neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Poslanci žiadajú Ústavný súd, aby zakázal uchovávanie telekomunikačných dát

DSL.sk, 9.10.2012


Skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky podáva na Ústavný súd SR podanie, v ktorom žiada aby bolo plošné monitorovanie obyvateľov Slovenskej republiky podľa zákona o elektronických komunikáciách vyhlásené za protiústavné.

Poslanci a slovenské občianske združenie European Information Society Institute, EISI, ktoré podanie pôvodne iniciovalo, to oznámili dnes. Podanie bude podané v stredu.

Operátori v súčasnosti plošne na základe zákona o elektronických komunikáciách, vychádzajúceho z európskej direktívy, uchovávajú po dobu šiestich respektíve dvanástich mesiacov informácie o komunikujúcich osobách a ich polohe, čase a trvaní komunikácie. Uchovávané sú informácie o telefónnych hovoroch, SMS, VoIP hovoroch, emailoch, pripojení k Internetu.

Vo viacerých krajinách vrátane Českej republiky ústavné súdy vyhlásili takého uchovávanie za porušujúce ústavné právo na súkromie a teda protiústavné.

Združenie EISI už od roku 2010 tvrdí, že uchovávanie dát porušuje Ústavu SR, Listinu základných práv a slobôd aj Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Vo februári tohto roka EISI poukázalo aj na dva konkrétne prípady, v ktorých si podľa združenia polícia vyžiadala uchovávané dáta v rozpore s legislatívou.

Združenie podalo dvakrát podnet na Generálnu prokuratúru SR, táto sa ale podaním v prvom prípade odmietla zaoberať a návrh neuspel ani v druhom prípade. EISI sa preto rozhodlo osloviť poslancov, ktorí tiež môžu podať podanie na Ústavný súd.

"Oslovili sme všetky politické subjekty. Vzorové podanie však asi najviac zaujalo poslanca Poliačika, ktorý o ňom postupne presvedčil ďalších poslancov. Po dvoch rokoch našej práce sme tak vec konečne dotiahli na Ústavný súd. Všetkým poslancom, ktorí podanie podporili svojim podpisom, ďakujeme," uviedol Martin Husovec, právnik EISi, v tlačovej správe združenia.

"Som presvedčený, že čoskoro uvidíme výsledok nášho úsilia v podobe nálezu Ústavného súdu SR, ktorým sa zruší účinnosť a následne aj platnosť napádaných ustanovení, čím dôjde k zastaveniu uchovávania údajov, ktorých rozsah a citlivosť spolu s nedostatočnými zákonnými zárukami proti zneužitiu týchto údajov proti občanom predstavuje výrazný a bezprecedentný zásah do práva na súkromný život. Takýto výsledok bude mať pre mňa ako aj pre všetkých občanov SR neoceniteľný význam v podobe zachovania nášho základného práva na súkromie zakotveného v Ústave SR ako aj v medzinárodných zmluvách," verí v úspech podania Ľubomír Lukič, právnik EISi.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej


Diskusia:
                               
 

Oceňujem prácu EISI a páči sa mi, že sa našiel poslanec, ktorý pomohol v presadení podania a že tento návrh prišiel na Ústavný súd. Ešte stále nie je všetko zhnité v tomto štáte. Verím, že Ústavný súd nezamietne toto podanie a rozhodne v rozumnom čase a nie po šiestich rokoch ako to bolo v prípade podania napadajúceho legálnosť potratov.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

zaroven sa tym stazi aj vysetrovanie trestnych cinov a korupcii, tak dakujem pekne pani poslanci ze podporujete zlocin
Odpovedať Známka: -8.4 Hodnotiť:
 

sa zobudz
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

dilery drog vrahovia a zlodeji sa urcite potesia, zase bude dokazovanie zlocinu pred sudmi o nieco tazsie :)))))
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

teraz sa poslanci pri dohovarani kamaratkseftov musia schadzat osobne( pretoze nemôzu hovorit do telefonu), ak to us schvali budu si kradnut rychlejsie ha ha ha ha ha
preco to asi robia
Odpovedať Známka: -7.7 Hodnotiť:
 

Co je toto za argument preboha? Zaved si analnu sondu rovno, nech urcite vedia, ze nerobis nic zle. A zlocinci su uplni idioti vsakze, pretoze pouzivaju len vyhradne veci, ktore ich dokazu odhalit.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Sifrovana komunikacia cez XMPP nic nehovori? Staci vlastny server a nikto nikdy nepride na to, ze kto s kym komunikoval. Spravit si vlastny jabber server zase nie je az tak zlozite ako sa na prvy pohlad moze zdat.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Nezvyknem na Internete kričať, ale: Ak má polícia alebo nejaký iný vyšetrujúci orgán podozrenie na trestný čin či korupciu tak NECH SA PÁČI OBSTARAŤ SI SÚDNE POVOLENIE. Proti tomu nikto namietať nebude.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Aj taketo sudne povolenie nakoniec niekto moze oznacit ako protizakonne. Vid kauzu Galkovho odpocuvania, aj napriek tomu ze VSETKY odpocuvania mali PLATNY SUDNY PRIKAZ z toho spravili kauzu tisicrocia a oznacili to ako nezakonne a tazko poburujuce lebo odpocuvali nejakeho akozenovinara, a aby sme sa nenudili este ten akozenovinar zaluje SR a ziada nejake odskodne myslim to bolo 10mil. EUR ?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Galkov pripad je ale politika a tam pravidlá neplatia. Ci ten novinar vyhra alebo nevyhra zalezi na tom s kym pije kolu a ci sa to bude hodit v marketingovej kampani pred nejakymi volbami.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

> Aj taketo sudne povolenie nakoniec niekto moze oznacit ako protizakonne.

Ako to spolu súvisí? Buď ten súd to povolenie vydá zákonne alebo nie. A keď nie, tak ten, kto bolo odpočúvaný v rozpore zo zákonom, má nástroje ako sa domôcť odškodnenia. Ak bol odpočúvaný zákonne tak je všetko v poriadku.

Tu ide o úplne inú vec. Štát si všimol, že súdny systém v tomto štáte je nepružný a to tak závažne, že je prakticky nefunkčný. Tak si štát urobil skratku. Povedal, že on predsa nebude čakať na nejaký súd ako nejaký obyčajný občan a obíde sa bez neho. Lenže ja svoje súdne prieťahy nijako obísť nemôžem. Tak prečo by som to mal dovoliť štátu?

Ak štát vidí, že súdny systém je nefunkčný, tak nech fixne súdny systém. A nie že si urobí shortcut. Z fixnutého súdneho systému budeme mať osoh všetci.

A na záver: za 3 a pol tisíca eur mesačne môže jeden sudca v okrese držať službu a vydať súhlas trebárs aj o polnoci zo soboty na nedeľu.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

len mala oprava. Nahrad slovo "stat" za mena konkretnych uradnikov alebo minimalne konkretne oddelenie. Za "stat, mesto, urad" sa schovavaju uz dlho vyzera to tu ako to vyzera.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mas sice ciastocne pravdu.
Ale vseobecne plati ze je najlepsie ked ma ktokolvek o tebe co najmenej informacii. vivat facebook
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

To napadlo aj mňa snažia sa zahladit stopy kto s kým a kolko krát telefonoval. Pokým nebude vyšetrena gorila nemalo by sa to prijat.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Gorila nebude vysetrena nikdy. Mozeme sa kludne stavit.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Gorila už bola vyšetrena, tu je záver lekarskeho konzília http://tinyurl.com/8wymmfh
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

chod sa zacipovat ak ti to vyhovuje
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Nic sa nestazi, skor sa ochrani nase sukromie. Operatori uchovavali iba informacie o hovore/maile/sms... nie samotne hovory. Pokial policia ziska sudne povolenie na odposluch urcitej osoby, tak sa pokracuje tak ako doteraz.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Normalne sa az cudujem, ze ked niekomu ukradnu mobil alebo ho dotycny strati, tak operator s policiou sa tvaria ze sa s mobilom mozete rozlucit. Vsak operator a policia snad musia vediet aj to ci tomu zlodejovi nesmrdi z papule.
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

Pred časom (asi 3-4 roky) kamošovi z predajne ukradli nejaký sopliaci bankomatovú kartu, dostali sa aj k PINu (zdržte sa prosím komentárov o kamošovej blbosti, tá je všetkým zrejmá) a všetci si z bankomatu dobili kredit. Kamoš mal k dispozícii kompletný výpis uskutočnených platieb a teda aj telefónne čísla na ktoré bol kredit dobitý.
Myslíte si, že s tým polícia niečo urobila ? Dodnes to nie je doriešené...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

No mozno policia zistila, ze cisla patria neplnoletym prislusnikom nejakej mensiny (nemyslim tym gayov). V tom pripade to nie je trestny cin, ale ich natura.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

urcite to boli homosexualny invalidny romovia na vozíčku, takato mensina je uplne naj-mensina...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Polícia o tých zlodejoch vie a situáciu monitoruje. :D
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

kriminalita to je o mentalite národa príklad môžme hľadať v Škandinávii
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

A vás sa polícia pýta ako vyriešite svoje vlastné problémy? Alebo niektorý štátny úradník?

Tak prečo sa vy pýtate ako polícia objasní teraz trestné činy? Je to jej vec, sú za to platení.

Keby ste vedeli, čo všetko o Vás telekomunikačný operátor vie....sami by ste šli pred ústavný súd s návrhom. ľudia boží.
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

Ako ich sef snad mozem vediet ako pracuju, ci nie? A aj vsetci ostatny uradnici ktorych platim.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Pokial mam spravne info,tak u internetu je system uchovavania dat ten,ze je zaznamenavana komunikacia takto : cas, aka IP (teda zakaznik providera) siel na aku IP,kolko paketov preniesol,teda aky mal traffic,ako dlho sa tam zdrzal,ako dlho trval session, ostatok,kto si co pisal napr.na pokeci nie je problem providera,ale pokecu, cize ISP uchovava tieto data,
Co sa tyka operatora,napr. Tí debilu,iste aj ostatok,tak viem ako to je,kolega sa rozisiel z byvalo (strasna to krava) a tato slecna robi u Tí debilu,ma novu znamost po 5mes a ona mu asi 2x "omylom" hodila na oci iste info,o ktorych vedela len jedna osoba a on.. bola to komunikacia cez SMS a na ineho operatora,cize tym chcem povedat,ze ak maju komplet aj znenie SMS,maju i hovory k dispo! Apropo slecna robila v tej dobe na call linke!! Cize kde je sukromie? Ked aky kolvek clovek na call linke ma pristup aj k SMS zakaznika?
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Preto musis kupit jachtu v Monaku, ak chces riesit seriozny biznis, no..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nemam za co skryvat,ci sa niecoho bat.. ale sukromie je predsa sukromie.. myslim,ze ani tebe by sa nepacilo keby "aka kolvek" pracovnicka,ci pracovnik na call linke si kludne otvori tvoje sms a popozera si co si pises s frajerkou,milenkou ci zenou.. osobne a sukromne veci.. do toho nikoho nic predsa... Su proste veci,ktore maju byt sukromne a ostat aj ako sukromne. Ci uz medzi muzom/zenou/frajerkou,ci uz len v okruhu rodiny.. alebo cokolvek ine...
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

jasne, ved to je extremne zle aj pre podnikatelske prostredie, ked ti ukradne takto napad nejaka callcentristka..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Že podnikatelske prostredie ty si dobre vymyty z tých televíznych novín, to je len zastierka aby neplatili dane
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prekvapivo poslanci objavili nieco co by bolo prospesne ako pre nich tak aj pre nas. Wow.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Tento zakon dokonca porusuje Magna chartu:
"Okrem iného ustanovoval, že žiaden slobodný obyvateľ nesmie byť prenasledovaný alebo zatknutý bez zákonného rozsudku."
https://sk.wikipedia.org/wiki/Magna_charta

-> Cez taketo zakony sa ide do pekla totality. <-
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Urivok z piesne Jaromira Nohavice - Já si to pamatuju:

Chtěl jsem ti zavolat a říct, že jsi má milá,
jediná na světě, která mi ještě zbyla,
chtěl jsem ti prostě jenom říci, že jsi láskou mojí
a teď se bojím, normálně bojím.
V mobilu slyším, jak tam někdo cizí dýchá,
veliké ucho se mi do života míchá,
co já vím, kdo se mi na druhé straně potutelně směje.
Má lásko, zle je, normálně zle je.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

,,uchovávajú po dobu šiestich respektíve dvanástich mesiacov informácie"

tak teda?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zlodejov predsa treba monitorovat. Normalny obcan sa nemusi bat to len ti smradi v NR SR sa boja ze sa im na tie zlodejiny pride. Preto by som urcite ponechal monitorovanie poslancov a sudcov
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár