neprihlásený Utorok, 21. marca 2023, dnes má meniny Blahoslav
Autorské poplatky sa budú platiť len za niektoré Smart TV, za disky zostávajú 6%

Značky: štátautorské práva

DSL.sk, 24.8.2015


Autorské poplatky sa podľa nového zákona, ktorý vstupuje do platnosti od januára nového roka, budú podľa vyjadrenia Ministerstva kultúry SR pre asociáciu ITAS platiť len za niektoré menej bežné typy Smart TV.

Dnes o tom informoval Gustáv Budinský z ITAS, IT Asociácie Slovenska.

Podľa nového už schváleného autorského zákona, o ktorom sme detailne informovali v tomto článku, sa autorské poplatky vo výške 3% z ich ceny budú platiť za všetky zariadenia len umožňujúce vyhotovenie rozmnoženiny diela.

V zákone sa viacero typov týchto zariadení aj vymenúva a okrem iného sa tu uvádzajú aj Smart TV. Vzhľadom na vysoké množstvo predávaných Smart TV, ich pomerne vysokú cenu, len malú využívanosť nahrávania vysielania priamo na TV a typické obmedzenie nahrávok na sledovanie len na tom istom TV ako vznikla nahrávka proti poplatkom ostro protestovali výrobcovia a dovozcovia TV spolu s ITAS a označovali ich za neprimerané.

ITAS tak požadala ministerstvo o výklad zákona. To neposkytlo záväzný výklad ale vyjadrenie, podľa ktorého sa poplatky majú platiť len ak je predpoklad reálneho využívania zariadenia na vyhotovovanie rozmnoženín autorských diel. Konkrétne v prípade zariadení, ktoré rozmnoženinu vytvárajú na externé pamäťové médium, sa majú poplatky platiť len ak je toto médium prehrateľné aj v inom zariadení.


Ilustračné foto, výjazdové zasadanie vlády (foto: Úrad vlády SR)V prípade Smart TV sa tak 3% poplatky budú platiť za TV s integrovaným diskom a TV, ktoré umožňujú nahrávky na externé médium ako napríklad USB kľúč alebo pamäťová karta a tieto nahrávky je možné prehrať aj inde. Za TV, ktoré umožňujú nahrávať na externé médium prehrateľné len v danom TV, sa poplatky platiť nebudú.

Podľa informácií výrobcov ale väčšina bežných Smart TV podporuje práve len takéto nahrávanie a poplatky sa za ne platiť nebudú. U TV so zabudovaným diskom prichádza k zdraženiu poplatkov, ktoré sa v súčasnosti platia vo výške 0.5% a len z ceny zabudovaného HDD. U TV s podporou nahrávania prehrateľného inde sa poplatky v súčasnosti neplatia.

Vo vyjadrení ministerstvo vysvetlilo tiež formuláciu zo zákona ohľadne set-top-boxov, podľa ktorej sa v prípade set-top-boxov budú autorské poplatky platiť za modely podporujúce nahrávanie na iné zariadenie alebo nosič prehrateľné aj inde a nebudú sa vôbec platiť za modely so zabudovaným HDD.

Vo vyjadrení ministerstvo neavizuje plánovanú zmenu znenia schváleného zákona, ktorá by presnejšie charakterizovala zariadenia podliehajúce plateniu poplatkov.

Vyjadrenie sa spôsobom svojho zdôvodnenia potenciálne týka aj ďalších typov zariadení umožňujúcich vyhotovovať rozmnoženinu diela na externé médium alebo iné zariadenie a nedisponujúcich internou pamäťou, netýka sa ale žiadnym spôsobom nosičov, počítačov, mobilných zariadení a fototechniky. Za pevné disky sa tak zavedú autorské poplatky vo výške až 6% z ceny, za počítače, fotoaparáty a kamery vo výške 1%, smartfóny a tablety vo výške 0.7% z ceny.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Európski astronómovia vyzývajú zvážiť zákaz Starlinku a iných veľkých satelitných konštelácií
Po najnovšej aktualizácii Windows 11 môže SSD výrazne spomaliť
Intel vyvinul mnohovrstvovú flash pamäť s 5 bitmi na bunku
Sonda NASA skončila, kvôli opotrebovaným batériám
Netflixu s reklamami sa začína dariť
Ďalšia generácia Intel CPU má prísť v auguste
Aj AMD pripravuje hybridné CPU s dvomi typmi jadier, už ich testuje
SpaceX vyniesla ďalšie desiatky Starlink satelitov
NASA a Ministerstvo energetiky USA pripravujú teleskop pre odvrátenú stranu Mesiaca
SK hynix zvýšil počet vrstiev flash pamäte už nad 300


Diskusia:
                               
 

6% + dan alebo ta je uz zaratana?
Mimochodom.. nech idu do pizze!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

prečo? Zaplatiť 6% za to že si tam môžem nahrať akékoľvek autorským zákonom chránené dielo nie je veľa.. ;) A platiť 2x autorský poplatok samozrejme nebudeme... ;)
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

wake up
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

este dobre ze netusia, ze aj blokovanie prehratia na inom zariadeni nez na telke sa da obist...samsung napr formatuje usb na XFS, to v pohode otvori UFS explorer - skopirujete si nahrate video a dekodujete ho nastrojom Destroi (ano s makkym i)
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

USB disk formátovaný XFS otvorím na hocijakom nezawidlenom počítači, napríklad na mojom notebooku a určite k tomu nepotrebujem žiaden nástroj. Stačí podpora v kerneli.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Gratulujem, vyhral si internet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kedy pojde CZT ?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

O tom by tu mal byt článok
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ja že nejde len mne 😐
Odpovedať Hodnotiť:
 

a vypalne RTVS nic ?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Jupiiii!!! Konecne si budem moct beztrestne nahrat "Vino neplace", vsetky serie! A hadam aj koncert Cmoriaka!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pre mna to znamena ze si uz len z princpiu teraz ziadnu hudbu/film nekupim. Nech zdochnu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja nechapem tymto poplatkom. Tak co si kupujem? CDcko alebo hudbu co je na nom? Ak CDcko tak je to v poriadku, pretoze si kupujem fyzicke medium a za kazdu kopiu mozem zaplatit. Potom ale je kazde CD moje a ja si mozem rozhodnut komu ho pustim a komu nie. Ak za hudbu tak si kupujem pravo ju pocuvat a vtedy je tento poplatok nezmysel, lebo nech urobim akokolvek vela kopii tak vzdy ide iba o to jedno pravo pocuvania hudby urcene pre mna. Teraz mam pocit, ze je to hybrid, sice si kupujem iba pravo pocuvat hudbu a je to obmedzene iba na moje osobne pouzitie a zaroven aj CD a teda musim platit za kazdu rozmnozeninu aj ked je IBA pre moje osobne pouzitie. Kde je pridana hodnota pre mna ako zakaznika v tomto poplatku?

Bolo by fajn, keby sa zisla partia pravnikov a zacala napadat tieto hlupe zakony na ustavnom sude.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

bud rad, ze nejakemu kktovi nepreplo a nechce platit aj za pustanie hudby v aute, lebo ked idete 5 ludi, tak to je presa verejna produkcia.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

S Vašim tvrdením som si, vzhľadom k platnej legislatíve, veru nie úplne istý.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Vzhľadom k platnej legislatíve by som si dokonca dovolil nesúhlasiť s Vašim odporúčaním prejavovania radosti nad nemožnosťou existencie priebehu Vami popisovanej skutočnosti.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vzhladom na to, ze ste .I. , beriem to ako diagnozu a nebudem Vam dalej ublizovat. Vidim, ze zivot Vas trapi dost
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vzhľadom na Vaše videnie .Y. je Vašu diagnózu možné s garanciou potvrdiť iba z Vašej perspektívy.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Dobre staci. Nie je to vtipne
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Dobry den. Z hladiska preemptivnej disfunkcie vasich celnych lalokov Vas prosim, aby ste sa urychlene dostavili spat na psychiatricke oddelenie Feckovej nemocnice na kramaroch.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Autorske poplatky bez rozdielu obsahu, to uz mozem ochcat autorkse prava a veselo tahat nelegalne kopie, sak nech si autori beru prachy z tychto 6%
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak si myslis ze autori ziju alebo by mali zit len z tych poplatkov tak je to smutne. Neobhajujem tieto poplatky ale len chcem poukazat na to preco je slovensko tam kde je. Pretoze jednym zlom ospravedlnujeme to druhe :-).Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

akykolvek poplatok umoznujuci vyberat peniaze za potencialnu moznost konzumacie lubovolneho diela su chore. Si predstav, ze by zacali vyberat peniaze za zoskok padakom.. a ked sa ohradis, ze ty si neskakal a ani neplanujes... noaco??? ale mozes! len pekne zaplat!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je to iste ako dan za televizor (koncesionarska piiiicovina )ktory nemam a neplanujem kupit. Zo zakona musim platit. Na tie ich hluposti co dava verejnopravna TV sa nedivam ani cez internet.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Navrhni iny sposob financovania verejnopravdej TV, vsetko to podrobne rozpracuj. Dementne pubertalne riesenie zrusit verejnopravnu TV nemam na mysli.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nech sa znizi pocet uradnikov, a znizia sa platy na vyssich poziciach peniaze budu. Peniaze sa vsade najdu. Tak isto nech sa zmeni socialna politika statu kde sa straca najviac penazi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja ti navrhnem perfektne premyslený a kvalitnou analýzou podložený spôsob financovania verejnoprávnej TV, sleduj:

Nič, nula, ani hovno.

Slovak Telekom si plní povinnosť zo zákona - bezplatné ukončovanie spojenia na tiesňové linky. To je verejná služba.
Každá jedna posratá televízia si zo zákona bude plniť povinnosť zadarmo prevádzkovať tú verejnoprávnu službu, inak nedostane licenciu. Basta. Aj keď nemám tušenia, čo také robí STV, čo Markíza nerobí. Púšťa o polnoci hymnu? Fakt nemám tušenia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

z tychto poplatkov ziju taky ludia a autori ktorim ublizuje aj piratenie
par "faktov" (rozumej neoverene domnienky):
- vsetkym ludom okrem ludom v danej skupine je ukradnute ci dana skupina skrachuje, skonci, atd
- ich hudba je najmenej piratena ak vobec
- nebol si na ich koncerte - nikto nebolOdpovedať Hodnotiť:
 

Podľa verejne dostupných informácií garantujú obdobné nadšenie z možnosti Vami predpokladaného veselia iba podmienky zriadenia necenzurovaného a neobmedzovaného internetového prístupu v Kórejskej ľudovodemokratickej republike.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No no no no. Takto škemrať o výpalné.
Tie disky by predsa museleli mať už od výroby nahraty dáky obsah - čo klidne môžu.
To im hadam nemohli ani schváliť.
Čo tak popracovať na dákom zabezpečení škomrať svojich diel a nie škomrať výpalné.

Počuvajte ma,ja som sa dokonale zabezpečil.Keď som robil žuMpu zaviedol som si tam okrem štandardných inžinierskych sieti aj ethernet a coaxial a tak som sa pripravil na dobu keď to čo potečie do stoky bude mať hodnotnejší obsah ako meeediaa posielajú eterom. To len tip pre tych čo majú hotový výkop.
Prajem krásny a ničím nerušený zbytok dňa.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nakoľko je tento zákon vysoko preventívny, navrhujem aby sme každý preventívne odsedeli aspoň mesiac v base lebo je predpoklad, že keď beháme voľne po svete tak spáchame kde tu nejaký trestný čin. Paušálne je to spravodlivé. ;)
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Tento zakon nie je preventivny. Nie je ako obrana proti nelegalnym kopiam ale ako poplatok zato, ze z legalne kupeneho diela si cisto pre vlastnu potreba mozem spravit kopiu. Cize je to vlastne este stupidnejsi poplatok nez si si myslel ;).
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

treba zaviest povinnost, ze ked si si teda kupil pravo vypocut si Elan - Detektivka, tak v lubovolnom case majitel prav k danemu dielu (tazko to nazvat, cd, platna, kazeta...) ti musi bez dalsieho poplatku vystavit kopiu. Lebo ten poplatok si uz zaplatil preventivne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ibaze v tomto pripade si neplatil konkretne za elan - detektivka ale za moznost urobit si kopiu z cohokolvek za co si predtym zaplatil.

ak si kupis nejake konkretne dielo, mas v cene pravo vyrobit si kopiu. ak chces toto pravo aj vyuzit, musis este zaplatit plus tento poplatok (zahrnuty v cene zariadeni, medii)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nie, ja som si kupil platnu elan detektivka, takze elan, resp. majitel prav na toto dielo by mi mal hocikedy pocas trvania vlastnickych prav vyhotovit kopiu diela. Lebo ty si nekupujes medium, ale moznost pocuvat dane pesnicky. Po fyzickom zniceni media alebo prechode na novsie medium ti musia dat dielo znova, lebo si uz zan zaplatil + platis pravidelny poplatok za moznost kopie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

proste ak musis platit nejakej firme za nieco, tak aj ta firma by mala mat povinnosti vzhladom k platiacemu "zakaznikovi". Nieze ty plat a oni nemusia nic.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

S Vašim návrhom podmienok nesúhlasím. Prečo by mu nemohla vzniknúť povinnosť prísť zaspievať rovno osobne ?!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

S Vašim návrhom paušálu nesúhlasím. Prečo práve mesiac?!
Odpovedať Hodnotiť:
 

všetok svoj obsah legálne kupujem, každý SW, každú pesničku, každú hru a každý film, poctivo platím dane a odvody, som zásadne proti nelegálnemu sťahovaniu (ak za to nechceš platiť, tak to nepoužívaj), ale tento zákon je absurdný aj na mňa a keby sa dalo, hneď by som ho obišiel a neplatil.

1) prečo sa ráta z ceny zariadenia? Ak si kúpim 4x takú drahú telku, znamená to, že budem 4x toľko kopírovať?
2) čo ak chcem kúpiť napr. disk na zálohu osobných fotiek? Kde môžem žiadať o vyplatenie, keďže poplatok pri kúpe disku bol zaplatený za vyhotovenie z rozmnoženiny môjho diela?
3) za čo sa vlastne platí? Stále to môžem používať len na osobú spotrebu a šíriť to je nelegálne, čiže nič mi to nedalo. Vlastne dalo, zálohu pre prípad poškodenia originálneho CD - no ak by som si nespravil zálohu, tvorca mi druhú kópiu nedá, čiže kópiu si musím zaobstarať na vlastné náklady a ešte platiť tvorcom odmenu, že sa mi pokazilo CDčko a chcem to využívať naďalej?

Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

4) ak to je preventívne, ako to tu niekto spomínal, poďme si všetci posedieť do basy na mesiac
5) ak by sa do toho nejaký poriadný právnik obul, dosť pravdepodobne je celý tento zákon nelegálny
6) kde je trh? Prečo štát garantuje súkromnej firme zisky, bez verejnej súťaže, bez konkurencie? je toto vôbec legálne?
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Ty si celý nelegálny...
A koncesia na rozhlas a TV je čo?
Tam tiež platíš za možnosť.
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

ved aj to treba zrusit! Ja pozeram len sport1/2 19 - 20x za rok a platim za to u UPC 15€. Akym kurva pravom este odomna pytaju dalsich 5€?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Ja to idem risknut po prehlaseni trvaleho pobytu - neviem teda podla coho sa platia koncesie, mam za to, ze podla pripojky. Avsak sam som sa neprihlasil a aby som to urobil dobrovolne sa im na to mozem slusne povedane vyjebat. Takze sam som zvedavy. TV nemam a ani neplanujem, takze nevidim dovod za nieco platit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...podľa prípojky elektriny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dôvod je tá možnosť mať TV a R príjem. Nie to, či to aj skutočne využívaš!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nezajem. Nemam, nechcem, nebudem. bodka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja som takto uz 3-ti rok, tak smelo do toho...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

> tento zákon je absurdný aj na mňa a keby sa dalo,
> hneď by som ho obišiel a neplatil.

Pokiaľ nie si obchodník, tak neplatíš:

http://tinyurl.com/ojk223b

tvrdí ministerstvo kultúry.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nuž, milí moji. Keď prišli ****ti s nápadom, že koncesionárske poplatky RTVS bude platiť každý bez ohľadu na to, či má alebo nemá TV, tak protestoval niekto? Napadol to niekto na najvyššom súde, pohnal to niekto do Bruselu?
Nie, každý sklopil uši. Tisíce ľudí, ktorí nevlastnia TV platia poplatky firme ktorá im nič dedodáva.

Teraz platíte autorské poplatky bez ohľadu na to, či vám tí autori nejaké dielo predali alebo nie. Odrazu sa čudujete? A prečo?

Nepotrvá možno dlho, a každý, kto má vodičák bude pekne platiť cestnú daň, či diaľničnú známku. Prečo by aj nie, veď možno si auto požičiavaš a tajne s ním jazdíš na fušky. Máš vodičák? Máš. Tak nešpekuluj a zaplať.
Aj emisnú kontrolu za vodičák budeš platiť, len sa ty neboj.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vztahuje sa to aj na SSD predpokadam ale ich cena za 1GB je niekde inde takze ked setrim elektricku energiu SSD diskom musim platit viac.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ach, ako by sa nam krasne zilo keby kazdy sprosty napad politika bol potrestany gulkou do cela
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

každý zčasu načas vypotí sprostosť. Prečo to ale prejde parlamentom, je pre mňa záhada.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Lebo sprostá lobby, vitajme v korporátnom kapitalizme :(
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A lebo sprostí pasívni ľudia s postkomunistickou mentalitou. Loby sa dá poraziť ale na to treba aktívnych ľudí, ktorí sa neboja podávať trestné oznámenia, kontaktováť európsky súdny dvor, spracovávať petície, protesty, kampane, bojovať za svoje práva v rámci právneho poriadku. Vitajme v postkomunistickom kapitalizme.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

preto, ze silnejsi pes yebe a spravodlivost nikdy nema a ani nebude mat sancu proti $$$.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

dnes uz neyebe silnejsi, ale chytrejsi
ja som si zbalil zenu, o ktoru usilovali ini psi/psy
ale mam ju ja :P som IT (ziadne svaly)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

:) vazne ti musim vysvetlovat vyznam porekadiel a prislovi? Ci ked pocujes "viem odkial vietor fuka" tak si hned pomyslis, ze sever severozapad??? snad nie :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nemusis :)
ale nesuhlasim s tym, ze silnejsi nutne musi vyhrat.
ani dolar nevyhra, staci pockat a vsetko skolabuje.
poina je v tom, ze nikto nei je nesmrtelny..
staci pockat aj dolar zakape.
medzitym sa mozem niekde zasit, ignorovat system a podobne.
nie je nutne najnutnejsie, ze len "high lifestyle" je ten najlepsi, niekto si vychutnava a tym padom viac uziva iny zivotny styl.
neviem sice ci je to sebaklam alebo true
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tom prípade Vám už ostáva iba ju naučiť samostatne sa zbaliť pri odchode. :-D

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nechcem ti brat idealy no naozaj existuju take typy bab, co su ochotne zit s 'naivnym panacikom' aby si za jeho chrbtom mohli uzivat. Ja ich volam 'kok*ti' :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

rozumiem, ale je to velmi nepravdepodobne, zamestnavam ju dost :)
mozno ked povolim a podobne...

ale tak, keby nieco, vyrovnam sa s tym a zacnem verit pocitacom znovu :)


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

.zip ci .rar ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tar
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://tinyurl.com/7x8s7tl ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bohaaaa takže EU zaviedla ze nelegálne sťahovanie je trestné a ešte táto banda všivavá vyberá výpalné za disky 6% a iné koko*iny - tak im jeb*em ze im stena dá druhú(sorry za vyjadrovanie). Kedy bude EU preberať zvýšenie slovenských platov lebo sme v tej všivavej eu nejako dlho a nepociťujem nijako blahodárne účinky tejto skostnatenej organizácie skôr naopak ...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ojeb štát kedy môžeš, štát ťa ojebe kedy chce.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby bola 10% dan na vsetok tovar a nemali by sme korupciu, bolo by na vsetko. Namiesto toho statni kkti vymyslaju hovadiny a nam nezostava nic ine, len ich obchadzat, kde sa da.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

lenze to nebude :)
recnikm staci zdvihnut dochodky o .4eura
a ono neviem kto voli recnikov
na zapadnom slovensku nepoznam ani 1 dusu, kto by bolil recnika
divne.
voli tu niekto recnika ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kde v pekle je strana pirátov???
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne to napadlo aj mna.

Na Slovensku nie je ziadna strana, ktora by bola verejne informovala a bojovala proti tymto lobistickym zhovadilostiam.
Takto si par ludi zanadava na miestnom fore, ale pre politikov to nic neznamena, pokial sa to neobjavi v mediach, v paralamente odhlasuju cokolvek im predlozia.

Pomaly dozrel cas, aby aj u nas takato strana vznikla, ja by som ich volil.

Ak viditelne zacne niekto protestovat, budu nam utahovat srobiky stale viac a sloboda na internete bude casom rozpravka zo starych cias.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jednoduche riesenie, nekupovat to na Slovensku ale tam kde taketo zvrhlosti neplatia aj ked v ramci EU to asi pomaly aj bude problem :D
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár