neprihlásený Streda, 1. mája 2024, dnes je Sviatok práce
Cena pások klesla na 8 dolárov za TB

Značky: úložné systémy

DSL.sk, 9.4.2015


Cena magnetických dátových pások štandardu LTO-6 klesla pod desať dolárov za jeden terabajt a v súčasnosti dosahuje 8 dolárov za TB.

Upozornilo na to konzorcium spoločností stojace za štandardom LTO.

Pásky sú používané na zálohovanie veľkého množstva dát prípadne priamo na primárne uchovávanie veľkých objemov dát, u ktorých nie je potrebný rýchly náhodný prístup k dátam. Oproti diskovým riešeniam poskytujú lepší pomer ceny a kapacity, za samotné médiá aj celé riešenia.

Deklarovaná cena 8 dolárov za TB je cenou pri počítaní s veľkosťou dát pred komprimáciou, keď LTO-6 pásky s natívnou kapacitou 2.5 TB a očakávanou veľkosťou uložiteľných dát 6.25 TB pred kompresiou stoja na úrovni 50 dolárov.

Pásky LTO-6 pri natívnej kapacite 2.5 TB podporujú natívnu prenosovú rýchlosť 160 MB/s. Vďaka zväčšeniu buffera pri komprimácii sa oproti predchádzajúcej generácii počíta s lepším kompresným pomerom pri uchovávaní typických dát, z 2:1 na 2.5:1. Komprimovane sa tak na LTO-6 pásky má dať typicky uložiť 6.25 TB a dosahovať prenosová rýchlosť 400 MB/s.

LTO-6 pásky majú dĺžku 846 metrov a 2176 stôp, kazeta má veľkosť 10.2 cm x 10.54 cm x 2.15 cm a váži 200 gramov.


Technológia 154 TB pásky predstavená v 2014 (foto: IBM)



V súčasnosti má komerčne predávanú pásku s najväčšou kapacitou v ponuke Oracle, keď jej StorageTek T10000 T2 má natívnu kapacitu 8.5 TB. Kazeta rozmerov 12.5 cm x 10.9 cm x 2.5 cm má hmotnosť 270 gramov a využíva 1147 metrov pásky.

Budúce generácie LTO počítajú s natívnou kapacitou postupne 6.4 TB, 12.8 TB, 26 TB a 48 TB. IBM, ktorá rovnako ponúka LTO pásky, už v minulom roku demonštrovala funkčnú technológiu magnetických pások s hustotou záznamu dát 85.9 gigabitov na štvorcový palec, ktorá umožní pásku rozmerov LTO pások s kapacitou 154 TB. Kedy by sa pásky s takouto kapacitou mohli výhľadovo objaviť na trhu ale IBM neinformuje.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Hubblov teleskop opäť funguje
Netflix úplne ruší najlacnejší program Basic bez reklám
Česko dáva milióny na zlepšenie 5G signálu vo vlakoch
Microsoft sprístupnil zdrojové kódy MS-DOS 4.00
Chrome plošne zapol šifrovanie odolné kvantovým počítačom, spôsobuje to problémy


inzercia



Diskusia:
                               
 

Fúha, už to celkom zaujímavo zahustili...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

A ja trol som vyhodil magič :D
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

páska stojí 8usd za TB
magič stojí $2,220.00
Odpovedať Hodnotiť:
 

Technologia sa dlho drzi, aj ked, toto je "mierne" odlisne :D
http://dopice.sk/d1d
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A čo tak vzkriesit diskety a dať do nej matroš z takejto pásky? :D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

tri a polky. Nedavno som nasiel celu krabicu
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Diskety mali pevnejšie médium. Tieto pásy sú pomerne tenké a dômysleným systémom rovnomerne pritláčené na čítaciu-zapisovaciu hlavu.
Po diskete behala hlavička a mierne po nej šúchala...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

"Deklarovaná cena 8 dolárov za TB je cenou pri počítaní s veľkosťou dát pred komprimáciou, keď LTO-6 pásky s natívnou kapacitou 2.5 TB a očakávanou veľkosťou uložiteľných dát 6.25 TB pred kompresiou stoja na úrovni 50 dolárov."
" Oproti diskovým riešeniam poskytujú lepší pomer ceny a kapacity, za samotné médiá aj celé riešenia."

To je teda uplne super porovnavat takto s diskami, kde je nativna kapacia a nieco co sa komprimuje. Takze nativna kapacita je na urovni 20 dolarov za TB a to uz az tak super nevychadza v porovnani s diskami, vzhladom na to ze napriklad za $120 sa uz da kupit 4TB disk v retail cene (k paske mozeme pripocitat este maloobchodnu prirazku a este riesenie na paskovu jednotku, co tiez nie je velmi lacna zalezitost). Az naozaj klesne na $8/TB za nativnu kapacitu tak mozno ma zmysel o tom aj uvazovat.

Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

vie mi niekto vysvetlit vyuzitie? Cisto archivacia, alebo sa to da vyuzit aj read/write operacie v pripade potreby? (nieco v zmysle externeho disku pre firmy, kde si prejdem vsetky data a nakopirujem z pasky len co potrebujem)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Pasky su vhoden na dlhodobe zalohovanie kde nie je potrebne data menit alebo ku nim casto pristuovat, dobrym prikladom je Amazon Glacier kde je doba pristupu k datam 4hod.
Avsak ak by si chcel obnovit 100GB za 4 hod stalo by ta to asi 100€...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

firmy neuvazuju, firmy musia zalohovat :) a isto sa nerozhoduju podla ceny za 1TB ci to "slahnu" na diskove pole, usb disk, BR disk aleb o pasku, cena kazety je zanedbatelna vzhladom k cene celeho riesenia, t.j. zalohovaci sw, paskove mechaniky, zabezpecenie zalohovania v kazdom z viacerych datacentier, servis, profylaktika, odkladanie dlhodobych zaloh, podpora DRP scenarov. V konecnom dosledku su ale zalohy na paskach "posledna" instancia na ktoru sa bezny uzivatel alebo aplikacnik nerad spolieha a HW vypadok alebo omyl faktora ludskeho radsej pokryva snapshotingom, mirroringom, clusteringom, raidom a tak :)

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hmm a vies na ten disk za $120 zapisovat cez 200 MB/s? Pripadne vie nejaky zalohovaci soft zapisovat naraz na 2-4 diskov, aby dosiahol rychlost zapisu 600 MB/s? Ono totiz na daily backup 35+ TB databazy nemas cely den :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Posielam obrovsky magnet :D
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

"Milacik, nasla som tu disketu ktoru si tak zufalo hladal" a jeb magnetkou o chladnicku :D
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Staré "dobré" diskety.Kurva 1.44 MB a čo sa tam všetko vliezlo.Dneska by tam nevliezol pomaly ani exif nieto ešte fotka samotná :)
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/d1B
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Vedel som ze sa niekto najde, nechcelo sa mi to hladat :D
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Statické magnetické pole jej moc neublížilo...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár