neprihlásený Utorok, 9. júna 2026, dnes má meniny Stanislava
Pripravuje sa nový rozmer pevných diskov

DSL.sk, 4.4.2006


Výrobcovia pevných diskov uvažujú o novom štandardnom rozmere, ktorý by mal doplniť súčasné štandardne používané rozmery 3.5", 2.5", 1.8", 1" a 0.85".

Novým rozmerom by mal byť 1.3" pevný disk, ktorý by mal umožniť výrobcom pevných diskov najmä efektívne konkurovať flash pamätiam. Takýto pevný disk by mal výrazne nižšiu spotrebu ako 1.8" pevný disk, poskytoval by ale minimálne dvojnásobnú kapacitu oproti 1" diskom, ako uviedol Bill Healy z Hitachi.

1.3" pevné disky by zároveň boli výrazne lacnejšie ako flash pamäte s rovnakou kapacitou.

3.5" pevné disky sa používajú v súčasnosti v desktopových počítačoch a ich kapacity dosahujú maximálne 500 GB. 2.5" je štandardný rozmer pre notebookové disky a ich kapacita sa šplhá k 200 GB.

1.8" pevné disky sa používajú v ultraprenosných notebookoch a rozličných multimediálnych prehrávačoch ako napríklad iPod. Ich kapacity dosahujú maximálne 80 GB.

0.85" a 1" pevné disky, známe aj pod označením microdrivy, majú kapacitu maximálne 8 GB. Používajú sa najmä v hudobných prenosných prehrávačov menších rozmerov, využívala ich napríklad aj spoločnosť Apple vo svojich iPod mini pred tým, ako prešla na flash pamäti založené iPod nano.

Healy pre server Cnet uviedol, že nový formát sa výrobcami pevných diskov zvažuje už niekoľko mesiacov, definitívne rozhodnutie zatiaľ nepadlo.

Len nedávno oznámila asociácia výrobcov pevných diskov IDEMA po 30 rokoch zmenu dĺžky sektora pevných diskov z 512 na 4096 bytov.



Najnovšie články:

SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 35-krát
Odstúpenie od nákupu do 14 dní bude od budúceho týždňa jednoduchšie
Amazon nestíhal vyniesť satelity pre internetové pripojenie Leo, úrad mu zrušil termín
Český astronaut by mal budúci rok letieť na ISS, má pilotovať SpaceX Dragon
MS vo futbale cez Internet budú na Slovensku prvýkrát spoplatnené - aktualizácia 1
Zlý signál vo vlakoch majú aj vo Veľkej Británii
Nové Intel CPU boli údajne posunuté a prídu v 2027
Na najväčších trhoch je najpredávanejší iPhone, výnimkou je Južná Kórea
Výrobcovia SSD radičov pre PC predstavili PCI Express 6.0 radiče, zatiaľ pre servery
Raspberry Pi zdražilo kvôli pamätiam, teraz avizuje vysoké zisky aj vďaka RAM zo skladu


Diskusia:
                               
 

no jo, ze by to bol bohvieaky prelom..
Odpovedať Hodnotiť:
 

to jo no, ale článok pekný...
Odpovedať Hodnotiť:
 

mladý chlapci,najhorišie čo môže byť. Len by vymýšlali kotiny
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár