neprihlásený Štvrtok, 26. apríla 2018, dnes má meniny Jaroslava   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
RTVS sa snažila utajiť ceny MS licencií protizákonne

DSL.sk, 16.7.2013


Rozhlas a televízia Slovenska sa snažila utajiť prílohu k zmluve predlžujúcej licencie na softvér od Microsoftu obsahujúcu ceny jednotlivých licencií v rozpore so zákonom.

Rozpor nezverejnenia prílohy s platnou legislatívou priznala samotná RTVS v odpovedi na žiadosť o sprístupnenie informácií pre Mateja Kuriana z Transparency International.

RTVS zverejnila zmluvu obsahujúcu iba celkovú zaplatenú cenu bez prílohy s cenou jednotlivých licencií 10. júna, 11. júna odmietla prílohu poskytnúť serveru DSL.sk s odôvodnením, že príloha obsahuje "spôsob výpočtu jednotkových cien". Z rovnakého dôvodu podľa odpovede pre Transparency International nezverejnila prílohu ani v Centrálnom registri zmlúv. Podľa paragrafu 5a ods. 4 zákona zákona č. 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám povinné osoby takýto druh informácií povinné zverejňovať nie sú.

Ako ale vyplýva z podoby prílohy zverejnenej RTVS po žiadosti Transparency International, táto v skutočnosti neobsahuje spôsob výpočtu jednotkových cien ale len samotné jednotkové ceny.

"Na základe opätovného posúdenia obsahu dotknutej prílohy dospel Rozhlas a televízia Slovenska k záveru, že na informácie uvedené v prílohe nemožno aplikovať citované ustanovenie zákona a dotknutú prílohu zverejnil dňa 11.7.2013 v úplnom znení v Centrálnom registri zmlúv Úradu vlády Slovenskej republiky," priznala aj RTVS v odpovedi pre Mateja Kuriana z Transparency International.

Ako sme upozornili v článku z konca júna na základe nami odhadnutých cien za licencie z dostupných údajov, RTVS zaplatila za licencie na klientský softvér Microsoftu skoro o polovicu viac ako vláda pri kritizovanom centrálnom nákupe licencií pre štátnu správu.

Ako ukazuje príloha, len za Software Assurance licencie Windows, Office Standard a Enterprise CAL pre prístup k serverovým produktom pre 660 PC s platnými licenciami zaplatila RTVS za jedno PC presne 760.95 eur bez DPH na tri roky, teda až priemerne 253 eur bez DPH na rok.

Pri Software Assurance licenciách sa pritom platí len najmä za právo upgradovať na nové verzie produktov a niektoré ďalšie menšie výhody, samotné licencie na používaný softvér už RTVS má a mohla by ho využívať aj bez platenia za Software Assurance licencie.

Za nové licencie a SA licencie pre 340 PC, ktoré zrejme nemali licencie okrem Windows, zaplatila RTVS za jedno PC 1177.53 eur bez DPH za tri roky.

Pri nákupe Software Assurance licencií vládou a inými slovenskými inštitúciami je okrem samotnej ceny v súčasnej ekonomickej situácii kritizovaná aj zbytočnosť nakupovaných licencií, a to hneď z viacerých dôvodov. Väčšina zamestnancov nepotrebuje disponovať najnovšími verziami najmä Windows a Office, špeciálne pri súčasnom smerovaní Microsoftu smerom k Windows 8, veľká časť najmä na nové verzie Windows nemá dimenzované PC a upgrade sa z rozličných dôvodov často v takýchto organizáciách nerealizuje ani na PC, na ktorých by sa mohol. Často je nízka aj celková reálna využívanosť jednotlivých softvérov najmä z CAL balíkov, čo preukázal v decembri minulého roka aktivista Štefan Szilva.

RTVS na tieto výhrady do publikovania článku na konci júna za viac ako týždeň neodpovedala a nereagovala. Po publikovaní článku v následnej reakcii argumentovala, že Enterprise Agreement zmluva jej umožnuje využiť výhody Enterprise licencií Windows, že síce využíva zatiaľ len Exchange CAL, ale tento rok začne využívať aj Sharepoint CAL a budúci rok Forefront CAL a System Center CAL.

Na konkrétne otázky k posúdeniu celkovej efektívnosti nákupu pre RTVS, napríklad ako sa využívali licencie doteraz, ktorý softvér sa v akej miere využíva a na koľkých percentách PC teda RTVS využíva Enterprise verziu Windows už RTVS neodpovedala.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Prekvapivo skoré nasadenie nového kódeku AV1, Facebook ho už reálne používa
Spustená výroba 7-nm čipov, prídu v rýchlejších iPhonoch
Telekom má nové drahé paušály Áno, zamerané na dáta
Minimálny vek pre používanie WhatsApp stúpol na 16 rokov
Google sprístupnil nový Gmail s viacerými novinkami, exspirujúcimi emailami
Nové Samsung SSD NVMe, lacnejšie 970 Evo lepšie pri zápise a nenáročnom používaní
Populárna česká vysoká škola medzi Slovákmi inštaluje viac ako 1000 WiFi hotspotov
Do 4ky sa dá preniesť číslo SMS-kou, najviac ich získava od O2 a Orange
Google výrazne zmení dizajn Chrome na PC, možno už od verzie 68
Intel s Atomami nekončí, chystá ďalšiu generáciu


Diskusia:
                               
 

Pôvodne som chcel napísať niečo hlboké, ale kedže to, čo sa deje na vyššich miestach v tejto banana republike vrátane RTVS je plytké, zmôžem sa len na jedno, na niečo rovnako plytké a postačujúce

Prosím Vás, J**e Vám to tam už ?

Inak keby niekto z RTVS chcel, tak nejaké distro si može stiahnuť tu, tu, tu a tu.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

od dnes legalny win+office pre kazdeho slovaka bezplatne. SK vlada + RTVS za nas uz zaplatili upgrady na 20r dopredu
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

V tomto prípade je každá kopia win a office legálna a MORÁLNA.
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Počul som od vysoko postaveného človeka v MS nasledovné:

Ak máte používať nelegálny software TAK POUŽÍVAJTE TEN NÁS.

a preto som sa začal používať OpenOffice.
Lebo nechcem byť závislý od tých hajzlov.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

no ja preto nepouzivam ziadny M$ nelegalny SW (lebo vyzera ze M$ nevie vyrobit legalny sw, ony vyrabaju vsetko nelegalne) ... ale vylucne legalne alternativy .... :-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

neboj, im to ne*ebe, dobre vedia, čo robia. Adekvátna reakcia každého z nás by bola podať trestné oznámenie. Kto z nás na to má?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

pici, licencie drahsie jak samotny castokrat zastaraly hw na ktorom to pobezi. Samozrejme vsetko je v sulade so zakonom, a zodpovednost nenesie nikto.
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

statna sprava

vyznamna cast toho HW zvladne max win 2000, na vacsine je xp ,ktore urcite nebudu upgradovat...

rozkrada sa to tu vo velkom, spina, smejd je tento stat
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

Obcas lutujem, ze na nasom uzemi nie je povoleny trest smrti za obzvlast zavazne plytvanie peniazmi v statnom sektore. Znizilo by to pocet ludi, ktori chcu pracovat na teplych miesteckach a v pripade normalneho sudnictva by bolo aj plytvanie znizene... Stacilo by par peknych rozsudkov na vyssich miestach pri sialenych sumach. To ze starosta si jazdi na sluzobnom aute na vinice sa ozierat za obecne peniaze je jedno, ale nie je jedno, ked nakupi nieco, co netreba a este to nakupi 10 krat drahsie ako v nay elektrodome...
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

Chalani, ešte ste neobjavili na klávesnici háčky, dĺžne a podobne?
U nás to volajú diakritika...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

To je uz dnesny stav. PC je iba zobrazovadlo, SW bude vzdy drahsi.

Mna by zaujimalo co presne v tej zmluve kupili. Vcera som mal stretko s licencnym guru a boli ma hlava kolko moznosti existuje. To ze je vyssia cena nemusi vobec znamenat, ze nakupili zle. Zalezi kus od kusu.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

"Dnesny stav - PC je iba zobrazovadlo" v statnej sprave neplati. Tam maju z 90% 3-10 rocne sroty alebo low-end za vysoku statnu cenu.

Vyuzitelnost Software Assurance licencii pri odhadom 80 000 pocitacoch v statnej sprave je na urovni asi 3% a aj to diskutabilnych - tzn. niektore "servery" a pocitace manazerov a namenstnikov.

Rad by som videl statistiku, kolko uradnikov "nemoze pracovat" pretoze maju len Office 2003 a nutne potrebuju najnovsi Office 2013.

Napriklad v roku 2006 v statnom Cargo - nakl. zel. doprava pouzivali na 1% masinach DOS, Windows 3.11 a Windows 98. By ma zaujimalo, ake zmluvy maju uzavrete ostatne statne podniky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Co sa divime koncesionarske poplatky treba nejak minut.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

ano, presne o tom to je, ze vlastne ludie maju placit koncesionarske a oni to potom surgnu dalej microsoftu, ale microsoft neni treba na to, aby sa dalo robit televiziu, naco im je windows, ked robia iba AV?

to sa secko da spravit s open source softwaerom a potom by bolo hnet penazi aj na nove produkcie aj na secko! a mozno aj na HD!
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

co ked zacnu hnit
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

treba zakon, ze zodpovedny za takuto krades statneho majetku budu potrestany a z ich financii sa vyplati ta suma.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Riesenie som nastrelil v komentoch uz na iny clanok. Vyzadovana je zmena Ustavy.

Pravnici budu vediet presnejsie definovat, ale len taky hruby nastrel:
Ustava - priblizne v tomto poradi:
1. Clovek je zvrchovana bytost a nie je podriadena nikomu, pricom suhlasi, ze bude dodrzovat zakon daneho statu.
2. Ludia s trvalym pobytom (obcania) na vyhradenom uzemi tvoria stat/republiku/cisarstvo.
3. Kazdy obcan ma hmotnu zodpovednost za svoje ciny pricom:
a) ublizenie na zdravi alebo dusi (pripadne nevycislitelne skody) sa bude riadit trestami ako doteraz;
b) financne a hmotne zlociny, ktore sa daju vyjadrit platidlom si bude musiet odpracovat len pomocou verejno-prospesnych prac a budu sa riesit nasledovne:
- vinny dostane cip/sledovaci kruzok
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Takú ústavu už máme.
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Ale hovno máme, minimálne trestanie prácou je prakticky zakázané vo všetkých moderných štátoch. Je to veľká škoda aj keď chápem, že pokušenie zneužívať prácu ako trest je obrovské a možno je to takto dobre.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

- podla zavaznosti financnej skody (bol do toho pravdepodobne namoceny podla nepresvedcivych dokazov - nizsi trest vs. ukradol prachy firme neplatiacej dane a odvody - vyssi trest vs. vedome okradol slusnych ludi - najvyssi trest) sa mu vymeria financna skoda, ktoru si musi odpracovat v okrese trvaleho bydliska za minimalnu mzdu v pomere k cene prace za minimalnu mzdu:
0-20 000Eur realne 1:1
50 001 - nekonecno - logaritmickou funkciou - kde maximalna hranica je 30 rokov prace za minimalnu mzdu.
Z minimalnej mzdy mu bude 70% strhane ako nahrada skody formou dodatocne odvedenej dane voci obcanom statu a 30% mu bude ukladanych na dochodok + zdravotne poistenie. Bude mu zabezpecena strava, tak ako vo vaznici, prestpavat bude moct len vo vyhradenych jedno hviezdickovych ubytovniach, kde sa musi kazdy vecer hlasit a rano odhlasit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

4. Vlada by bola zostavena z poslancov okresov, kde z kazdeho okresu pojdu do parlamentu maximalne dva poslanci, ktorych si obcania zvolia vo volbach. Akykolvek trestany ci stihany poslanec nemoze byt vo vlade, a v kazdom pripade moze byt okamzite odvolatelny obcanmi daneho okresu. Vlada je podriadena obcanovi a nema pravo siahat na slobodnu volbu jednotlivcov.
5. Prezident by bol kontrolny a reprezentativny organ daneho statu, a mal by tiez pravo odvolat poslancov maximalne vsak 10 za rok.

Ostatne body si doplnte, ale podla tychto bodov, by zaniklo asi 20-30% zbytocnych uradnikov a zakonov, kde VLADA by bola podriadena obcanom a lahko kontrolovatelna obcanmi okresu, a kazdy financny zloduch (politik, uradnik, majitel firmy) by bol statu prospesny, pretoze by si manualne odmakal sposobenu skodu za minimalnu mzdu niekolko rokov. Dostal by pracovny navyk vo verejno-prospesnych pracach a nabuduce by si rozmyslel, ci ukradne pol miliona alebo miliardu a hlavne najvacsia hanba: musel by byt na verejnosti.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

ta volba v okresoch nie je dobra. Na juhu by nebol zvoleny nikdy ziaden slovak pretoze madari by volili len svojich. Neviem si predstavit ako by to potom vyzeralo keby nas zastupuju madari vo vlade. To by tu vzniklo male madarsko.
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

co je horsie, madar na urade, alebo windows na pocitaci?
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

madar na slovenskom urade je to iste ako windows na pocitaci.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

madarsky windows na slovenskom urade..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podla wiki ma Slovensko 79 okresov. Pri 1-2 poslancov na okres by malo vyjst okolo 150 poslancov. Boli by volitelni "ludmi z okolia poslanca". Madarska mensina bude tvorit stale male percento poslancov a nebudu sa moct spolcovat do narodnostnych skupin, pretoze budu relativne lahko odvolatelni. Takze madarizacia Slovenska v tomto style nehrozi.

Okrem ineho madarska mensina bude len kvapkou v mori oproti cinanom, indianom a roznym -istancom, ked zacnu migrovat. Tam ked sa roznodne odist 1% obyvatelstva, tak do EU pride niekolko milionov pristahovalcov a pojdu do kazdej krajiny v EU, kde sa bude dat ziskat trvaly pobyt.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

zase komplexy :-)
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Od: tralalatralala: "Teda nikdy som v GB nebol, ale mam podozrenie, ze ak by som tam stravil mesiac+ a oboznamil sa s miestnymi obycajmi, tak by som urcite nevedel vymenovat vela veci, ktore na SVK funguje porovnatelne, nedajboze lepsie nez tam ... ale prosim, ak vies o niecom konkretnom, co na Slovensku funguje skutocne dobre ( myslim o niecom fundamentalnom ), tak sem s tym"

Od: real name: "napriklad miestna pobocka microsoftu vykazuje celkom slusne vysledky"
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Preco ma to uz vobec neprekvapuje? To naozaj na slovensku nevie nikto zbohatnut inak ako podvodom?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

bojkotujem neplatenim..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

uz sme dvaja..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mate co ste si zvilili steli ste cervenu cvargu tak ju mate vela stastia s platenim dani a odvodom mafianom odomna uz neuvidia ani halier spiny
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

synu, ja Ta mam rada, ale ked budes stale utekat tak Ti nedokazeme pomoct. noze, pod domkov :)
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

a modra cvarga nema s podvodmi, nevyhodnymi zmluvami a rozkradanim statneho majetku ziadne skusenosti, ze?
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

modr cvarga ma skusenosti aj zlepenim ekonomickej situacie na SR
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

kratkodobo ano ale na ukor coho? kratkodobo nakopnut ekonomiku predajom strategickych podnikov a este s neskutocne nevyhodnymi zmluvami viz napr. elektrarne a tzv "garantovany zisk" atd, dokaze kazdy debil doslova. a teraz sa vsetci cuduju ze bude chybat na dochodky, ze nie su peniaze na to a na to. to je akoby som mal vynosnu firmu, ja ju predam, peniaze do 5 rokov prezerem a pojdem pod most... ale 5 rokov sa budem mat nadpriemerne.
a to ze dostali svk do EU? no dnes su v EU vsetky cvargistany vratane rumunska a bulharska, na ceste je turecko, takze to je asi taky elitny klub ako podnik tretej cenovej.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ja len dodam, ze velke eokonomiky uz zvazuju odchod resp. vytvorenie inej unie, kde sa to znovu podeli ako pred 15 rokmi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no na toto nemam co povedat. boze kedy sa uz slovaci zobudime a zacneme nieco proti tomu robit sak sa to tu rozkrada a urcity vyvoleny si ziju ako prasce v zite a zbytok slovenska zije od vyplaty do vyplaty
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

A potom máj rád Microsoft, Windows, Windows Phone...
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Čo s tým má Microsoft? MS je zodpovedný za zlodejstvo, korupciu a bordel v tejto gubernii?

Zmluva je medzi RTVS a BSP SOFTWAREDISTRIBUTION a.s.

Microsoft predáva licencie svojmu prostredníkovi za štandardné ceny, predpokladám, následný predaj koncovému užívateľovi, RTVS, je ten článok kde sa nabaľujú milióny. Politici a ich spriatelené firmy dodávajú služby a tovar do štátnej správy za prestrelené ceny, peniaze následne tečú do tých správnych rúk a politikom zázračne rastú vily, domy ako z vody.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Potom nadávaj na drogy keď to feťiakom predávaju díleri .
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

A čo má MS akože robiť? Má povedať nie, Vám software nepredáme, lebo naši poradcovia nám vravia, že chcete okradnúť vlastných občanov a zbohatnúť sami na tom? Čo sú oni etická hliadka?
Neviem či si starý a hlúpy alebo mladý a neskúsený. Prirovnať drogy k licenciám za windows a office, to je fakt príklad.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Hej, ten Windows skodi viacej - a VSETKYM ;)

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nedá sa niekde podpísať petícia za zrušenie tohto blivajzu? Už roky nesledujeme televízor a nepočúvame rádio. Mojim deťom by sa 72€ ročne isto hodilo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Myslím blyvajzu ako celého, nie len koncesií, ale celej RTVS.
Druhá možnosť je, že ak to niekto fakt potrebuje pozerať tak nech sa RTVS zakóduje. Som zvedavý koľko ľudí si to potom dá odkódovať.
V grécku zrušili celú štátnu televíziu a majú pokoj.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

grékom zrušil štátnu TV Brusel, pretože si plnila svoju povinnosť
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ja by som skor uvital nejaku hromadnu zalobu na riaditela RTVS za nehospodarne nakladanie so zverenymi financnymi zdrojmi. Toto su veci ktorych by sa mala chytat opozicia, ta nasa je ale uplne impotentna a pretoze maju rovnako za usami tak budu radsej cusat jak vos pod chrastou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Za tie prachy, co ich to stalo, si mohli kupit aj nove zelezo s novymi windowsami. Videl som SW audit jednej statnej institucie (robil ho ich JUDr....), kde mali napisat, ci vyuzivaju tie statom kupene SA licencie bola odpoved, ze ano, pouzivame windows a office. Je to cele ojeb, kupuju sa veci, ktore nik nepotrebuje, nik nepouziva a to sa tyka nielen SW, ale aj HW.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Odmietam platit dane, toto je kradez, moje peniaze miznu v takychto podvodoch.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stačí sa presťahovať na svete je 15 krajín, kde sa dane neplatia nech sa páči... Máte už zbalené?

http://dopice.sk/6yz
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

no a potom je tu este zopar krajin ako rakusko, svajciarsko, dansko, svedsko, ci norsko, kde sa dane sice platia tiez, ale su z nich dokonca aj hmatatelne vysledky vo forme kvalitneho zdravotnictva, skolstva, vedy, infrastruktury atd. len to je v SR neprijatelne aby peniaze z dani isli tam kam maju, takze radsej sa nadalej rozhodujme medzi nulovymi danami a danami ukradnutymi, nic ine existovat nemoze a nech nikoho ani len nenapadne ze by v SR mohlo nieco fungovat tak ako by malo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tychto zlodejov treba otvorene strielat a vesat. opeknymi slovami a trapnym manifestovanim sa nikdy nic zasadne nezmenilo.

Otvorene obvinujem zlodejske a kriminalne zoskupenie Microsoft z korupcie a z prisahania voci Slovenskej republike v sucinnostou s vlastizradnymi vladnymi predstavitelmi!

Do dnesneho dna som na Generalnu prokuraturu a Krajsku prokuraturu adresoval uhrnom 8 trestnych oznameni tykajucich sa korupcie vysokych statnych predstavitelov a vlastizrady.

Len jeden jediny krat som sa v zakonnej lehote dockal odpovede.

Treba ich zacat fyzicky likvidovat. Prokuratura je rovnaka kriminalna banda a su spolupachatelmi tychto zlocinov, pretoze ich odmietaju vysetrovat!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ehm, zmluva (ako takmer vsetky "vyhodne") nie je s MS ale s lokalnou zlodejbandou.
Ste ako stado hlupakov, nehalda sa tem chmulo co je podpisany pod zmluvou ako na jednej tak aj druhej strane ale pluje sa na "toho znameho, ktory bol spomenuty v clanku". Kto vo vojne nesie vinu?
Vyrobca zbrani (SW)?
Obchodnik so zbranami (sprostredkovatelske SK firmy pre nakup SW)?
Alebo ten co schvalil nakup s jasnym zamerom?

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ale prosim ta...MS lupi vo velkom - skus na slovnesku robit nejake eurofondy, kde sa ma kupvoat za miliony SW a HW a skus nekupit nic od MS - garantujem ti, ze ten projekt nedokoncis a budes nahradeny niekym, kto od MS za miliony poobjednava. Slovensky MS cashbackuje z uplne zbytocneho premier supportu, co si kupuju statne institucie...a hadaj asi tak koho.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Zlodeji sú Slováci, jednak nastrčený ľudia v RTVS a na druhej strane slovenská firma, ktorá nakúpila licencie od Microsoftu a za nehorázne ceny ich predala RTVS, ale ten zlý je Microsoft, výrobca softwaru.
To je také typické, všetci ostatní sú tí zlí, len my sme dobrí, my si svoje nedáme, v krajine je bordel, turisti nechodia, propagácia 0 bodov, ale na vine je stále ten druhý, Maďar, Čech, Američan.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Netusis, ako sa robi taky obchod. MS ma ludi, ktory maju rozdelene institucie, na ktore chodia strasit a lobovat. Ked niekoho ulovia, ten vypise sutaz s takymi podmienkami, aby sa mohli zucastnit len priami partneri MS. Osetrene to maju cez rozne certifikaty, aj ked sa jedna o obycajnu prefakturaciu. Potom to niekto z MS partnerov vyhra (el. aukciu 2-3 dohodnutych firiem, ostatni sa nemozu zucastnit...) a nasledne doda za 2-3 %. Masivnu ryzu ma MS, tycho to stoji jeden mail.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tak som sem dnes znovu zavital a podla hodnotenia sudim, ze Slovensko je osada z mimoriadne debilnym osadenstvom, ktoremu vobec nevadi okradanie a zahranicna okupacia, ktora sa deje od roku 1989 nasadenymi babkami.

Aj toto je jedna z pecati, ktora je vryta do nasich osudov a ktora nas zvalcuje. Kto chce kam - bude nam dopriate sa tam dostat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár