neprihlásený Nedeľa, 26. mája 2024, dnes má meniny Dušan
Pionieri kvantových počítačov získali Nobelovu cenu

Švédska kráľovská akadémia vied tento týždeň informovala o laureátoch tohtoročnej Nobelovej ceny za fyziku, ktorú získala dvojica experimentálnych fyzikov David Wineland a Serge Haroche za vyvinutie prvých techník priameho pozorovania a manipulovania kvantovaných vlastností systémov respektíve jednej častice bez jej zničenia. Tieto umožnili prvé priame praktické experimenty s kvantovými systémami a položili aj základy konštrukcie kvantových počítačov.

DSL.sk, 11.10.2012


Švédska kráľovská akadémia vied tento týždeň informovala o laureátoch tohtoročnej Nobelovej ceny za fyziku, ktorú získala dvojica experimentálnych fyzikov David Wineland a Serge Haroche.

Prvé kvantové systémy

Tímy vedené Američanom Davidom Winelandom a Francúzom Harochem vyvinuli v 80-tych a 90-tych rokoch nezávisle dve odlišné techniky priameho pozorovania a manipulovania kvantových vlastností iba jednej častice, vrátane pozorovania častíc bez ich zničenia a so zachovaním ich kvantovej povahy.

Tieto techniky tak umožnili začať intenzívnejšie študovať a vytvárať praktickejšie kvantové systémy.

Americký tím pracoval s kvantovým stavom iónu berýlia Be+, ktorý uzatvoril vo vákuu a pri extrémne nízkych teplotách do pasce vytváranej elektrickým poľom. Pomocou laserových pulzov dostal ión ho do najnižšieho možného kinetického energetického stavu.

Následne pomocou laseru bol ión uvedený do kvantového stavu, napríklad medzi najnižšou a najbližšou vyššou vnútornou energetickou hladinou. Pomocou laseru bolo zároveň možné preniesť vnútorný kvantový stav iónu do jeho kinetického stavu a cez elektrické pole pasce na ďalší ión.

Francúzsky tím uzatvoril do pasce, tentokrát tvorenej dvomi zrkadlami guľového tvaru zo supravodiča chladenými na 0.8 K a vzdialenými 2.7 cm, jednotlivé fotóny s frekvenciou v pásme mikrovlnného žiarenia. Zrkadlá boli vysoko kvalitné a jednotlivý fotón odrážajúci sa opakovane medzi zrkadlami mal životnosť pred jeho zničením alebo stratou až cca 130 ms, preletel tak v pasci približne 40 tisíc km.


Schéma kvantového systému Winelanda (obrázok: Švédska kráľovská akadémia vied)



Cez pascu boli posielané kontrolovanou rýchlosťou atómy rubídia v tzv. Rydbergovom stave, umelo zväčšené až na cca 125 nm umiestnením elektrónov na vyššie hladiny. Vzájomnou interakciou fotónu a atómu bolo možné modifikovať kvantový stav fotónu a následným meraním atómu zároveň zistiť prítomnosť fotónu respektíve jeho stav. Pri tomto experimente zároveň prichádza ku kvantovému previazaniu fotónu a atómu rubídia.


Schéma kvantového systému Harocheho (obrázok: Švédska kráľovská akadémia vied)



Praktické aplikácie v rannom štádiu konštrukcie systémov s kvantovými vlastnosťami mala najmä technika Winelanda postavená na uväznených iónoch, v prvých systémoch považovaných za kvantové počítače aj na konštrukciu presnejších atómových hodín.

Kvantový počítač

Kvantové počítače sú počítače využívajúce kvantové vlastnosti častíc respektíve systémov. Základnou jednotkou informácie, s ktorou kvantový počítač pracuje, je tzv. qubit.

Kým v klasických počítačoch má jednotka informácie, bit, vždy jednu hodnotu 0 alebo 1, qubit predstavuje a je reprezentovaný kvantovým stavom, tzv. superpozíciou dvoch stavov 0 a 1, súčasne nadobúda oba tieto stavy s istými pravdepodobnosťami a vďaka zákonitostiam kvantovej mechaniky môže kvantový počítač uskutočňovať výpočty súčasne pre oba tieto stavy.

Celý kvantový počítač má uskutočňovať svoje výpočty nad stavom reprezentovaným viacerými kvantovo previazanými qubitmi, N qubitmi, pričom pre praktické účely by malo ísť minimálne o niekoľko desiatok až stoviek qubitov. Vďaka kvantovým vlastnostiam sa operácie v kvantových počítačoch nebudú vykonávať nad jedným N-bitovým číslom ale naraz nad priestorom všetkých možných 2 ^ N hodnôt stavov. Výpočty v prípade mnohých algoritmov tak môžu byť exponenciálne rýchlejšie ako algoritmy na súčasných počítačoch.

Existencia praktických kvantových počítačov by v súčasnosti znamenala revolúciu vo viacerých segmentoch informatiky, špeciálne kryptografii. Bezpečnosť viacerých kryptografických algoritmov a protokolov je totiž založená na príliš veľkej výpočtovej náročnosti niektorých matematických operácií, napríklad rozloženia veľkých čísiel na súčin prvočísiel, ktoré ale kvantové počítače majú dokázať uskutočniť exponenciálne rýchlejšie.

S existenciou a dostupnosťou výkonných kvantových počítačov by tak tieto algoritmy stratili svoju bezpečnosť.

Aplikácie techniky uväznených iónov

Winelandov tím okrem demonštrovania manipulácie kvantových vlastností kvantových systémov ako prvý demonštroval aj prvé operácie s dvomi qubitmi, teda prvý i keď jednoduchý kvantový počítač.

Súčasný smer vývoja kvantových počítačov sa už väčšinou nespolieha na uväznené ióny, ale najmä na qubity reprezentované kvantovým stavom supravodičov.

Wineland podľa svojich vyjadení po zverejnení informácie o získaní Nobelovej ceny zatiaľ zrejme nepovažuje v súčasnosti vyvíjané riešenia kvantových počítačov za praktické. "V súčasnosti by som nikomu neodporúčal nakúpiť akcie v spoločnosti zaoberajúcej sa kvantovými výpočtami. Sme ale optimistickí a veríme, že so zlepšovaním technológie kvantové počítače v budúcnosti unikátne zlepšia výpočty," uviedol Wineland pre americké médiá.

Druhou aplikáciou techniky Winelanda sú presnejšie atómové hodiny, tzv. optické hodiny. Technika umožňuje generovať fotóny presne známej frekvencie v spektre viditeľného alebo ultrafialového svetla, rádovo stokrát vyššej ako v atómových hodinách postavených na céziu.

Takéto hodiny sú tak vo výsledku tiež rádovo stokrát presnejšie a umožnili zmerať napríklad relativistický efekt iba pri rýchlosti niekoľkých kilometrov za hodinu alebo rozdiel v gravitácii v dvoch bodoch s výškou líšiacou sa iba o 30 cm.


      Zdieľaj na Twitteri


Kedy podľa Vás ľudstvo vytvorí prvý kvantový počítač výkonnejší ako klasické počítače v tej dobe? (hlasov: 410)

Do roku 2020      21%
Do 2030      47%
Do 2063      22%
Do 2100      4%
Do 2200      2%
Po 2200      4%


Najnovšie články:

Legendárny instant messenger ICQ končí
Nový formát menších pamäťových modulov CAMM2 použitý už aj v desktopovej doske
Postkvantové šifrovanie by na Androide spomaľovalo, Google ho nezapol. Spomaľuje aj Chrome na PC
NASA po poškodení pamäte obnovila na sonde Voyager 1 už aj funkčnosť vedeckých prístrojov
Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje
Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený


Diskusia:
                               
 

taketo clanky ma vzdy potesia, dik ;)
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

wau :)
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Tie kvantove hodiny su 100 krat presnejsie ako atomove a mohli by pomoct pri odhaleni gravitacnych vln.
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

A potom prisli sviste a zacali ta balit do alobalu.
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

to je v pohode ale ako som videl na obrazku Ions uz som sa bal ze v tom ma ruky apple a crta sa dalsia zaloba
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Skor patent nie? :D
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

tl;dr;
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

A čo ak bude odpoveď že nikdy nebudú výkonnejšie?
Lebo čas plynie, výkon stúpa a zabíjanie času vymýšľaním kvantových počítačov môže v určitej fáze vývoja priniesť veľké sklamanie...
Odpovedať Známka: -7.4 Hodnotiť:
 

Skor nie. Teraz sme presne tam kde pred storocim s elektronickymi pocitacmi. V 19. storoci existovalo nespocetne mnozstvo mechanickych kalkulatorov (aj malych stolovych krabiciek velkych ako 3,5 palcovy disk ci vacsich). Boli to primitivne zariadenia na zakladne aritmeticke operacia + a *, sofistkovanejsie mechanicke hracky zvladali aj / ci dokonca druhu odmocninu. Najznamejsi bol este storocie predtym mechanicky pocitaci stroj velky jak kredenc a autor Charles Babbage. Ale to zdaleka neoli zaciatky konstruovania mechanickych pocitacich strojov. Tie boli uz v dobach Pascala, Fermata, da Vinciho ... Elektronicke spracovanie na zaciatku 20. storocia sa stale viac zdokonalovalo od mechanicko-elektronickych, cez rele, elektronky az po objav tranzistoru v 1947 s prvymi prototypmi velkymi jak past (dnes ma par desiatok nm). Mechanicke pocitanie bolo nakoniec uplne vytlacene:

http://www.martinus.sk/?uItem=75435

citat, citat, citat
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

dakujem za knizny typ.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

..a dobré sa zdajú byť (aspon podla témy) aj dalšie dole-odporúčané martinusom *Ríše svetla, a od Jantaru k tranzistoru (a dalej..)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

The purchases I make are enitrely based on these articles.
Odpovedať Hodnotiť:
 

*tip
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Your honesty is like a baecon
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

²kzed bybynu novy kvatovy pocitat tak vsetci progralatori stratia pracu preto sa uz priprabujeml na novu karieru nie v it premlysle pojdem sa venovat sportu a trenertvu ked budem dobry
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

heh, ked tak pozeram na tvoj prispevok tak asi hej ;), len ci bysledkove listyni po tepe bojdu precitat
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

ho nechaj prosim Ta, najebany este z piatku.. :D
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Kudos! What a neat way of thniking about it.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konecne clanok, ktory dava zmysel. Na sme.sk clanok na tuto temu riadne pobabrali.

Este by bolo vhodne spomenut, ze toto je 1. Nobelova cena za spracovanie kvantovej informacie.
(Pricom autor najvyznamnejsieho kvantoveho algoritmu Peter Shor dostal Godelovu cenu (uz) v roku 1999)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Pokial sa nemylim tak uz "overili" koncept kvantoveho pocitania na 4 quibitovom pocitaci ked vypocitali 5*3=15. Pred rokmi.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ale to az v roku 2001.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

it's a trap!
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

spravne mal dostat nobelovku apple za vynajdenie revolucneho mobilnehe telefonu s oblymi rohmi
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

This is the ideal answer. Everyone shuold read this
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

posledny odsek - parada
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neda sa porovnvat vykon medzi klasickym a quantovym pocitacom. Dokedy nieje naprogramovany clovekom aby bol vysledok 2+2=4, ukazuje vsetky ostane, a vsetky su paradoxne spravne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Velmim parádny článok . Tu je dokoaz http://sperkovnica.eu/25-swarovski-krystal
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

http://vtm.e15.cz/ prvni-kvantovy-pocitac-stoji-deset-milionu-dolaru
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár