neprihlásený Utorok, 21. januára 2020, dnes má meniny Vincent   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Najrýchlejšie kráčajúci dvojnohý robot

DSL.sk, 9.4.2006


Vyvinutie v súčasnosti najrýchlejšie kráčajúceho dvojnohého robota oznámili nemeckí a škótski výskumníci.

RunBot s 30 cm dlhými končatinami dokáže za sekundu prejsť respektíve prebehnúť 3.5 násobok ich dĺžky, teda približne 105 cm.

RunBot tak prekonal doterajšieho lídra, robota Spring Flamingo vyvinutého na MIT, ktorý dokázal prejsť za sekundu 1.4 násobok dĺžky svojich končatín. Pre vyššiu výšku bola jeho absolútna rýchlosť ale vyššia.

Pre porovnanie vrcholoví športovci dokážu bežať maximálnou rýchlosťou 10 m/s, pri dĺžke nôh približne 1 m to dáva maximálnu rýchlosť 10 násobok dĺžky nôh.

Ako pre New Scientist uviedol Florentin Wörgötter z tímu, ktorý skonštruoval robota, systém kontroly a chôdze RunBota je oproti doterajším robotom oveľa jednoduchší, keď sa viac snaží napodobniť spôsob, akým kontroluje chôdzu človek.

RunBot pri chôdzi využíva iba 2 senzory - pri dotyku končatiny so zemou dá do pohybu druhú nohu a pri dosiahnutí najvyššieho bodu vo vzduchu dá pokyn končatine na vystretie.

Algoritmus ovládajúci RunBota navyše skúša rozličné parametre chôdze, ak zmeny nezvýšia v daných podmienkach rýchlosť chôdze, skúša iné zmeny parametrov.


RunBotVýskumníci sa pri konštrukcii robota nezameriavali na stabilitu, ako dokumentujú aj videá tu (4.9 MB) a tu (17.4 MB). Video zachytávajúce predchádzajúceho lídra Spring Flamingo môžete nájsť na tejto stránke.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

4ka ponechá veľké objemy dát v celej SR, zvyšuje ale ceny
Skylink zvyšuje ceny základného balíčka až o 45%
V Linuxe sa začína objavovať podpora AMD CPU so Zen 3
SpaceX vypúšťa ďalších 60 Starlink satelitov
Od zajtra nové .sk domény v akcii za 4 eurá


inzerciaDiskusia:
                               
 

Zatial viem len chodit aj to mucne. Ale ked sa nacim mysliet tak po p..i.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

to druhé video ma 17M, nie 2.1 ;-)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ďakujeme za upozornenie, opravené.
Odpovedať Známka: 0.3 Hodnotiť:
 

fajn náhradné nohy na cestu z baru
Odpovedať Známka: 0.3 Hodnotiť:

Pridať komentár