neprihlásený Nedeľa, 28. apríla 2024, dnes má meniny Jarmila
Slovensko bude mať superpočítač s výkonom 96 teraflopov/s

Na Slovensku bude superpočítač s výpočtovým výkonom 96 teraflopov za sekundu, ktorý bude umiestnený vo Výpočtovom stredisku Slovenskej akadémie vied. Superpočítač nebude postavený na procesoroch architektúry x86 prípadne GPU ako veľa nových budovaných superpočítačov, pôjde o superpočítač IBM postavený na procesoroch IBM Power7. Chladený bude kompletne kvapalinou.

DSL.sk, 13.12.2011


Vo Výpočtovom stredisku Slovenskej akadémie vied, VS SAV, v Bratislave bude v rámci projektu Slovenská infraštruktúra pre vysokovýkonné počítanie, SIVVP, postavený už v prvej polovici budúceho roka superpočítač s inštalovaným výkonom 96 teraflopov, 10 ^ 12 operácií, za sekundu.

Takýto inštalovaný výkon by v poslednom novembrovom rebríčku najvýkonnejších superpočítačov sveta Top500 znamenal umiestnenie na pozícii cca 180. Keďže ale rebríček je zoraďovaný podľa reálne dosiahnutého výkonu v benchmarku Linpack, jeho umiestnenie je na základe typickej efektívnosti použitého systému od IBM 82% možné len odhadovať.

Na koľkom mieste sa superpočítač objaví po dokončení vzhľadom na vývoj rebríčka zatiaľ samozrejme známe nie je. V rebríčku sa ale superpočítač ako prvý slovenský superpočítač s istotou objaví, keď posledný systém z rebríčka má aktuálne reálny výkon cca 51 teraflopov/s.

Superpočítač nebude postavený na architektúre s veľkým počtom menej výkonných x86 uzlov prípadne GPU ale na superpočítači IBM P7 IH, respektíve IBM Power 775, využívajúcom RISC-ové procesory Power7.

Jeden uzol superpočítača bude mať celkovo 32 jadier Power7 a 256 GB operačnej pamäte a superpočítač bude tvorený celkom 96 uzlami, uviedol pre DSL.sk Tomáš Lacko, riaditeľ Výpočtového strediska SAV.

Superpočítač tak bude mať celkovo 3072 jadier a 24 TB operačnej pamäte.

Uzly budú prepojené rýchlou proprietárnou sieťou s latenciou 0.5 mikrosekundy medzi susednými uzlami a maximálnou latenciou 5 mikrosekúnd.

Ako úložný systém bude slúžiť IBM System Storage DS5300 s celkovou diskovou kapacitou samotných diskov 600 TB, použitým súborovým systémom bude globálny paralelný súborový systém GPFS. Superpočítač bude k diskovému systému pripojený 8 Gbps Fiber Connect linkami cez uzly, ktoré budú slúžiť na prístup k dátam.

Celý superpočítač bude chladený kvapalinou.

Na superpočítači Power 775 je možnosť využívať AIX alebo RedHat Enterprise Linux, na slovenskom superpočítači bude inštalovaný AIX.

Slovensko sa po uvedení superpočítača stane treťou krajinou spomedzi susedných krajín so zástupcom v rebríčku Top500. Zo susedných krajín má v rebríčku superpočítače Rakúsko a Poľsko. Najvýkonnejší superpočítač v Rakúsku má reálny výkon 153 teraflopov/s a v Poľsku 129 teraflopov/s, pričom Poľsko má v rebríčku až šesť superpočítačov.

Česká republika plánuje superpočítač s výkonom až 855 teraflopov/s, tento by mal byť postavený ale až v roku 2014.

Súčasťou projektu SIVVP bude dodávka aj ďalších klastrov a výkonných serverov. V pracovisku VS SAV v Žiline bude klaster postavený na Power 755, ktorý bude mať osem uzlov s 32 jadrami a 256 GB RAM na uzol. Uzly budú prepojené 40 Gbps technológiou Infiniband.

Okrem toho tu bude server IBM Power 780 s 1 TB operačnej pamäte.

U šiestich partnerov projektu, v Ústave experimentálnej fyziky v Košiciach, Ústave informatiky v Bratislave, v STU Bratislava, na Žilinskej univerzite, UMB Banská Bystrica a TU Košice, budú inštalované menšie klastre postavené na 64-bitových x86 procesoroch a grafických akcelerátoroch.

Tieto budú mať od 288 po 648 x86 jadier, od 2 po 32 GPU a celkový výkon x86 procesorov od 2.8 teraflopu/s po 7.3 teraflopu/s. Jednotlivé uzly budú prepojené 40 Gbps Infinibandom alebo 10 Gbps Ethernetom.

Všetky ostatné systémy okrem bratislavského superpočítača budú bežať na Linuxe.

Všetky systémy patriace pod SIVVP budú prepojené slovenskou akademickou sieťou SANET, cez ktorú sa budú zdieľať napríklad úložiská dát.

Vybudovaná výpočtová infraštruktúra bude slúžiť najmä slovenským výskumníkom, okrem iného teoretickým fyzikom, chemikom, biológom. Výkonné superpočítače sa vo výskume využívajú najmä na masívne simulácie.

Projekt SIVVP je financovaný zo zdrojov EÚ v rámci Operačného programu výskum a vývoj. Dodávateľom je spoločnosť Datalan, ktorá podľa oznámenia VS SAV v máji vyhrala verejnú súťaž.

V súčasnosti sa realizuje prvá etapa projektu za 13.1 miliónov eur bez DPH, v rámci ktorej budú dodané všetky systémy s uvedenými špecifikáciami. Celý projekt má stáť cca 21.7 miliónov eur bez DPH.

Jednotlivé linuxové klastre by mali byť podľa informácií Lacka pre DSL.sk dodané na prelome rokov, výkonný klaster vo VS SAV v Žiline v januári až februári a superpočítač v Bratislave v druhom štvrťroku budúceho roka.


      Zdieľaj na Twitteri


Ktorá krajina spomedzi Slovenska a našich susedov bude mať podľa Vás prvá superpočítač s výkonom aspoň petaflop/s? (hlasov: 558)

Česká republika      14%
Maďarsko      3%
Poľsko      6%
Rakúsko      58%
Slovensko      13%
Ukrajina      6%


Najnovšie články:

Po rokoch vypustené nové navigačné Galileo satelity, SpaceX na to obetovala raketu
Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome


Diskusia:
                               
 

to bude na odpocuvanie ?
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

na bitcoin mining ;)
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Nahradí 96 poslancov.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

podla mna skor 96 tisic poslancov :-)
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

ano mikulas platini je velmi vodivy
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Predstav si, že spoločnosť prevádzkujúca webstránku, delí svoje príjmy z reklamy 50/50 medzi tých ktorí jej zdvíhajú číslo používanosti tejto stránky.
Chceš byť jedným z nich a mať podiel na týchto príjmoch?

Registruj sa tu: http://signup.wazzub.info/?lrRef=d6854

Ak by sa ti niečo nezdalo alebo by si tomu nerozumel opýtaj sa ma na maily: 3watsup3@azet.sk - pošlem aj postup ako na to a presný popis o čo ide ;-)

Poponáhľaj sa. Registrovať sa je možné len do konca marca!
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Az na ten datalan a cenu sa mi to paci.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Jurzyca vydal pred pár nami výzvu na balík 350 miliónov eur.
Obdobie na podávanie projektov je mesiac a v tom sú vianočné sviatky.
Takže to dostanú len tí, ktorí detaily výzvy dostali pár mesiacov dopredu.
SAV dostane len to, kde im SDKÚ dopredu vyberú dodávateľa.
Datalan zas dá vratku tak 20% späť Jurzycovým ľuďom, tí urobia kick up strane, Dzurindovi a Miklošovi.
A Ivetke kúpia fernet aby jej zavreli hubu.

10+ mld SKK na výzve rozmrdaných pre SDKÚ.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

zaujimalo by ma co za k0k0ta tam zvolilo mrtvy aix
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Mrtvy? Vazne? To su mi novoty...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

dneska nema zmysel podporovat nic ine ako linux.

aix zakape za par rokov (dneska vsetky nove superpocitace ficia na linuxe) a zasa zbytocna investicia bude do upgradu.
Je to ako s towercomom vsade sa nasadzuje mpeg4 len u nas vybehova mpeg2

zasa sa tam nabali kopec firiem

Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Povedat ze mpeg-2 je vybehova, je trosku silne slovo... zvysok prispevku suhlas
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

mpeg2 nieje vybehova, mpeg2 je dinosaurus.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

pravdepodobne vies o videokodekoch velko hovno, ked tresnes taku volovinu... keby si mal nasadzovat mpeg4 tak by si potrebboval ovela vykonnejsi hardver ktory by vykonaval objektovu komprimaciu, ktora je jej zakladom. Teda by sa to vyrazne odrazilo na cene. A za dalsie, keby som ti ukazal televizny obraz komprimovany mpeg2 a mpeg4-kou tak by si nevedel ani zatat ze ktory je ktory. Mpeg-2 technologia je funkcna a na nase pomery viac nez postacujuca. Cim viac pasikov tym viac adidas... ze?
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Hovorit o vykonnejsom hardveri je dost vtipne, kedze sa komprimacia riesi zelezom na to urcenym, takze je to jedno. Neviem o akej objektovej komprimacii hovoris, ale klasicka MPEG-4 sa komprimuje dost podobne ako MPEG-2, zatial sa nerobi ziadna segmentacia a ine srandy. Ver mi, ze pri nizsich bitratoch by si ten rozdiel uvidel, nehovoriac o HD.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

tak potom naco mpeg4 ked sa z nej pouziju len vlastnosti mpeg2??? logika?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nepovedal som tak isto, ale podobne. Napr. MPEG2 robi kodovanie na makroblokoch 16x16, MPEG4 vie aj 4x4 adaptivne, atd.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

no aix podporuje take veci ako pridavanie a uberanie ramky, page spacu, diskov, fc a sietovych kariet a to vsetko za plnej prevadzky -- to si linux moze este dlho nechat len snivat. na tom novom p7 procesore to zvlada aj komprimaciu ramky a uplnu virtualizaciu hw

ak by si mal moznost chvilku robit na aixe potom by ti linux pripadal len ako taky sopliak
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

milujem ked sa snazia fundovane "prispievat" kvaziodbornici co v reale vedia houno...:-) pri aixe mozes robit veci pri ktorych mozes s linuxom iba snivat to za prve. a mpeg2 je vybehova?! wau...
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

u mad?!

ako si prisiel na to ze aix je mrtvy... to som fakt zvedavy
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

chlapec asi aix nevidel ani z rychlika, ze trepe taketo sprostosti
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Povazujem sa za AIX-aka. Mam zopar certifikatov, aj ho obcas skolim a mam za sebou aj nejake tie instalacie. Bol to prvy UNIX, s ktorym som v mojej praci prisiel do styku, takze nie som uplne objektivny pri jeho hodnoteni a porovnavani s inymi OS. Mozem ale s kludnym svedomim tvrdit, ze ten system predstavuje absolutnu spicku, co sa tyka serverovych OS. A keby som sa chcel znizit na tvoju uroven komunikacie, tak iba neskutocny k0k0t moze na serveroch IBM Power pouzit Linux namiesto AIX-u.

PS: Ak by si sa nahodou zacal navazat este aj do IBM Power serverov, tak ta rovno varujem :-)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

pre AIX-ak tak pod toto sa podpisujem. je skoda reagovat na nejakych nastrocnych pubertakov co si dali linux na svoj "kompjuuter" a teraz nam ostanym "luuzrom" hovoria co je najlepsie...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

sa spamataj ... najskor by musela padnut cela IBM a za nou pojde o par rokov AIX ... vsak na AIX sluzbach zarabaju najviac prachov .. si mimo
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Datalan robí aj pre niekoho iného ako štát ? Typická firma nasatá na verejné zakázky
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

robia, robia... rozne specialne stroje pre nadnarodne spolocnosti :)
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

statna zakazka, najlepsia zakazka...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Aj u nas robili dva krat. Prvy a posledny.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

tak to mas blbe ze ste sa nechali 2x okaslat
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ale ne chobotiny, dostavať dialnice..
a zrušiť sociálky istým spoluobčanom a znížiť dane..
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Nie nie, toto je na podporu spotreby obnoviteľnej elektriny, keď ju už chcú vyrábať treba ju aj niekde spotrebovať :D
Preboha však SR nemôže byť úplne energeticky nezávislá, to kam by sme prišli, keby sme nič nekupovali
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Takze pustanie Dextera vo full HD je vyriesene.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

ee to je predsa na upscaling z sd na fullhd
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

10 ^ 12 operácií, za sekundu.
parada. toto nase zdravotnictvo potrebovalo ako sol! a robi to jednoduche operacie, alebo aj nieco zlozitejsie? uz nam chybaju len rychlejsi anestezologovia
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Anestéziológovia ? Tu už pomôže jedine alkohol ... veľa alkoholu
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Skus si pozriet comu sa uvedene Ustavy SAV venuju a zistis ze aj so zdravotnictvom to ma vela spolocne - napr. Virologicky ustav, Ustav pre vyskum srdca, Ustav experimentalnej onlologie... vsetky maju medzinarodne ocenovane vysledky.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Na slovensku nemáme čo pomaly žrať a oni si idú vraziť 21 miliónov do počítača...
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

Vsetko nemozeme dat na socialne davky :D
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

žiadne nepoberám :D
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

tak ked nemas co "zrat" tak si tie socialne davky vybav
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Veľká chyba. Keď nepoberáš, nie si správny Slovák...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ked si neschopny sa o seba postarat a tvoji rodicia ta uz nedokazu zivit z ich nizkeho dochodku, tak jasne ze neni co jest.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Je to z eurofondov. Tie eurofondy cerpame v priemere asi na 10%, takze je fajn ze odtial ide konecne aj zaujimavy a SAV potrebny projekt. Na zdravotnictve z fondov cerpame este menej, ale to uz je problem EU byrokracie a SK korupcie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Potreboval by som si kupit novy pocitac a chcel by som sa spytat ci by mi na nom isla aj Dynablaster?
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

DYNA ide aj na 286-ke IBM PS/2 mašine.
Deckám to ukazujem na bezdiskovej stanici 486-ke nabootovanej zo servera...
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

lol myslis vazne? mam na predaj PC ako stvorene na dynu.
C2D E6300, 2GB DDR2, 320GB HDD, GK ATI 5450 512MB DDR2 s HM, zdroj 400W,DVD-RAM vypalovacka. Cena dohodou.
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Hej.
A OS nabootujem DR-DOS6.
Cez 10-Mbitovú sieťovku v ISA slote. Dobré nie?
Ale to je len výsledok. Ukažem im prístupové práva, ako sa čo dá nastaviť, kvóty pre užívateľov, napr. aj to, že súbory iba vidno a nejdú ani spustiť ani skopírovať...
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

podla mna ta grafiku je na Dynu slaba..:-) just joke, ale dakujem za ponuku
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Pôjde.
V DOS-BOXe...
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

skoda :D
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Snad nenastavia heslo na ROOT-a VSSAV123 :D
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

keby neboli blbi davno by spravili distribuovany vypocet a v statnych instituciach sa po nociach povaluje tisice nevyuzitych pc...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Hmm a ako rychlo by take vypocty prebiehali? Nie nadarmo tam mas niekolko desiatok TB RAM. A nie nahodou su tie nody poprepajane s latenciou pod 1 mikrosekundu. Ten tvoj distribuovany vypocet by 99% casu len cakal na data...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

http://boinc.berkeley.edu/
Active: 283,654 volunteers, 247,527 computers.
24-hour average: 4.655 PetaFLOPS.

Tak nehovor ze sa to neda.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

To je celkom iny typ pocitacu... Tam je zapojenych X pocitacov a kazdy si pocita svoju poulohu, na ktorej vypocet treba hodiny a par megabajtov ramky... Nasledne sa vypocitana vec posle po pomalom Internete na server... Superpocitac, co sa ma vybudovat je urceny na vypocty, kde treba mat sakra vela ramky a neda sa uloha rozdelit na mensie podulohy. Napriklad simulovanie par desiatok, ci stoviek molekul...
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

to ti mam pastnut zas vysledky cojaviem rosetta@home ktora sa presne "molekulami" zaobera? Uz si to vtlc do hlavy, ze vela ramy to musi mat preto, lebo to rata na 1 mieste. Ak do vypoctu zapojis 20 000 pocitacov a ulohy im rozdelis, tak aj tak budes mat vela ramy. Len usetris naklady na kupu "zeleza".
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Clusterova architektura nie je univerzalna, kym tato je.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No prave som si to stiahol a pocitac folduje..

Da sa nejak zistit ze aky vykon alebo aku rychlost mam, resp kolko prispievam?

A uz sa nieco objavilo na zaklade tychto vypoctov?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

napr. objavili daky pulzar http://goo.gl/FG55e
ale to je jedno, z principu sa do porobnych vypoctov nezapojim, ak to ma zrat moju elektrinu a vyuzivat moj pocitac. Treba vymysliet adekvatnu odmenu, potom to bude uplne ina kava.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

asi tak no.
clovek by rad prispel, ved globalne mame super vykon (nie len flops, ale vseobecne ludsky (inteligencny atd)

ani mi tak nevadi, ze sa na tom niekto nabali, ale mohlo by to byt o nieco efektivnejsie.. ale ak by napr odmenovali, tak jasne, ze by to bola daleko ina uroven..
Odpovedať Hodnotiť:
 

takýto počítač je skrátka superrýchly idiot. (tj bez softu neurobí nič)
Odpovedať Známka: -9.0 Hodnotiť:
 

A ty mas nobec nejaky soft?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://tinyurl.com/copdmfy
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

dufam, ze maju nachystany fakt velky kancel!
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

ale na tlaciaren s wifi uz asi peniaze neostali :(
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Bratislavská teplárenská vo vedení s nominantmi SDKÚ musí vysvetľovať čudný biznis. Spoločnosť bez verejnej súťaže pridelila viac ako polmiliónovú zákazku v oblasti informačných technológií firme Tempest zo skupiny Datalan, ktorej bývalý manažér je členom SDKÚ. Denník Pravda o tom informovali nespokojní zamestnanci, ktorí si neželali byť menovaní. O zákazke vedia aj niektorí politici.


pravda.sk
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

To bude mat zasa niekto pekne vianoce :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Na tom si jt penta budu zisky z okradania statu pocitat ,normalne masini im na to uz nestacily
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sheldon by sa nad tými slovenskými fyzikmi len pousmial..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

poznam par slovenskych fyzikov a od sheldona nemaju daleko ani vedomostami a ani socialnym spravanim. je to zvlasne ale na slovensku sa vzdy najde kazdy rok 1-2 ludia ktory dokazu so svetovou fyzikou drzat krok.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tak ako sa predavaju nevyprodukovane emisie CO2 (dost imaginarne), tak by sa mohol predavat nevyuzity, ale disponibilny vypoctovy vykon. Ja by som z mojho Ph II X6 1090T poskytol 2 jadra zo 6 na 4 hodinky denne. Keby platili co i len 5 centov na jadro a na hodinu, za vecer by to bolo 40 centov :) a za mesiac 12 € :) Vypoctovy vykon tych dvoch jadier je cca 10 GFLOPs. Ked to spravi stotisic ludi, mame vypoctovy vykon milion GLOPS, cili tisic TFLOPs krystalovo cisteho vseobecneho x86 vykonu.

11x viac ako spominany superpocitac! Cena: 1,2 miliona € mesacne, co je asi rok a pol prevadzky, kym to prekroci naklady vyse 21 milion € na henten 11x menej vykonnejsi superpocitac.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vedlajsi efekt: peniaze by isli pospolitej slovaci a nie jednej firme.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a o com som ja pisal o par prispevkov vyssie? :) o tomto istom. Plus si este nezaratal naklady na prevadzku toho superpc. 8jadrovy P7 ma 200W TDP, ak budu v 1 uzle 4 (tak som to z clanku pochopil) tak to je 800W, 96 uzlov = 77kWh. Mesacne to je 55400 kWh = cca 8316€. A to je riadne menej ako 1,2M € :) Ak by mal uzol 32 procakov, tak by to bolo 8x viac cize cca 70k € mesacne. Samozrejme to bude viac, lebo nie len cpu zere elektrinu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale na rovnaky vykon by to stalo relativne rovnako len by nemuseli kupovat zelezo... ako som pisal vyssie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A v 95% bude vypnuty, resp idle ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak v Ziline sa uz do toho pustili. Pri univerzitnej kniznici uz splanirovali kus zeme, vyrubali nejaky ten strom a pod oknami Internet Klubu uz tahali napajaci kabel. Trocha sme trpli, aby nam tym bagrikom nenacali optiku, ktoru tam mame zakopanu, ale chvala bohu sa tak nestalo. To by si celkom slusne zarobili. Ide nam tam asi 96 vlakien. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no po tom poslednom prusery si zrejme s tym bagrikom davali echt bacha :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už viem načo nám bude ten super počítač. Vypočítanie času a obdobia, kedy sa vyhrabeme zo sra*iek, ako ekonomických, tak politických a ditto spoločenských. Na to treba riadny silicon muscle.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to skonci fatal errorom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo delenenie nulou...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vec je ta, ze SHMU ma vecne problemy s modelmi ALADIN a podobne. Power7 pracuje ako virtualny server s virtualnymi procesormi (pripajatelne a odpajatelne pocas zapnuteho stroja a beziacich aplikacii, staci zadat prikaz na evakuovanie uloh z procesorovej karty), preto by bolo velmi rozumne robit tieto ulohy, ktore su velmi casovo obmedzene na najvykonnejsom stroji aky tu bude... vsak to zaberie len par minut, ostatne ulohy az tak neponahlaju snad... SHMU ma tusim len Power5 525 alebo take nieco.
...takisto by som poprosil vylepsenie radaru ;-)


Odpovedať Hodnotiť:
 


K debate AIX vs. Linux:

Tu je AIX pouzity viac-menej ako firmware obsluhujuci specialnu hardwarovu architekturu a vytvarajuci logicke oddiely procesorov, alokaciu pamati pre jednotlive virtualne servery a ich swapovanie hore-dole.
V tych virtualnych serveroch bude obvykle bezat uzivatelsky system, a teda, casto, linux s aplikaciami ktore si uzivatel uz naprogramoval a odskusal na mensom systeme. AIX ma na starosti presuvanie tychto linuxovych serverov, pridelovanie procesoroveho casu a zdielanej RAM. ...toto je mainframe, RAM a procesory su na samostatnych kartach :). Vyvoj linuxovych ovladacov a zmeny v jadre pre to vsetko by trvali roky, bolo preto vyhodnejsie len vylepsit uz existujuci AIX.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mainframe vs. Cluster?

Klastre maju svoje vyhody, ale aj velmi stary a maly mainframe s OS/390 skompiluje linux za 8 sekund. Za tu dobu nestihnete rozposlat zdrojovy kod ani po Gbit sieti, vacsina kancelarskych krys ma len 100Mbit siet ajtak.
Globalna synchronizacia uloh po internete kde objem spolocnych dat je napr. len 1GB je takisto prekazkou.
Pre mainframe je 100GB subor nahraty v RAM len smiesnou hrackou. Tu prekonava cluster milion ku jednej, ak nie viac.

Takze cluster je vyhodny ak potrebujete preskumat milion molekul, kazdy z miliona pocitacov sa tym moze babrat 100 hodin, ale ak potrebujete preskumat len jednu molekulu, mainframe vam to spravi za minutu namiesto sto hodin. A kedze mate vysledok znamy za minutu, mozete sa venovat praci ktora na to nadvazuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Geofyzikalny prieskum (ropa a pod.):
Ten je nemozne robit na rozprestretom clusteri (cez internet), lebo mate terabajt dat ktore ste nahrali v terene a idete vykonstruovat jednu obrovsku maticu rovnic, kde premenne su jednotlive vrstvy hornin, trojrozmerny obraz, ktore po spravnom dosadeni vytvoria taky vysledok ako vasa nahravka z terenu. V podstate jeden giganticky MRI sken. Ropne firmy si preto prenajimali vykon na najvykonnejsom BG/L mainframe aky IBM malo na prenajom :). Na ucelovych superclusteroch s Intel CPU ktore niektore ropne koncerny mali to trvalo 3-6 mesiacov!!! Uznajte, dozvediet sa kde mate pytat povolenie na vrtanie ropy skor ako si ho vypyta konkurencia je na nezaplatenie! :)!


apropo, debata MPEG2 vs. MPEG4 je bezpredmetna... ak to nie je H.264 alebo x264, je to stale slabina. Kazdopadne, televizor nemam, nielen pre nizku kvalitu obrazu; aj obsah nestoji za nic!

P.S. prepacte mi za ten zdlhavy hijack, je nedela vecer a casu kopec.
Odpovedať Hodnotiť:
 

S tých vaších komentoch o AIX som sa skoro pocikala, ani nie na argumentácii, tá bola vo vela veciach rozumná, ale o tom ako si dokazujete že máte pravdu.

Ja by som inak tiež volil na 96TFlop/s PC AIX, ani nie preto čo ste písaly, ale na AIX sa lahšie hladajú odborníci ako na Linux pre superpočítače.
A tiež je myslím že aj O(1) scheduller lepší ako čiernočervený. Ale to je len taká moja domnienka, ale príde mi to logické keď tam bude bežať iba ROOT a možno ešte niečo velmi podobné, nebolo by múdre aby sa vela času zabilo schedulovaním, pri tak velkom stroji je to docela pálka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem co to je, ale je to na SAV a je to v prevadzke. Nie vsak v BA, ale v KE. http://uef.saske.sk/osf/
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár