neprihlásený Streda, 6. decembra 2023, dnes má meniny Mikuláš
Google obvinený z krádeže technológie kompresie videa

Značky: Googlekompresiavideonekalá aktivitapatenty

DSL.sk, 17.8.2014


Spoločnosť Google bola uplynulý týždeň zažalovaná spoločnosťami Vedanti Systems a Max Sound, ktoré ju obviňujú z nelegálneho prisvojenia si technológie pre zlepšenie kompresie videa vyvinutej a patriacej Vedanti.

Technológiu má Google využívať vo svojich kódekoch kompresie videa VP8 a VP9 a následne tak aj vo svojich službách a softvéroch, okrem iného YouTube, Chrome, Android.

VP8 bol vyvinutý pôvodne spoločnosťou On2 Technologies, ktorú Google kúpil na začiatku roku 2010. Následne Google v roku 2010 sprístupnil VP8 so snahou presadiť ho pre webové video.

Po negatívnom prijatí VP8 kvôli slabej kvalite v porovnaní s H.264 Google podľa žaloby oslovil Vedanti Systems so záujmom o jej kódek pre kompresiu respektíve prenos videa, ktorý bol pôvodne vyvinutý so špecifickým cieľom použitia na prenosy koncertov. Po podpísaní dohody NDA, Non-Disclosure Agreement, ktorej úlohou je chrániť strany dohody pri výmene informácií podliehajúcich obchodnému tajomstvu efektívnejšie ako štandardná legislatíva, Vedanti podľa žaloby poskytla Google vtedy ešte neverejnú patentovú aplikáciu, popis svojej technológie ale tiež funkčný kódek.

Rokovania prebiehali podľa Vedanti osem mesiacov a Google mal podľa dostupných informácií dať ponuku na odkup spoločnosti, nakoniec sa s akcionármi ale nedohodol a rokovania sa ukončili.

Podľa Vedanti následne ale Google použil jej technológiu na zlepšenie VP8 a tým sa dopustil porušenia patentu spoločnosti Vedanti a zneužitia obchodného tajomstva. Naznačovať to mali najskôr zabudnuté poznámky, ktoré mal Google údajne nechať na vrátených materiáloch Vedanti. V nich mali zamestnanci Google interne upozorňovať na porušovanie niektorých častí patentu Vidanti a okrem iného mali hovoriť o potrebe zničiť inkriminujúce emaily. Použitie technológie Vedanti mala následne preukázať analýza softvéru Google v roku 2012.

Vedanti Systems podala žaloby spolu s Max Sound, ktorej licencovala svoj patent. Podané boli dve samostatné žaloby, za porušenie patentu a za zneužitie obchodného tajomstva.

"Google opakovane a vedome porušuje patenty a používa proprietárne informácie iných bez ponuky na kompenzáciu vlastníkov týchto patentov a/alebo informácií. Tento prípad je ďalším z mnohých prípadov, kedy Google nezákonne zobral radšej ako vyvinul alebo kúpil hodnotnú a proprietárnu technológiu, ktorá je základom funkčnosti jeho mnohých produktov," tvrdí v patentovej žalobe Vedanti.

Samotný americký patent číslo 7 974 339 obsahuje popis z hľadiska technológií kompresie videa len pomerne triviálnej techniky predspracovania pre zníženie množstva dát, ktoré je potrebné u videa preniesť respektíve skomprimovať. Patent popisuje len abstraktný mechanizmus rozdeľovania snímok videa na menšie štvorcové alebo obdĺžnikové oblasti, v ktorých sa farby pixelov dostatočne podobajú a ďalej stačí spracúvať jeden pixel reprezentujúci celú oblasť. Nepopisuje ale konkrétne metódy ako to robiť efektívne a ani nekvantifikuje aký efekt by to malo priniesť pre kompresiu.

Na druhej strane Vedanti podľa žaloby mala už v čase poskytnutia informácií spoločnosti Google k dispozícii funkčný kódek, ktorý Google aj poskytla. Prípad tak nemusí byť prípadom snahy zúročiť abstraktný patent, nie je to ale vylúčené.

Spoločnosť Google sa zatiaľ podľa dostupných informácií oficiálne k obvineniam nevyjadrila.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Windows 10 dostane predĺženú podporu
UPC vo vianočnej akcii sprístupní všetkým zákazníkom 52 staníc
Sci-fi seriál Foundation bude mať tretiu sériu
Mozilla znovu zarobila takmer 600 miliónov
O niekoľko rokov má veľká väčšina smartfónov podporovať 5G
NASA obnovila komunikáciu s Marsom, uskutočnila ďalší let s helikoptérou
Ceny smartfónov dosiahli maximum, majú začať klesať
Lacnejšia rozširujúca doska pre M.2 SSD pre Raspberry Pi 5
Trailery dvoch sci-fi seriálov podľa počítačových hier
O2 začne vypínať 3G sieť už v januári, oznámilo to až teraz


Diskusia:
                               
 

Vypada to tak ze tu zase trolluje jeden patentovy troll :/
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

to nieje na 100% iste,
posledny odsek to pekne zhrnul,

podla vsetkeho uz mali funkcny prototyp a nie len abstraktny patent
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

Podla mna je pravda niekde uprostred. Google vysavace na drobne firmy chceli odkupit Vedanti Systems a Max Sound aby ziskali ich technologiu. Vedanti Systems a Max Sound to uz brali ako hotovu vec a ujovi Googlovi hned s nadsenim poskytli svoje know-how, Google to vyuzil a usetril kedze si kupu firiem nasledne rozmyslel - to co potreboval uz od nich aj tak dostal a tak su teraz Vedanti Systems a Max Sound urazeni a citia sa podvedeni a odvrhnuti velkym Googlom, pretoze nemaju ani technologiu a ani peniaze. Google im tu technologiu ale jednoducho a sproste ukradol a tak ich zaloba je na mieste. Druha vec ale je, ze Vedanti Systems a Max Sound si za to mozu sami. Ak prebiehali rokovania o odkupeni ich firiem Googlom, nemali im dat svoju technologiu az pokym ich Google neodkupi.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Presne toto napadlo aj mna. Preco preboha im davali ten kodek bez uzavretia zmluvy? Na druhej strane Google mohol cakat, ze ked nekupil spolocnost ani patent, tak sa pride na to,ze ho ukradol. Alebo je im to jedno?
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ale ved uzavreta zmluva bola, to sa pise v clanku (NDA). NDA je tiez zmluva, ktora je platna a ktora ma dost vysoku pravnu silu v zapadnom svete.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

NDA je zaklad vo svete businessu a chrani obchodnu komunikaciu a dokumenty pred poskytnutim tretim stranam, ale nie je to obchodna zmluva a nechrani pred pouzitim skusenosti z analyzy poskytnuteho kodeku na napisanie vlastneho. Ked uz clovek vie ako, minimalne polovica roboty je hotova. Preto sa to vola "know how". Muklovia na naprogramovanie sa outsorcuju do indie a je to :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kto by krádel...šak sme všetci tu!!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

modlime sa. všemohúci a mocný bože, ty snímaš hriechy sveta.
Odpovedať Známka: -2.4 Hodnotiť:
 

to akože adoruješ google? :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pouzivaj sucasnu IT terminologiu: "modlime sa. všemohúci a mocný bože, ty scanujes hriechy sveta."
Odpovedať Hodnotiť:
 

že Milica je ľudské..
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

sak google su normalni zlodeji, no.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A tiez neplati dane - http://www.dsl.sk/article.php?id=15883
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

okrem toho su to zidia a homosi.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

A ukrajinskikomnistickineofasisti.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

ceskomadarska zidobolsevicka sorosovska zgerba
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár