neprihlásený Utorok, 23. apríla 2024, dnes má meniny Vojtech
Intel údajne po 10 rokoch nedodrží tick-tock a bude meškať s 10 nm

Značky: CPUIntel

DSL.sk, 26.6.2015


Intel údajne prvýkrát po desiatich rokoch pri uvádzaní svojich nových generácií procesorov v budúcom roku nedodrží vývoj označovaný spoločnosťou ako tick-tock a uvedie tretiu generáciu procesorov vyrábaných 14-nm výrobným procesom.

Vyplýva to z uniknutých informácií zverejnených čínskym BenchLife.info.

Tick-tock je označením pre vývoj nových generácií procesorov, pri ktorom Intel na danom výrobnom procese vyrába dve generácie procesorov a novú generáciu uvádza každý rok. Najskôr ako prvé novým výrobným procesom vyrába procesory so základnou mikroarchitektúrou jadra prevzatou z predchádzajúcej generácie procesorov, následne uvádza ďalšiu generáciu s úplne novou mikroarchitektúrou jadra.

Na takýto vývoj prešiel v roku 2006, po 65-nm procesoroch s NetBurst mikroarchitektúrou uviedol procesory Merom s mikroarchitektúrou Core, následne v 2007 použil Core v procesoroch Penryn vyrábaných 45-nm procesom. Nasledovali 45-nm procesory Nehalem, 32-nm procesory Westmere a Sandy Bridge a 22-nm Ivy Bridge a Haswell. Aktuálne je poslednou generáciou 14-nm Broadwell.

Intel nedodržal plán vydávať novú generáciu presne po roku a postupne uvádzanie nových generácií mierne posúval. Najväčší posun prišiel s posledným Broadwellom, z ktorého v minulom roku uviedol iba procesor Core M a napríklad desktopové Broadwell procesory nie sú stále reálne dostupné. Podľa zatiaľ dostupných informácií by to Intel mal napraviť procesormi Skylake, ktoré prídu rovnako ako Broadwell v tomto roku.

A hoci v marci na konferencii ISSCC, International Solid-State Circuits Conference, mal Intel avizovať bezproblémový vývoj 10-nm výroby, podľa BenchLife.info má Intel údajne po Skylake uviesť opäť ďalšie 14-nm procesory s označením Kaby Lake.

Išlo by tak o tretiu 14-nm generáciu po Broadwell a Skylake a plánované 10-nm procesory Cannonlake by tak boli zrejme oneskorené.

Ako moc by mali byť Kaby Lake inovované voči Skylake nie je jasné. BenchLife.info situáciu prirovnáva k Haswell Refresh, v tomto prípade ale v skutočnosti nešlo o novú generáciu procesorov a Intel týmito procesormi len preklenul oneskorenie Broadwell procesorov. Nové kódové meno Kaby Lake ale naznačuje, že v budúcom roku by nemuselo ísť o identickú situáciu a procesory Kaby Lake budú skutočnou novou generáciou.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty


Diskusia:
                               
 

Intel nam ide nejak do sraciek...
Odpovedať Známka: -6.6 Hodnotiť:
 

Ved tato zmena dava zmysel. Z obchodneho hladiska urcite. Sa pozri co robi AMD.

Navyse Intel kupil Alteru. Takze netreba sa nahanat za 10 nm ked vies ze tam pridu aj tak. A ak implementuju FPGA aspon do higher-endovych CPU tak to AMD asi moze zavriet :(

A teraz moje fantazie:

Najlepsie ak sa AMD zasa rozdeli. Intel kupi nove AMD a Sound Blaster a nech nezeru 3 roky kupia aj Qualcomm.

Potom ARM skape. A potom Intel dojde s chipom kde bude maly ARMik na take hlupucke low-power vypocti v sleep-mode, GPS&LTE, vykonna grafika, DSP pre spracovanie zvuku & Cortanu..

..



Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

Neni možná. To by im nedovolili a museli by časť predať určite alebo dačo zas dake protimonopolne kokotiny by vymýšlali
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

heh, grafiky im nedovoli vlastnit regulacny urad.
naposledy, ked pokukovali po krachujucej ati, tak im bol nakup zatrhnuty.

za druhe, keby chceli ist do biznisu so zvukom, tak uz davno vydaju nejake male zariadenie - nieco na styl dragonfly, alebo by zrobili dac na zaklade nwavguy schemy.
lahke, jednoduche, open source a bez stresu.

ale so zvukom je to take... vseliake...
blbcom staci aj ta integrovana zvukovka, a kedze je ich vacsina, budu kazdeho odhovarat od toho, aby si zohnal nieco lepsieho...
coz znaci, ze tam velky profit mat nebudu (aspon nie taky, ako mali s itanium).
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zasa jeden idiot s absolutným sluchom...
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

>>Najlepsie ak sa AMD zasa rozdeli. Intel kupi nove AMD a Sound Blaster a nech nezeru 3 roky kupia aj Qualcomm.

A potom si môžeš íst kúpiť akurát tak drevené počítadlo lebo by skončil celý PC trh.
Intel kupil Alteru preto lebo sa snaží konkurovať GCN od AMD. A na 10nm neprechádza preto lebo sa mu už nedarí naháňať za menším a menším procesom. Narazil na strop, atómy sa kvôli Intelu nebudú zmenšovať.

AMD sa snaží vyťažiť to najlepšie s dostupného procesu, ale Intel zvyšuje výkon prechodom na nový proces. A to sa nedá DO NEKONEČNA! Držám palce AMD a ich pripravovanému ZEN. AMD si bude ladiť svoj 14nm proces a Intel nebude vedieť kam...
Odpovedať Známka: -0.3 Hodnotiť:
 

Nebud naivny, ZEN sa v tom najlepsom pripade priblizi Intelu, ak vobec teda, pozri na Fury, az po roku sa priblizila AMD Nvidii. AMD ziaden proces neladi, ladi ho dodavatel, ci uz GF alebo TSCM. AMD len doda dokumentaciu.

Intel vlastni tovarne a prechod na nizssi vyrobny proces stoji 10-20 mld. USD. 14nm ma zatial Samsung, ktory ho licencoval GF, ale stale je to proces pre nizkonapatove a nizkotaktovane procesory, TSCM stale nema dorieseny 16nm a to su spolocnosti s obratom v desiatkach mld. USD rocne.

AMD je rado, ze vobec existuje, dlhodoba strata, zadlzena firma po usi.

Ak ZEN bude take fiasko ako tohtorocne AMD grafiky tak dovi dopo dopice.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Grafiky fiasko? Hlavne že sa predávaju ako teplé rožky. A áno AMD si ladí svoje procáky na daný výrobny proces a aj tak dokáže konkurovať Intelu. Nie v najvyššom segmente ale v strednom aj nízkom. A hlavne aj integrovanými grafikami. A ozaj isto spomenieš poslednú intergovanú grafiku od Intelu. Tak to je nič na to aký majú výrobny proces, a dalšiu integrovanú pamäť. Chcem vidieť testy s novým Godavari.
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

predavat sa predavaju, ale bola to poriadna facka nam vsetkym, ktori sme cakali novu architekturu.
prisla 3XX seria, co jne len rebrand 2XX so zvysenou cenovkou. dakujem, neprosim.

esteze dali von aspon fury - vysledky ma sice dobre, ale 980ti nedokazala prestat. navyse ma len 4gb pamate - sice hbm, ale len 4gb, co je dost malo na 4K.

ps: som zvedavy, ako sa bude dalej trh s hbm vyvijat, najma po roku, ked amd strati na hbm exkluzivne pravo :)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Aký rebrand? Nauč sa čítať, dement

http://tinyurl.com/p7yoyzz
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Je to rembrand, omacky od AMD okolo posobia smiesne, masky chipov boli tie iste, najlepsi dokaz je flash biosu na 2xx rady, je to rembrand s upravenym biosom a powertune, nic viac. Diit ber s rezervou, este viac s rezervou ber samotne vyhlasenia AMD.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Ako teple rozky? To, ze sa predala nejaka naskladnena stovka kusov v celosvetovom meradle? Vacsinou to rozobrali nadsenci. Fury X je na 4K slaba tak ako aj 980Ti a na 1440p je 980Ti o 10-15% vykonnejsia, nehovoriac o OC verziach, ktore pridaju dalsich 20%. Fury X ma biedne OC, max +75 MHz, vysmech. Je to fiasko, co ine. A AMD APU? Kapitola sama o sebe, na hry slabe na kancelarske a multimedialne veci prisilne, kockopes o nicom.
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

treba si uvedomit, ze je rozdiel v pamati grafiky, ktoru potrebuje zmrseny odflaknuty DX11, alebo AMD dotlaceny a dotiahnutejsi DX12 (ktory zdaleka nepotrebuje pre demenciu a zaspatost a lenivost) tolko grafickej pamate... ale malokto zatial otvorene ukazal, ze chyba bola a je cely cas primarne v DX11 (a ekvivalente opengl) a nie nutne v AMD hw, pricom nvidia z toho tazila taktiez, lebo ich rebrandy su povestne od druhej GeForce karty btw... zlate casy generacnych evolucii ako bola Riva TNT2 Ultra a pod.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pockaj na novy driver uvidis ze to bude omnoho lepsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

amd a vyrobny process: ladit ho ani nemusia. platia si za dobre kusy a moze im byt lauter jedno, ako im ich vyrobia.
dolezite je, aby boli zdokladovane vsetky pozadovane skusky a deklarovana conformita.
(tebe je tiez jedno, pri akej teplote a kolko naraz sa rozkov pecie. ty len kuknes v jednote, ak sa ti rozky lubia, zaplatis za ne. za predpokladu, ze si neni cigan, co ich zozerie priamo v predajni.)

amd a zisky - tu sa vzdy smejem, ze aj zmrzlinar na rohu je za leto viac ziskovy ako amd za par rokov :)

amd a zen - nechajme sa prekvapit. fury x neni az tak zla, ludia si kupia, a ak zen nebude cisty odpad (typu FailX-9590), fanusikov si urcite najde tiez.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Súhlasím
Intel je popredu a o o hodný kus, aj keď BRUTÁLNE zaspal mobilnú dobu... (preto kupuje také spoločnosti)

Toľko krát ospevované nové GK od AMD a pritom je to len premenovaná 3 roky stará architektúra (stačí zmeniť config v ovládačoch a najnovšie ovládača pre 300 radu idú aj na 200)
A nová FURY je absolútna bieda oproti očakávaniam...

A zaujímavé že staré GK (200) stačí preflashovať BIOS u 300 rady a fungujú ako rada 300.
Tak ostatný netrepte že AMD inovuje...
čo sa týka CPU AMD je neskutočne pozadu, a len fakt skalný fanúšikovia si kúpia AMD v dnešnej dobe

Osobne sa mi nepáči politika Intelu (človek musí stále menič chipset a dosky) a výkon až tak moc nerastie.

Si pekne počkám kým táto doba "BRIDGE" a "Skylake " pominie a kúpim až úplne novú platformu s plnou podporou PCIE liniek, DDR4, USB 3.1

Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

to mozes aj vcil - 5820 je popici dobra kupa, ak nechces riesit sli. potom uz len 5930, ale ta je mastna...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A načo sú vám nové stroje? Všetko v pohode urobíte aj na 5-6 ročných i9xx procesoroch. Stačí trochu RAMky a načo zasa ujebať hrozné prachy za nový komp???
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

lebo na to mam,
lebo ich potrebujem,
lebo stary komp trafil slak.

este nieco?

ps: vacsinou beztak upgradujem len grafiky. dokial mi ich cpu vyrazne (10+fps) nespomaluje, tak ma to netrapi. ak hej, kupim nieco noveho (v tomto pripade i7-5820K, lebo sa najviac oplati).
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

6 ročný komp napr. s i9xx netrafí šľak! A ak, tak len blbovi. A ak, tak akurát tak zdroj. Zýjkadovky normálne vydržia x rokov. A čo iné by tam malo trafiť šľak? Nič...
To že na to máš je bezpredmetné.
Nepotrebuješ, to sú len výhovorky typu malých detí.
Napísal som.
Grafiku? A načo???
Malinký sa potrebuje hrajkať? Malinkému nestačí 10 fps, potrebuje 12??
Ako píšem. Rozmýšľaj a netrucuj!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

ale no, maniak, daj si valium. ukludnuje.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ale ved ja som ani nepovedal ze sa to stane v blizkej buducnosti. Ja len hovorim ze nakoniec sa vsetky vypoctove jednotky zlucia. Ved sa to uz deje staci sa pozriet 10-15 rokov dozadu ako to bolo ...


Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nezlúčia. Zostávajú iba tí ktorý dokážu ďalej inovovať a prežiť. Pred 10-15 rokmi keď PC trh začínal rásť, vyvíjať sa tak každý dokázal predať to svoje. Bolo toho veľa na vymýšľanie..
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Predpokladam ze myslel skor to, ze dnes uz nie je zvykom mat matematicky co-processor... A vsetko sa pcha na jedno die aj koli latenciam.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

V principe mam na mysli ze pride doba (30-50 rokov, dufajme skor) ked nove ficury budu definovane softwarovo.

Tak ako SDR nahradil jednoucelove komunikacne cipy, to iste sa stane s CPU. Zostane len matica bilionov logickych chipov konfigurovatelnych ako FPGA + IO obvody

+ vela univerzalnych podpornych blokov - FFT, pole nasobiciek, pole ALU + moznost samozrejme 'softwarovo' definovat tieto ale aj ine bloky.


Volakedy ste sa vsetci hnali za Mhz, Ghz-mi, potom prisli 2, 4, viacjadra. No a nase deti budu nahanat konfiguracie na nove CPU.

Technologicky nemozne? Neviem.

Ale nezabudnite ma minuskovat, lebo vasa miera predstavivosti je tak na urovni zakladnej skoly a znalosti z PC REVUE.


Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

Mas + zato ze aspon ako tak mas prehlad co fpga je a ako asi funguje, ale - zato ze uz nevies okolo toho nic viac do hlbky a sa ti vdaka tomu podarilo vyplodit takuto kokotinu
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Do sraciek ide tvoj prefetovany mozog.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

úprimne - na čo vlastne potrebujeme nové procesory?
dopyt po CPU výkone dnes podľa mňa už zďaleka nie je taký, akým býval.

radšej keby vyvíjali lepšie baterky.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

podla teba. ale vsetci tu stale myslite len na seba - ja uz nepotrebujem, tak urcite nikto iny to vyuzivat nebude a nepotrebuje vyuzivat
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

asi prečo to sem píšem? ...nechám sa presvedčiť o opaku.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

To by si bol prvy v historii internetu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Treba stavať počítače pre konkrétny účel:
a) prezeranie stránok a videa, komunikácia - takéto PC by mali byť ako kalkulačky - jednoduché, spoľahliv, lacné
b) hry - rovno konzoly

Myslím že stačilo ísť po 30 nm, tenšie kremíkové tranzistory už blbnú.
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

"b) hry - rovno konzoly "
ayyyyyy
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Pocitace nie su len na prezeranie stranok a hry.., su aj na pracu.., a existuju aj servery.., tam vykon treba co najvacsi
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

pri serveroch je situacia rozdielna - jednotkou je (aj ked trosku drahsi) IBM. tlacia sa sem aj nvidie a gpgpu, tlaci sa arm... omnoho veselsi segment ako uzivatelske pc.

pri uzivatelskych pc prakticky intel nema konkurenciu. s vynimkou lacnych athlonov a sem-tam este fx-6300 tu nema konkurencia nic, o com by sa dalo aspon v teoretickej rovine uvazovat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

existuje taká kategória, že pracovné PC a tým nemyslím Excel a Word, ale programy, čo skutočne využijú procesor...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

konzoly?
ti jebe, bratu?

1080p x 30fps to da len s odretymi usami. seka to jak jebnute a hrat sa na tom neda...
keby aspon 120fps dali, nech je to hratelne, ale nie...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Intel by sa radsej mohol dat aj na GPU. Lebo to co tu predvadza duo nvidia+amd je na zaplakanie 28nm uz kolko ryzuju? Snad aj 5 rokov. Za osekane preznacene stare haraburdy pytaju tolko ako Intel za plnohodnotny quad core na najnovsej technologii a to Intel vpodstate nema ani poriadku konkurenciu.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

na zaplakanie si akurat tak ty... fury musela byt prerobena spet na 28nm lebo to TSMC nevie vyrobit na mensom procese. Nikto to nevie aktualne vyrobit, preto furt 28nm.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dopyt po výkone? Opýtaj sa vývojárov aplikácii. Do pol roka ti apgrejdujú všetok soft tak, že znova pôjde pomaly ako pred tým...
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

ale nove procesory neznamenaju len vyssi vykon, ale aj vyssiu efektivitu = nizsiu spotrebu. notebook ti dnes vydrzi na jedno nabitie o par hodin dlhsie ako 2-3 roky dozadu a bude fajn ked to pojde len vpred.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

toto práve nemám ten pocit.
ale ja som nehovoril, že netreba inovovať, len, že výkonu je reálne veľký prebytok.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

NIE ? Nie je dopyt po CPU výkone ???
A čo tak hry ???
Kde je už dosť často vídať limitujúci a nedostatočný výkon CPU...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Ad 1: hry nepovažujem za reálne účelnú záležitosť, kvôli ktorej treba inovovať a stavať nové fabriky na procesory. ale ok, chlapci sa potrebujú hrať, tak si kúpia nové hračky radi a čo by to bolo za výrobcu, keby im to odmietol predať...

Ad 2: a nestačilo by do herného PC proste vložiť druhý procesor, nech sú tam dva (alebo 4) namiesto toho, aby tam bol jeden hypervýkonný?
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Ad1: Lebo trh hier, dopyt po hrach a xyz pracovnych pozicii?

Ad2: Nie
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ak mas 4 procesory fyzicky oddelene tak vznikaju latencie v komunikacii dalsia vec je potrebne vyrobit vaciu dosku ako keby si mal 4 jadra na jednom cipe pretoze pochybujem, ze vyrobny proces dosiek dosiahol urovne miniaturiazacie vyrobneho procesu procesorov. A posledna vec je energeticke hladisko 4 procesory zeru viac ako jedno stvorjadro.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dalo, ale procaky s qpi su drahe jak pica.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nestacilo, lebo je vyhodnejsie tam dat jeden 95W 2x tak vykonny procesor, ako 2x95W polovicne vykonne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie len hry, ale aj na pracu a analyzu dat
dnesne technologie zvladaju zmerat a generovat obrovske kvanta informacii, no stale ich nedokazu efektivne spracovavat
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Už je načase skončiť s takýmito pakovinami, aby ľudia sa iba hrajkali a namiesto živobytia pre rodinu ujebú xyz peňazí za nejaký hráčsky nezmysel.
To vám deti už fakt jebe???
To je čo za dôvod, že kvôli hrám vyrábať a kupovať výkonnejšie CPU a VGA?
To sme už na psychiatrií alebo kde???
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Vacsinou ti, ktori si kupuju herne stroje s vykonnymi CPU a GPU nie su odkazani na socialku alebo nerobia za minimalnu mzdu. Hry su fajn ako pre deti tak dospelych, nevidim na tom nic zle pokial to je s mierou. Ten kto sa hraje nezlobi. Ked sme uz pri hrach. Vykonne stroje vsak nesluzia len na hry.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je to len bohapusté zabíjanie času a peňazí. A budovanie si silných a ťažko liečiteľných závislostí...
Hry ano. Ale nie to počítačové magorenie. Také niečo že šport, spoločenské hry, ale nie poker, skrátka existovať ako človek, nie PC magor. A ozaj, hrajkať si sa mal do 5-6 rokov...
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

maniak, maniak, maniak...

kaktus...

strcit tam, kde slnko nesvieti, a poriadne zakrutit.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Pocuvaj Maniak, ty za ine nicky neschovas, lebo tak prituple nazory mas len ty. Vsetko s mierou to je jasne. Ved poobede sa deti mozu hrat von a vecer na kompe, stale lepsie ked sa hraju na kompe ako by mali pozerat slovensku produkciu typu burcikove vino, panelakovo a podobne sracky. Mnohe hry rozvijaju pozornost, pamat, reflexy, strategicke myslenie a podobne.
Ty tu ides nieco niekomu rozpravat a cele dni zabijas vypisovanych chujovin do diskusii. Keby si radsej tie hry hral urobil by si lepsie a nerobil by si zo seba chuja.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Kasper.
Či nemtudom?
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

pamatam si ked na trhu bolo 7 procakov Intel a 5 AMD a hned clovek vedel co kupuje.

teraz je na trhu mrte procakov, kokotske oznacenie, popici patic, a nemas sajn co kupujes.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

ja ti nevim, karle, ale intel ma vcil dost logicke oznacovanie:

iX - GYYYA
x mas pomerny vykon
g je generacia
yyy je sku
a su doplnkove vlastnosti (C a R - vykonna grafika, T a S - nizsia spotreba, K - otvoreny a X - extreme edition)...

vo vykone potom vyssia berie...
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

Zabudas na P bez integrovanej grafiky, E urcene pre embedded systemy...
Este ze intel to svoje pismenkove znacenie nerozsiruje/nemeni kazdy rok, ze? napr. R pred Haswell-om nebolo, C pred Broadwell-om nebolo..

A este do toho skusme zakombinovat znacenia pre notebookove procesory, kde M je standardny notebookovy procesor, U je low power a Y je ultra low power, alebo nie? (i5-5257U s 28W low power vazne nie je).. Q je stvorjadro, H je +- to iste co M.., a aby sme grafiky viac pomiesali, tak pre notebookove procesory intel nema znacenie pre vykonnejsiu grafiku a pismenko C znamena, ze notebookovy procesor grafiku nema...

este stale si myslis ze to oznacovanie je logicke?
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

jasne... bolo treba oznacit procesory s iris grafikou a oddelit bga od pga.

a nie, neskusme do toho kombinovat notebookove cpu, tie vacsinou v pc-ckach nenajdes a ak aj, tak iba ako hotovu super lacnu masinu :)
keby si zobral iba notebookove cpu, samostatne, tak ti zase dava znacenie zmysel.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Terminator ma kolko nm intel procesor?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

16cm
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

nepriestreľnosť?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

ja bz som povedal, že aspoň 25 cm. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No, no, terminator nie je pornoherec ano?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akože nie je?

http://dopice.sk/dSr
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Haswell refresh bolo co? Tic2? A ten broadwell je tiez taky ze o nom vsetci rozpravaju ale nikto ho nevidel iba volake Y verzie do kalkulaciek. To bol akoze uz tock?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jj, Y, noteboove procaky, nejake atomy a dva procaky (5775C a 5675C) idealne do malych, pasivne chladenych zariadeni...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

AMD roadmap leaks out


dopice.sk/dSc



Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ako moc by mali byť Kaby Lake inovované voči Skylake nie je jasné.
Nikomu na tom nie je nic divne? MOC divne?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

je to moc zvlastne, az z toho mrazi.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

nie je nahodou niekde na urovni 7nm limit akéhokoľvek procesu kedze pri takej malej vzdialenosti sa uz atomy zacnu nekontrolovane spajat ?

teda intel sa nebude hrnuť do 10nm kedze dalej už veľmi nebude môcť ísť
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na druhej strane asi nie je všetko o veľkosti. ;)

Ak dokážu zvýšiť výkon pri súčasných nanometroch, nech si ich nezmenšujú.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

7nm je posledny mozny proces na kremiku, vsetko pod uz bude musiet byt bud kremik+nejake prisady, pripadne germanium, pri ktorom by sa vedeli vyuzit s malou upravou aj doterajsie postupy a linky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"sa uz atomy zacnu nekontrolovane spajat"

A to je presne moment, kedy vznikne Skynet. Ze ten Linus nepockal s cislovanim :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

By som potreboval cca zdvojnásobiť výkon oproti súčasnému highendu, to už by som nemusel renderovať na farme...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kto dnes renderuje cez CPU? Cez CUDA to mas neporovnatelne rychlejsie, OpenGL nema taku podporu v aplikaciach, takze bud profi Quadro, alebo aj GTX s miernou upravou jedneho .ini v ovladaci.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

ten, kto potrebuje kokotsky presne data.

gpgpu render je sice rychlejsi, ale! to, co je pre par ludi mrte dolezite, hodne nepresnejsi.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

a také veci neexistujú v DP ? tam je tiež kopa výkonu na nových grafikách
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pri renderovaní je v 99% využívana Single Precision. Double Precision len pri custom rendereroch, alebo upravených existujúcich - a dnes nemá veľký zmysel. A je viac ako pravdepodobné že sa Double precision ani nerozširi pre GPGPU renderovanie tak skoro. Double Precision sa využíva najmä pre výpočet komplexných simulácií, v oblasti zdravia, vedy, či militantnom odvetví. Renderovanie pomocou GPU zatiaľ nepotrebuje Double Precision. V dnešnej dobe keď máme full hd, 2k, 4k a 8k na ceste nemá Double Precision využitie, vzhľadom na kvalitu displayu, a tak isto len zbytočne stojí výpočtovú silu a viac pamäte.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ja rendrujem cez CPU, lebo Maxon/Nemetschek sa ešte nenaučil používať na rendrovanie GPU.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Musíš vyexportovať meshe s materiálmi a potom renderovať cez Cinemu, má to priamu podporu. Na Cinema 4D v-ray.
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://youtu.be/iP6XpLQM2Cs

tick-tock...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

uprimne ? je to jedno, 10nm bude zas len o 5% vykonejsi a 10% uspornejsi procesor s trapnymi 4 jadrami a XY% lepsou iGPU... nic, nic, a este raz nic zaujimave... za 10 rokov od prveho quadcore procesora Core 2 Quad Q6600 sme sa nikam realne nepohli...
osobne som uz rezignoval na tieto smiesne "nove" generacie a z Haswellu 4670K idem o rok a pol na (dufam) Skylake-E, hoci aj ten najlacnejsi model uz bude minimalne 6 jadro 12 thread, a ked Intel da bude to uz 8 jadro/16 thread, k tomu nejakych 16GB DDR4 a mam krasny upgrade na dalsich par rokov... bude to sice drahsie ale nic ine nema zmysel ked sa bavime o upgrade...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Od Q6600 sme sa nikam nepohli? Ja osobne vnímam tieto skoky:

i7 920
i7 2600k
i7 4970k
i7 5960x

A Ty len Q6600? Fúha. 350% nárast v hrubej sile z Q6600 na i7 4790k Ti nestačí? [zdroj: cpubenchmark.net]. A 530% nárast v hrubej sile z Q6600 na i7 5960x je nič?

Odporúčam si overiť fakty, a nečakať nemožné. Intel chce zarábať, nie zlepšovať ľuďom životy a svet.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

za 10 rokov 350% a mas stale len to iste 4 jadro ? no wau... polovica z toho je len vdaka vyssej zakladnej frekvencii...
i7 5960X ? o com hovoris ? o procesore za $999 ? koho to zaujima ? potom sa mozme bavit aj o Xeonoch s 20 jadrami...
ja fakty poznam celkom dobre, sledujem vyvoj kazdy rok...
ano skoky tam su, ale v obecnej rovine je to slabe... skok za vsetky skoky by bol keby mi do socketu 1150 dal Intel standardne 6 jadro a nie 4 jadro s integrovanou grafikou...
nie je to nemozne, pri dnesnej litografii a velkosti die dokonca uplne v pohode realizovatelne a ani by ho to vela nestalo, lenze to by Intel musel chciet...
je mi uplne jasne ze chce zarabat a prdi na nas, inak by nemal take marze ale to je na inu debatu
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A načo Ti je viac jadier? Ak potrebuješ viac jadier na serióznu prácu, kúp si práve spomínaný Xeon, tam máš 24 jadier. Bežnému smrteľníkovi stačí na Office a azet/mail jedno jadro, poriadne silné, alebo jedno jadro s dvomi threadmi. Dve jadrá, či dve jadrá a 4 thredy sú overkill. Zvyšok je pre hráčov. A extrémne riešenia sú pre ľudí, čo si ich vedia zaplatiť. Osobne nevidím dôvod aby dostávali bežní ľudia do rúk profesionálne nástroje len preto, aby mali. Tak to vždy fungovalo, funguje a aj bude fungovať. Plebs nedostane nič, s čím by mohol spraviť zmenu v tomto systéme. Zmier sa s tým.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

A presne naopak. Treba dnes veľa slabších jadierok. Načo siliť do extrémov jedno??? A s veľkou spotrebou??
Ak Ti aplikácia zblbne, je po jadierku, kým to nejak neukončíš. A treba ich jednoducho mať veľa k dispozícií a nešpekulovať ako beta s piču že načo. Niekto to tu už spomínal. treba 8-16 jadierok, šetrných, v klasickom desktop sockete, nie ATOM, žiadne ohrumujúce výkony a nadspotreba. kľudne okolo 2.5GHz a úsporné.
Je to taký problém? Určite nie je. len je to zrejme príliš pre zákazníka lukratívne. Určite by to malo vojsť do ceny bežného CPU do max. 200 Eur. Ale nie AMD.

Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

kokotina, maniak.
ked nechces avoton, pozri sa po nejakej T-ckovej i7, napr. 3785t - 4+4 jadro s 35w spotrebou.
tak isto si mozes prezriet e3, niektore pasuju aj do 1150 patice. 4+4 jadra, spotrebou este mensiou ako i7.
alebo potom mozes zalovit v e5 - tam mas aj nativne 8 a viac jadrove procaky, s nizkou spotrebou, ktore v pohode zmestis do 2011-3 patice.

nehladaj problem tam, kde nie je.

cena: vsetko dobre nieco stoji. ak sa chces zmestit s osemjadrom do 200 ecok, skoc na alibabu, ja zalov si nieco s arm. alebo si pohladaj ten avoton :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Kasper mám nick, ak nevidíš...

T rada je síce fajn ale jadierok nie je 8 a ani viac.
Netreba drahý a neviem ako výkonný CPU. Niekto to tu už spomínal, asi aj Pietro niečo o tom písal.
Ja osobne nepotrebujem extrémne výkony. A ak budem niekedy po rokoch upgradovať starú mašinu, tak len takto nejak. Inak to nemá žiaden zmysel.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

jasne, maniak.

v tom pripade je pre teba vhodny ten avoton. za par supiek ho kupis aj s doskou.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

O čom je reč? Alebo o kom???
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

o tom, maniak, ze:
bud chces velky vykon a kupis si e5, ktora zere trochu viac a je draha ako rit,
alebo ti staci mensi vykon, vela jadier, a nizka spotreba. v tom pripade ti staci avoton.

este nieco potrebujes dovysvetlit?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Maniakovi píšeš či komu?
Ja píšem o viac jadierkových CPU. Nie o výkonostnom neviem čom.
A píšem o klasických desktopových CPU, to myslím to avton nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

akoze nie? ma to svoj chipset, ma to svoj procak, mozes na to napojit nejaky disk, nakrmit to ramkou a nahodit na to windows/linux/bsd.
na browsovanie, pripadne nejaky http/file/media/torrent/irc server je to idealne.

ci mas vybraty nejaky svoj oblubeny chiipset a budes len ten akceptovat? kludne. ale potom rataj s tym, ze budes musiet zainvestovat do mnohojadrovej e5. bude mat spotrebu mensiu ako 50-60W, ale bude ta stat minimalne oblicku a polku pecene.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nedám to do bežnej MB.
Odpovedať Hodnotiť:
 

heh, dostanes to uz s doskou, pekne-krasne priletovane k nej. este aj chladic mas na tom rovno namontovany. co viac by si uz mohol chciet?
vid napr.: asrock c2750d4i

a celkovo bga dosky su dost rozsirene najma na zabavne domace projekty - male nenarocne torrent servery, nas-ky a v principe na vsetko, na co ti je pi-cko trosku pomale (alebo ma malo moznosti pripojenia inych veci - napr. diskov). :D

ps: co ty povazujes za 'beznu dosku'?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bežný socket, kde sa dajú meniť procesory.
To nechápem čo sa pýtaš...Akože prídem do obchodu a vypýtam si ASUS na nejaký napr. 1150 socket MB. Tak tak nejak myslím aj CPU a MB.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v tom pripade musis ratat minimalne s e5-2630l :D
8+8 jadier, 55W, max 2.9GHz. socket - lga2011-3.
idealne pre teba?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To je príliš drahý procesor a príliš výkonný v High-End sockete. A navyše je to 6-jadro...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

jj, tak vidis. kompromisy. bud zoberies tu e5 ale v3 (novu a 8jadro), a bude ta to stat oblicku a polku pecene; alebo sa uskromnis a zoberies ten avoton - beztak by si nemenil procak, kedze kazda druha generacia ma novy socket a ten avoton ti nejakych tych par rockov a potom este dalsich par ako nas-ka vydrzi :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Čo je NAS-ka, že to má mať procesor???
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

teraz sa vazne spytam... ktory NAS funguje rovnako ako dropbox, pripadne sa da nastavit viac adresarov? Ze nainstalujem utilitu a samo bez pricinenia uzivatela sa to skopiruje na NASku? Hladam teraz vhodny model, ale ak to chapem spravne, vsetky sa chovaju len ako sietovy disk, ze uzivatel si musi aktivne vybrat cestu.. uzivatelia su tupi, ja to chcem ako dropbox, pristup cez LAN, inet netreba...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trochu mi to vysvetli, že čo je čo. Čo je akože NAS, alebo čomu tak niekto hovorí? Lebo nechápem súvislosť s procesormi a čo je ten DROPBOX.
Toto som vážne nejak mimo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a dropbox je sluzba, ktora ti archivuje a spravuje subory niekde na centralnom sevri (co robi cca to iste ako nas, len s tym rozdielom, ze nas mas na lokalnej sieti a dropbox funguje vdaka internetu celosvetovo).

coz v skratke znamena, ze nech si kdekolvek na svete na akomkolvek pocitaci, za predpokladu, ze si pripojeny k internetu, mas vzdy pristup k svojim veciam.
tak isto potom mozes tieto subory pohodlne zdielat, ak citis tu potrebu podelit sa o ich obsah so svetom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zalezi na tebe, ako si zariadis:
je tu kopec softu, ktory sa sprava ako dropbox (aka zalohuje vsetko mozne, drzi verzie, etc...). z hlavy mi napada owncloud alebo unison.
a porom su tu aj nas-ky, ktore maju rovno v svojom obsluznom softe zatentovanu rsync funkcnost - synology sa mi zda, ze ma, netgear tiez.

trebalo by sa vsak na to lepsie pozriet, dost mozne, ze sa uz vela veci pomenilo a su aj lepsie alternativy ako pisem hore.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nas je 'skladka odpadu'.
teda je tym mysleny maly pocitac (server) beziaci 24/7 niekde na sieti, ktory sluzi ako centralne ulozisko suborov tak, aby k nim mali (podla nastavenych prav) pristup vsetci, ktori su k tej sieti pripojeni.

a potom podla nastaveni, zvlada toho este omnoho viac - napr. ti moze robit automaticku zalohu dokumentov, alebo umoznit viacerym ludom spolupracovat na jednom dokumente.

cili ekvivalent v domacnosti - je to taka kvazi chladnicka. kazdy do nej dava veci, a kazdy si z nej moze vybrate veci, ked potrebuje :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja viem co je dropbox, a presne take nieco chcem na lokalnej sieti. Kedze mame v praci aDSL, tak to nemoze byt klasicky cloud, lebo su problemy uz s 3-4MB suborom.. Chcem presne to iste ako je dropbox, ale nech sa to uploaduje na NAS. Keby bolo mozne ine pripojenie ako DSL, tak nic taketo riesit nemusim.
jednou vetou potrebujem nahradu USB klucov ale neprichadza do uvahy aby si uzivatelia pamatali ze 192.168.0.3 je moj pc, ...04 je ferko mrkvicka atd. Proste musi sa dat nastavit plocha aby sa uploadovala, lebo nevysvetlis im, ze na plochu sa subory nedavaju..
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemusi sa dat nastavit plocha, len nejaky adresar, kde bude mat kazdy svoje meno a ked jozko chce dat ferkovi nieco tak to drbne do adresara ferko na ploche.
Odpovedať Hodnotiť:
 

cili nieco ako dsynchronize alebo freefilesync?

ps - to okolo nas bolo pre maniaka, presli sme istu hranicu, tak teraz to jebe vsetky posty dokopy :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ani jedno ani druhe nieje ani vzdialene podobne dropboxu. Dropbox je o tom, ze mam 80 pocitacov a ked na jednom znich umiesnim 123.doc do zlozky "dropbox" tak sa mi ten subor sam nakopiruje na cloud server dropboxu + zvysnych 79 (alebo tak kde to nastavim). Tieto 2 softy su na synchrobizaciu 2 roznych lokalit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

coz je presne to, o com rsync je.

ak si v jednom adresari zmenis nejaky subor, automaticky by ti ho malo zosynchronizovat s adresarom na sieti.

a kedze sa zmenil subor na sieti, tak si ho malo automaticky syncnut s ostatnymi masinami, na ktorych mas rsync nastaveny.

volakedy mal aj windows podobnu utilitku priamo v accessories,, ak si dobre spominam :D

alebo potom jak pisem vyssie -owncloud alebo unison. to iste len v zelenom. resp. synology a netgear nasky maju rsync uz priamo v softe...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cim viac jadier tym viac adidas?
Odpovedať Hodnotiť:
 

standardna hlaska, len v tomto pripade urcite väcsi vykon ako +5% lepsi vykon pri 4 jadre
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak si kup amd s 12timi computing cores, vajco.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na AMD prdim, ked dosiahne vykon na jadro ako Intel potom sa mozme bavit o AMD...
bavime sa tu o niecom uplne inom a to o tom ako Intel inovuje
Odpovedať Hodnotiť:
 

--------------- --------------- ---------------
Intel Tick Tock nedodrzal uz pri Ci7 4XXX a jeho nasledovnikoch.

Uz na jesen 2014 tu mali byt desktopove Broadwelly Ci7 5XXX (miesto toho v 2014 vysiel Haswell Refresh Ci7 4790K (iny model nepoznam) a 14 nm desktopove Broadwelly vysli az fcul dva modely, ktore su aj tak nedostupne a nie su konkurenciou pre Ci7 4790K lebo maju 80% jeho vykonu, kedze zakl. frekv. maju na 3,1 - 3,3 GHz samozrejme je to sposobene problemami so 14 nm).

Prosim Intel fanusikov aby ma opravili a nasli v tychto udajoch chybu.
--------------- --------------- ---------------
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

tipujem, ze ti usli spravy, ked intel prezentoval broadwell ako architekturu s mrte nizkou spotrebou zameranu hlavne na prenosne zariadenia.
preto broadwell najdes najma v laptopoch, kde sa dost dobre uchytil. minuly rok vysli core m, a od zaciatku toho roku vsetko od celeronov, pentii, cez i3 a i5 az po i7... :D

to, ze spravili aj par c-ckovych desktopovych cpu a ohlasili broadwell-ep xeony je len ceresnicka na torte.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jo to je mi jasne, lebo 14 nm nebolo pred 3/4 rokom na takej urovni, aby mohli vyrobit nejaky 14 nm Broadwell Ci7 5770K, co by o 5% prekonal Ci7 4790K. Preto 14 nm najprv mierilo na prelome rokov do ultra-low-voltage cipov s TDP 5-10 W.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Broadwell C je len taka ochutnavka pre tych, ktory maju socket 1150 a chcu nieco viac ako Haswell vratane Iris grafiky, je to vyslovene uzkoprofilove zameranie, Broadwell bol zamerany viac mobilne. Nizke takty vobec nesuvisia s 14nm, ved o chvilu je tu 14nm Skylake aj s modelmi 4-4,2 GHz a s OC podobnym Haswellu, teda v pohode 4,5-4,7 GHz, plus s podporou DDR4,Thunderbolt 3.0, AVX512 atd.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Nizke takty vobec nesuvisia s 14nm" a s cim by suviseli? S preletom ISS nad nasou poziciou? Sak samozrejme ze s vyrobnym procesom a jeho charakteristikami...

SLP - super low power
LPH - low power high performance
HP - high performance
HPP - high performance plus (+HKMG tech. ...)
SHP - super high performance (bulk alebo SOI tech. ... )
...planarne alebo FinFET tranzistory

Proste nieco je optimalizovane na nizke takty a na super-nizke spotreby, nieco zasa na vykon. No a pred necelym rokom Intel nemal k dispozicii tu variantu 14 nm, potrebnu pre vysoke takty a vysoke vykony. Nad tym netreba maturovat.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

presne preto nieje aj excavator do desktopu, lebo je optimalizovany na nizke frekvencie a na spotrebu. Dokazal by ist aj na vyssich frekvenciahc, ale mal by horsie parametre ako minula generacia. Naopak povodny buldozer bol optimalizovany na vysoke takty, zial tak velmi sa sustredili na dosiahnutie maketingovych cisiel v taktovani, ze sa akosi zabudlo na vykon...
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD bolo cca pred 15 rokmi 2x na koni (na poli CPU) a Intel sa mu pozeral na chrbat. Inak zaujimave ze Intelak ani za krista boha neuzna ze "kua volaco na tom bude co vravia" a AMDckar je v pohode schopny priznat pravdu: AMD je od 2006 (co Core rozdrtilo IPC P4 Netburstu o 80% a K8 o 50%) v riti a so stavebnymi strojmi uz v uplnej 3,14ci. Na Core 2 sa IPC vykonom jak-tak dotiahli az posledne Phenomy II rev E0 avsak "troska" neskoro, po 4 rokoch! Zato malo aj AMD male svetle chvilky:

- v globale posledne Phenomy II X6 v porovnani so svojimi vlastnymi produktami predtym (sam mam X6 1090T co je hned po 1100T to druhe najlepsie na K10.5 arch. pred stavebnymi strojmi)
- R9 290X a tazenie *coinov
- CPU/APU v hernych koznolach Xbox aj PlayStation4

no a vcul zaujimavo vyzera:
- R9 3XX (vylepsne R9 2XX)
- samozrejme Fiji s HBM pamatami
- Carrizo optimalizovane pre notebooky a teda do TDP 35W
- v 2016 Zen (budeme uvidiet)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Sam som mal ako Prescott tak Athlon XP, ale to je ako spominanie na prve frajerky, teraz ma zaujima co je prave k dispozicii. Tazenie coinov, hmm.. vysledok boli plne bazary upotenych GPU. Preznacene 3xx neoslovia nikoho s 2xx, len ak niekto upgraduje z predchadzajucich generacii, ceny isli hore a v kazdom segmente je Nvidia vyrovnana konkurencia. Fury len dohnalo Nvidiu, ktora ma velky Maxwell uz 8 mesiacov, cenovo narovnako, vykonovo v pouzitelnom rozliseni 1440p Nvidia 980Tilepsia volba s lepsimi prevadzkovymi vlastnostami, na 4K nestaci ani Fury ani 980Ti. Carrizo je zaujimave, ale podstatne budu produkty. Zen je vo hviezdach, snad ani najvacsi AMD honic nebluzni, zeby Zen prekonal Intel, maximalne v niecom dorovna to zavisi najma od pripravenosti GF, TSCM, Samsungu alebo kde ho daju vyrobit, bude to skratka nieco na styl Phenomov na 14nm plus nejake ficurinky k tomu, tie najkrajsie predstavy su o 40% zvyseni IPC oproti Bulldozderu, Bager straca 60-80% IPC na Intel a Intel v 2017 opat bude inde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel v 2017 nebude inde myslene celkom inde, ale o 5% posunuty. IPC u Intelu od roku pana 2006 po uvedeni Core arch. stupa v podstate len kozmeticky. Uz som tu o tom pisal pred par dnami. Intel uz neurobi ziadnu revuluciu ako v 2006, ked IPC Core 2 rozdrtilo IPC Netburstu o 80% a K8-cky o 50%. Resp. moze, ale to by muselo byt fasa CPU, ktore by malo toho menej spolocneho so sucasmymi CPU, ako Core 2 a Pentiom 4.
No a kedze vsetky sucasnbe CPU Intelu su len vylepsene Nehalemy z 2009 a tie su vylepsene Core 2 Quad z 2006/2007 a tie su zalozene na PIII a tie su zalozene za P6 architekture, tak to by musel intel vydat nieco uplne ine...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak si dobre spominam, tak pred par dnami si bol s celymi tvojimi vypoctami poslany do prdele, lebo boli uplne od veci a scestne.

tak isto ti bolo vysvetlene, ze, vdaka x86 architekture, nech sa akokolvek snazis, vacsie IPC ako idealnych 5 nebude.

tiez ti bolo ozrejmene, ze narasty ako byvali v minulosti 20+% moze cakat iba osoba, ktora nema ani zakladny sajn, ako taky procesor funguje.

a dospelo sa k tomu zaveru, ze ak by si chcel aspon hrubo vidiet narast hrubej vypoctovej sily, musel by si ju stiahnut na jednotku vykonu - 1 Watt.

zabudol som na nieco?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano zabudol: na tri veci:

1) to ze vykon CPU nebude stupat ako v mokrych snoch intelakov vysvetluj masticovi (Od: Mastic | Pridané: 28.6.2015 9:45) a nie mne, citujem mastica: "...Intel v 2017 opat bude inde"

2) a prosim pekne kde boli moje vypocty (ci strohe konstatovanie) nespravne? a hadam to neni tak jak som napisal? ze IPC stupalo tak ako som napisal? ja si uvedomujem ze sa blizi hranica sucasnej architektury CPU, na rozdiel od niektorych ...

3) vykon CPU urcuje to, kolko toho urobi za jednotku casu (FLOPS, MIPS ...) a nie metre, kila, decibely, pascale, watty, joule, volty, ampere, siemense, kandely, sieverty, ohmy .... samozrejme mozem sa zaujimat aj o metre, kila, decibely, pascale, watty, joule, volty, ampere, siemense, kandely, sieverty, ohmy .... ale nic z toho priamo neurcuje vykon ...

Napr. ENIAC: bol velky metre, vazil metraky, hlucny jak prudove lietadlo, zral jak svina, furt sa kazil .... co z toho prosim pekne urcuje jeho vykon? Z toho ani trt. Vykon mal cca 300 MIPS.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

1, co sa ti na tom nelubi? hovori sa tomu pokrok.
plus sa nikde nerozculuje nad tym, ze ipc nestupa po desiatkach % tak, ako si sa naposledy rozculoval ty.
citaj s porozumenim.

2, v tom, ze si ipc pouzival ako jedinu metriku na vykon, co je picovina. neratal si ani takt, ani pocet jadier, ba ani vplyv architektury a instrukcnych sad. dokonca si vtedy ani nechapal co to vlastne to ipc je, ani ake ma vlastnosti a ake maximum moze mat.

3, flops su scestne. priklad:
mul 10.0,10.0 = 100.0,
add 100.0,10.0 == 110.0
dve operacie

fma 10.0,10.0,10.0 == 110.0
jedna operacia, ktora spravi dvojnasobok roboty.

ps: vypis jednotiek z wiki ti nepomoze, ked nevies na co sluzia. uz naposledy si mal vo fyzike velke medzery.
o pc plati to same - vidno, ze aj tu mas mezery, kedze trepes piate cez deviate.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mna o fyzike nepoucuj. Jaky vypis jednotiek z wiki? To ked vypisem par jednotiek uz som bol na wiki?

Vykon je vykon, nech je metodika merania vykonu akakolvek a jednotka akakolvek. Ale v jednotke VYPOCTOVEHO (este raz opakujem VYPOCTOVEHO) vykonu CPU nema co hladat joule, watt ani nic ine. Ide o to kolko toho vypocita za jednotku casu. Iny pr.: jednotka rychlosti je napr. km/h. Napr. auto ma v technicaku max. konstrukcnu rychlosti 182 km/h. Koniec, bodka, finito !!!!! Nikto do toho nemontuje pri akej spotrebe (ano bude to zrat jak hovado aj 15 l/100 km), pri akom odpore vzduchu, pri akom krutiacom momente (ten uz bude za optimom), pri akych otackach klukovej hriadele (niekde za 5000 rpm)...chapadla? Jednotka rychlosti je km/h a nie km/h pri litroch/100 km pri rpm pri Nm.

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ak chces prepocitavat vykon CPU na spotrebocvanu energiu, resp. rozmery (vseobecne objem), potom sa mozem zaujimat o pomery vykon/spotreba resp. vykon/objem.

Alebo aj o podobne pomery s inymi jednotkami. Napr. priepustnost/spotreba (priepustnost/objem je trocha nezmysel), alebo kapacita/objem ci kapacita/hmotnost (kapacita/spotreba je trocha nezmysel).

Vzhladom na nase sucasne vedomosti o vesmire, exituju kvantove tzv. Bekensteinova hranica a Bremermannova hranica: https://goo.gl/fzc17z. Ano cuduj sa svete to je wiki !!!

Napr. v objeme 1 mm^3 s hmotnostou 1 g mozno v tomto vesmire uskladit maximalne 10^31 bitov. A nikto nedokaze viac.
Alebo napr. sustava s hmotnostou 1 g nemoze spracovavat v tomto vesmire informacie rychlejsie ako 1,36x10^47 bps (bitov za sekundu). A nikto nedokaze viac.

Len pripomeniem, ze my sme o mnohoooooooooooooooooooooooooooooo radov pozadu oproti tymto hraniciam.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na tie posledné čísla si ako prišiel???
Odpovedať Hodnotiť:
 

sak dosadil som do vzorca ne?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi som sa vtedy na hodine bavil so spolužiakom...
:-(
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár