neprihlásený Sobota, 27. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslav
Vydaný Linux 3.6 s hybridným sleepom známym z Windows Vista

DSL.sk, 1.10.2012


Linus Torvalds, autor prvej verzie linuxového jadra a jeho hlavný správca, vydal dnes novú verziu jadra 3.6.

Jednou z najväčších noviniek je podpora hybridného režimu spánku označovaná v Linuxe Suspend to Both, ktorá je v konkurenčných operačných systémoch Windows a Mac OS X podporovaná už niekoľko rokov.

Pri hybridnom režime spánku sa obraz pamäti uloží na disk ale počítač zároveň zostane uspaný v S3 standby režime so zapnutým napájaním pamäti. Počítač sa tak štandardne prebudí veľmi rýchlo zo standby režimu, stav je ale odolný aj proti výpadku napájania, po ktorom sa stav pamäti a operačného systému obnoví z kópie uloženej na disku.

Stav je tak užitočný pri uspávaní desktopových počítačov bez batérie, ktoré sú v ňom odolné proti výpadku elektrickej energie, ale tiež pri uspávaní notebookov s nízkym stavom nabitia batérie.

Mac OS X podporuje podobný režim pod označením Safe Sleep od verzie 10.4 Tiger z roku 2005, Windows pod označením Hybrid Sleep od verzie Vista z roku 2007.

V jadre Linuxu podpora takéhoto režimu doteraz chýbala. Podporovala ju síce napríklad externá implementácia uswsusp, ktorá sa od začiatku minulého roka ale už aktívne nevyvíja.

Ďalšou novinkou jadra 3.6 je čiastočná implementácia navrhovaného vylepšenia protokolu TCP od Google TCP Fast Open, ktoré má zrýchliť načítavanie stránok odoslaním HTTP požiadavku priamo v prvom pakete nadväzujúcom TCP spojenie. Vo verzii 3.6 je vylepšenie implementované zatiaľ iba na strane klienta, ktorý otvára TCP spojenie a posiela prvý paket.

Výrazné novinky pribudli tiež v implementácii Btrfs, pribudla podpora limitov na veľkosť snapshotov ale tiež funkčnosť pre získanie rozdielov medzi dvomi snapshotmi využiteľná napríklad na efektívne diferenciálne zálohovanie.

V softvérovej implementácii RAID-u 1 pribudli optimalizácie pri použití SSD diskov. Doterajšia implementácia bola optimalizovaná na pevné disky a pri rozdeľovaní požiadaviek na viacero diskov brala do úvahy aktuálnu polohu hlavičiek a časy, ktoré disky potrebujú na presun hlavičiek. Táto optimalizácia ale v prípade použitia SSD diskov nevyužívala vo viacerých scenároch ich výkon naplno, keď SSD nemusia čakať na otočenie platní ani presúvať hlavičky na inú stopu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke


Diskusia:
                               
 

nevidim v tom velke vyuzitie, nakolko ja osobne skoro vobec neuspavam notas, vzdy ho radsej vypnem, ked viem, ze uz pracovat nebudem a drobne prestavky ked mam, tak ho necham ist, jedine ho locknem. System mi nabieha rychle, takze nevidim dovod ho uspavat. Mozno na win-e sa to vyplati, ked system nabieha dlhsie, no na linuxoch velke vyuzitie nevidim. Ostatne vylepsienia dole klobuk...
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

ja vobec nevypinam, len uspavam...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

posielam ti prvy paket
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak ja notas nevypinam a vzdy ho iba uspavam. Ked mam plnu baterku tak to vydrzi aj 3 dni spat a v pohode.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mne Ubuntu nabehne z vypnutého stavu za 30 sekúnd. Uspávanie nie je žiadna výhra, len o niečo kratšie to trvá. Ak toto bude fungovať ako vo Windows7 tak to bude super.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

no vsak prave preto tvrdim, ze pre nas je to zbytocne. Mne to sice na Elitebooku ide vsetko ako ma, aj uspavanie, nakolko sa tu niektori stazovali, ze im to nefunguje, no mne to slape, aj ked pouzivam odnoz ubuntu - pinguyos, a som nadmieru spokojny.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

vyuzitie to budem mat v nejakych androidovych mobilnych srackach
Odpovedať Známka: -8.1 Hodnotiť:
 

Karol uz si si opravil ten rozjebany konektor na tej svojej nokii 3210? Zajdi do zbernych surovin tam najdes podobny, mozes si ho preletovat.

Nemas ani smartphone a hubu si otvaras.
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

to hned poznat ked prehovori znalec :D este aj android 4.0 bezi na starom 2.6.32 jadre ktore je takych 5,6 verzii pozadu a 4.1 bezi na 3.0.31, takze co ti poviem k tomu, jedine= tak urciteeee.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Android 4.0 na Sony Ericssonoch bezi na jadre 2.6, pretoze v SE boli lenivi ho updatnut; Vanilla Android 4 bezi na 3.0.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nepodporoval toto už náhodou aj XP? Režim dlhodobého spánku či ako...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

radsej by mohli sfunkcnit normalny sleep a hibernaciu, az potom vymyslat somariny, tieto dve veci mi v linuxe zatial na notebooku nikdy nefungovali (vo windowse bez problemov uz od winXP)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

a co to mas za linuxy, ci mashinu? Lebo ja som len na jednom mal problem, a to na ubuntu 10.04, ked po prebudeni mi sem tam blikol monitor, ale inak z uspavanim som nemal problem, aj ked ako som vyssie spomenul, nepouzivam uspavanie, vzdy ho radsej vypnem. Len som to testol a bez problemov sa mi uspi aj preberie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uspavanie aj hibernaciu ma na starosti ACPI (BIOS), nie OS. Ten len dava pokyn. Takze ak mas s tym problem, obrat sa na svojho dodavatela.

Napr. na takych Thinkpadoch funguje bezchybne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je sice pekne, no dolezite je co sa deje po prebudeni. Pri Ubuntu nikdy nevies co spravi po prebudeni. Na desktope bez problemov, na notebooku len niekedy pri niektorych vydaniach ubuntu pri niektorych grafickych ovladacoch na niektorych kerneloch :)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

komentar musi byt neprazdny. no lol :-D. a ty kolega citaj znova.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mal som rovnaky problem na MSI CX620, so starym biosom, kde nesli vypnut prepinatelne graficke karty a musel som forcovat vypnutie v systeme (inak by bateria vydrzala 30 minut). Po aktualizacii biosu islo vsetko ok.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ja nevypinam pc ,ale rovno vytahujem zo zastrcky...aspon sa nestihnu aktivovat viri pocas odhlasovania systemu
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

najsamlepsie :D
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Na asus zenbooku to asi aj využijem v normal sleep móde mi vydrží cca 12 dní v powersaving móde mi ukazuje 245 dní :O
Len rozmýšlam aký lunex tam dať fedora alebo ubuntu? Ubuntu podporuje skoro všetko ale keď to unity je taký hnus :/



Odpovedať Hodnotiť:
 

pocul som, ze windows je ok.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Linux Mint 13. Stahuj verziu s prostredim Cinnamon.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár