neprihlásený Piatok, 24. mája 2024, dnes má meniny Ela
Zo Slnka máme získavať až 27% elektriny, už v 2050

Značky: fotovoltaikaelektrická energianové technológie

DSL.sk, 4.10.2014


Ľudstvo by už v roku 2050 mohlo najviac elektrickej energie z jednotlivých typov elektrární generovať premieňaním energie vyžarovanej Slnkom. Vo svojej novej správe o tom informuje Medzinárodná energetická agentúra.

V súčasnosti je inštalovaný výkon elektrární vytvárajúcich elektrickú energiu zo slnečného žiarenia, teda výkon pri maximálnej intenzite slnečného žiarenia, cca 154 GW. Tieto elektrárne spolu produkujú len cca 1% ročne globálne vyrobenej a spotrebovanej elektrickej energie.

Pri optimálnom vývoji nasadzovania obnoviteľných zdrojov energie, vývoji technológií, rozvodných sietí, vhodnom vývoji legislatívy a podpory by v roku 2050 mohol inštalovaný výkon solárnych elektrární dvoch hlavných typov, fotovoltaických a termálnych, predstavovať spolu viac ako 5 600 GW. Ročne by mali produkovať viac ako 10 600 TWh elektrickej energie a pokryť tak 27% nárokov ľudstva.

V súčasnosti sa takmer všetka elektrická energia vyrábaná zo slnečného žiarenia vyrába vo fotovoltaických elektrárňach, ktoré generujú elektrickú energiu priamo v polovodičových materiáloch v solárnych článkoch excitáciou elektrónov fotónmi. Inštalovaný výkon takýchto zdrojov energie, od najväčších elektrární po domové niekoľko kilowattové zdroje, dosahuje viac ako 150 GW.

Výstavba fotovoltaických elektrární bola na Slovensku ale tiež v niektorých ďalších európskych krajinách v predchádzajúcich rokoch intenzívne podporovaná štátnou podporou v podobe vysokých na dlhé obdobie garantovaných výkupných cien. Pre veľké investičné nároky bol ale program na Slovensku využívaný len v malej miere obyvateľmi a veľkú časť podpory získavajú veľké solárne elektrárne financované bohatými investormi.


Solárna termálna elektráreň (foto: Google)



Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry by pri optimálnom vývoji v budúcnosti mohli mať fotovoltaické elektrárne v roku 2050 celkový inštalovaný výkon 4674 GW a ročne generovať 6300 TWh, čo predstavuje 16% odhadovanej spotreby ľudstva v tomto čase.


Optimálny vývoj budovania solárnych elektrární, generovaná elektrina a podiel na celosvetovej produkcii (graf: Medzinárodná energetická agentúra)



Výraznou mierou by mali prispievať ale aj solárne termálne elektrárne, ktoré koncetrujú slnečné žiarenie z veľkej plochy, využívajú ho na zohrievanie v konečnom dôsledku vody a energiu vyrábajú turbínami. Elektrárne tohto typu majú v súčasnosti celkový inštalovaný výkon iba 4 GW.

V 2050 by to mohlo byť ale 982 GW a produkovať by ročne mohli 4380 TWh, cca 11% spotreby ľudstva. Termálne elektrárne generujú za dlhšie obdobie výrazne viac elektrickej energie v pomere k inštalovanému výkonu ako fotovoltaické pre lepšiu účinnosť ale tiež ich výstavbu takmer vždy v ideálnych lokalitách s intenzívnym slnečným žiarením po veľkú časť roka. Veľká časť fotovoltaických elektární je naproti tomu inštalovaná aj v neoptimálnych lokalitách s veľkou zemepisnou šírkou.

Či sa víziu Medzinárodnej energetickej agentúry podarí naplniť a kedy respektíve či solárne elektrárne budú generovať desiatky percent spotreby elektrickej energie ľudstva reálne ukážu až ďalšie roky. Niektoré krajiny ale v minulosti zvažovali a naďalej zvažujú solárnu energiu ako dôležitú alternatívu a napríklad Japonsko vyvíja aj technológiu pre solárne elektrárne na obežnej dráhe.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Postkvantové šifrovanie by na Androide spomaľovalo, Google ho nezapol. Spomaľuje aj Chrome na PC
NASA po poškodení pamäte obnovila na sonde Voyager 1 už aj funkčnosť vedeckých prístrojov
Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje
Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.20, už aj pre RISC-V
Šifrovanie odolné kvantovým počítačom podporuje ďalší softvér, Zoom


Diskusia:
                               
 

v podstate všetka energia okrem jadrovej a geotermálnej, ktorú využívame je zo Slnka. Tie dve pochádzajú z hviezdy, ktorá tu bola pred Slnkom. Takže je logické, aby sme produkovali čo najviac elektriny priamo zo Slnka, pretože to tu bude ešte pekných 4,5 miliárd rokov
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Žiadne zdroje už nie sú potrebné. Rakúšania vymysleli perpetum mobile. Fakt nekecám.

http://dopice.sk/aMN
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Takych tu uz bolo co si to mysleli.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Toto je tutovka, pozri si video.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Rovnako je uz na svete stroj ktory dokaze efektivne rozdelit H2O. Mohli by sme uz mat auta na vodu, ale ignoruje sa to :/
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Autá na vodu - ten výmysel je tu už veľmi dlho.
Ale ropa...
Vody je v oceánoch dosť, to by bolo po kšefte...
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

ludia uz zabudnite na to ze auta na vodu poriesia energeticky problem ludstva. Na rozdelenie molekuly vody potrebujes o cosi vacsie mnozstvo energie ako potom z naslednej reakcie ziskas. Takze jediny benefit je ze nezasvinis ovzdusie v meste ale zasvinis vzduch prostrednictvom uholnej elektrarne.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

A prečo si si vybral práve uhoľné elektrárne? Veď tá energia na rozdelenie molekuly vody sa dá získať aj inak, či?
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

85% energie ktoru ludstvo spotrebuje je z fosilnych paliv. Takze ak rozdelis 100 molekul vody, 85 z nich si rodelil pomocou "spinavej" energie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je asi taký argument, ako že všetci slováci nemôžu ísť na dovolenku do chorvátska, lebo po ceste do chorvátska nerastie toľko trávy, aby sa ňou dali nakŕmiť všetky kone, čo budú ťahať vozy. V roku 1700 by to bola pravda, teraz je to hovadina.

V roku 2050 pravdepodobne nebude na tých 85 molekúl potrebná lopata uhlia ale niečo iné, nemyslíš?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

nemyslim
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

uz som sa trochu zamotal v tvojich argumentaciach. Podstatne je to ze voda nie je zdrojom energie v tom zmysle ako bolo naznacene v prispevkoch vyssie. Moze to byt ako dobre medium ale aj tak stale musis vyrobit rovnake mnozstvo energie tradicnym sposobom a voda s tym nema nic spolocne
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zamotal si sa v uhoľnej elektrárni. Diskusia bola na tému:

"Rovnako je uz na svete stroj ktory dokaze efektivne rozdelit H2O. Mohli by sme uz mat auta na vodu, ale ignoruje sa to :/ "

Či už je to pravda alebo nie, burito určite nemyslel na uhoľnú elektráreň.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Pod pojmom "stroj ktory dokaze efektivne rozdelit H2O" si predstavujes co? Ak sa nebavime o jadrovej fuzii tak sa stale tocime dookola cyklu "elektrolyza -> 2H20 -> 2H2 + O2" -> 2H20 -> energia". Ma dat - dal, daj si to do uctovnickeho Tcka alebo kosielky a vyjde ti prekvapivy fakt - neziskas z vody viac energie ako si do nej dal.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Netrep - H2O rozdelovat pomocou Slnka alebo energie z vodnej elektrarne a tu tvoju uhlovu elektraren si strc do zadku!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

dakujem ze vysvetlenie, uz tomu konecne rozumiem
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mozno si myslel jadrovu fuziu, ale to je este dlha cesta
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

... dlhá približne 150000000 km.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Jedinym perpetuum mobile na tomto svete je ludska blbost.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A čo také sa večne hýbe na ľudskej blbosti?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

papula
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

perpetuum debile
Odpovedať Hodnotiť:
 

hh, ako vytrtkat peniaze z europskej unie za nic
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

potom aj baterka je perpetum mobile

nech si spocitaju, kolko energie dali na vyrobu, potom sa mozme bavit

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Súhlasím. Len by som doplnil ešte jednu energiu, ktorá nepochádza zo Slnka: prílivové elektrárne (nemýliť si s energiou morských vĺn). Energia prílivu je spôsobená vzájomným pôsobením Zeme a Mesiaca.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Počul som , že majú stavať jednú na Liptovskej Mare.
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

to je pravda na to som zabudol
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zaujimalo by ma potom ze kde sa to odrazi ta ziskana energia ? napr v spomaleni rotacie zeme alebo ako ?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Na prvý pohľad by sa mala spomaľovať rýchlosť obehu Mesiaca okolo Zeme, lenže tá sa naopak zvyšuje pretože Zem vplýva na Mesiac svojou rotáciou a dáva mu časť svojej pohybovej energie. To znamená že Mesiac sa vzďaľuje od Zeme a Zem spomaľuje svoju rotáciu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To by nemohli robiť toto http://dopice.sk/aMQ
Potom to vyzerá takto http://dopice.sk/aMR



Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

"... jadrovej a geotermálnej, ktorú využívame je zo Slnka. Tie dve pochádzajú z hviezdy, ktorá tu bola pred Slnkom..."

tieš súhlas, aj ked mi neni dost dobre jasný vyššie uvedený výrok - bud je tam neco špatné v tej vete, alebo je to na mna už až moc vysoká geo-fyzika.. :p :S ;D//(
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Slnko je hviezda druhej alebo tretej generácie, pred ním tu bola oveľa väčšia hviezda, ktorá vybuchla ako supernova a pri tom výbuchu vytvorila ťažké prvky ako urán a rozmetala ich do priestoru. Po čase sa to všetko zase spojilo a vytvorilo Slnko a planéty
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Dostatok energie je aj pod povrchom Zeme, ešte stále má zemské jadro vysokú teplotu a teda aj dostatok energie pre všetky potreby ľudstva. Príkladom je Island, kde všetká energia pochádza z geotermálnych zdrojov.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Si si isty?
"Iceland's electricity is produced almost entirely from renewable energy sources: hydroelectric (70%) and geothermal (30%). Less than 0.2% of electricity generated came from fossil fuels (in this case, fuel oil)"
Je super, ze maju tolko cistej energie, ale maju na to podmienky. Rovnaky model nemozes aplikovat univerzalne vsade.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Tak tak a este by som dodal ze Islandanov je tak cca 18x menej na zhruba 2x tak vacsej rozlohe.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jasne, v noci budeme svietit petrolejkami :) A silovu energiu budeme tiez vyrabat zo slnka a vrtuliek LOL
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

V noci mas drichmat, smejde! :D
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Nuklearna je to najlepsie do coho mozme ist.

V sucasnosti nemame efektivnu, univerzalnu moznost ako uskladnovat energiu vo velkom, takze fotovoltalicke len sposobuju dalsie problemy. Je to proste nedostatocne riesenie ktore este aj drbe trh ked narusa cenovu navratnost ostatnych zdrojov, ktore su spolahlive a plne v nasich rukach.

3 generacie reaktorov, thorium vyskum, tam je nasa buducnost.
Nie blbnutim tu so solarnou.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

ja preferujem veterné elektrárne: sú lacnejšie, ekologické, bezpečné, netreba ich dotovať, netreba na nich vzácne látky (ako na solárne), netreba ťažiť urán a skladovať odpad, sú prakticky nevyčerpateľné a skladovanie energie v budúcnosti môžu pomôcť vyriešiť elektromobily, ktoré sa budú nabíjať len ak je nadbytočná produkcia a zároveň staré baterky z elektromobilov môžu byť použité ako zásobníky. Čo viac si človek môže priať?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Veterné elektrárne ovplyvňujú a menia vzdušné prúdy, búrky... A keď postavia veľa veľa takých vrtulí, tak verím tomu že to može zmeniť ja klímu na určitých miestach. Napríklad bude tam inak často pršať, iné teploty a podobne
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

veris tomu - to je jaky silny argument. skoro ako od joskaaa
Odpovedať Známka: -3.9 Hodnotiť:
 

To je ako keby si povedal ze slnecne elektrarne urobia to ze na oblast bude svietit menej slnka.. Burky a vetry maju priestor cca 8Km a myslim e turbina s vyskou 100m nebude problem ;)
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

Viac ovplyvňujú vzdušné prúdy rôzne stavby, ale aj to je zanedbateľné. Napriek tomu už majú veterné elektrárne svoj zenit asi za sebou, kvôli fotovoltaike, ktorá začína byť konkurencie schopná bez dotácií
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Fotovoltika je neregulovatelny zdroj s neplanovatelnou dodavkou. To znamena, ze fotovoltika MUSI mat ako zalohu klasicky zdroj - vodu, uhlie, plyn, atom atd.
Len naklady na stavbu a prevadzku takejto zalohy ludia nechcu zaratat do nakladov na fotovoltiku.
V podstate to iste plati aj pre vietor. Samozrejme hovorime o nasich podmienkach. V Kalifornii s fotovoltikou nie je problem rovnako ako nie je problem s veternymi vrtulami umiestnenymi na mori na severe nemecka a pri Dansku.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

článok hovorí v celosvetovom meradle, nie o Slovensku. Atom je zdá sa na útlme, pochybujem, že by uhlie a plyn mali budúcnosť. O nejakom boome vodných elektrární žiadne náznaky, stotožňujem sa s grafom využitia slnečnej energie. Samozrejme s nestálymi dodávkami, aj s doplnkovými zdrojmi sa ráta
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Atom je na utlme kvoli politickym rozhodnutiam a produkcia atomiek (aspon v nemecku) je z vacsej casti nahradzana (nove elektrarne) uhlim a plynom.
Ano, v clanku sa hovori v celosvetovom meradle a na to ja hovorim, ze terajsie alternativne zdroje - vietor a fotovoltika - je mozne pouzit s ohladom na region. A kedze my zijeme v strednej europe, tak ani vietor a ani fotovoltiku nemozes nasadit v nejakom sirsom meradle.
Za mna tvrdim, ze bude treba vynajst uplny iny sposob vyroby - fuzia, alebo nieco podobne. Fotovoltika a vietor su u nas vhodne ako doplnok, ale nie ako primarny zdroj.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Atom je síce v útlme kôli politickému rozhodnutiu ale to rozhodnutie majú nemci veľmi dobre zdôvodnené. Odkedy sa podarilo Mosadu infikovať Stuxnetom jadrovú elektráreň v Búšehri, mimochodom riadenú poväčšine PLCčkami Siemens Simatic S7, ktorých je plná prdel v každom chemickom závode aj elektrárni v európe, tak len blázon by si postavil na vlastnom dvore atómovú bombu a odpalovacie zariadenie dal do ruky američanom alebo izraelcom. Takže atomky nebudú alebo budú bežať na jednoúčelových neprogramovateľných zariadeniach.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nemci prisli s genialnym napadom vypnut atomky po fukusime... Najblbsi napad v historii. Teraz stavaju obrovske zalozne zdroje na baterie a podobne kraviny, lebo sa im tam yebe siet a cuduju sa preco im stupaju ceny elektriny. Lebo su blbi, preto.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Fukušima bola len dobrá zámienka, ako to zdôvodniť. Nie sú blbí, po tej záležitosti s Iránom je každé zariadenie so Simaticom v podstate odpaľovacie zariadenie. Radšej by som svietil sviečkou ako vlastnou pokožkou.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

To je nezmysel – je obrovský rozdiel medzi odstredivkou a atómovou bombou.

Ďalej: riešením je chybné riadiace jednotky vymeniť, a nie spolu s nimi vyhodiť aj celú továreň, prípadne celé odvetvie priemyslu!

Keby si totiž takto postupoval, potom by si mal zavrieť aj všetky chemické továrne, rafinérie a podobne – napríklad.

A keby si zistil nejakú chybu v riadiacej jednotke autobusu, tak čo? „Pre istotu“ zrušíš verejnú autobusovú dopravu?!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zase až taký „blbý“ nápad to nebol... ja to skôr chválim, lebo to bude znamenať zvýšenie cien elektrickej energie – a teda aj príležitosť pre nás a zvýhodnenie budovania jadrových elektrární u nás.

Samozrejme, že nemecká vláda uškodila svojmu priemyslu – o tom niet najmenších pochýb!


Odpovedať Hodnotiť:
 

navyse este brutalne decimuju vtactvo, netopiere a pistia tak, ze v ich okoli nic (okrem hlupych rakusakov) nezije. well done
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Aby sa nemuseli zaj*bavat nase polia tonami betonu, ktory treba davat do stoziarov pod vrtule tych veternych elektrarni.

A ked uz, tak vyriesit, ako vyrobit ekologicky cement, ktory ma na mile daleko od ekologickosti. A ako ekologicky potom zlikvidovat tolko betonu z poli po skonceni zivotnosti elektrarne.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

A hlavne su nepouzitelne v nasich podmienkach. Energetika sa neda uplatnovat globalne, moze mat len lokalny charakter, ktory sa musi posudzovat globalne a to si ekoteroristi so svojou fotovoltikou a veternickami neuvedomuju.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Vrtule sú chujovina. Sú to len pomníky ľudskej blbosti, ktoré vyženú zo svojho okolia všetko živé a zostanú na mieste i v čase smrti a znefunkčnenia ako pomník so 400m3 platňou betónu a nezdemontovaným stožiarom a vrtuľou...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Takze vyroba baterii je potom cista, nevznika ziadny odpad a ani netreba nic tazit, ci? A tiez ich zivotnost je stale nic moc...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak, niet nad taky pekny les veternych turbin jemne si bzuciacich do okolia. Podla mna by sme ich mali davat namiesto stromov a ked sa rano zobudis uvidis krasne vrtulky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veterna? Kamarat na to robil bakalarku. Zistenie: Na Slovensku nie. Slovensko nema vhodne miesta, teda ma, v chranenych oblastiach. Tam je ale zakazane stavat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pre doplnenie - vhodne miesta pre stavbu VTE na uzemi SR, je cca 1% nasho uzemia. Pricom viac ako 90% tvoria narodne parky.
V pripade, ze by niekto s takym nezmyslom aj zacal, tak to nie je len o postaveni vrtule - treba k tomu aj vedenie => na SR nerealna vec - kym by sa to napojilo na sucasne trasy treba niekolko km vedeni, ktore musia byt postavene na pozemku sukromnych vlastnikov - nikto ti neda suhlas.
Pricom VTE rovnako ako FVE je tazko predikovatelne, akutne zavisle na konstatnej rychlosti vetra a potrebuje 60% zo svojho instalovaneho vykonu ako zalohu inde (fosilne/jadrove paliva).
Odpovedať Hodnotiť:
 

nebral by som to tak fatálne, v blízkej budúcnosti sa určite nebude využívať len jeden zdroj. Časom sa vyvinie určitý mix s ohľadom na podmienky v krajine. A solar má ešte veľké rezervy, si zober že každý rodinný dom môže produkovať elektrickú energiu nielen pre seba ale aj pre ďalšie dva domy. Máš pravdu, že kameňom úrazu je akumulácia ale ceny akumulátorov idú dole spolu s rozvojom elektromobilov, a s elektromobilmi tu bude veľa opotrebovaných akumulátorov so zníženou kapacitou, ktoré sú nevhodné do auta ale do stacionárnej aplikácie poslúžia.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Elektromobily tu nebudu dovtedy kym sa nespotrebuje posledna kvapka ropy ....
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

A potom uz budu nanic. Lebo este stale nie sme schopni vyrobit elektrinu bez fosilnych paliv - ani jadrovu, ani veternu, ani solarnu. Na vsetky z nich sa v niektorom kroku vyroby alebo tazby pouzivaju fosilne paliva. A nahradit ich dnes je uplne nerealne. Mozno tak o 50 rokov. Za predpokladu, ze sa vyvoj pohne riadne dopredu, a nebudu sa namiesto toho riesit patentove vojny.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

všetko sa dá, len sa to ešte neoplatí
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Neoplatilo by sa to, keby sme uz take technologie mali, pretoze este nie su rozsirene. My ich vsak vobec nemame, musime ich este len vymysliet. Nehovorim, ze sa to neda, len bohvie kolko to pri momentalnom technologickom upadku bude trvat. A kolko bude trvat, kym sa to rozsiri tak, aby to bolo dostatocne lacne a aby sa teda niekto unuval nahradit tym fosilne zdroje. Tak skoro to teda urcite nebude. Ropu mame este tak na 50 rokov, uhlie na 1000. Nehovoriac o tom, ze napr. v arktickej zone v poslednych rokoch objavili megaobrovske loziska ropy a plynu, ktore do tych cisel este nie su zahrnute.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ropa nieje žiadny zázrak, je to len zmes uhľovodíkov, ktoré dokážeme syntetizovať, ale načo by to niekto robil keď je ešte v podstate lacná. Všetko je to o ekonomike, nikto nebude robiť to čo sa mu neoplatí. Ak by napríklad existovali ložiská čistého benzínu tak ktorý blázon by ho krakoval z ropy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Poslednú kvapku ropy vypijem ja.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

otvor oči, tie sú tu už dávno a ich počet rastie exponencionálne
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

:D dobry splech ... ja viem ze to uz existuje .. ako nejaky green projekt ... az sa budu elektromobily prehanat po dialniciach a na pumpe bude moznost ho nabit potom mozme hovorit ze su tu ... a este mi vysvetli aky to je ten "exponencionalny" rast ... lebo to nepoznam ...
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Elektromobily uz tu su pokial sa rozpravame o tesle. Su ludia co si instalovali solar na strechy svojich domov a vraj su schopny s tym pokryt svoju spotrebu auta a aj domu. Otazne je, ze ci celorocne.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Solar a fotovoltika nie je to iste. A tych ludi, ktori su schopni pokryt svoju spotrebu domu, tak ich FVE musela stat ozaj tazke prachy, alebo doma ani nebyvaju, inak su to sracky.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

tak si over najpredávanejší automobil napr v Nórsku
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Prave ze ja dufam v cookie cutter riesenie.
Nieco univerzalne, neskutocne vykonne, bezpecne, lacne, takmer neobmedzene.
Thorium je moja nadej...
http://youtu.be/uK367T7h6ZY

Buducnost si nepredstavujem tak ze vsetci sa budu musiet zapajat do ziskavanie energie a instalovat sproste solarne panely.
Ale tak ze v krajine bude zo 5 malych nenapadnych budov, bez kominov a hluposti a tie pokryju elektricke potreby celeho naroda ako je slovensko.
A do toho pocitam prechod kurenia z plynu na elektriku a prechod aut na elektriku.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

No jasné, päť nenápadných budov a žiadne ďaľšie hlúposti.

http://dopice.sk/aN0
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

tie tvoje podmienky spĺňa jedine tá obrovská guľa plazmy, ktorá "horí" už 4,6 miliardy rokov bez toho aby na nej niekto robil údržbu a ešte bude spoľahlivo "horieť" raz toľko. Inštalovaný výkon elektrární na Slovensku je 8,5 GW, ak by si túto výrobu chcel rozdeliť medzi 5 elektrární, znamenalo by to 1,7 GW na jednu. Zariadenie s takýmto výkonom nebude nenápadné a malé, už len samotné chladiace veže sú obrovské.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

tak znova
http://youtu.be/5LeM-Dyuk6g
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tak znova ...

http://dopice.sk/aNr
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

V 2050tom už bude tak 40x koniec sveta, nie?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Netusim, treba sa opytat toho chlapika z USA co to prorokuje kazdeho pol roka a nabada aby si ludia kupily zasoby hlavne v jeho supermarkete. Netusim kedy je najnovsi termin.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

spravna odpoved je :
nevieme o)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

spravna odpoved je :
nevieme o)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

posielam Slnko :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Buď som blbý alebo mi 27% vychádza pri súčasnej spotrebe a v roku 2050 bude niekde ďaleko a tých 5TW bude opäť smiešných.

Druhá vec, síce nie som fanúšik solaru, ale tým jeho tlačeným sa robí aj progres na poli batérií.
Kedysi som čítal článok o batériách zo železa ktoré by dokázali mať obrovskú kapacitu a vyriešiť nestálosť slnečnej energie
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár