neprihlásený Štvrtok, 2. mája 2024, dnes má meniny Žigmund
BitTorrent sprístupnil Sync, vynikajúci softvér na zdieľanie a synchronizáciu súborov

Spoločnosť BitTorrent tvorcu BitTorrent protokolu Brama Cohena v utorok sprístupnila verejnosti zaujímavý softvér Sync, ktorý umožňuje priamo synchronizovať súbory medzi viacerými počítačmi. Softvér využíva na prenos dát BitTorrent protokol, dáta prenáša šifrované a oproti službám poskytujúcim synchronizáciu s centrálnym úložiskom dát na serveroch služieb ponúka viaceré výhody. K dispozícii je pre všetky tri hlavné PC platformy aj pre NAS-y.

DSL.sk, 24.4.2013


Spoločnosť BitTorrent tvorcu BitTorrent protokolu Brama Cohena v utorok sprístupnila verejnosti zaujímavý softvér Sync, ktorý umožňuje priamo synchronizovať súbory medzi viacerými počítačmi.

Sync bol od januára v privátnom teste. Aktuálna verzia je ešte stále označovaná za alfa verziu, je už ale dostatočne použiteľným softvérom.

Ako funguje BitTorrent Sync

BitTorrent Sync je softvérom umožňujúcim automaticky synchronizovať súbory priamo medzi viacerými počítačmi.

V minulosti podobnú funkčnosť ponúkal napríklad softvér Windows Live Mesh dostupný pre Windows a Mac OS X, spoločnosť Microsoft ho ale na začiatku tohto roka zneprístupnila a znefunkčnila.

Sync umožňuje užívateľovi vyzdieľať viacero ľubovoľných nezávislých adresárov na jeho disku vrátane samozrejme podadresárov. Pre každý zdieľaný adresár sa štandardne vytvorí tajný 20-bajtový kľúč, pretransformovaný pre čitateľnosť do 32-znakového reťazca. Kľúč sa používa na šifrovanie prenášaných dát pri synchronizácii s inými počítačmi.

Sync nevyužíva užívateľské účty, zdieľaný adresár identifikuje len podľa identifikátora konkrétneho adresára. Identifikátorom je pritom hash suma vytvorená z aktuálneho kľúča adresáru, zdieľaný adresár je tak jednoznačne identifikovaný a zároveň sprístupniteľný len pomocou jeho kľúča.

Zväčšiť
Pridanie zdieľania adresára / vyzdieľanie existujúceho adresára, kliknite pre zväčšenie



Na inom počítači tohto istého či iného užívateľa je možné synchronizáciu s konkrétnym adresárom nastaviť jednoducho pridaním kľúča adresára vyzdieľaného na inom počítači a určením lokálneho adresára, do ktorého sa má synchronizovať.

Pri prenose sú dáta šifrované algoritmom AES-256, pričom štandardne sa dáta prenášajú BitTorrent protokolom medzi jednotlivými počítačmi.

Ak sú ale všetky počítače zdieľajúce dáta za takými firewallmi a NAT-mi, ktoré neumožňujú priamu komunikáciu, podporuje BitTorrent aj tzv. relay servery, cez ktoré môžu klienti dáta prenášať. V nastaveniach jednotlivých priečinkov je možné využívanie relay serverov zakázať.

Kľúče

Kľúče pre jednotlivé adresáre sú použité na šifrovanie prenášaných dát, na identifikovanie adresára cez kontrolnú hash sumu kľúča a zrejme tiež na kontrolu prístupu pri pripojení klienta s požiadavkou na synchronizáciu.

Pri vyzdieľaní adresára sa vytvorí okrem hlavného kľúča umožňujúceho synchronizovať súbory obojstranne aj druhý vedľajší umožňujúci iba prenášať súbory z prvého počítača, na ktorom bol vytvorený, na iné počítače. Zmeny na iných počítačoch sa do prvého počítača neprenesú.

Ak chce užívateľ tak vyzdieľať svoj adresár s plným prístupom, sprístupní inému užívateľovi respektíve použije na inom zariadení kľúč pre plné zdieľanie. Ak chce povoliť len jednosmernú synchronizáciu, použije druhý kľúč.

Kľúč je možné na ktoromkoľvek počítači kedykoľvek zmeniť. Po zmene musí byť nový kľúč ale nastavený aj na ostatných zariadeniach, inak synchronizácia prestane fungovať.

Zväčšiť
Kľúče pre daný adresár a ich generovanie, kliknite pre zväčšenie



Vygenerovať si je možné aj kratšie časovo obmedzené 16-znakové kľúče, ktoré sú platné po dobu iba 24 hodín a umožňujú buď plný prístup alebo len jednosmernú synchronizáciu. Časovo obmedzené kľúče umožňujú napríklad efektívne vyzdieľať aktuálnu podobu adresára, pričom po 24 hodinách už kľúč nie je platný a klienti, ktorým bol poskytnutý, automaticky strácajú po uplynutí tohto času prístup k novým zmenám.

Všetky kľúče je samozrejme potrebné držať v tajnosti a pri ich zdieľaní s inými užívateľmi dbať na ich bezpečnosť, keď iba získanie samotného kľúča umožňuje prístup k dátam.

Výhody a nevýhody

BitTorrent Sync má oproti súčasným bežným službám využívajúcim synchronizáciu dát zo zariadení na servery služieb viacero výhod.

Pomocou BitTorrent Sync je možné zdieľať aj citlivé dáta, ktoré užívateľ nechce mať uložené na cudzích serveroch. V prípade zdieľania takýchto dát je zároveň možné zakázať využívanie relay serverov, ak sa dáta aj bez nich medzi zariadeniami užívateľa synchronizujú bez problémov. Dáta sa potom, hoci v šifrovanej podobe, budú vždy prenášať len priamo medzi zariadeniami užívateľa.

Spôsob fungovania poskytuje z jedného pohľadu aj väčšiu bezpečnosť, keď dáta nie sú uložené na ďalšom mieste, serveroch služby.

BitTorrent Sync, ktorý je samozrejme zadarmo, nemá žiadne limity na veľkosť, množstvo synchronizovaných dát ani rýchlosti synchronizácie.

Softvér má ale aj svoje nevýhody. Chýbajú funkcie podporované súčasnými službami s centrálnym úložiskom, ako webové rozhranie a verzionovanie. BitTorrent do budúcnosti podporu verzionovania avizuje, ako ju bude implementovať nie je jasné.

Pri cloudových službách s centrálnym úložiskom tiež zariadenia, medzi ktorými sa súbory synchronizujú, nemusia byť vôbec zapnuté a dostupné súčasne. Pri priamych prenosoch medzi počítačmi samozrejme musí byť zariadenie s novými súbormi dostupné v rovnakom čase ako ostatné počítače, aby sa dáta zosynchronizovali. Pri použití softvéru na NAS-och to ale samozrejme nepredstavuje výrazné obmedzenie.

Manažovanie autentifikačných údajov je komplikovanejšie, keď pri zdieľaní kľúčov je potrebné venovať bezpečnosti dostatočnú pozornosť. Na druhej strane je možné prípadné získanie kľúča útočníkom ľahko detekovať objavením sa nového počítača v zariadeniach, s ktorými komunikuje počítač užívateľa.

Klient

Klientský softvér je k dispozícii pre Windows, Mac OS X aj Linux.

Pre Linux je BitTorrent Sync k dispozícii okrem x86 platformy aj pre ARM a PowerPC a používať je ho tak možné aj na NAS-och, pre ktoré je pre konfiguráciu rovnako ako u všetkých verzií pre Linux k dispozícii webové rozhranie.

Podľa spoločnosti bol BitTorrent Sync testovaný na produktoch od Qnap, Synology, Iomega, D-Link a Western Digital.

Zväčšiť
Zdieľané adresáre, kliknite pre zväčšenie



V štandardnom natívnom rozhraní aplikácie je možné spravovať zdieľané adresáre, vidieť aktuálne prepojené PC a prenosy a vidieť históriu zmien.

Zväčšiť
Nastavenie vlastností jedného adresára, kliknite pre zväčšenie



Nastavovať je možné aj súbory a podadresáre, ktoré sa majú pri synchronizácii ignorovať. Tie zatiaľ nie je možné nastavovať cez štandardné rozhranie, spraviť je tak možné cez súbor .SyncIgnore. Presný formát a postup je možné nájsť v manuáli stiahnuteľnom z tejto stránky.

Zväčšiť
Globálne nastavenia klienta BitTorrent Sync, kliknite pre zväčšenie



Podľa nášho testu BitTorrent Sync synchronizuje len zmenené časti zmenených súborov. Pri zariadeniach na LAN sa prenosy podľa očakávaní realizujú po lokálnej sieti.

Sťahovať softvér pre jednotlivé platformy je možné z labs.bittorrent.com.


      Zdieľaj na Twitteri


Budete používať BitTorrent Sync? (hlasov: 230)

Áno      76%
Nie      24%


Najnovšie články:

O2 zvýšilo pokrytie 5G, podiel 5G zariadení rastie len pomaly
Telekom začal ponúkať nové programy Swipe pre mladých s veľkým objemom dát
Avizovaná nová verzia distribuovaného súborového systému Ceph, je v ňom viac ako exabajt
iPhony majú aktuálne problém s budíkmi, nebudia
Hubblov teleskop opäť funguje


inzercia



Diskusia:
                               
 

tesim sa :)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ak tomu spravne rozumiem tak PC z ktoreho zdielam data musi byt stale dostupny. A potom sa tie data stahuju na cielovy PC prosrednictvom BitTorrent protokolu? A napr da sa urobit aj to ze na roznych serveroch mam tie iste data (vdaka synchronizacii) a teda ked mi vypadne jeden tak zvysne sa stale budu vediet synchronizovat. Sorry za lame question, mam za to ze lepsie by problematiku vystihlo par obrazkov ako text.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

presne tak.

inak povedane, ak si synchronizujes len dve zariadenia - pocitac v praci a pocitac doma, tak teoreticky sa ti nikdy nezosynchronizuju, lebo nebudu sucasne zapnute
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

ja mam nonstop zapnuty pc doma aj v praci :P
skor je problem ze v praci je zablokovane p2p :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

vsetkych nas to zaujima! :D
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

tak ako ma chcu presvedcit aby som opustil dropbox a presiel knim? Zatial je to sice irelevantne, ale raz ked pride normalny internet, tak sa to naozaj zacne pouzivat, a teda Sync nema sancu. Tak isto preslo stvrt roka a o MEGA uz nikto nepocul a zrejme ani nikdy uz nebude...
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

To, ze sa na DSL.sk nepise o MEGA este neznamena, ze MEGA nezaziva boom :) Super sposob jak posielat velke mailove prilohy bez nutnosti zabit SMTP, neviem si to predstavit cez DropBox alebo SYNC jak by si mamke vysvetlil ze ti ma poslat fotky z dovolenky cez torrent :)

Kazdopadne som cakal na nieco podobne a celkom sa mi to lubi, ten kto ma povolene VSS copies tak ma aj historiu synchronizovanych suborov takze BIG UP.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Celkom by ma zaujimalo, co myslis pod pojmom "normalny internet".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si mega neviem vynachvalit, uplne paradna sluzba... V skutocnosti som dot.comove veci skoro vobec nepouzil, ale toto je pecka. Asi je to tym, ze viac veci vytvaram ako stahujem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najprv som pouzival Windows Live Sync (zruseny) , potom Windows Live Mesh (zruseny), dalej Cubby (beta bola free, teraz spoplatnene). Nakoniec som presiel na GoodSync, ktory mi az tak nevyhovuje a uz som uvazoval, ze podobny softver spravim ako diplomovku. Nuz uz to nebude potrebne :)
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Skus Sugarsynch.com 5GB dat zdarma, vyborna podpora, web pristup kdekolvek.
Odpovedať Hodnotiť:
 

rsync
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

ano, ale posli kamaratovi rsync a vysvetluj mu, ako ho ma nastavit... kazdopadne, ked pridaju versioning, bude to pekny nastroj na intranetovske backupy... no mna by skor zaujimalo, ako dlho by trvalo guessnut jeden 32znakovy master pass, aby sa dalo dostat k cudzim datam... (samozrejme, da sa tam natlacit aj dlhsi passwd)...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

jj, bola by to pekna zabavka, hadat kluce a pozerat, ze co vlastne dostanes... mozno by sa clovek dostal aj k nejakym zaujimavym datam...aj ked 16 byte-ovy kluc (=128b) je celkom dost
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Cize ak to dobre chapem, tak uploader zverejni priecinok so serialom a mne sa to bude automaticky akualizovat vzdy ked vyde nova cast?!
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

A admini trackerov "nebudou mit co zrat" :)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Tak tak do nich :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na to sluzia RSS feedy.
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Su to specialne noviny pre Gasparovica...
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

myslis toto? http://www.dennikrss.sk/
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

hladal som presne takyto komentar, pretoze je to presne na to perfektne vyuzitie
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Len poznamka na okraj, v linuxe sa netrapili s kodenim GUIcka pre Xserver, ale je tam dostupne webove guicko. bezi na lokalhoste na porte 8888. Chyba mi kusok tlacidlo "shutdown" a tiez je kusok neintuitivne, ze zdielat adresar a aj "prijat zdielanie" sa robi rovnako (nahodit to heslo a adresar, ktory je v jednom pripade ako vstup a v druhom ako vystup)...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

skoda ze to nie je opensource. uz som unaveny z komercnych a closed sourced aplikacii.

Ked som bol na skole, pouzival som warez. semestralky som pisal v pagemakeri/worde/coreloch/cadoch.

Dnes po 13 rokoch som si chcel pozriet zo zvedavosti na com som pracoval. No a okrem toho wordu neviem uz v dnesnych softoch otvorit povodne veci - skoncila podpora. Ten word je totalne rozbity a chybaju tam obrazky. Esteze som si ulozil pdf.

Diplomovku som pisal este v starom openoffice, ktory dnes otvorim bezproblemovo.

Dneska riesim dokumentaciu okolo mojho noveho domu. Uz teraz viem ze to nebude ziaden komercny soft ale libreoffice+librecad.

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Stazujes sa, ze ti nejde otvorit v novom worde dokkument pisany v starom openoffice. Si co studoval, socialnu pracu? Vygugli si genezu okolo oficialnej podpory doc v openofdice a potom daj vediet aky si pako.
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

nekompatibilita jednotlivych verzii MSO je ucelova a je robena cisto z vypocitavosti. Nekompatibilita MSO a OOorg vyplyva z uzavretosti MS standardov. Ak by MS musel zverejnit plnu specifikaciu, doc/x aj xls/s by sa otvarali korektne aj v openofise.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Myslim, ze MS uz zverejnil specifikaciu pre vsetko

http://goo.gl/4CZda

Doc:
http://goo.gl/a2e2e

Ak by vyprsali linky (bez medzier):
http://msdn.microsoft.com/ en-us/library/ cc313153%28v=office.12%29.aspx
Odpovedať Hodnotiť:
 

sorry nejak to rozhadzalo:
http://msdn.microsoft.com/ en-us/library/ cc313153.aspx
Odpovedať Hodnotiť:
 

Precitaj si este raz poriadne jeho prispevok ty pako.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

prestan s nadavkami prosim Ta. Nie kazdy je taky profik ako Ty. Kazdy je dobry v inej oblasti a iba sa pytal. Dakujem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem ake upload rychlosti mate doma ale je naozaj hlupe zatazovat sa tymto pristupom kde vlastny pocitac musi sluzit ako server. Tiez jedna z veci preco pouzivat podobne sluzby je off-site backup, teda zaloha niekde mimo mojho PC.
A ak uz niekto ma server tak si ho hadam moze spojaznit aj na nieco viac...

normalny user by si mal vybrat nejaku znamu sluzbu
http://i.imgur.com/4td5rjc.png

a encryptovat si data predtym ako ich uploadne/sharne napriklad trucryptom, alebo ich len zbalit s helsom a BAM zrazu je to bezpecne ak po tom tak strasne tuzi.

Ja osobne pouzivam SpiderOak uplna spokojnost. 2GB zadara(10GB ak stravite 60 sekund vyplnanim svojho referallu hocijakymi emailami 8x krat)
Encryptuju automaticky, maju postoj ze zero-knowledge, ak sa heslo zabudne tak ti nikto nepomoze...

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

cuduj sa svete som stahoval filmy z torrentu a prisiel mi email s vyhraskou na zaplatenie pokuty 1500eciek ked ma este nacapaju pouzivat torrent po dobu nasledujucich 6mesiacov. Pytam sa to uz ani bezpecne cez uTorrent nemozes stahovat filmy bez toho aby som sa dostal pred sud? Preto to je nie cryptograficky zabezpecene? Sleduju trackre kto co sleduje?
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

podotykam v emaile bola moja skutocna IP adresa a datum mesiac dozadu kedy to sledovali. Kedze nepamatam ci som prave v ten den stahoval ale tou IP ma presvedcili ze to nebude oklam
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Aj keby si mal zaskrtnute sifrovanie, teda to osetrene je v nastaveniach, akurat nie defaultne navolene, tak ti to nepomoze. Preco?
Lebo ti ktori to kontroluju sa pripoja z druhej strany ako ti, ktori to stahuju a ako kazdy ktory stahuje si to vie odsifrovat.
Mozna ochrana? Proxy, VPN, "privatne" trackery... az po iny sposob stahovania, typu download...
Viac aj na Torrentfreak...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

na youtube po starych americkych filmoch som presedlal na indicke telenoveli; Zacinam uvazovat ze dam stahovat niekomu na sharovanie cez dropbox
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

super, toto sa mi paci, + sa to podla mna da nastavit aj so sluzbou MEGA alebo google drive, ten folder ktory sa synchonizuje z cloudu do desktopu moze byt zaroven aj synchronizovany na viacero PC cez bitorrent sync, ak vypadne sluzba z tretej strany, data ostanu!
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

teda ostanu nadalej synchronizovane medzi jednotlivymi PC :_)
cloud by tu bol ako nejake redudantne riesenie v tejto situacii
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

posielam foto snehuliaka
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Nic mi neprislo.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Mohli by ste napísať aj o startupe tresor.IT (http://tresorit.com/). Momentálne ponúkajú čitateľom GigaOM a LifeHacker.com doživotne 50GB zdarma, ak sa registrujú cez ich affiliate odkazy do 23.5.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Viď články na ich weboch:
http://bit.ly/16Vp7on
http://bit.ly/ZpcUUA
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Clanky mozes najst tu, tu a tu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 


Ocitol som sa tu asi tak ako Alenka v ríši...no veď viete.Ale som tu a tým sme tu my všetci, dobrí aj zlí.

Nezáleží na tom, kto koho ako pomenuje, ale ako ktokoľvek z nás dokáže zoči voči pomenovať sám seba.

Ďakujem za váš čas.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár