neprihlásený Piatok, 24. mája 2024, dnes má meniny Ela
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením

Prevádzkovateľ Skylinku, najpopulárnejšej satelitnej televíznej služby na Slovensku, zvažuje, že svoju internetovú verziu televíznej služby Live TV opäť umožní sledovať na osobných počítačoch s operačným systémom Linux. Služba sa prestala dať na Linuxe sledovať po zmene nastavenia použitej DRM technológie Widevine ku koncu minulého roka. Skylink zvažuje ale opätovné sprístupnenie pre Linux iba s nižším rozlíšením.

Značky: SkylinkLinux

DSL.sk, 22.4.2024


Prevádzkovateľ Skylinku, najpopulárnejšej satelitnej televíznej služby na Slovensku, zvažuje, že svoju internetovú verziu televíznej služby Live TV opäť umožní sledovať na osobných počítačoch s operačným systémom Linux, ale s nižším rozlíšením.

Ako sme upozornili v tomto článku, Skylink ku koncu minulého roka uskutočnil zmenu nastavenia DRM a s novým nastavením má prísnejšie požiadavky, ktoré podľa dostupných informácií nespĺňajú žiadne prehliadače na žiadnej otvorenej linuxovej distribúcii.

Užívatelia Skylinku používajúci na osobných počítačoch Linux tak službu nemôžu sledovať.

V reakcii na otázky DSL.sk, či prevádzkovateľ plánuje nápravu, spoločnosť avizuje zvažovanie opätovného sprístupnenia služby pre užívateľov Linuxu. Pre týchto užívateľov ale nebude sprístupnené HD rozlíšenie a spoločnosť zvažuje sprístupnenie služby v nižšom rozlíšení, uviedol pre DSL.sk Jaromír Glisník, člen predstavenstva prevádzkovateľa Skylinku, spoločnosti M7 Group.

Použitie DRM, ktoré znemožňuje využívať službu časti legitímnych platiacich zákazníkov, je samozrejme vo všeobecnosti pomerne kontroverzné. V tomto prípade má navyše ďalšie kontroverzné aspekty.

Skylink Live TV využíva DRM ochranu Widevine od Google, pričom ku koncu minulého roka služba v rámci Widevine aktivovala vyššiu formu zabezpečenia VMP, Verified Media Path. Widevine s VMP ale podľa dostupných informácií nepodporuje na Linuxe žiadny webový prehliadač, ani Chrome od Google.

Podľa dostupných informácií Widevine umožňuje prevádzkovateľovi nastaviť, aby sa v prípade sledovania na Linuxe ochrana VMP nevyžadovala. Dôvodom zrejme je, že táto podpora nie je pre prehliadače na Linuxe implementovaná a užívatelia Linuxu nemajú ako túto požiadavku splniť. Skylink zatiaľ toto nastavenie ale nevyužíva.

Ďalším kontroverzným aspektom nasadenia DRM s takýmto nastavením je otázka, čo táto DRM ochrana obmedzujúca časť užívateľov služby vlastne prináša pre prevádzkovateľa služby. Kým pri satelitnom vysielaní systémy ochrany slúžia na zabezpečenie, aby k vysielaniu nemali hromadne prístup neplatiaci diváci, v prípade internetovej služby Live TV to je samozrejme plne zabezpečené potrebou prihlasovania ku službe a obmedzením počtu zariadení pre jedného zákazníka.

Túto úlohu tak DRM ochrana v Live TV neplní a jej úlohou je evidentne najmä snaha zabrániť, aby vysielanie v plnej digitálnej kvalite získavali prípadné pirátske služby. To je ale v prípade Skylinku, aj ak DRM ochrana túto úlohu technicky plní, pomerne zbytočné. Prípadné pirátske služby totiž vedia získať prístup k streamom všetkých staníc v plnej digitálnej kvalite zo satelitného vysielania Skylinku, keďže platiaci zákazníci satelitného vysielania majú plný legitímny technický prístup k takýmto streamom. Navyše v satelitnom vysielaní je kvalita jednotlivých staníc zrejme typicky vyššia ako pri internetovej verzii služby. Výnimkou je iba niekoľko staníc, ktoré sú dostupné v Live TV ale Skylink ich nemá v ponuke satelitného vysielania.

Napriek tomu podľa prevádzkovateľa Skylinku DRM ochrana čiastočne túto úlohu plní. "Největší a nejpopulárnější pirátské služby nemají zázemí v EU a velmi často mimo Evropu. Pro ně je proto satelitní příjem, jako zdroj signálu, velmi nepraktický. Služba šířená přes internet je naopak jako zdroj signálu optimální," argumentuje prevádzkovateľ pre DSL.sk.

Kedy prevádzkovateľ prijme definitívne rozhodnutie, či Live TV bude opäť sprístupnená pre zákazníkov s Linuxom, a kedy by následne služba mohla byť sprístupnená, nie je jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.20, už aj pre RISC-V
Šifrovanie odolné kvantovým počítačom podporuje ďalší softvér, Zoom
Starship znovu poletí o dva týždne
Známy výrobca PC chladičov začal ponúkať ventilátory pre domácnosti, postavené na PC ventilátoroch
Intel už vyrába novú generáciu CPU, uvedie ju v treťom štvrťroku


Diskusia:
                               
 

uz si ju mozu strcit za klobuk, ludia sa zariadili inac..
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

skylink navzdy zadarmo!
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Nič nie je navždy, okrem smrti.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Kdeze! Ani ta nie. Mame predsa nesmrtelnu dusu.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

To je čo za argument, že Widevine s VMP ale podľa dostupných informácií nepodporuje na Linuxe žiadny webový prehliadač? Veď ako Linux, tak i opensourceové prehliadače tú DRM ochranu plne podporujú už samotnými príncípmi svojej existencie tým, že si ju môže každý používateľ priekazne slobodne dokódiť.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

ono ten win na to uz pomaly dojde, nove cpu az taky prinos nemaju a donekonecna ich zmensovat nemozu, aby si uz na kazdu blbost potreboval os
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ved tie azijske piratske servre to maju zo satelitu tu v Europe, kde maju aj servre a kde sa to prevadza na IP. Satelit je istota, a nebudu sa spoliehat na skylink live, kde to providerovi nejaky hacker moze kedykolvek odpalit. Skylink live sa vyuziva len na stanice, ktore nie su na satelite (C+ sport 3-8 atd.).
Odpovedať Hodnotiť:
 

potrebujem aby to chodilo vo widlach cez kodi+skylink addon.
kukat to cez browser je utrpenie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne to ide v Enigme cez stary Xbmc normalne furt. Vdaka Bohu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne sa to páči a pochválil by som ich za to.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár