autoradii a mobilov, aby zakaznici uz nic neriesili, ak to zacne fungovat.
(tak ako DVB-T v televizoroch). Dochodca, ktory realne rozhlas pocuva viacej ako sleduje telku si novy prijimac uz nekupi a mlady radio nepocuvaju (maju net a ntb).


Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Pre par jedincov, co sa napakuju, obrovsky, a pre tych ostatnych taky, ze niekto to musi zaplatit.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Rovnaky, ako testvanie a spustenie DVB-T na Slovensku
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Konečne tá blondýna padla?
No hurá...
Ale Gréci aj tak yo svojho pohodlia neuhnú. Mz tu budeme ako somári platiť viac a viac, a oni si budú užívať.
To je choré!
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Mas v pici, staraj sa hlavne o to, aby Tebe bolo dobre.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Inak neni to nahodou RTVS ? :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zaujimave bude aky zvuk na tej frekvencii bude pocut na klasickom analogovom radiu :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Najskor ziadny - prilis uzka nosna v porovnani s analogovym FM.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako ked kukas markizu zo skylinku a vytiahnes kartu...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Biely sum. Napr. ked teraz naladis telku na digital, tak tam vidis tiez len biely sum. Vyplyva to z charaktersitiky OFDM.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nebolo by lepsie DRM miesto DRM+? Asi by to bol menej kvalitny zvuk, ale ak si dobre spominam, DRM ma daleko vacsi dosah (stredne vlny), takze by menej vysielacov stacilo a aj v zahranici by sa to chytit dalo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

presne tak, AM pásmo je v podstate voľné a FM úplne plné, čiže na prechod by bolo ideálnejšie DRM ako DRM+, aj kvôli dosahu...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

digitalny rozhlas je utopia.
bohatsie krajiny ako napr. svedsko sa vzdalo digitalneho vysielania lebo prechod je nerentabilny , treba vymenit miliooony radii. a ludia nemaju preco menit.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Vysoka latka, ale zisti si situaciu v Britanii...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

8. júla vyhlásila Britská vláda, že celoplošný prechod na digitálne rádio, ktorý sa mal pôvodne uskutočniť do konca roka 2015, sa presúva. Minister pre komunikáciu Ed Vaizey vysvetlil, že prechod musí byť v súlade s verejným záujmom. Nový termín prechodu bude určený až vtedy, keď bude polovica britských poslucháčov používať digitálne rádio. Momentálne sú poslucháči spokojní s obyčajným analógovým prijímačom, programovou rozdielnosťou vysielania a kvalitou príjmu. Trhový podiel DAB prijímačov je približne 15 percent.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je z roku 2010 :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

je to sice pekne, ale pre pripadne mimozemske civilizacie to bude uz len sum :) ...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Inak je VELMI pravdepodobne, ze bude mozny prijem: z radia pustit digitalny signal do zvukovky a v PC sa to dekoduje a prehra spat cez zvukovku.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

:D :D :D posli kvety
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

taka ina otazka susedia skusaju DAB a my DRM+- to je fuck
ale pytam sa ci je to kompatibilne a ci zase nebudem cierna diera ako sme pri DVB-T ze mame MPEG2 vertikal
a ked clovek chce susedov co idu MPEG4 a horizontal tak musi mat aj iny primac a inak otocenu antenu je toto ciel ?
aj pri digitalnom radiu


btw ak to bude taka kvalita sirenia ako pri DVB-T
tak zlaty analog lebo ked sa pohnem pri nizkom vykone o par metrov a nebudem mat sum ale nebudem mat nic pripadne klasicke sekanie ktore pozname uz pri slabom signale GSM
tak fakt analog zlaty nas neopustaj nas...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Myslel som, že digitálne rádio bude o kvalite a že sa bude vysielať bezstratovo v CD kvalite prípadne vyššej ale bitrate 185 kbps je humus. Nechápem prečo to komprimujú, však pri digitálnej televízii idú bitrate do niekoľkých MB/s.
To už všetci naozaj ohluchli? Alebo to testujú 90 roční poslucháči?
Odpovedať Hodnotiť:
 

by ma zaujimalo preco zatial vsetci vyrobci jebu do mobilov analogove prijimace > nokia, se, samsung... zeby nebolo len slovensko tak pozadu? ci inde vo svete to je ako?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

@Milan: napriklad preto ze nizsi datovy tok staci slabsi CPU
a tym padom nizsia spotreba pri telke spotreba ide bokom pretoze vysielaju hlavne pre rezidentalov

Radio na hlas by bol datovy tok viac ako 185kbit luxus
na muziku zase zalezi od kodedu ogg/aac/aacp/ac3 rozhodne lepsie ako Mpeg/Layer3 hoci standard je tusim este jeho predchodca v aute je to jedno tam aj 96kbit staci + ekvalizer

dalsi dovod ak to vyhra TotalCom tak radio bude tlacit kludne aj 64kbit lebo platia za bitrate nehorazne vela
Dalsi dovod mozno ze zbytkovy datovy tok by sa mohol pouzivat na spatny kanal sirenia inej sluzby napr INET alebo uplinky pre ine vysielace a pod.

Odpovedať Hodnotiť:
 

he-aac 96kbit by bolo postacujuce :) www.di.fm stream sa da pocuvat na 32kbit he-aac v celkom pocuvatelnej forme
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár