neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Administrátori a firmy sa chystajú na 3601-sekundovú hodinu, naposledy vyradila Linux

Značky: NTPLinux

DSL.sk, 22.6.2015


Budúci týždeň príde opäť po troch rokoch, ako sme informovali už v januári, k aplikovaniu tzv. skokovej sekundy a posledná júnová hodina bude mať 3601 sekúnd.

V univerzálnom UTC čase bude po čase 23:59:59 nasledovať čas 23:59:60 a až následne čas preskočí na dátum 1. júla a čas 0:00:00. V našom stredoeurópskom letnom čase tak bude predĺžená druhá hodina 1. júla a po 1:59:59 bude nasledovať 1:59:60.

Keďže pri poslednom aplikovaní na konci júna 2012 spôsobila skoková sekunda vážne problémy operačnému systému Linux a mnohým IT systémom, aktuálne sa viacero firiem na skokovú sekundu pripravuje vopred.

Problémy v 2012

V linuxovom jadre sa v roku 2012 nachádzali až dve chyby, ktoré spôsobovali alebo mohli spôsobovať problémy so skokovou sekundou. Jedna, ktorá kvôli tzv. livelocku spôsobovala zamrznutie Linuxu, bola objavená v polovici marca 2012, zodpovednými administrátormi bola pred júlom opravená a spôsobila tak podľa dostupných informácií menšie množstvo problémov.

Vážnejšie dôsledky mala ale druhá chyba, ktorá bola odhalená až po spôsobení problémov po aplikovaní skokovej sekundy. Pre túto chybu bol po aplikovaní skokovej sekundy čas subsystému hrtimer posunutý o sekundu napred a každý vytvorený časovač kratší ako sekunda skončil okamžite.

Takéto časovače ale využíva pri čakaní na udalosti na spracovanie množstvo serverového softvéru, ktorý tak pre chybu začal často využívať CPU bez prestávky a spôsobil enormné vyťaženie CPU vedúce k zníženiu výkonu, potenciálne nedostupnosti systémov ale tiež zvýšeniu spotreby. Riešením bolo jednoduché manuálne nastavenie času pomocou napríklad príkazu date, ktoré opäť zosynchronizovalo čas udržiavaný jadrom a jeho subsystémom hrtimer.

Kým ale prišlo k odhaleniu príčin problému a riešeniu, viaceré systémy nefungovali ako mali. Okrem iného problémy zaznamenali služby LinkedIn, FourSquare a Yelp, viacerým dátovým centrám sa nezanedbateľne zvýšila spotreba elektrickej energie a leteckej spoločnosti Qantas meškali pre zlyhanie systému lietadlá.

Čo je skoková sekunda

Skokové sekundy sa pridávajú na kompenzáciu vznikajúceho rozdielu medzi časom meraným človekom a skutočnou fázou dňa vychádzajúcou z otočenia Zeme k Slnku.


Ilustračné foto, otáčanie Zeme okolo vlastnej osi a obeh okolo Slnka, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)



Jedno otočenie Zeme okolo jej osi je v súčasnosti totiž o niečo dlhšie ako 24 hodín vychádzajúcich z presnej fyzikálnej definície sekundy, zároveň je nerovnomerne ovplyvňované krátkodobejšími vplyvmi. Keď tak rozdiel medzi týmito časmi prekročí 0.9 sekundy, čas počítaný človekom sa na sekundu buď na konci decembra alebo júna pozastaví.

V počítačových systémoch sa skoková sekunda väčšinou, napríklad v Linuxe, aplikuje jednoducho tak, že po dosiahnutí polnoci skočí čas späť na 23:59:59 a posledná sekunda dňa v UTC čase sa vlastne dvakrát zopakuje.

Opatrenia v 2015

Firmy prevádzkujúce IT systémy a to najmä ale nielen systémy bežiace na Linuxe prijímajú pred aktuálnym aplikovaním rozličné typy opatrení.

Prezieravý prístup už v 2012 zvolil Google, ktorý po menších problémoch pri skokových sekundách v rokoch 2005 a 2008 nasadil na svojich serveroch vlastné riešenie. NTP servery spoločnosti jednotlivým serverom neavizovali skokovú sekundu, namiesto toho postupne počas celého dňa spomaľovali čas posielaný serverom o milisekundy.

Tento rok podobný postup zvolí pri prevádzke svojich služieb AWS, Amazon Web Services, spoločnosť Amazon. Tá podobne neaplikuje skokovú sekundu naraz, bude ale ňou evidovaný a používaný čas spomaľovať postupne od obeda 30. júna do obeda 1. júla. Kým Google čas spomaľuje pomocou relatívne komplikovaného vzorca, Amazon zvolil jednoduchší model a každú sekundu spomalí o jednu 86 400-tinu sekundy. O polnoci 30. júna po aplikovaní skokovej sekundy tak oficiálny čas UTC o pol sekundy predbehne a postupne ho vyrovná do obeda 1. júla.

Riešenie Amazonu sa netýka virtuálnych strojov bežiacich v rámci služby EC2 ale iba jeho vlastných systémov, manažment času na virtuálnych strojoch je plne v réžii užívateľov.

Spoločnosť Amadeus, problémy systému ktorej boli príčinou meškania letov Qantas v 2012, zase vyvinula nástroj umožňujúci vopred otestovať aplikovanie skokovej sekundy. Jej nástroj NTP-Proxy funguje ako názov napovedá ako proxy pre protokol NTP, posúva čas pred polnoc 30. júna a zároveň avizuje aplikovanie skokovej sekundy. Nástroj je sprístupnený ako open source.

Najjednoduchším riešením u systémov, ktoré nepotrebujú mať permanentne veľmi presný čas, je samozrejme úplne sa vyhnúť aplikovaniu skokovej sekundy. Operačný systém Windows skokovú sekundu ignoruje a vôbec neaplikuje, pokiaľ tak užívateľ nepoužíva softvér tretej strany pre jej aplikovanie, nemusí nič riešiť.

V Linuxe je potrebné buď zastaviť démona ntpd prípadne ho pustiť s parametrom -x meniacim čas postupne dlhý čas a zároveň vynulovať príznak skokovej sekundy v jadre, ak ho už ntpd nastavil. 1. júla je následne potom možné čas pomocou NTP opäť zosynchronizovať, pričom v prípade potreby vyhnutia sa skoku v čase je možné použiť postupné menenie času s príznakom ntpd -x. Podrobný návod ponúka Red Hat, aplikovateľný je v ľubovoľnej distribúcii.

Niektoré spoločnosti aj napriek tomu, že sa na skokovú sekundu pripravili, sa pre istotu snažia vyhnúť behu systémov počas jej aplikovania. Napríklad Intercontinental Exchange prevádzkujúca viacero búrz viaceré trhy otvorí respektíve uvedie v noci z 30. júna na 1. júla do fázy pred otvorením radšej až minimálne desať minút po polnoci UTC času. Niektoré trhy tak otvorí až o 25 minút neskôr ako zvyčajne.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte


Diskusia:
                               
 

Já bych radši skokový den hned v pondělí. Po víkendu příjde vhod.
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

... a ja by radšej kundu namiesto sekundy ...
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

inak realne sa tie skokove sekundy pocitaju iba od roku 1972 ak sa nemylim co je teda 43 rokov... o tomto sme sa bavili este na strednej skole ze v podstate tym padom vobec nie je tolko hodin kolko by realne malo byt respektive lepsie povedane ze nie je mozno ani taky rok. lebo pri tisickach rokov nasho aj pred nasim letopoctom kedy sa to nevypocitavalo to uz musi byt znacne nepresne meranie obcianskeho casu... neviem od kedy sa meria obciansky cas sposobom aky pozname dnes ale urcite to bolo ovela skor nez pred 40timi rokmi..
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

dajme tomu, ze rok aky je sa pocita od narodenia krista, cize za 2000 rokov je to 11,1 minuty. Maximalne taky posun v case nastal, co mi nepride ako odchylka v rokoch :)
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

mas pravdu... trosku som sa preratal s nulami :)) ale myslel som to dobre.. (dufam ze ma zaminuskujete :D)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ked dufas, tak na!
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Chcel by som to sledovať. Kde a ako?
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Tu, tu a tu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a takto, takto a este takto.
Odpovedať Známka: -7.4 Hodnotiť:
 

tahat to do stvrtej rana v praci. okrem bugfixu niekolko safetynet vrstiev v produkcii. manazment sa je ako na ihlach...

snad aspon donesu pizzu do prace :)
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

Poprosim redakciu/admina aby mi teda vysvetlil ci som debil ja, alebo pouzivaju doslovny preklad. A teda ci to je Priestupna sekunda ako je aj priestupny rok, alebo skokova ako je uvedene v clanku. DSL povazujem za dost seriozny portal, aby mi takyto prispevok opat nevymazal bez odpovede.
Dakujem.

Vid napr. aj http://dopice.sk/dPF aj ked viem aky seriozny zdroj moze wikipedia byt ...

Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

No ustálený termín sme nenašli, takže radšej používame doslovný preklad. Zároveň ak si dáte vyhľadať celé výrazy, častejšie nájdete použité skoková sekunda. (Aj keď niektoré výskyty sú evidentne prevzaté / okopírované od nás, stále sa viac používa tento termín.)

K analógii s prestupným rokom, vzhľadom na to ako sa implementuje nejde o presnú analógiu. Ekvivalentom by bol samozrejme priestupný deň. 29. február je legitímnym dátumom a hoci sa u sekundy abstraktne počíta s časom 23:59:60, implementácie väčšinou tento čas nepoznajú a preto naozaj skáču o sekundu späť.

Hlavne ale leap second môže byť aj opačného druhu, kedy sa sekunda zoberie. V takom prípad sa aj podľa definície jednoducho skočí o sekundu dopredu a tam termín priestupná asi jasne nesedí.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Dakujem za odpoved.

Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Podla RFC by system mal zvladnut az xx:xx:62. Bohuzial toto nie su veci, co sa deju na dennej baze, takze aj tak to je implementovane :-/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja by som toho linuxového démona zastavil tak či tak a nečakal by som na skokovú sekundu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To aby si Počiatek zasa kúpil nové hodinky za milión korún, aby mu to zvládli, že?
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Poradte mi prosim, mam lenovo U410 s windows 8.1 a system sa stale snazi naistalovat aktualizacie a vzdy bez uspechu... vyskoci, ze aktualizacie sa nepodarilo nainstalovat a nevypinajte pocitac. Po kazdom vypnuti to iste... :/
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

A prečo ich nazakážeš, alebo nestiahneš manuálne, teda ak Ti ich dokáže vyhľadať, resp. na obdobnom stroji vyhľadať. Možno po manuálnej inštalácií zmúdrejú aj tie automatické...
To je cracknutý Win 8.1? Alebo si niekde šlohol veľkú licenciu?
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Nie všetko je origos... Nechcem ich zakazovat lebo chcem prejst na win 10 a pokial nebudem mat zaktulizovane tak mi to nepojde... ako teda naistalovat manualne tie aktualizacie?...
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Tak že si ich podľa vyhľadaného zoznamu manuálne stiahneš zo stránok microsoft.com?

Odpovedať Hodnotiť:
 

To je zvlastne, kedze skokova sekunda je na plane az buduci tyzden a tebe sa aktualizacie seru uz dnes...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

však aňo
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

install arch
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

otvor prikazovy riadok ako administrator a napis
" sfc /scannow " a potom siahni a spust http://go.microsoft.com/?linkid=9830262
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Alebo ser na to...;-)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Dakujem veľmi pekne, pomohlo :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár