neprihlásený Štvrtok, 20. júna 2024, dnes má meniny Valéria
FUP u 4G Swanu: torrentom nepomôže ani šifrovanie, limitované YouTube. Čo ide

Štvrtý mobilný operátor Swan od polovice minulého mesiaca sprístupnil svoju dátovú LTE sieť v približne päťdesiatke miest. Operátor zatiaľ ponúka na svojej sieti len jeden produkt, dátové pripojenie s označením 4G Internet v1.0. Program s maximálnymi rýchlosťami 50 Mbps pri sťahovaní a 10 až 20 Mbps pri odosielaní dát má limitovaný objem prenesených dát na plnej rýchlosti na 100 GB, okrem toho sú ale rýchlostne limitované viaceré služby. V aktuálnom článku prinášame výsledky prvého testu práve týchto rýchlostne obmedzených služieb.

Značky: LTE / 4GSwanSlovenskoFUP

DSL.sk, 9.4.2015


Štvrtý mobilný operátor Swan od polovice minulého mesiaca sprístupnil svoju dátovú LTE sieť, na ktorej ponúka zatiaľ jeden produkt, dátové pripojenie s označením 4G Internet v1.0.

Jeho poskytovanie sa riadi pravidlami férového používania, FUP, ktoré okrem iného limitujú rýchlosť niektorých služieb. Swan sa konkrétne snaží limitovať rýchlosť služieb, cez ktoré bežní domáci užívatelia prenášajú najviac dát a ktoré najmä môžu viesť k dlhodobému neprestajnému sťahovaniu dát.

Podmienky FUP

4G Internet v1.0 má deklarované maximálne rýchlosti 50 Mbps pri sťahovaní a 10 až 20 Mbps pri odosielaní dát. Po prenesení 100 GB mesačne bude užívateľovi rýchlosť limitovaná na 1 Mbps / 1 Mbps.

Okrem mesačného limitu sa aplikujú aj ďalšie limitovania, konkrétne videostreamovacie služby majú rýchlosť limitovanú na 2 Mbps a P2P siete na 1 Mbps.

Zároveň si operátor vyhradzuje právo aplikovať ďalší mesačný limit 10 GB na služby streamovania videa, po prekročení ktorého sa má rýchlosť prenosu znížiť na 1 Mbps. Či ide o rýchlosť prenosu iba videostreamovacích služieb alebo celkovú rýchlosť pripojenia zisťujeme.

BitTorrent

Z P2P služieb a protokolov je v súčasnosti zodpovedný za najväčší objem prenesených dát protokol BitTorrent, ktorý je populárny okrem iného u technicky zdatnejších užívateľov.

Bežné nešifrované BitTorrent prenosy je možné jednoducho detekovať, niektoré technológie limitovania rýchlosti používané operátormi ale nedokážu detekovať a obmedzovať šifrované BitTorrent prenosy.

V rámci nášho testu sme tak otestovali správanie siete Swanu pri využívaní nešifrovaného aj šifrovaného BitTorrentu. Použitým klientom bol populárny Windows klient uTorrent 3.4.2 nastavený na využitie náhodného portu, ktorý pre šifrovanie využíva šifrovanie označené MSE / PE, Message Stream Encryption / Protocol Encryption.


Rýchlosť dosahovaná pri sťahovaní torrentu šifrovaným BitTorrent protokolom, rýchlosť sťahovania červenou farbouTestovaným bolo sťahovanie aktuálnej verzie linuxovej distribúcie Linux Mint pomocou oficiálneho torrentu, ktorý mal nastavený jeden tracker torrents.linuxmint.com. Na dostatočne rýchlom pripojení sa torrent sťahuje bez problémov aj rýchlosťou presahujúcou 10 Mbps.

Swan úspešne limitoval toto sťahovanie cez BitTorrent nešifrovaným prenosom na cca 1 Mbps. Podobne úspešne limitoval rýchlosť tiež pri výlučne šifrovanom protokole, keď bol uTorrent nakonfigurovaný na vytváranie len šifrovaných odchádzajúcich spojení a neakceptoval nešifrované prichádzajúce spojenia.

YouTube

Ďalšou službou, ktorú sme otestovali, je najpopulárnejšia služba pre zdieľanie a sledovanie webového videa YouTube.

Swan v jej prípade aplikuje limit na rýchlosť sťahovania cca 2 Mbps. YouTube používa u videí rozdielne úrovne bitratu okrem iného v závislosti na povahe videa. Videá v rozlíšení 1080p enkódované stále dominantným kódekom H.264 majú bežne ale vyšší bitrate ako 2 Mbps a bez nepríjemného bufferovania si tak videá v takejto kvalite s takýmto bitratom nepozriete.

Limit neplatí podľa testu na jedno video ale na aktuálnu sumárnu rýchlosť sťahovania dát z YouTube, obmedziť tak môže aj sledovanie respektíve prednačítanie dvoch alebo viacerých videí v nižšej kvalite naraz.

Limit rýchlosti sa aplikuje ako pri streamovanom sledovaní tak pri sťahovaní YouTube videí pomocou na to určených nástrojov extrahujúcich URL samotných videí.


Rýchlosť dosahovaná pri sledovaní alebo sťahovaní dát z YouTubeDopad limitu by sa mohol zlepšiť s nasadzovaním kódeku VP9 na YouTube, ktorý Google v súčasnosti používa pri sledovaní YouTube z nových verzií Chrome. U viacerých 1080p videí s vyšším bitratom ako 2 Mbps môže VP9 verzia znamenať pokles pod tento limit.

Hoci ale Google avizuje u VP9 pokles bitratu u vyšších rozlíšení na polovicu, podľa námatkovej kontroly niekoľkých videí používa u 1080p VP9 približne dvojtretinový bitrate ako u 1080p H.264.

Nelimitované služby

Okrem dvojice služieb, ktoré sú dnes zodpovedné za najväčší objem prenášaných dát u bežných užívateľov, sme otestovali aj niekoľko ďalších vrátane dvojice slovenských služieb.

U služby Vimeo, ktorá sa často používa práve na zdieľanie videí vo väčšej kvalite ako na YouTube, v čase testu 8. apríla sa limit neaplikoval.4G SIM Swanu so štandardne ponúkaným USB modemom Huawei E3372, kliknite pre zväčšenieRovnako sa neaplikoval ani u slovenskej služby Huste.tv televízie Joj.

Otestovali sme aj IPTV službu Antiku SmartTVbox, ktorá sa stala predmetom sporu medzi Antikom a UPC a ktorú UPC v minulosti úplne blokoval. SmartTVbox sme netestovali priamo v lokalite s dostupnosťou 4G siete Swanu, využili sme ale testovací nástroj Smart TV meter od Antiku. Ten by podľa tohto operátora mal sťahovať dáta zo serverov Antiku rovnako ako SmartTVbox a keďže tieto prenosy neboli limitované, zrejme nie je limitovaná ani služba SmartTVbox.

Ďalšie testy

Okrem ďalšieho testu spôsobu aplikovania pravidiel FUP v súčasnosti realizujeme aj test pokrytia a reálnych rýchlostí 4G siete Swanu.

Najmä rýchlosti bude možné vzhľadom na úroveň pokrytia relevantnejšie zhodnotiť až po zvýšení počtu užívateľov siete.


      Zdieľaj na Twitteri


Máte dostupnú 4G sieť Swanu respektíve sieť 231 03 vo Vašej lokalite? (hlasov: 425)

Áno, aj vnútri      45%
Áno, iba vonku      5%
Nie      49%


Najnovšie články:

Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená
Smartfóny v školách chce zakázať aj najväčší, najpokrokovejší a najliberálnejší americký štát
Známy výrobca uviedol SSD s extrémne vysokou TBW životnosťou
Nvidia sa stala najhodnotnejšou spoločnosťou sveta
NASA po problémoch opakovane posúva odlet Boeingu z ISS
Prvé notebooky s novým výkonným ARM procesorom sú oddnes dostupné
Japonci vyvinuli oveľa lepšie batérie s pevným elektrolytom, majú nahradiť gombíkové batérie


Diskusia:
                               
 

VPN.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Vino Pijem Nalejte ?
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Príde 4maniak a obmedzí všetko a všetkých:D
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

chce aby boli vsetci ako on
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Obmedzený
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

Tunel cez neobmedzeny port je fajn, len si to vyzaduje mat niekde na tucnej linke ten server voci ktoremu bude. To bezny ludia zvacsa nemaju a profici sa na takyto 4G vybodnu, zvolia si ine bez limit...
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

Skor si myslim, ze uvedomely (vobec nemusi byt profik) nebude cez LTE stahovat torrenty ! Je potrebne si uvedomit, ze LTE nie je nahradou bezneho "fixed line" internetu, ale jeho doplnenim o "roaming line" internet. Predpoklada sa, ze sa bude pouzivat na bezne potreby - nie na high-bitrate sluzby.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

nikto mi nebude prikazovat ako mam jazdit s mojou FABIOU a naco ju mam pouzivat, ked potrebujem tak aj chladnicku odveziem, a ked sa naseriem tak aj 3 mrtvolky v kufri!!!!!!!!!
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Zenu a dve deti? :/
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

v tom ti nikto nebrani, ale pojdes pekne predpisovo :D
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

jak ne ? a dopravne znacenie ta nijako neobmedzuje? na dialnici si to mozes rubat full upload a download ale v meste je to na FUP :D a ked bys i chcel vyskakovat este stale ta mozu pokutovat obmedzovanim stahovania :D skodovka neskodovka aj tam ti do toho kecaju ako mas jazdit :D
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

pre osobnu potrebu staci mat doma serverik na optike. pokial sa k nemu pripajas sam, tak pohodicka.
alebo vyuzit firemnu VPN ak mas moznost :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Keď už budem mať doma (alebo hocikde) vlastný VPN server s uploadom aby využil ten 4G internet tak nebudem stahovať cez 4G internet ale priamo na server a do zariadenia so 4G internetom si to presuniem následne alebo v prípade videa mozem rovno streamovat.

O platení za komerčné VPN nemá zmysel ani hovoriť - to si radšej zaplatím za iný internet

Free VPN neposkytujú dosatočnú rýchlosť.
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

Neviete ci blokuju aj UDP pakey? Pripadne existuje moznost ako detekovat privatnu VPN s TCP na port 443?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

detegovať privátnu VPN je možné ale nie jej obsah a teda, nie je možné ani blokovať časť siete - len celú prevádzku VPN
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Je mi jasne ze prenos cez VPN je sifrovany a bez znalosti privatneho kluca, chyby implementacie sifrovania... ju nie je mozne desifrovat, zaujima ma akym sposobom sa da detegovat :)
Napada ma len ze pripojenie (IP) nebude pochadzat od poskytovatela pripojenia ale od poskytovatela serverov (OVH...)
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

podobne ako pri "sifrovanom" bittorente, iba obsah je sifrovany preto sifrovany prenos nepomoze pri obmedzeni lebo stale vieme ze je to bitorrent, VPN atd, jedine riesenie je tunelovanie ale to sa musi riesit obojstranne
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Pouzivam openVPN i ked som sa tomu nejako moc nevenoval, predpokladam ze vsetky data idu cez SSL tunel na vyhradenom porte. Preto predpokladam ze v krajnom pripade by som pouzil port 443.
Zaujimalo ma ci je mozne tento tunel rozlisit od bezneho SSL spojenia.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Daju sa detekovat jednotlive SSL certificaty(napriklad taky Upatre trojan najnovsie pouziva SSL na komunikaciu s C2C ale da sa identifikovat jeho SSL cert). Inak asi nie(Pokial teda ta/ktora SSL VPN nema nejake odlisnosti od normalnej HTTPS premavky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zrovna OpenVPN sa da velmi lahko identifikovat cez DPI, kedze nepouziva standardne SSL, ale to je nasledne este encapsulovane do vlastneho protokolu OpenVPN. Samozrejme vsetko sa da poriesit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ssh tunel
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

detto ssh tunnel !
Odpovedať Hodnotiť:
 

tunel blanka
Odpovedať Hodnotiť:
 

Seedbox
Odpovedať Hodnotiť:
 

TOrrenty cez VPN 1,3MB/s! ked niekto potrebuje daco otestovat napiste, pomozem
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak teda pomoz
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobry den, ako je na tom ftp, ftps, rdp? Dakujem
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

mno z vlastnej skusenosti ako ma odpojili pravdepodobne cca necely tyzden som fungoval ale este to nechavam otvorene modem mam na reklamacii , som chcel updatovat freebsd , aj gentoo , a musel som to zastavit strasne pomale to bolo pri debiane som dosiahol rychlost max 1M , klasicky update , co sa tyka ftp/ftps by som klasicky iso obraz stahoval 14dni

dalsie vyjadrenie zo Swanu som dostal ze som vlastne ani nebol v lokalite kde sa ma signal nachadzat , este pred aktivaciou karty modem vypisoval no service po cca tyzdni vypisoval znovu no service naco som bol od spolocnosti Swan upovedomeny ze karta je aktivna ha ha stiahol som dokopy cca nech nežerem 7,.. GB max
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ludia pochopim FUP pri linkach, kde je vysoka agregacia resp. su male prenosove rychlosti. No neviem pochopit preco ISP zavadzaju FUP na vysokorychlostnych pripojeniach. Urcite mi date za pravdu, ze ako zakaznici, ktori si platime mesacne 25-30+ eur za internet ho chceme vyuzivat naplno. Platime za skvelu rychlost, no operatori nam diktuju, ze na nich mozeme akurat tak pozerat stranky (k comu uz vonkoncom nie je treba taka rychlost). Asi to bude tym, ze ISP maju poddimenzovane siete, nevedia poskytovat garantovanu rychlost, ale samozrejme si uctuju tu plnu. Cista ryza. P2P je uz v dnesnej dobe sluzba, ktora je vyuzivana nielen na tahanie nelegalneho obsahu, ale aj klucovych sofverov a aktualizacii. Koniec koncov aj samotny Microsoft siaha po tomto riesieni co sa tyka buducich Windows 10.
Odpovedať Známka: 3.5 Hodnotiť:
 

pridaj si k tej sume jednu nulu na pravy koniec a budes bez vyraznejsich FUP mat 100Mbit v housingu, vynasob prve cislo inym - vyssim od 0 a budes to mat aj cez antenu .... no a ked to chces mobilne, daj na zaciatok este 2ku.

Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

z toho mrazi...
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

Ale tak to je, to su realne ceny. Internet s rychlostou stoviek megabitov za sekundu sa da za par desiatok eur poskytovat iba vtedy, ak ho uzivatel nepouziva, inak nastane pruser. Napriklad taky Orange ma do SIX pripojenie 20 GBit/s, takze ak by sa 100 uzivatelov s 250 megabitovym fibernetom rozhodlo tahat v jednu chvilu naplno, tak len oni sami by potrebovali sirsiu linku, nez ma cely Orange pre desattisice klientov na optike a milion na mobilnom internete. A u inych providerov je to tak isto.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neviem ako ty, ja mam 50Mbit za 12€ bez FUP a bez nejakych obmedzeni na akekolvek sluzby.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

a ten kabel tahas za sebou po meste?
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Ja som stara skola, idem ho akurat tahat po byte pri rekonstrukcii. Ale ked hovorime o mobilnom internete, tak to je ine - ja to nepotrebujem, ale nebudem sa tvarit, ze to nepotrebuje nikto.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

hej, ale nie garantovanu linku.

Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Pozri si, kolko stoji garantovana rychlost pripojenia a potom sa stazuj. Nemas ani ponatie, kolko stoji vybudovat a udrziavat kvalitnu vysokorychlostnu siet. + aj provider musi byt niekde pripojeny a to tiez nie je lacna zalezitost.
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

Rozosmial si ma :D Mna ako zakaznika vies ako musi zaujimat kolko spolocnost mina alebo nie, co ju vlastna instrastruktura stoji. Nastastie je na trhu konkurencia, i ked mala, ale je. Boj o zakaznika by mak byt na poli cena-kvalita. No na Slovensku je bezne, ze cena je abnormalna a kvalita stoji za hohoho. Hlavne je, kolko oviec ma firma vo svojom chotari.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Zda sa, ze si objavil dieru na trhu! Zacni poskytovat garantovane neobmedzene 100Mbit linky za 12EUR do domacnosti a do 2 rokov sa stanes milionarom. Na co cakas?
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

ale mobilny internet je internet s vysokou agregaciou!
doma mas kabel natiahnuty len pre teba, ale ten limit rychlosti pri LTE je na jeden sektor vykryvaca, na ktorom mozu potencialne byt stovky ci tisice mobilnych zakaznikov zdielajucich tuto rychlost.
ostatni operatori to limituju cenou za datove baliky, tento ide cez FUP.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Myslis, ze ten kabel doma je natiahnuty od teba rovno az do SIXu v BA? Za tvojich smiesnych 10-15EUR mesacne?
Prva agregacia je prve aktivne zariadenie, kde ten tvoj kablik konci. Potom dalsie a dalsie konciac linkou tvojho ISP, ktora nieje kapacitne neobmedzena. Tot realita.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to samozrejme, ale tu sa bavime kde nastava agregacia. linky do sixu a zahranicna konektivita dnes az tak draha nie je. ale je rozdiel, ci mas samostatnu linku do ustredne ci operatorovi, alebo ci si napojeny na radiovu bunku, ktora ma velmi obmedzene frekvencne spektrum a na ktoru su naraz napojeni tisice ludi zdielajuci to pasmo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj ostatní operátori uplatňujú FUP. Napríklad za FUP vo výške 35gb u orange sa nedoplatíš a rýchlosť ti zosekajú ešte viac. Čo sa týka netu Swan aspoň trocha pohne trhom. Plánujem si ho dať lebo v lokalitách kde sa pohybujem je signál na dobrej úrovni. Nesťahujem nič nelegálne a na využívanie streamovacích služieb použijem firemnú VPN.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

uvidime ake ceny a limity bude mat swan, az skonci marketingova akcia 1.0 a az mu pribudnu zakaznici a zacnu pretazovat btsky.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tej ankete chýba možnosť "Podľa toho ako zafúka vietor" Presne tak mám dostupnú sieť Antiku vo vnútri...
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

nieje toto náhodou porušovanie sieťovej nutrality ? keď sa youtube blokuje alevimeo nie ?
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Dobrý tip. Od zajtra bude bloknuté aj vimeo.
Odpovedať Známka: 9.7 Hodnotiť:
 

je. ale sietova neutralita nie je nikde uzakonena, je to len odporucanie, ako by bolo fajn sa spravat. podobne ako etiketa - ziaden zakon ti nezakazuje v restauracie jest polievku rukou :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Preco sa v teste pouzil len uTorrent 3.4.2? Vuze? uTorrent 3.4.2 obsahuje mining riskware EpicScale. Preco je zrovna test postaveny na kliente, ktory v poslednej dobe stratil velmi vela na doveryhodnosti? Okrem toho uTorrent na mnohych trackeroch sposobuje problemy (hlavne do verzie 3 hore) a spojenie nebezi tak ako ma. Dalsia otazka je ako bolo v teste nastavene DHT?
Odpovedať Známka: -3.9 Hodnotiť:
 

No skus si to po sebe precitat a budes z toho este vacsi d...l, ako si bol kym si to napisal.
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Pekny monolog :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ja ho mám tiež a nemám problém. Nemám problém ani s jedným trackerom či už TPB alebo CZT. Keď sťahuješ všetko čo vidiš tak mining budeš mať aj s hocijakou verziou uTorrentu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

V Presove uvadza SWAN uplne pokrytie no nie je to pravda ani z 50%. Otestoval som skoro vsetky lokality a meral som v strede stvrti a v nakupnych centrach. Mrzi ma ze to proste nie je pravda.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Mohol by si pls podelit s vysledkami svojho merania? tiez byvam v presove a dost by ma to zaujimalo. kde si myslis, ze su umiestnene vysielace? dik
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nizna sebastova 35% signal :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to nie je zle... a rychlost?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Obmedzenia, Limity … Je to čistá diskriminácia užívateľa a porušenie Ústavy o slobodnom prístupe k informáciám.

Zákon 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií)
účinný k 1.9.2013

Toto budú nové sledovane kauzy.

Odpovedať Známka: -4.9 Hodnotiť:
 

A drzi ti niekto pistol pri hlave, ze si musis objednat SWAN za 5EUR mesacne? Vyber si inu sluzbu, trebar za 200EUR mesacne a nikto ta obmedzovat nebude.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Pekne si mu napiisal ale s tvojim pohladom na vec by si vela neuspel. EU nariadilo MS ze musi dat na vyber prehliadace a nemoze mat svoje IE predinstalovane. Windows je produkt za peniaze nie freeware cize pokial nechces nekupuj si ho nikto ti nedrzi pistol pri hlave. A aj tak to museli spravit same logic (je nepodstatne ze su dominantny)
Odpovedať Hodnotiť:
 

za zakona o slobodnom pristupe k informaciam si cital iba jeho nazov, ze? precitaj este aspon uvodne ustanovenia, ze o com to vlastne je..
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Pre tvoje potreby ti musi stacit informacia, ze secko je na nete. A si vybaveny, problem solved.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co tak nastavit torrent klient na stahovanie cez 80 port ? Neskusali ste toto ?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ono sa robi analyza packetov a nesleduje sa port
inak by ma zaujimalo ako je riesene sifrovanie prenosu ak je nejako mozne zistit o aky obsah prenosu sa jedna
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale ano, sleduje sa hlavne port, len sofistikovanejsie systemy deteguju pri inych portoch, ze ide p2p (ak zaroven po istu dobu data prudia zaroven aj dnu, aj von. To je hlavny druhotny poznavaci znak, ktory moze ukazovat na p2p. Sifrovanie komunikacie nijak nebrani detekcii typu prenosu, pretoze s tym nema nic spolocne.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Pan redaktor, z clanku nie je jasne, ci ste nechali torrent seedovat aspon do 100% jeho velkosti. Prosim o doplnenie. Dakujem.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Mňa by skor zaujímalo ktorý notebook má USB port hentak v hornej polovici (na displeji)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

asi dake 2v1 zariadenie
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Myslite ze by som mal prejst od orange kde za cca 17€ mam 3G s FUP 6GB ku swanu? Mobilny internet pouzivam len ako redundaciu, takze ho mozno pouzijem raz za pol roka...
Alebo nejaky iny lepsi napad? Internet na den?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

neviem čo to ešte funguje ale O2 malo internet na deň za 50 centov - FUP 400MB

som čato používal v prípadoch jednorázovej potreby. ak si v dosahu o2 3G siete tak to je celkom fajn
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Pozeral som to, teraz je to 250MB za 0.5€ ale obaval som sa toho ze budem potrebovat za den napr poslat 4GB dat (duplicity) co by bolo 8€ ale ked to tak pocitam lepsie ako 17€ za 6GB na mesiac :D
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Znamemu raz zabudli aplikovat FUP. za par dni (50 centov denne) natahal desiatky giga kym ho spomalili
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz to stiahli na 250mb.. ale stale lepsie ako telekokot so 100mb
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Od labute mam pevny net doma za naozaj bezkonkurencnu cenu(oproti tym hajzlom z trtkokomu, flauty a bananu), nehovoriac o schopnych technikoch(lutujem ludi co si dali net od trkomu), a skvele podmienky(viazanost? pche!) ale toto si mozu naozaj strcit do tych peknych miest kam sa dnesny volic trepe robkovi. poskytovat nejaku sluzbu za nejakcyh "akoze" proklamovanych podmienok, keby sme mali naozaj funkcne-pravny stat, by tu v zivote nepreslo.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Co hulis? Ked uz spominas robka, tak labut je firma, co zije zo statnych zakazok. Napriek tomu nedokaze dat normalnu cenu na optiku pre koncoveho pouzivatela. Pytaju za 50 MBit taku sumu, za ktoru mam od pomaranca 250.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako je na tom tor siet? Nejaky limit?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tor je sam o sebe limit :)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ale tak nie je to az tak hrozne... Na "zalozny" net to uplne staci.. aj na zabezpecovacku,cize posielanie fotiek z kamier ak sa nieco pohne.. samozrejme cez VPNku..
Niekto pisal,ze ak VPNku tak na tucnej linke.. a treba mat zapnuty server nonstop..
Ale toho cloveka nenapadlo ze staci mat dobry net na optike,samozrejme super upload a mikrotik? Mikrotik napr RB750GL co zere cca 2,5 az 5W v plnej zatazi? A nie je treba ziaden server co zere 100-200-300W a viac?
I ked uz aj ine routre zvladaju VPN ale netusim ako su na tom z bezpecnostou a moznostou nastavenia.. ale ak by,tak riesenie tplink tl-wr741 do 15e ci kolko a dd-wrt by to malo tiez zvladnut..
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ako HW na VPN server postačí aj raspberry pi 2 (alebo klony)

ide hlavne o upload

a ked uz mam 24/7 server tak si knemu pripnem aj raid pole a stahujem tam nie cez mobilny internet
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Rpi nepostaci.

Svoj jediny, 100 Mbit ehternet port ma napojeny cez usb. A to by bol len jeden z tych mensich problemov. S AES sifrovanim dokaze saturovat tak 2 Mbit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...banana pi
Odpovedať Hodnotiť:
 

youtube nestiahnes :)
a uz som sa ocitol v situacii, ked som chcel nieco do mobilu stiahnut a nie doma. nastastie pre vacsie prenosy mam skoro vzdy po ruke nejaku wifi
Odpovedať Hodnotiť:
 

shapira : zdielam tvoje myslienky (resp. aj ich praktizujem nejaku dobu)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ako sa pripajate na domace VPN servery pokial nemate verejnu IP?
Odpovedať Hodnotiť:
 

mat domaci VPN cez NAT providera (nemam verejnu) je uz samo o sebe na zamyslenie... V kazdom pripade da sa to, ved ako by fungoval teamviewer za natom.
treba ale nejaky server s verejnou ip, ktora bude nemenna, na tento server bude tvoj domaci VPN drzat spojenie a ty sa bohuzial budes pripajat na tento server.
takze tu to straca vyznam trochu.
Na druhej strane niektory ISP ani v roku 2015 nevedia pochopyt ze verejna ip nieje prezitok ale standard...ani vyhovarat sa na dochadzanie IPv4 sa neda.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Takze je to v podstate zbytocne...
IPv4 je business, preto tak skoro nezmiznu i ked uz nejaky cas mame nahradu vo forme IPv6.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

IPv4 adresy uz dosli, to je fakt. Zije sa len zo zasob a tie coskoro dojdu. Takze aj ti co pridelovali zak verejne IP, zacnu NAT-ovat.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Celkovy pocet verejnych IPv4 adries je 3,706,452,992 a ja sa pytam kde v prdeli su? Ved kazdy druhy clovek na svete nema ani internet a vecina co ho ma ani nevie co je to IP adresa...
Nechapem preco sa globalne nezacnu nasadzovat len IPv6 adresy a IPv4 upadnu do zabudnutia.
A teraz k veci, mozno by stacilo keby providery ponukali "dedikovany verejny port" s tym uz sa da pracovat...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Pretoze upgradnut infrastrukturu na ipv6 je naklad. Dost velky. Zisk z toho ziadny.

Kseftovanie s ipv4 je cista ryza. Naklad 0, vynos vysoky.

Co by si urobil ty, keby si mal na vyber z tychto dvoch moznosti?

Myslel som si.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja ti hned poviem kde v prdeli je (minimálne) 10 /8 blokov - v USA...a to ešte hovorím minimálne (nepamätám sa presne). Pritom jeden /8 blok = 16Mil +- adries.
A druhá vec, napr tu, konkrétne na slovensku, a aby som bol ešte konkrétnejší FEI STU, na všetkých jej počítačoch v učebniach a všetkých zariadeniach na eduroame je pridelovaná verejná IP. Pritom celá STU BA sieť má pridelený /16 blok (65k adries).
A na slovensku najväčšie bloky, /15 (131k) majú 2x Telekom, 1x orange a 1x O2. (okrem menších, tých má napr telekom hooodne...)
Bohužiaľ lokálny ISP majú "len omrvinky" v podobe /18-/20, čo je ale stále dosť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak sa za posledne roky nic nezmenilo, tak napriklad firma HP ma IPcky 15.x.x.x a 16.x.x.x co je vyse 33 milionov IP adries.. pre jednu firmu s vyse 100tisic zamestnancami.. vyse 100 verejnych IP adries na zamestnanca... a takych firiem ktore dostali subnety /8 v internetovom praveku, je viacero. tam su tie IPcky...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

IPv4 adresy nedosli, to nie je fakt.
RIPE uz sice prideluje z posledneho subnetu /8 ale stale prideluje
navyse drzia rezervovany jeden /16 pre "nepredvidatelne udalosti" - tento vsak bude spristupneny akonahle sa naozaj definitivne minu vsetky IPv4 adresy
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tak niekomu mozno bude vyhovovat, mne osobne nie, pretoze omezenia ci uz pouzitelnost a pokritie slabe, riesit nejake fupka to je hlupost, niekto hore pisal ze ci vie niekto kolko stoji spravovanie siete atd, no tak tomu odkazujem ze nech to nerobia, to nieje zarabat na ludoch miliony a nic im nedat, tak nech daju 5 megovu linku neomezenu, urcite lepsie jak aj 100 megovu omezenu. prave tie videa 1080p dost hlcu dat a ani bezna vec na stiahnutie nema 100 MB tak nechapem jak niekto moze taku kravinu ponuknut :) pre mna nepouzitelne

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a nestacili by na mobilnom nete aj 720p videa - ktore pojdu plynulo ??

politika swanu: ta rychlosť je tam kvoli bežnému uzívaniu, prezeraniu fotiek mailov, príloh a nie na stahovanie a sledovanie youtube 1080p

htotovo a to je celkom fajn
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

tak potom na to bezne pouzivanie ale nepotrebujes 50/10mb, tam ti staci hocijaky biedny 2/1mb a mas politiku, ked mas doma telku na pol prdele a chces si pozriet kvalitne video, tak sa potom musis spolahnut ta to bufferovanie youtubu, na ktore sa nespolahnes, lebo je uplne ohovne
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ak je kazda sluzba, pri ktorej by si realne aj vyuzil viac nez 2 Mbps blokovana, tak vazne nema zmysel ponukat 50 Mbps (ktore ti pri kazdom predstavitelnom pouzivani pojde 2 Mbps).

Teda, jediny zmysel ktory to ma je marketing.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

... a ved predaj sluzieb je vzdy v prvom rade o marketingu. uzivatel chce spravidla kupit vela za malo, aby mal pocit ze ma to najvyhodnejsie. a uz mu vacsinou ujde, ze to co kupuje, vlastne ani nepotrebuje. operatori maju svoju ponuku nastavenu presne tak, aby ulahodili svojim zakaznikom. dame vam tak vela, ako uz ani nebudete vediet vyuzit, za tak malo, kolko nam este dokazete zaplatit.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tak tak, 50mbit je zbytocny na maily a podobne veci. na bezne rychle prezeranie staci 10mbit , vysie uz nema zmysel, rychlejsiesa to uz nenacita . tych 2mbit je malo na nacitanie roznych stranok, to by slo velmi pomaly, skusal som 2 aj 10 mbit, staci 10 v mobile .
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ten ich suport je za vsetky drobne.

Z: Viete mi povedat ci je 4g dostupny v Mesto Ulica Cislo.
SWAN : copy paste z stranky - mozte si to overit koncovim 4g zariadenim
Z: A ked take aktualne nemam ?
SWAN : Odmlka, koniec konverzacie.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

23103 GSM?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

FUCK OFF
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Swan povie, že stačí nájsť sieť 231 03. Ano ale musi to byť 4G. Ak to najde človek len s GSM zariadením, nie je zaručené že tam bude aj pokrytie 4G. Mam taky pocit že pokrytie 2G od Swanu je oveľa väčšie ako 4G. BTS-ky su lacnejšie ako eNodeB, tak asi preto.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Hej ľudia máme vysokorýchlostný internet za perfektnú cenu. Len prosíme zákazníkov aby ho (keď sa im podarí pripojiť) veľmi nevyťažovali. Odporúčame kúpiť šampanské a nahodiť stránku www.speedtest.net Áno, je to skvelé, môžte si pripiť na vysokorýchlostný LTE internet. Chceš youtube, skype a torenty? Ty nevďačník. Čo by si chcel za takú sumu. Aj my chceme žiť.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

snad si len necakal, ze v stave v akom je aktualne 4G swanu ti naozaj daju normalny net??? sa v telco biznise neorientnujes, alebo si na drogach?
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

tak sa mi zda, ze tam blokuju vsetko, okrem http, ftp, a podobnych protokolov
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Na 3G je to blokovane tiez ale nepriamo, teda drsne malym FUPom. Toto je lepsia cesta.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaujmala by ma aj odozva. Skuste to tam pridat mila redakcia. Dakujem
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

lepsia cena za USB modem je tu:
http://goo.gl/Rp40UK
dvojsimkovy telefon ktory podporuje LTE swanu je napriklad tu: http://goo.gl/xZqx87
(sam ho pouzivam a ide na nom internet od swanu super) akurat by to chcelo lepsie pokrytie ...

Odpovedať Hodnotiť:
 

Cisto teoreticky ak pustim stahovanie cez 1Mbit/s 24 hodin denne a 30 dni tak je mozne stiahnut viac ako 324GB za mesiac Myslim ze na mobilny internet za 5€ je to viac nez slusny vysledok.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nelogika fup je vyrazna pri swane, ked 40mbps inernet ma limit na hodinu 5GB.
Vtip je v tom, ze 15mbps inernet fup nema a tympadom je mozne stiahnut za hodinu viac ako 5GB a tj, viac ako na 40mbps linke.
Preto mam len 15mbps linku a este aj usetrim.

To reagujem na ludi co tiez nechapu, preco mame 5000000gbps teoreticke moznosti "az do" ale je to defacto len wap, lebo retaz za skor roztrhne inde...


Marketing nech zije ozraly marketing
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

podla mna to nie je az taka nelogika, nie vzdicky stahujes celu hodinu data bez prestavky - ak normalne surfujes po nete, tak za tu hodinu stiahnes tak max 1gb, ale chces aby to natahovalo stranky co najrychlejsie (40mbps)...
Odpovedať Hodnotiť:
 

odozvy mnou namerane v TT su okolo 30ms, pred 3 tyzdnami to byvalo az 250 - 350 ms
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Doteraz som mal UPC "vysokorychlostny internet" 2/1 Mbit.Za 13,58€. Ak mi aj ide YouTube na 2 Mbit, stale je to rovnako ako UPC za skoro 3 násobok ceny. Takze za mna ok
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

za €12.9 mas u upc 50/5mbit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ahojte, pôvodne som SWAN neriešil nakoľko v našom meste nie je (Topoľčany).

Momentálne sa trápim s výberom internetu, nakoľko v ORANGE mi skončil záväzok. Avšak možnosti sú obmedzené. Zvažoval som predĺženie záväzku a zvýšenie balíka v orange, kde je limit 35 Gb. Podľa taký nie celkom jednoznačných vyjadrení "expert linky" vraj by v mojej lokalite mala ísť aj plná rýchlosť, teda 42 Mbit/s. Čo sa mi nechce veriť ...

Primárne by som chcel net na živenie môjho NAS a cca ešte 2 PC ... veľkosť balíka nič moc, ale dajme tomu, že by som sa zmestil, má orange nejakú hlúpu FUP ? Lebo o jedinej čo viem je po prekročení dát sa v podstate pripojenie nedá ani použiť ...

Ďakujem za info :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

..jedine, že by ste skusili označit ich jako "hospodársky doležité torrenty" :p ;Däň)
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://www.speedtest.net/result/4362386185.png

stabilne
Odpovedať Hodnotiť:
 

akoze neviem co tu vsetci pindate... doteraz som mal optiku orange, 100/100 za 21 mesacne... minuly tyzden som sa prestahoval a okrem pevnej linky na aktualnej adrese (raca) nie je ziadna ina moznost. (teda okrem satelitneho pripojenia). na tu pevnu linku si mozem vybrat orange, tcom, slovanet, vsetko max 2/1 Mbit, a vsetko za cca 20 eur/mesacne - zufalost a drzost! Kupil som si swan za 5ecek, realne idem 30/20, youtube HD mi ide bez trhania, pripajam sa bez problemov do prace atd. za 5 e nemam co riesit ak sa nieco nezmeni v buducnosti
Odpovedať Hodnotiť:
 

8.juna zlepšili pokrytie v Prešove na sidlisku 2 a za kalvariou
Odpovedať Hodnotiť:
 

Strašne sa mi páči, ako sa vy oháňate vaším súkromím, aby vám neodhalili že práve NELEGÁLNE sťahujete nové časti Hier o tróny. Hlavne vtedy keď sa obraciate na právny štát. Keby Vás všetkých downloaderov pozatvárali, aspoň by mi išiel lepšie internet. Ale to by museli rozdeliť SR na polku a tam vás dať. Piráti, piráti. Rozum v gacoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takuto sirku pasma s radostou vyuzijem na VPNku, ked pracujem z domu. Stahovanie hier, datadiskov a inych somarin ma uz nebavi. Max. si obcas stiahnem nejake porno z volnych portalov. Zaujimalo by ma ale, ze na co vy vyuzijete tu sirku pasma, ked vas to tak vzrusuje, ze kto ako pouziva ten net... :-D
Mimochodom prave ti stahovaci su tou motivaciou pre ISP, aby zvysovali rychlosti (a este producenti flash reklam). Bez nich by bol vas internet minimalne o rad pomalsi a mozno aj drahsi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rýchlosť Swan Prešov. Budovateľská ulica. (A to práve sťahujem ) http://www.speedtest.net/my-result/4701096390


Odpovedať Hodnotiť:
 

Torrenty sa daju stahovat full rychlostov bez VPN :) je tam par chyb ktore jednoducho swan neodstrani ... lenze oni si obmedzuju aj vysoky trafic za hodinu takze nato tiez pozor lebo vam to spomalia hned :D ja som dal 20 gb za hodinu a potom ma obmedzili ... pol hodinu to islo 1mbit neviem ale ako to u nich funguje
Odpovedať Hodnotiť:
 

na PC alebo na telefone sa ti podarilo obist obmedzenie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

staci cez ulozto si stahnut full verziu HOTSPOT Shield, najs si napr cinu alebo inu krajinu, zapnut a taham 8 - 10 MB za sekundu, upload je horsi obcas padne, ale na stahovanie a youtube je to super....a netreba nic nastavovat
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ahojte ma niekto sposob ako obist limit 6/1 Mbits na vyssiu rychlost? Ak ano daj mi vediet prosim na pipokravcuk@azet.sk dakujem
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár