neprihlásený Štvrtok, 21. septembra 2023, dnes má meniny Matúš
eGovernment po slovensky, bez Windows nemôžete kúpiť alebo predať pozemok

Značky: e-governmentlegislatívaSlovenskoeIDWindows

DSL.sk, 18.6.2014


Od 1. júna začal platiť na Slovensku nový zákon č. 140/2014, pri implementácii ktorého začalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na kúpu alebo predaj poľnohospodárskeho pozemku ľubovoľnému záujemcovi vyžadovať použitie elektronického občianskeho preukazu s čipom, tzv. eID karty.

Keďže funkcie eID je možné zatiaľ využívať len na operačnom systéme Windows, obyvatelia bez Windows priamo predať alebo kúpiť poľnohospodársky pozemok tak nemôžu.

Podľa nového zákona je obmedzený predaj poľnohospodárskych pozemkov, teda pozemkov mimo zastaveného územia obce určených na poľnohospodárske využitie. Ak sa takýto pozemok predáva inej osobe ako osobe realizujúcej poľnohospodársku výrobu v rovnakej obci, existujúcemu spoluvlastníkovi alebo príbuznej alebo blízkej osobe, ponuku pozemku na predaj musí predávajúci okrem zverejnenia na úradnej tabuli danej obce zároveň povinne registrovať na portáli Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pozemky.mpsr.sk.

Na portál sa je možné prihlásiť ale len s použitím eID, upozornili Hospodárske noviny. Okrem predávajúceho sa na portál musí registrovať aj kupujúci.

Už vynucovanie použitia portálu a eID vlastníkom pozemku pri takom úkone ako je predaj poľnohospodárskeho pozemku môže byť vnímané ako predčasné a problematické, keď takéto požiadavky nedokáže v súčasnosti splniť nezanedbateľná časť majiteľov pozemkov, napríklad starších ľudí. Obyvatelia môžu aspoň splnomocniť inú osobu, ktorá zrealizuje úkony na portáli za nich a s vlastnými eID kartami.

Navyše kvôli dostupnosti potrebného softvéru len pre Windows je eID stále možné v súčasnosti využívať len na tomto operačnom systéme.

"To je v priamom rozpore s platnými vládnymi materiálmi schválenými už v roku 2009, ktoré označujú vyžadovanie nákupu konkrétneho produktu za "neprípustné štátom podporovanie budovanie monopolistického postavenia" jedného dodávateľa," upozorňuje IT špecialista Štefan Szilva.

Štát začal vydávať eID karty na začiatku decembra 2013, pričom pôvodne avizoval sprístupnenie softvéru pre Linux a OS X už v tomto termíne. V decembri posunul termín na apríl, následne informoval o posunutí vydania na termín po 31. máji, neskôr sa termín posunul o ďalší mesiac. Kedy bude softvér tak naozaj k dispozícii nie je zatiaľ jasné.

Uvádzaným dôvodom posúvania je čakanie na certifikáciu softvéru pre zaručený elektronický podpis. Samotný softvér eID klient umožňujúci autentifikáciu eID kartou, ktorý je potrebný pre prihlasovanie k novému portálu ministerstva poľnohospodárstva, certifikáciu ale nevyžaduje.

Aktuálne vynucovanie Windows nie je prvým zo strany slovenského štátu, známy je najmä prípad jeho vynucovania Finančnou správou od januára 2010 po dobu približne dvoch rokov. Tento prípad, ktorý skončil žalobou jedného z poškodených na štát, sa týkal ale výrazne menšej skupiny obyvateľov, osôb podávajúcich priznanie k DPH.

Nový zákon o prevode pozemkov a jeho implementácia sú navyše problematické ešte z ďalšieho dôvodu. "Zákon o eGovernmente má okrem iného zabezpečiť, aby občania nemuseli doručovať dokumenty duplicitne úradom a aby si tieto údaje samé vymieňali. V tomto prípade ale zákon priamo prikazuje podať to elektronicky do registra aj do danej obce na vyvesenie na úradnú tabuľu," upozorňuje Szilva.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Británia posunie zákaz spaľovacích áut na neskôr
Signal nasadil šifrovanie odolné kvantovým počítačom
VÚB sa umožňuje prihlasovať do IB pomocou občianskeho preukazu
Linuxové jadrá s dlhou podporou budú mať kratšiu podporu, zrejme iba 2-ročnú
Intel už budúci rok uvedie serverový CPU s 288 jadrami
Elektronická schránka na Slovensko.sk už umožňuje automatické preposielanie správ na email
Tesco mobile oddnes výrazne zdražil aj staršie karty
Netflix poskytovateľom pripojenia za dátovú prevádzku platiť nebude
Tesco rozšírilo dostupnosť predaja potravín cez Internet
AMD uviedla lacnejšie serverové CPU so Zen 4c jadrami


Diskusia:
                               
 

Už niekto podal podnet na Ústavný súd? To tá skupina ľudí čo schvaľuje zákony je stupídna alebo je len natvrdlá a v tomto štáte nie je ustanovizeň, čo by konečne takýmto ľuďom vysvetlila, kam patria?
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

nedodrziavanie ludskych prav, potlacanie slobody 1% uzivatelov linuxu!
Odpovedať Známka: -4.9 Hodnotiť:
 

a dalsie percenta Mac OSX, iOS, Android. Ale viem, naco robit nieco otvorene/univerzalne, je to predsa straaaaasne komplikovane, hlavne v dnesnej dobe.
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

Hlavne nestehujte filmy z toho počítača kde ste použili eID.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

V čine musí byť počítač povinne jednoznačne identifikovateľný.
Na Slovensku tiež, len je to akože dobrovolné, ale koniec koncom sa tomu nevyhnem.

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

bez pochyby další korupce ze strany Microsoftu
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

podcenujes slovenskych dodavatelov. :D tu microsoft nemusel ani prstom pohnut, dodavatel je skratka neschopny ;)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Moja babka nema ani pocitac. Ako si prisiel ze je L1nux G33k?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

a toto práve vnímam ako problém. ako môžu niekoho zákonom nútiť vlastniť počítač a platiť si internet?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi tak ako ta RTVS nuti platit koncesionarske poplatky ked mas privedenu elektriku. TV ani vobec nemusis mat (nieze ho mas a nepozeravas - to by nikoho nezaujimalo). Nikoho ale ani nezaujima, ze ty nemas ziadny TV anie ziadne radio. Mas ale el. privod = MOZES pozerat TV a musis platit koncesionarske. To ze nemas ziadne radio ale uplne hovno obstoji, radio mas v mobile, v aute ...
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Tak isto ako ta niekto nuti kupovat benzin na pumpach. Ja si chcem vyrobit svoj benzin (dajme tomu ze mam 2 doktoraty z petrochemie a mam znameho na Zahori a financie na "malu vyrobenku" benzinu) - nemozem si vyrabat vlastny benzin, lebo motor by hned odisiel. Ani posratu destilku nemozem dat do chladiacej sustavy, lebo to uz neni to co na emveckach pred 30 rokmi, mosim si kupit ich specialnu chladiacu zmes (aj na leto, ked tam neni nic nemrznuce). Opat tam nemozem dat vlastnorucne vydestilovanu destilku ... atd atd atd ... vela veci sa dnes nemoze/musi...

Tiez ta nikto nenuti mat auto, alebo chladnicku. Ale skus existovat bez chladnicky. Detto je/coskoro bude notebook a internet tak potrebny jak chladnicka.
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

embeckach
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Tu nemrznucu zmes mozes riedit svojou destilkou ;)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Skúšal si si ten vlastný benzín vyrobiť, keď tvrdíš, že by auto odišlo? Poznám ludí čo lejú do moderných CDTíčok naftu s rastlinným olejom a autá behajú.

A ak máš doktorát z petrochémie, tak si vyrobíš aj tú nemrznúcu:

"Nemrznúca zmes obsahuje 94 až 99 % hm. etylénglykolu, 0,0001 až 0,01 % silikónového oleja, 0,1 až 3 % trietanolamínu, 0,1 až 2 % kyseliny fosforečnej, 0,05 až 0,8 % 2-merkaptobenztiazolu sodného, 0,05 až 0,5 % 1,2,3-benztriazolu, 0,1 až 2 % benzoanu sodného, 0,0001 až 0,1 % N,N'-disalicylidén-l,2-diaminopropánu, 0,1 až 1 % hydroxidu sodného alebo draselného, pričom zvyšok do 100 % tvorí voda."

Pričom podla môjho skromného názoru by stačilo do etylénglykolu naliať trocha oleja a hydroxidu, zriediť vodou a musí to fachať. Jedinou pointou je, aby to nezadrelo vodnú pumpu, ktorá sa na MBčkach mazala zvlášť vazelínou a teda to behalo aj na destilku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj keby to bolo 0,0001 %, tak stále treba brať do úvahy to, že sú tu ľudia, ktorí Windows nepotrebujú, respektíve ako ja, považujú ho za nedorobený
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

v com je windows nedorobeny?
Odpovedať Známka: -7.7 Hodnotiť:
 

kedze aj na win xp davaju aktualizacie 8 rokov, tak VO VSETKOM
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

rofl, takze ked si postavis dom, tam ho nebudes udrziavat az pokial nespadne? :) Ak nahodou pridu na chybu v prevodovke, ziadna zvolavacka ale mrtvy chrobak ako za sociku co? :)
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

omg to mi je logika pane boze! a takyto maju volebne pravo...
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

nemozes mysliet vazne. redhat poskytuje podporu do 13rokov na RHEL6 a 7. bud si retard alebo hej..
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

LINUXACI, nezahalajte a ako opravnena diskriminovana mensina sa obratte na niektoru z ludskopravnych organizacii pre ochranu mensin. V pripade potreby sa natrite ciernym kremom na topanky.
Odpovedať Známka: -3.2 Hodnotiť:
 

napis na tumblr - social justice workers sa o vsetko postaraju!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj keby mam PC, win, a eID, nemozu ma donutit pouzivat PC na tieto ucely.
ak ano, ziadam o zahrnutie ho do nakladov. v celom rozsahu.

proste ked chce mesto dan za pozemok, nech pride s fakturou az pred moje dvere, preco by som sa ja mal dobrovolne prihlasovat a bezat a komplikovat si zivot?


Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Lebo vacsi pes je*e.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

to skor ja ich ;)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Možno keby eid išlo použiť na ľubovoľnom OS, tak by tie percentá vyzerali inak. To ťa ale nenapadlo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ano! presne! eID spasi svet - akonahle ho umoznia pouzit linuxakom, linux povstane a roznesie windows v zuboch.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Táto tvoja naivná predstava je scestná.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Nemyslím si, ale dať šancu používať aj systém ktorý je dostupnejší by sme mali

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mame 10 rokov a stale sa nevytrepal nad uroven statistickej odchylky.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Aspoň vidno ako moc vypovedna je štatistika naozaj. Milujem tieto vedy čo su exaktné a neexaktné zároveň. Navyše je ešte aj dvojznačna v niektorych pripadoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

5% linux + 10% mac .. Kde zijes ze ratas linux 1% ?
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

5% linux? noze davaj zdroj :)

naposledy mali vsetky distra dokopy az 1.6% - najrozsirenejsie z nich nepreliezlo ani percento.

imho je linux port mrhanie penazi danovych poplatnikov. ak nejaky system nema ani 5%, je to jednoznacne sunt, a nezasluzi si nic.

mac oproti tomu, ten je dobry, rozsireny, ten si port zasluzi.
Odpovedať Známka: -8.6 Hodnotiť:
 

Malo by to byt aspon na 1 free systeme. Idealne (ale nie nutne) co najrozsirenejsiom. Preto som skvor za Ubuntu oproti mac-u...
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

jasne, spravme to cez telnet/ssh. lognes sa na server a bude klud.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Aspoň by sa ludia možno aj niečo naučili.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Urcite lepsie. Lebo by sa nad tym dalo napisat krasne GUI. Free/open riesenie v zasade nemusi byt tak vycackane, ale musi byt plne funkcne (existencia nejakeho sposobu pre spolahlive vykonanie vsetkych akcii)...

Alebo inak - preco ma stat nuti kupovat produkt od nejakej konkretnej sukromnej firmy?

Toto je systemovo zle riesenie, lebo firma ako sukromny objekt sa moze plne legalne rozhodnut, ze jednoducho prestane predavat svoj produkt (v tomto pripade ms windows), alebo ze ho zacne licencovat za povedzme smiesnych 1 000 000 eur/licencia (odovodnene napr. pridanim do OS nejake ozaj cenne veci, ktore maju byt len v serveroch - potom sa neda hovorit ani o okradani a neprimeranej cene - len o LEGALNE zneuzitie situacie, ktore TY vyslovene podporujes/chces)...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

obavam sa ze na desktopoch ma Mac vacsie rozsirenie ako Linux
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi mas pravdu. Opak som netvrdil. V com to odporuje tomu co som pisal?
Alebo je nebodaj mac otvoreny system?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ferrari je sunt, pretoze nema viac ako 5% zastupenie na cestach?

nuze sudruhu, odviedol si svoju pracu dnes na 110%, chod domov.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

čo som videl v praxi, ani na win to nebeží bez problémov. Resp. to viac mrzne ako beží
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Protiústavné zákony, to je také slovesnké...
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

slovesné
Odpovedať Hodnotiť:
 

urcite nesuhlasim, ze su protiustavne, su v odpore s 2 clankami ustavi, nie s celou ustavou...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To je tak ak necitaju navrhy zakonov a potom to schvaluju. pred nedavnom hovorili poslanci ze nemaju cas citat zakony pretoze ich za den schvuju niekedy aj sto preto hlasuju podla toho co im ukaze ten kto predklada tento zakon. Ja sa teda pytam ak ja si nesplnim svoje povinnosti v robote dostanem taky isty plat ako ten kto si tie povinnosti plni?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano, stači aby ťa "nečapli". Vo vysledku ide o chybu diskretneho vnimania javu v čase. Ak ťa šef vymakne iba v čase keď naozaj makaš, tak nielenže si v suchu ale ešte si aj v jeho očiach makač. A čo som okusil tak nejake metodiky kontroly a hodnotenia sa u nas často použivaju buď vôbec, nesprávne alebo sa hodnoti niečo čo nie je ani v pracovnej naplni pracovneho miesta.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pockat pockat, to akoze ja vlatnim majetok, z ktoreho rok co rok (a pri pridaju) zaplatim DANE a este mi zakon aj zakazuje SLOBODNE nakladat s majetkom (predat ho "cezpolnemu") ?

necudujem sa, ze fico mal 1 milion hlasov, ti nevlastnia ani holy penis, nemaju o co prist.
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Ak si myslis, ze poda je nieco, s cim si mozes nakladat ako sa ti zapaci, tak sa velmi mylis :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Tí, čo nič nemajú, ti to raz dva zatrhnú!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sranda je, že to, čo píšeš mnohým nedochádza a honia si tu na tom, že nejaký šmejd funguje len pod windows.
Problém je v zákone samotnom, eID len pre Win je len málo podstatný detail. Niečo ako ten vtip s miliónom židov a jedným zubárom :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

použijem virtualbox, kde mi beží XP.
Možno by to ešte mohlo fungovať aj cez Wine (ale skôr nie ak to potrebuje špeci driver).
Ja tú čítačku mám pól roka doma, ale ešte som to neskúšal pripojiť. Skúsim teda niekedy, a predpokladám, že to buje len nejaké ten USB-to-Serial device a vytvorí mi to len virtual serial port. V tedy by to teoreticky mohlo fičať aj vo Wine.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Takú špionážnu prasáreň by som si do Linuxu ani nenainštaloval. Ide o druhý pokus k očipovaniu ľudí. Teraz na to idú okľukou.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Čipovať sa skor či neskor ajtak bude. Najskor z toho budu plynuť nejake vyhody ako lepšie služby, menej byrokracie, zľavy. Potom nebudeš mocť určite služby bez čipu využivať, začne sa niečim čo sa tyka maleho počtu obyvateľstva. Postupne na system prejdu dôležitejšie systemy, napriklad bez čipu ti zdravotna nepreplati zakroky, alebo budeš mať vyššie odvody, za poistky budeš platiť viac.
Nakoniec to zavedu do zakona, samozrejme s pekne mastnymi pokutami, treba naplniť kasu. Pekne to zaobaliť do kampane (zvyšovanie bezpečnosti, šetrenie občanovych peňazí, inovacie).
Takže pripravte sa na čipy občania.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pravda
Odpovedať Hodnotiť:
 

winXP len tak legalne (ak vobec) nespustis na linuxe.
Niesom si isty, ci bezny smrtelnik moze virtualizovat winXP inac ako cez windowsXP mode vo win7/8, co je zase windows.

Problem je ten, ze dodavatelia IT pre stat su skrz na skrz prevrtany MS produktmi, ktore niesu privetive k multiplatformnosti a po skusenostiach si myslim, ze ani programátori v danych firmach nevedia poriadne programovat a nie to este multiplatformne.

Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

Nekecaj. Asi si v živote nevidel VirtualBox ani programovací program.

Windows XP idú vo VirtualBox-e skvele. Dokonca na vacjadrovom procesore a 64 bitovom Linuxe, ide Windows XP podstatne rýchlejšie ako keby bol nainštalovaný na disk samostatne. Ak je zakúpená licencia, Windows sa legálne môže nainštalovať do Linuxu / VirtualBox-u.

Programuje sa nezávisle na platforme (zdrojové kódy) a prekladač ti potom vytvorí program pre daný operačný systém.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ha ha ha ha ha ha. To šme še pobavili.

Programovat nezavysle na platforme sa musi robit specificky. Bud cez vyber jazyku (java, python, etc) alebo multipaltformovo v c/c++ (kofa ifdefov). Mam pocit ze tieto "aplikacie" su robene v c# a activex. Dufam ze ty programatory zdochnu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ja len taka otazocka, cital si EULU? konkretne casti o virtaulizacii? nepoviem ti rovno, ze trepes ale podla mna skor nemas pravdu ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejde o to ze mala skupina ludi co pouzivaju PC nema windows ale linux a iOS.

Kazdy z nas, bez ohladu nato aky ma soft, ma ucet v banke a pouziva internet banking. Funguje kazdemu.

Slovesky stat nevie spravit "internet banking" ????
Je to proste vysmech VSETKYCH obcanov.
Stat uz mal davno mat WEB cez ktory obcan vybavi veci ktore od neho ten STAT chce.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

preco by mal stat minat peniaze z nasich dani na picovinu pre par vyvolenych? co sme sialeni? kazde jedno linuxove distro sa pohybuje daleko za hranicou statistickej odchylky a ani vsetky zratane spolu za vela nestoja. z bezpecnostou linuxu je to tiez otazne.
tak naco teda vrazat prachy do nefunkcneho suntu?
treba spravit veci pre os, ktore sa pouzivaju - windows a mac os, a na bezvyznamne, zle a nepouzitelne kokotiny ako linux sa vysrat.
Odpovedať Známka: -8.7 Hodnotiť:
 

?
Relevantne statistiky pouzivanosti operacnych systemov na najnavstevovanejsich weboch v SR slovenskymi pouzivatelmi:
- Windows 7 - 47,54 %
- Windows XP - 17,63 %
- Android - 13,59 %
- Windows 8 - 6,15 %
- Windows Vista - 4,28 %
- Windows 8.1 - 4,04 %
- iOS - 3,58 %
- Mac OS X - 1,22 %
- Linux - 1,00 %
...

Celkom:
- Windows - 80,31 %
- Unix-like - 19,44 %
- Other OS - 0,25 %

- PC - 83,60 %
- non-PC (mobilne zariadenia) - 16,40 %

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zdroj: rankings.sk k 8. junu 2014
(rankings.sk obsahuje najma udaje z najnavstevovanejsich SK webov - clenov Asociacie internetovych medii)

Myslim, ze napriklad udaj o pouzivanosti Androidu nie je zanedbatelny.

Podla europskych odporucani je vhodne obcanom poskytovat viac moznosti komunikacie so statom pri vyuzivani jeho sluzieb a nie len jednu. Moznosti je vela - cez web, cez e-mail, papierovo, osobne, cez mobil, atd. V uvedenom pripade vsak ministerstvo vynucuje elektronicku komunikaciu, pricom zaroven prikazuje vlastnikovi vyvesenie na uradnej tabuli (obvykle v papierovej forme) ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tu sa jedna o pc - takze android a ios mozeme veselo ignorovat.

ak si urcime hranicu pouzitelneho systemu ako 'system nahodeny na minimalne 1 zariadeni z 20 (5%)', hranicu prelezu len windowsy. pri 1 z 25 (4%) sa tam doplazi aj mac OS. linux nedosahuje ani hranice 1 z 50 pc, takze je zbytocne o nom uvazovat.

k zvysku - tiez sa mi nepaci to 'internet only' obmedzenie. ale preco by mal mat kazdy retard so svojim systemom rozsirenym na urovni statistickej odchylky pozadovat, aby mu to v pohode bezalo?
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

Mac OS X ma aktualne v SR podiel 1,22 %, Linux ma 1,00 %.
iOS ma 3,58 %.
Cize ste asi zle pozerali tie statistiky.

Rozhodnutie, ze ma byt podporovany aplikaciami verejnej spravy MS Windows, Mac OS X a Linux prijali napriklad aj v Nemecku. V SR povinnu podporu pre tieto 3 systemy schvalila Komisia pre standardizaciu pre informacne systemy verejnej spravy v MF SR, plus sa odporuca podporovat aj ine operacne systemy nad 5% na trhu - vratane mobilnych.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aha. prepacte, sekol som si riadok.
v tom pripade sa neoplati podporovat ani mac os - je to zbytocne.

alebo je moznost zriadit verejnu zbierku - ak sa vyzbiera 100K eur, bude podporovany aj dalsi system - macos alebo linux.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

ok tak nebudem platit dane lebo podla mna si to ostatni nezasluzia.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Iným slovom, odporúčate v TOMTO prípade porušovať zákon, lebo "sa to neoplatí"? Ale to snáď nie!?
Odpovedať Hodnotiť:
 

uf, ale si mi dal
ale zjavne si nepochopil co som napisal.

takze este raz:

nech STAT spravi web, nieco ako internet banking ako maju banky. Je to bezpecne. Nepotrebujes ziadne elektronicke obcianske a ako pises ziadne zbytocne aplikacie na citanie takych elektronickych obcianskych. Login bude cislo obcianskeho a budes mat tajne heslo ktore dostanes pri vydani obcianskeho, alebo si ho potom zmenis. Vsetky ukony potvrdis kodom co ti poslu cez SMS.

Vyvoj internet bankingu nieje drahy, kazda banka ho ma, medzi sebou sa predbehuju ktora ma lepsi, ktora ma dokocna lepsiu aplikaciu na smartfon.

Myslim si ze STAT to uz davno mal mat !!!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"treba spravit veci pre os, ktore sa pouzivaju - windows a mac os, a na bezvyznamne, zle a nepouzitelne kokotiny ako linux sa vysrat. "

povedal clovek co si stiahol windows z WArezu. Ja som dlhorocny linuxak ale ked som si kupoval novy komp tak som si k nemu kupil aj windows 8 lebo tie kurvy do tych novych dosiek zajebali ten UEFI bios a ja som este odchovany na klasikom pc z hdd a klasickym biosom . tak amm teraz wintendo ale riadne zaplatene a kupene . nechapem ludi co si honia ega nad takou vecou aky OS kto pouziva. tak sa hrajkaj zo svojim windows warez edition
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

ja som si kupil laptop bez OS : http://mysn.eu/schenker-s413

Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Na strane jednej stat strasne trapia stahovaci - a na druhu stranu vypustia takuto chujovinu.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

co som nejaky pastikar, aby som musel aj windows kradnut?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ak si ho ukradol, tak si zlodej. Ja som normalne stiahol.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked si stiahol, tak sa nic nedeje.
ak pouzivas v rozpore s licenciou, tak si zlodej...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vy jste asi všichni tak trochu pozadu nemyslíte ? Nikdo Vás nenutí k tomu využívat vlastní Windows pro účely prodeje z čehož vyplývá, že nemusíte mít dokonce ani počítač. Je spousta veřejně přístupných míst, kde se jak na internet tak k os Windows dostanete. Já beru je to zase starost navíc, ale někdy mi připadá, že polovině lidstva by vyhovovali hliněné tabulky. Vy si neuvědomujete, že převedením těchto úkonů do počítačů ušetříte neskutečné množství papírů, čímž se na úřadech ušetří a peníze můžou jít jinam (doufejme, že ne zase do jejich kapes). A co se uživatelů Linuxu týče, byla a je to vaše volba tak si neste následky :P
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Anonym22 nech je to dobrovolne a su aj ine moznosti, ak nechapes, potom si otrokar, na lenivosti a pohodlnosti ludi cudzopacia kontrolne systemy ... odid z Matrixu alebo spinkaj dalej a krasne snicky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Si tak naivny od prirody alebo to len hras? Verejne pristupne miesta - a nechas si oskenovat svoj OP mimo ako PC ktoremu doverujes? Ani na IB, mail a ine dalsie zlusby nechodim mimo vlastny PC. Prostrednictvom tychto ukonov papier nezmizne - plati to len v pripade, ze by jedina mozna komunikacia bola elektronicka, inak je to 2nasobne predrazene a este aj domrdane zo strany tvorcov/zadavatelov.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V com je ten novy zakon vyhodny? Ved vlastnik/predajca musi povinne vyvesit ponuku aj na uradnej tabuli v obci a zaroven aj s pomocou eID na novom portali.

A na kolkych miestach, kde je pocitac s Windows maju aj citacku kariet, do ktorej mozem vlozit eID a navyse tam nainstalovat softver "eID klient"?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

U nas v obci mas k dispozicii pc s eID systemom. Keby si si nevedel dat rady, teta sekretarka Ti rada pomoze. A Tvoju ponuku ti tu teta sekretarka tiez rada vytlaci a vyvesi - a to dokonca pro bono (pre menej chapavych "zadarmo", pre krestanov za "Pan Boh zaplat!").
Vidno, ze Nove Kosice nad Dunajom sa maju od nas este co ucit.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Neznámy páchateľ z dôvodu diskriminácie...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Povinnost pouzivat eID (bez moznosti pisomnej/listinnej alternativy) je neadekvatna aj vzhladom na scitanie obyvatelov z roku 2011:

"Prácu s Internetom podľa svojich tvrdení ovláda 53.8% obyvateľov, prácu s emailom 46.9%, prácu s textom 49.9% a prácu s tabuľkami 38.8% obyvateľov. Uvedené údaje platia pre úplne celú populáciu, aj pre obyvateľov do 14 rokov aj pre najstarších obyvateľov."

http://dsl.sk/article.php?article=12191
portal.statistics.sk/files/ ev-obyvatelstvo-podla-pc-v1.pdf

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Možno som naivný a určite do toho nevidím, ale nieje to trochu ochrana pred predajom pozemkov (cudzincom)?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ak správne chápem text, tak na prevod nehnuteľnosti mi už nestačí na stroji naklepaná zmluva a návrh na vklad, ale si potrebujem vybaviť nový OP a riešiť to na operačnom systéme, ktorý nemám?

Toto už nie je len o tom, že by štát mal dodržiavať vlastné pravidlá, ktoré vyžadujú podporu aj minoritných ne-Windows systémov. Toto je o tom, že teraz to funguje na Windows XP/7/8, ale o pár rokov už ľudia budú používať nejaký novší Windows.
Aby sme nedopadli ako v Južnej Kórei, kde štát dlhé roky vynucoval používanie Internet Exploreru s nejakým activex modulom pre internet banking, takže ľudia tam doteraz používajú najmä IE a s radosťou odklikajú aj pofidérne activex.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nie, nejde o prevod akychkolvek nehnutelnosti, ale o prevody polnohospodarskeho pozemku - ak sa nepredava "blizkej osobe", "polnohospodarovi z rovnakej obce", alebo spoluvlastnikovi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Máš pravdu, ale to som bral som akosi automaticky, že ide o (časť) poľnohospodárskej pôdy za určitých podmienok, pretože ten zákon som už dávnejšie preletel a v tomto článku je to napísané.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak ak sa ozvu homo-lkovci, ze ich je (prepytujem) 4% - tak to v SME su po 3 clanky denne. Lebo ktosi cosi bol obmedzeny.
Ked vyhodia smradlaveho spinaveho Cigana, tak v SME (nespisovne) napisu, ze Rom a ze chudak.
Ale ked stareho dedka (20% ludi nevie s PC nic) donutia pouzivat PC al. Linuxaka Windows, tak pohodicka, Pravda, SMEtiari a dalsi mlcia.

Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

"Obyvatelia môžu aspoň splnomocniť inú osobu, ktorá zrealizuje úkony na portáli za nich a s vlastnými eID kartami."

Toto priamo navádza niektorých ojebať aj vlastnú mater.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

a uvedomuje si pán Ing. Dojebal, že ten portál nie je nejaký e-shop, a v konečnom dôsledku bude zmluvu o prevode musieť podpísať samotný majiteľ? To, že tam zavesíš ponuku svojej "materi", ešte neznamená, že ak niekto bude mať záujem, ona tú zmluvu o prevode aj podpíše...


Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim, ze netreba mysliet hned na linux. Uz sa zabudlo ako to bolo s IE6 a activeX ani IE7 si nemohol mat. Teraz ide skorej o to, aby ta ci ona somarina nebola viazana na nieco konkretne, ale aby to fungovalo NEZAVISLE od platformy/OS.
Vtedy to ja budem pokladat za ciste. Pri kazdom prechode na novy WIN je kopa problemov so starsim zelezom a SW. Pride novy WIN a uz to nepojde, ale sak to je nekonecne zuuuzo a o to islo. Sak zaplatili sme raz zaplatime aj druhy a s usmevom, bez reptania.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mam aktivne kvoli DU. Na firemnom PC bezi Win7. A eID ni tam nebezi stabilne a casto "havaruje"
Cize riesenie: penale pre dodavatela. Prinutit urobit plne funkcnu aplikaciu a strhavat z penazi za kazdy oneskoreny den od povodneho terminu.

Myslim si ze je jedno ci ma linux 1% alebo 20% ale
su aj vyhlasky EU kde je urcene, ze stat ma povolit komunikaciu aj s inym OS ako od Microsoftu.

BTW statistiky s pouzivanymi OS su hodne zmatocne. mne deteguje PC ako neznamy OS s Firefox (Mint 17 s Midori) s tie do vyslednych statistik nejdu (tkzv. chybove odchylky)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár